Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2022 р. № 400/3770/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Величко А.В. в порядку письмового провадженя розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, вул. Ватутіна, 37,Кривий Ріг,Дніпропетровська область,50096, просп. Штатобудівників, 5,Павлоград,Дніпропетровська область,51404
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відповідач 2) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на дату звернення про призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях, яким надано статус учасника бойових дій, відповідно до п.1 ст.10 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» з числа резервістів і військовозобов`язаних після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків відповідно до ст.115 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На дату звернення із відповідною заявою позивачу виповнилось 55 років, а його страховий стаж становив 28 років 6 місяців 16 днів. Проте відповідачем відмовлено у призначенні пенсії, оскільки не враховано посвідчення учасника бойових дій, так як ПІБ у посвідченні не відповідає ПІБ паспорту.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надав відзив на позовну заяву та просив відмовити в задоволенні позову, оскільки згідно з наданими позивачем документами неможливо підтвердити його особливий статус статус учасника бойових дій через наявні розбіжності в документах.
Позивач надав відповідь на відзив, та просив задовольнити позов в повному обсязі .
Ухвалою суду від 11.08.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 від 04.03.1996p, яке міститься в матеріалах справи.
З 17.10.1985 по 09.11.1987 рр. проходив військову службу в складі діючої армії Демократичній Республіці Афганістан та приймав участь в період бойових дій з 01.02.1986 по 09.11.1987 рр. у тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку 1 рік 9 місяців 8 днів, підтверджується довідкою від 02.06.2022 року №1452 виданою першим відділом Миколаївського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
14 червня 2022 позивач звернувся iз заявою та відповідними документами до територіальних органів Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області про призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь у бойових діях, яким надано статус учасника бойових дій, відповідно до п. 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії ix соціального захисту» з числа резервістів i військовозобов`язаних - після досягнення чоловікам 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На день звернення до територіальних органів Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, позивачу виповнилось 55 років 00 місяців 12 днів, страховий стаж становив 28 років 6 місяців 16 днів.
14.06.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 143750002469 від 20.06.2022р. в якому зазначено, що до пільгового стажу не враxoвaнo посвідчення учасника бойових дій № НОМЕР_1 , оскільки ПIБ не відповідає ПIБ паспорту.
Про вищезазначене рішення, його зміст позивача повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 14.07.2022p. № 1400-0202-8/24276.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов`язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 р. № 63 затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території з метою визначення організаційних заходів щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зокрема, вказаним Переліком визначено державу Афганістан та період бойових дій з квітня 1978 р. по грудень 1989 р.
Довідка від 02.06.2022 року підтверджує, що позивач дійсно проходив строкову військову службу в ЗС СРСР з 17.10.1985 р по 09.11.1987 рр, у тому числі проходив службу у складі діючої армії Демократичній Республіці Афганістан та приймав участь в період бойових дій з 01.02.1986 по 09.11.1987 рр. (у тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку ) 1 рік 9 місяців 8 днів.
Позивач вказує, що отримав статус учасника бойових дій, а тому має право на достроковий вихід на пенсію за віком, оскільки дана пенсія надається учасникам бойових дій з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Відповідно до абз. 2 п. 3 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 учасникам бойових дій (стаття 6 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій".
Згідно ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
З матеріалів справи судом встановлено, що згідно копії трудової книжки позивача (запис №1) в період з 17.10.1985р. по 18.11.1987р. позивач проходив службу в лавах Радянської Армії.
Посвідчення учасника бойових дій позивачу було видано 04.03.1996 року.
Довідка від 02.06.2022 року підтверджує, що позивач проходив строкову військову службу в ЗС СРСР з 17.10.1985 р по 09.11.1987 рр, у тому числі проходив службу у складі діючої армії Демократичній Республіці Афганістан та приймав участь в період бойових дій з 01.02.1986 по 09.11.1987 рр. (у тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку ) 1 рік 9 місяців 8 днів.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позову оскільки прізвище у посвідченні та в паспорті різняться, тому відсутні підстави для призначення позивачу дострокової пенсії за віком.
Відповідно до матеріалів справи позивачем дійсно було змінено прізвище з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », це також підтверджується військовим квитком від 17.10.1985 року, а саме на сторінці 18 військового квитка зазначено про зміну прізвища на « ОСОБА_3 » відповідно до паспорта громадянина України НОМЕР_2 від 31.07.1996 року виданим Березанським РВ УМВС України в Миколаївській області, даний запис засвідчено підписом посадової особи Миколаївського РТЦКтаСП та печаткою. Також прізвище було виправлено у трудовій книжці позивача.
Вищевказане дає можливість зробити висновок, що посвідчення учасника бойових дій було видано до зміни прізвища та отримання позивачем паспорту НОМЕР_2 .
Внесення виправлень або змін до посвідчення учасника бойових дій не передбачене, проте аналіз п.11 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни від 12 травня 1994 р. № 302 (в редакції чинній на момент видачі посвідчення та зміни особистих даних позивачем) говорить про те, що "якщо посвідчення стало непридатним або було втрачене, то за заявою ветерана війни чи іншої особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12), видається нове посвідчення".
Аналіз вказаного пункту дає змогу дійти до висновку, що після зміни особистих даних (отримання паспорту 31.07.1996 р.) посвідчення учасника бойових дій підпадає під поняття непридатність, тому логічним і закономірним мало було б вчинення позивачем дій щодо отримання нового посвідчення, тобто позивач мав би звернутись із заявою до відповідного органу для отримання нового посвідчення.
Відповідач стверджує, що для призначення дострокової пенсії позивачу необхідно було подати із заявою посвідчення учасника бойових дій та довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції. Позивач же зазначає, що для призначення дострокової пенсії за віком ним також подавалась довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, що є достатнім для призначення пенсії.
Суд не погоджується з позицією відповідача, оскільки відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії додаються документи, що посвідчують спеціальний статус особи, зокрема, посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV).
Постановою Верховного Суду від 9 червня 2021 року у справі № 340/576/19 встановлено, що документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є 1) посвідчення учасника бойових дій; або 2) довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення. Виключення з цього правила встановлено для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та яким необхідно також подати документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413.
Отже, положення підпункту 5 пункту 2.1 Порядку 22-1 посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення визначають як альтернативні документи, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, які кожний окремо є достатнім документом, який засвідчує спеціальний статус особи, яка звернулась за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
Оскільки позивач, звертаючись до пенсійного органу 14.06.2022 року за призначенням дострокової пенсії подав весь необхідний пакет документів, то наявність довідки про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення є достатнім для призначення пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, а тому рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії є протиправним.
З огляду на викладене, наявні правові підстави для визнання протиправними оскаржуваних дій (фактично рішень) пенсійного органу щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу дострокової пенсії за віком.
Згідно з частиною 2статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об`єднаного Королівства(Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Частиною 2статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Також, суд для найбільш ефективного захисту порушеного права особи може вийти за межі позовних вимог.
Як вбачається з обставин справи та згідно змісту відзиву відповідачем не заперечувалось те, що позивач не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним пенсійного віку (22.06.1967 року) звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком (14.06.2022 р.), тому суд стверджує про наявність підстав для призначення позивачу пенсії саме з 23.06.2022 року.
Виходячи зі змісту позовних вимог та доказів, наданих на підтвердження правової позиції, суд доходить висновку про необхідність зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком з дати набуття права на пенсію 23.06.2022 року та провести нарахування та виплату належних позивачу пенсійних виплат з 23.06.2022 року, оскільки за наявності в особи достатнього страхового стажу та віку відповідач зобов`язаний прийняти рішення - акт владно-розпорядчого характеру про призначення визначеного виду пенсії.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду доказів правомірності вчинення своїх дій, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 21910427) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) - задовольнити.
2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, ЄДРПОУ 21910427) щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 21910427) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) дострокову пенсію за віком з дати набуття права на пенсію - 23.06.2022 року, та здійснити нарахування та виплату належних пенсійних виплат з 23.06.2022 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя А.В. Величко