Рішення № 106664477, 07.10.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2022
Номер справи
380/8859/22
Номер документу
106664477
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/8859/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним і скасувати рішення відповідача № 903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.01.2022 щодо застосування до позивача штрафу у розмірі 1120,00 грн за період з 20.04.2019 до 18.10.2019 та нарахування пені у розмірі 511,14 грн.

В обґрунтування позову зазначено протиправність, на думку позивача, оскаржуваного рішення з огляду на те, що позивач з 02.08.2017 перебуває на обліку як платник єдиного внеску як особа, яка займається незалежною професійною (адвокатською) діяльністю. Вказав, що сплатив єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за І квартал 2019 року, однак у квитанції про сплату вказаного платежу допущено помилку у номері РНОКПП позивача. У подальшому, як стверджує позивач, ним подано відповідне роз`яснення до контролюючого органу про допущену помилку. На думку позивача така помилка не впливає на своєчасність сплати єдиного внеску, у зв`язку з чим позивач вважає, що такі дії відповідача щодо спірне рішення таким, що порушує його права, відтак він звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 28.06.2022 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою від 12.07.2022 суддя прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 07.10.2022 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідач подав відзив на позовну заяву(вх. № 63061 від 04.10.2022), в якому просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що 25.01.2022 року Начальником Городоцького відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ОСОБА_1 за період з 20.04.2019 року до 18.10.2019 року №903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 від 25.01.2022 року на загальну суму 1631,14 грн: сума штрафної санкції 1120 грн, сума пені 511,14 гривень. Повідомив, що 04.12.2019 року зараховано 3000 грн - зарахування коштiв у зв`язку з перерознесенням сум в межах одного бюджетного рахунку, платiжне доручення №10033345 вiд 17.04.2019 року. Розрахунок штрафних санкцій і пені здійснений на підставі даних інтегрованої картки платника податків системи «Податковий блок» по коду платежу 71040000 за період з 20.04.2019 року до 18.10.2019 року, а саме : за період 20.04.2019-18.07.2019 нараховано 534,69 грн штрафної санкції (20%) і 240,61 грн пені (0,1 % від суми боргу); за період 03.05.2019-18.07.2019 нараховано 25,31 грн штрафної санкції і 9,74 грн пені; за період 03.05.2019-18.10.2019 нараховано 15,35 грн штрафної санкції і 12,97 грн пені; за період 20.07.2019-18.10.2019 нараховано 544,65 грн штрафної санкції і 247,82 грн пені. Стверджує, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464 є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464). Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464). Також повідомив, що оскаржуване рішення залишено без змін після процедури адміністративного оскарження. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, з`ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив письмові докази, якими вони обґрунтовуються, встановив таке.

ОСОБА_1 взятий на облік Городоцькою об`єднаною Державною інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області з 02.08.2017 як платник єдиного внеску в органі доходів і зборів, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску (а.с. 11).

Позивачем 17.04.2019 сплачено 3000,00 грн на рахунок Городоцької ОДПІ ( ОСОБА_2 ) та зазначив призначення платежу: «*;101; НОМЕР_2 ; єдиний внесок на ЗПСС; Адвокат Варениця Василь Степанович», що підтверджується копією квитанції № 7 від 17.04.2019 (а.с. 12).

Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято рішення № 903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі частини десятої та пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 20.04.2019 по 18.10.2019 застосовано до позивача штраф у розмірі 1120,00 грн та нараховано пеню у розмірі 511,14 грн (а.с. 7).

Позивач подав до ДПС України скаргу на рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 19.02.2022 у якій просив скасувати вищевказане рішення. В обґрунтування такої вказав, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за І квартал 2019 року ним сплачено 17.04.2019, однак під час формування реквізитів квитанції в терміналі банківської установи ним неправильно зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків а саме: « НОМЕР_2 » замість правильного « НОМЕР_1 ». Зазначив, що у жовтні 2019 року подав у Яворівське відділення Городоцької ОДПІ роз`яснення та вказана сума була облікована за позивачем (а.с. 8).

За результатами розгляду скарги Державною податковою службою України прийнято рішення від 11.05.2022 № 4184/6/99-00-06-02-01-06, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване рішення без змін (а.с. 9-10).

Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним і таким, що слід скасувати, тому звернувся до суду за захистом своїх прав із даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ)

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VІ, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі враховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною 7 статті 9 Закону № 2464-VІ встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VІ, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, врахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно з п. 11 ст. 9 Закону № 2464-VІ, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно із законом.

Відповідно до п. 11 статті 25 Закону № 2464-VІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Бюджетним кодексом України від 8 липня 2010 року № 2456-VI визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Статтею 45 Бюджетного кодексу України визначено, що податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12.02.2016 № 54 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.03.2016 за № 330/28460) (далі - Положення), у відповідності до пункту 1 розділу II якого (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) ДФС та її територіальні органи відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування» (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону № 2464-VI для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

За змістом пунктів 1-3 розділу III Положення страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім`я територіальних органів ДФС в управліннях (відділеннях) Казначейства й на кінець операційного дня перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки 3719 головних управлінь ДФС з подальшим перерахуванням на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я ДФС в Казначействі.

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 ДФС, об 11 год. 00 хв. наступного операційного дня розподіляються автоматично за видами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі за балансовим рахунком 3717 «Рахунки державних позабюджетних фондів» на ім`я фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Як визначено п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI, днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Крім цього п. 22.4 ст. 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника.

Як слідує з матеріалів справи позивачем сплачено єдиний соціальний внесок за І квартал 2019 року на бюджетний рахунок № НОМЕР_3 , що підтверджується копією квитанції № 7 від 17.04.2019 на суму 3000,00 грн, однак під час формування реквізитів квитанції в терміналі банківської установи ним неправильно зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків а саме: « НОМЕР_2 » замість правильного « НОМЕР_1 ». Вказані суми єдиного внеску були сплачені вчасно і в повному обсязі.

Після допущеної позивачем помилки, як стверджує позивач, він звернувся до Яворівського відділення Городоцької ОДПІ та надав відповідне роз`яснення після чого сплачені суми обліковано за ним.

Вказані обставини не є спірними у справі.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що допущена ОСОБА_1 помилка у частині зазначення номер РНОКПП у призначенні платежу не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім`я ДФС в казначействі. До того ж, згодом така помилка виявлена, та вжито відповідних заходи щодо спрямування коштів за належністю.

Таким чином, суд вважає, що допущення помилки під час перерахування платником суми грошового зобов`язання з єдиного соціального внеску у строк, встановлений Законом № 2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.

Аналогічна правова позиція наведена Верховних Судом у постановах від 24.10.2018 у справі № 760/6097/16-а (2а/760/590/16) та від 14.11.2018 у справі № 805/3665/16-а.

З аналізу встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним і скасування рішення відповідача № 903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.01.2022.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Ураховуючи те, що відповідачем не дотримано зазначених критеріїв при винесенні оскаржуваного рішення, таке не може вважатись правомірним.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи зазначене, сума сплаченого судового збору у розмірі 992,40 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (79003 м. Львів вул. Стрийська 35; код за ЄДРПОУ ВП 43968090) про визнання протиправним і скасування рішення задовольнити.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.01.2022.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь ОСОБА_1 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн 40 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Качур Р.П.