Ухвала суду № 106664475, 07.10.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2022
Номер справи
380/8859/22
Номер документу
106664475
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/8859/22

У Х В А Л А

з питань залишення позовної заяви без розгляду

07 жовтня 2022 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у письмовому провадження заяву відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним і скасувати рішення відповідача № 903/13-01-24-10/ НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.01.2022 щодо застосування до позивача штрафу у розмірі 1120,00 грн за період з 20.04.2019 до 18.10.2019 та нарахування пені у розмірі 511,14 грн.

Ухвалою від 28.06.2022 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою від 12.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

На адресу суду від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (вх. № 63075 від 04.10.2022). В обґрунтування такого зазначено, що із врахуванням строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 122 КАС України, а також відповідно до правової позиції Верховного Суду у складі судової палати, викладеній у постанові від 26.11.2020 у справа № 500/2486/19, ОСОБА_1 пропущено місячний строк для звернення до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, який обчислюється з 17.05.2022 року - день вручення Позивачу Рішення ДПС України про результати розгляду скарги щодо застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ОСОБА_1 № 903/13-01-24-10/2379915091 від 25.01.2022. Просив залишити адміністративний позов без розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

З огляду на те, що розгляд цієї справи здійснюється у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), суд вирішив заяву про залишення адміністративного позову без розгляду у порядку письмового провадження.

При вирішенні поданої заяви суд керується таким.

Порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначено Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), частиною першою статті 5 якого визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Частиною першою статті 118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.

Процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками, а також можуть визначатися вказівкою на подію, яка повинна неминуче настати.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч. 4 ст. 123 КАС України).

Згідно з п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

Статтею 102 Податкового кодексу України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу).

Разом з цим, пунктом 56.19 ст. 56 ПК України визначено, що у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.

З аналізу вказаних вище положень Податкового кодексу України слідує, що строк для звернення платника податків до адміністративного суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу становить 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу) і обчислюється з дня отримання платником податків такого рішення.

У поданій заяві про залишення позовної заяви без розгляду відповідач посилається, зокрема, на постанову Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 500/2486/19.

У вказаній постанові Верховний Суд вказав, що пункт 56.19 статті 56 ПК України прямо встановлює строк для звернення до суду у разі застосування платником податку досудового порядку оскарження податкового повідомлення-рішення чи іншого рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання, і цей строк становить один місяць від наступного дня після закінчення процедури адміністративного оскарження.

Тобто, зазначені висновки Верховного Суду стосуються питань, пов`язаних із оскарженням податкового повідомлення-рішення після реалізації платником податку процедури адміністративного (досудового) оскарження такого рішення контролюючого органу.

Аналогічні висновки викладені також у постанові Верховного Суду від 19.05.2022 у справі № 380/21106/21.

Частиною 4 ст. 123 КАС України, передбачено, що у випадку якщо висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Судом встановлено, що позивач не погоджується із рішення відповідача № 903/13-01-24-10/2379915091 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 25.01.2022 щодо застосування до позивача штрафу у розмірі 1120,00 грн за період з 20.04.2019 до 18.10.2019 та нарахування пені у розмірі 511,14 грн.

При цьому, не погоджуючись із таким рішенням, позивач подав до Державної податкової служби та Головного управління ДПС у Львівській області скаргу від 19.02.2022 на вказане рішення. Рішенням № 4184/6/99-00-06-02-01-06 від 11.05.2022 про результати розгляду скарги Державної податкової служби України скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Як стверджує позивач, він отримав копію вказаного рішення ДПС України отримав 17.05.2022. Вказані обставини не заперечуються відповідачем.

З цим позовом позивач звернувся до адміністративного суду 15.06.2022, що підтверджується штемпелем відділення поштового зв`язку на конверті рекомендованого поштового відправлення за ШКІ № 8105301592243, тобто в межах місячного строку, який обчислюється з 18.05.2022.

Відтак суд відхиляє доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, а тому суд дійшов висновку про те, що заява відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 240, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду відмовити.

2. Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складення повного тексту ухвали до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.П. Качур