Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2022 року Київ№ 320/13619/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про скасування рішення та про зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі відповідач), в якому позивачка просила суд:
- скасувати рішення відповідача, оформлене листом № 3397-3794/К-02/8-1000/21 від 05.04.2021 про відмову у призначенні позивачці щомісячної доплати до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС;
- зобов`язати відповідача призначити позивачці щомісячну доплату до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС у розмірі, встановленому Постановою № 1155 від 13.09.2001 КМ України «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» та виплачувати таку доплату, починаючи з березня 2021 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачка 26.12.2018 була звільнена з ДСП «Чорнобильська АЕС» на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України у зв`язку з достроковим зняттям вказаного підприємства з експлуатації, у зв`язку із чим відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2001 № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» має право на щомісячну доплату до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, проте відповідач безпідставно відмовив у реалізації вказаного права.
Відповідно до ухвали від 08.11.2021 судом відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Копії цієї ухвали отримані учасниками справи, зокрема, відповідачем 09.11.2021 засобами електронної пошти, позивачкою 16.11.2021 засобами поштового зв`язку, про що свідчать наявні письмові докази.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Від позивачки надійшли письмові пояснення, в яких остання повідомила суд, зокрема про те, що від відповідача відзиву на позовну заяву не отримувала.
У силу вимог частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Судом не встановлено поважних причин неподання відповідачем відзиву на позовну заяву, у зв`язку із чим розгляд справи вирішено здійснювати за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи та матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , 20.11.1995 була прийнята на роботу до Виробничого об`єднання Чорнобильської АЕС по трудовому договору та 26.12.2018 була звільнена з ДСП «Чорнобильська АЕС» на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України у зв`язку з достроковим зняттям вказаного підприємства з експлуатації.
Факт трудової діяльності позивачки та звільнення її з ДСП «Чорнобильська АЕС» на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України у зв`язку з достроковим зняттям вказаного підприємства з експлуатації відповідачем не заперечується та підтверджений результати звірки № 1856/01 відомостей, поданих для обчислення пенсії з первинними документами від 05.03.2020.
Факт звільнення позивачки з 26.12.2018 підтверджений наказом ДСП «Чорнобильська АЕС» від 10.12.2018 № 136 ос.
25.02.2020 позивачка звернулася до відповідача з пакетом відповідних документів для призначення пенсії за віком.
При розгляді поданих документів відповідач дійшов висновку, що позивачкою наданий неповний перелік необхідних документів, у зв`язку із чим відповідач видав їй розписку-повідомлення із зазначенням прийнятих документів, а також вказав про відсутність довідки про стаж роботи для встановлення доплати до пенсії.
Позивачка отримала необхідну довідку від 11.08.2020 № 81, видану ДСП «Чорнобильська АЕС» на ім`я ОСОБА_1 , відповідно до якої судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнята з 20.11.1995 оператором ЕВМ в бюро Д і ДВ «Об`єкта «Укриття» по Чорнобильській АЕС відповідно до наказу про прийняття № 681 ос від 17.11.1995 та з 26.12.2018 звільнена у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України.
Відповідно до витягу з протоколу засідання профспілкового комітету ЧАЕС від 30.01.2021 постановлено погодити довідку № 81 від 11.08.2020 для визначення стажу роботи для розрахунку щомісячної доплати до пенсії колишнім працівникам ДСП «Чорнобильська АЕС» ОСОБА_1 .
Після отримання зазначеної довідки від 11.08.2020 № 81, позивачка повторно звернулася до відповідача за отриманням спірної щомісячної доплати до пенсії, однак відповідачем листом № 3397-3794/К-02/8-1000/21 від 05.04.2021 відмовлено у призначенні ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС.
Мотивуючи свою відмову відповідач зазначив, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 22.03.2020.
Зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2001 № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС», встановлюється доплата непрацюючим пенсіонерам, які на 15.12.2000 перебували в трудових відносинах з Чорнобильською АЕС на постійній основі (крім сумісників) і мають право на отримання пенсії як на загальних, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності і вивільнені у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС. Відповідно до записів трудової книжки позивачку звільнено з 26.12.2018 у зв`язку з достроковим закриття ЧАЕС з експлуатації на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України. З огляду на зазначене та враховуючи те, що на день звільнення позивачка не набула права на призначення пенсії за віком, як на загальних, так і на пільгових умовах, правові підстави для встановлення щомісячної доплати згідно з Постановою № 1155 відсутні.
Не погоджуючись із рішеннями відповідача, оформлене листом № 3397-3794/К-02/8-1000/21 від 05.04.2021 щодо відмови у призначенні пенсії за віком, позивачка звернулася з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Вивчивши надані документи, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки згідно із Законом України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15.12.2000 і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право на додаткові гарантії щодо наданні щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС у відповідності до пункту «г» частини другої статті12 цього Закону, у порядку та розмірі визначених Кабінетом Міністром України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2001 № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» (далі Постанова № 1155), встановлений розмір щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які на 15.12.2000 перебували в трудових відносинах з Чорнобильською АЕС на постійній основі (крім сумісників) і мають право на отримання пенсії як на загальних, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності і вивільнені у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, становить при стажі роботи на цій станції до 5 років 237, 25 гривні. При цьому за кожний наступний повний рік роботи щомісячна доплата збільшується на 47, 45 гривні.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 1155, до стажу роботи, що дає право на отримання щомісячної доплати, зараховується час роботи на Чорнобильській АЕС (з урахуванням пільгового обчислення стажу відповідно до статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), в тому числі:
- робота в після аварійний період на постійних дільницях підприємств, задіяних на виконанні робіт на станції за умови, якщо згідно з наказом по станції або вищестоящого органу вони увійшли до її складу;
- робота на виборних посадах, а також на інших посадах в органах, що здійснювали нагляд або контроль щодо діяльності Чорнобильської АЕС та дотримання законодавства, якщо їх робочі місця знаходилися безпосередньо на станції;
- час перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, отриманого під час виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або отриманої під час роботи на ній, якщо період після дня зняття інвалідності до дня прийняття на роботу не перевищує трьох місяців;
- час оплачуваної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Відповідно до пункту 3 Постанови № 1155, стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати, обчислюється на підставі довідки, яка видається в установленому законодавством порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції.
У відповідності до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у березні 2020 року позивач набула право на призначення пенсії за віком та з 22.03.2020 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що визнається відповідачем.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, позивачкою 25.02.2020 були надані відповідачеві всі необхідні документи для призначення пенсії за віком, перелік яких зазначений у розписці-повідомленні, а саме: довідка про присвоєння ідентифікаційного номера; заява про призначення пенсії; паспорт; трудова книжка; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання № 2701; довідка з ДПІ про облік як суб`єкта підприємницької діяльності № 84; довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (довідка № 327 від 20.09.2018); довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах № 30442, № 5885, атестація; заяву про спосіб виплати пенсії; інші документи (згода, пам`ятка пенсіонеру, довідка № 662, наказ № 136 ос від 10.12.2018); свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ; свідоцтво про шлюб, у тому числі й додатково позивачкою була надана довідка № 81 від 11.08.2020 для визначення стажу роботи для розрахунку щомісячної доплати до пенсії колишнім працівникам ДСП «Чорнобильська АЕС» ОСОБА_1 для нарахування щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, вивільненому у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС у відповідності до пункту «г» частини другої статті 12 «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему».
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до абзаців 6, 7 цієї статті, виключно цим Законом визначаються види пенсії та умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивачка набула такого права і відповідач зобов`язаний нарахувати та виплачувати щомісячну доплату до її пенсії за віком, як непрацюючій пенсіонерці у відповідності до пункту «г» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему».
Отже, оскільки позивачка перебувала у трудових відносинах із ДСП «Чорнобильська АЕС» з 20.11.1995 по 26.12.2018, що підтверджено наявними письмовими доказами та визнається відповідачем, то на неї розповсюджується дія пункту «г» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему», відповідно до якої Держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15.12.2000 і які вивільняються з роботи у зв`язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин рішення відповідача є такими, що не ґрунтуються на нормах права, а викладені в ньому висновки спростовані наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
Щодо позовної вимоги про зобов`язати відповідача призначити позивачці щомісячну доплату до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС у розмірі, встановленому Постановою КМУ № 1155 від 13.09.2001 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» та виплачувати таку доплату, починаючи з березня 2021 року, то вона є похідною від основної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС, отже підлягає задоволенню.
Щодо дати, з якої позивачці слід здійснити призначення спірної доплати, суд зазначає, що оскільки пенсія за віком позивачці призначена з 22.03.2020, а за спірною доплатою позивачка звернулася 09.03.2021, то саме з березня 2021 року слід призначити виплату спірної доплати до пенсії.
Доказів того, що позивачка є працюючою пенсіонеркою матеріали справи не місять, судом зворотного не встановлено, а відповідачем не спростовано.
З урахуванням викладеного позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Як установлено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірності його рішення.
Натомість, позивачкою було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені нею доводи не були спростовані відповідачем.
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності свого рішення та правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У підсумку, з урахування зазначеного у сукупності, суд доходить висновку про протиправність рішення відповідача, а відтак уважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачкою було сплачено судовий збір в розмірі 908, 00 грн. згідно з квитанцією № 62 від 08.10.2021.
Суд, керуючись частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги результат вирішення спору щодо задоволення позовних вимог, присуджує позивачці 908, 00 грн. понесених витрат з оплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оформлене листом № 3397-3794/К-02/8-1000/21 від 05.04.2021 про відмову у призначенні ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії як непрацюючій пенсіонерці, вивільненій у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2001 № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв`язку із закриттям Чорнобильської АЕС» та виплачувати таку доплату, починаючи з березня 2021 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908, 00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 0 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548; місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Шевченко А.В.