Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
06 жовтня 2022 рокуСправа №160/149/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши заяву Петриківської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення у справі №160/149/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 р. у справі №160/149/22 позов ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Петриківської селищної ради №296-9/VІІІ від 10.11.2021 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах села Куліші;
- зобов`язано Петриківську селищну ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах села Куліші;
- в решті позовних вимог відмовлено;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Петриківської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454,00 грн.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 21.09.2022 р. надійшла заява Петриківської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення, в якій заявник просить відстрочити виконання судового рішення у справі №160/149/22 терміном на 1 (один) рік.
Заява обґрунтована тим, що Законом України від 24.03.2022 р. № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07.04.2022 р., внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України. Вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Таким чином, оскільки судовим рішенням зобов`язано Петриківську селищну раду з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду, повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, на думку відповідача, є поважні причини для відстрочення виконання рішення суду на 1 (один) рік.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.09.2022 р. призначено заяву Петриківської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення у справі №160/149/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії до розгляду у судовому засіданні на 29.09.2022 р. о 15:45 год.
Сторони в судове засідання своїх представників не направили, про день та час його проведення повідомлені належним чином.
До суду 04.10.2022 р. від Петриківської селищної ради надійшло клопотання в якому вони просили задовольнити вказану заяву та здійснювати розгляд без їх участі.
За викладених обставин, враховуючи норми ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 378 КАС України, заяву розглянуто без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В силу приписів статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
За правилами частин 1, 2, 3, 4, 5 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд має враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є виняткові обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим виконання судового рішення в адміністративній справі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2022 р. у справі №160/149/22 позов ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Петриківської селищної ради №296-9/VІІІ від 10.11.2021 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах села Куліші;
- зобов`язано Петриківську селищну ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га в межах села Куліші;
- в решті позовних вимог відмовлено;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Петриківської селищної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Вказане судове рішення набрало законної сили, а отже, є обов`язковим до виконання.
Водночас, відповідач просить відстрочити його виконання терміном на 1 (один) рік, у зв`язку із запровадженим Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами) та відновлення права громадян України на безоплатну приватизацію земельних ділянок державної (комунальної) власності.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/202, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 р. № 133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18.04.2022 р. № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 р. № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Таким чином, станом на сьогодні в Україні діє воєнний стан.
Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Земельного кодексу України.
Вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Разом з тим, рішенням у цій справі зобов`язано Петриківську селищну ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, а не затвердити такий проєкт та передати земельну ділянку у власність позивача.
Відповідно, встановлена вищезазначеними нормами закону заборона не є перешкодою для виконання відповідачем ухваленого судом рішення в зобов`язальній частині, що однак не звільняє його від обов`язку враховувати відповідні вимоги закону, залежно від результатів розгляду клопотання позивача.
Суд наголошує, що межі покладеного на відповідача обов`язку не охоплюють зобов`язання ради всупереч Закону № 2145-XI безальтернативно прийняти позитивне для позивача рішення про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення йому у власність земельної ділянки. Обсяг обов`язків, які виникли у відповідача на виконання судового рішення включає: 1) повторний розгляд клопотання позивача; 2) врахування висновків суду при його розгляді; 3) прийняття рішення за результатом розгляду клопотання.
Той факт, що позитивне для позивача рішення про затвердження проєкту землеустрою не може бути ухвалено радою з огляду на заборону, встановлену Законом № 2145-XI, на думку суду, не є перешкодою для повторного розгляду відповідачем клопотання позивача на виконання покладеного судовим рішенням обов`язку. Враховуючи повноваження відповідача, результати такого розгляду не виключають прийняття рішення про відмову у затвердженні проєкту землеустрою із законних підстав. Водночас за відсутності законних підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою, відповідач не позбавлений можливості самостійно відтермінувати прийняття позитивного рішення.
Крім того, навіть у випадку відмови в затвердженні проєкту землеустрою з мотивів існування заборони, встановленої Законом № 2145-XI, позивач не буде позбавлений права повторно звернутися до органу місцевого самоврядування із клопотанням щодо затвердження проєкту землеустрою для реалізації права на безоплатну приватизацію земельної ділянки, або ж, у разі незгоди, оскаржити таку відмову до суду.
Таким чином, оскільки правовою підставою відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі є наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, але таких підстав у цій справі не встановлено, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви відповідача належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 378, 294, 295 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Петриківської селищної ради про відстрочення виконання судового рішення у справі №160/149/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко