Рішення № 106663622, 29.09.2022, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2022
Номер справи
160/8782/22
Номер документу
106663622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2022 року Справа № 160/8782/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , яка діє в інтересах свого малолітнього сина - ОСОБА_2 до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка діє в інтересах свого малолітнього сина - ОСОБА_2 , звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій з урахуванням її уточнень, просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у забезпечені ортопедичним взуттям малолітнього сина;

- зобов`язати відповідача переглянути звернення і забезпечити ортопедичним взуттям її сина.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач звернувшись до відповідача з заявою про забезпечення свого сина ортопедичним взуттям, отримала відмову. Так як, письмова відмова про прийняття рнокпп для сина в заяві, не передбачена чинним законодавством, у зв`язку з чим, до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради необхідно надати копію передбаченого ПК України документів з даними про реєстраційний номер облікової карти платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття рнокпп і мають відмітку в паспорті). Позивач вважає протиправними дії відповідача, оскільки її син є малолітньою особою, та не отримував паспорт громадянина України. Крім того, він не може приймати рішення щодо релігійних переконань та не може самостійно приймати рішення щодо отримання ідентифікаційного номеру. Вважає що вимоги відповідача є передчасними та такими, що порушують права та гарантії соціального захисту, а тому позивач змушена була звернутися до суду з даним позовом за захистом прав та інтересів своєї малолітньої дитини.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2022 року, після залишення позовної заяви без руху, було відкрито провадження по даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, після усунення позивачем недоліків своєї позовної заяви 04.08.2022 року на виконання ухвали суду від 29.06.2022 року.

До суду 07.09.2022 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що для взяття на облік до органу соціального захисту населення пред`являються разом із заявою про забезпечення засобами реабілітації документи дитини з інвалідністю серед них - копія одного з передбачених ПК України документів з даними про реєстраційний номер облікової карти платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття рнокпп і мають відмітку в паспорті). Так, відповідачем не приймалось рішення про відмову у забезпеченні ОСОБА_2 відповідним взуттям, а надано відповідь від 16.12.2021 року №8803, в якій йдеться що Управлінням соціальної політики Нікопольської міської ради відповідно до Порядку передано заяву ОСОБА_1 від 01.11.2021 разом з документами до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в електронному та паперовому вигляді, а саме: свідоцтво про народження Апшай Богдана, висновок ЛКК, ІПР, пенсійне посвідчення, паспорт ОСОБА_1 з відміткою про відмову прийняття рнокпп, та письмову відмову від прийняття рнокпп для сина.

Після опрацювання вказаних документів, Дніпропетровським обласним відділенням фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, відповідно до п.18 Порядку проінформовано про стан опрацьованих справ, зазначено, що справа ОСОБА_2 потребує доопрацювання (відсутній ІНН дитини згідно з Порядком). Отже, для вирішення питання забезпечення ортопедичним взуттям, необхідно було надати до управління копію одного з документів: реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) для подальшої передачі Фонду. Враховуючи викладене відповідач зазначив, що твердження позивача щодо прийняття рішення, яким відмовлено у забезпеченні її сина ортопедичним взуттям є безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи і протирічать нормам діючого законодавства, а відтак позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю.

В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має на утриманні малолітнього сина (інваліда дитинства), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та є матір`ю яка самостійно виховує сина, відповідно до довідки про склад сім`ї.

Позивач 01.11.2021 року звернулася до відповідача з заявою про забезпечення її сина ортопедичним взуттям. Разом з заявою позивачем надано: свідоцтво про народження ОСОБА_2 ; висновок ЛКК, ІПР; пенсійне посвідчення; паспорт ОСОБА_1 з відміткою про відмову прийняття РНОКПП; та письмову відмову від прийняття РНОКПП для сина.

Листом 16.12.2021 року №8803 відповідач повідомив, про необхідність надання до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради відсутнього документу, передбаченого ПК України, з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків та зазначив, що письмова відмова про прийняття рнокпп для сина в заяві на забезпечення ортопедичним взуттям, чинним законодавством не передбачена.

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.

Порядок забезпечення допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані такі засоби затверджено постановою КМУ від 05 квітня 2012 р. №321 (далі - Порядок).

Зазначений порядок визначає механізм: безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення засобами реабілітації; виплати особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та іншим окремим категоріям населення грошової компенсації вартості за самостійно придбані засоби реабілітації (далі - компенсація); безготівкового перерахування коштів підприємствам, що виконали індивідуальні заявки осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення на виготовлення засобів реабілітації, надання послуг з їх ремонту.

Відповідно до п.2 цього Порядку до технічних та інших засобів реабілітації, якими забезпечуються особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та інші окремі категорії населення, належать протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що технічні та інші засоби реабілітації, призначені для безоплатного забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб за рахунок коштів державного бюджету, виготовляються, постачаються і ремонтуються підприємствами, які відповідають кваліфікаційним вимогам, установленим Мінсоцполітики.

Облік і звітність осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб, які мають право на безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється відповідно до вимог п.14 Порядку.

Облік осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб, які мають право на безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації або виплату компенсації, ведеться у централізованому банку даних з проблем інвалідності шляхом формування електронної особової справи особи у банку даних.

Для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації або виплати компенсації особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю/ інша особа або їх законні представники подають до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) або до центрів надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у паперовій формі або через електронний кабінет особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи (далі - електронний кабінет особи) або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Для взяття на облік до органу соціального захисту населення (ЦНАП) пред`являються (подаються) разом із заявою про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) (у разі подання заяви через електронний кабінет особи у цей же день вносяться дані та/або скановані копії документів з метою формування особової справи) такі документи особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи:

- паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту (далі - документ, що посвідчує особу), або свідоцтво про народження (для дітей віком до 14 років);

- висновок МСЕК про встановлення інвалідності для осіб з інвалідністю (для дітей з інвалідністю - висновок ЛКК) - у разі, коли особа вперше звертається для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації або виплати компенсації або змінюється група і причина інвалідності;

- індивідуальна програма (для особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю) або висновок ЛКК (для інших осіб, осіб з інвалідністю, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007 р. безстроково або строк дії не закінчився), що містить показання для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (індивідуальна програма не пред`являється особами з інвалідністю для виплати компенсації за спеціальні засоби для орієнтування, спілкування та обміну інформацією у випадках, передбачених пунктами 7-9 цього Порядку);

- копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

- оригінал довідки з місця роботи, служби або навчання особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи (для осіб, які працюють, служать, навчаються) - для забезпечення протезами верхніх та нижніх кінцівок, ортопедичним взуттям, активними кріслами колісними;

- документи, визначені пунктами 7-10 цього Порядку для осіб з порушенням слуху або зору (оригінал видаткової накладної (товарного/фіскального касового чека);

- посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.

Орган соціального захисту населення (ЦНАП) один раз на два тижні передає заяви про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) разом з документами, зазначеними у цьому пункті, в паперовій формі до територіальних відділень Фонду.

Особова справа особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи формується в територіальному відділенні Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з документів, на підставі яких відбулося забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, та зберігається ними протягом п`яти років з дня зняття з обліку особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи, після чого підлягає знищенню.

Відповідно до п.15 Порядку, орган соціального населення (ЦНАП)

-сканує документи, визначені в пункті 14 цього Порядку;

- ознайомлює та надає особі з інвалідністю, дитині з інвалідністю, іншій особі або їх законним представникам інформаційні матеріали щодо:

- переліку підприємств із зазначенням їх контактних даних, до яких такі особи можуть звернутися з питань забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, який розміщений на офіційних веб-сайтах Мінсоцполітики та Фонду;

- каталогу технічних та інших засобів реабілітації, якими такі підприємства забезпечують осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших осіб;

- механізму забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації та отримання компенсації;

- надає інформацію щодо електронного кабінету особи, його функціоналу та офіційного веб-сайту Мінсоцполітики;

- надає інформацію щодо сумісності технічних та інших засобів реабілітації.

Згідно з п.17 Порядку, після подання заяви про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) та документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, сформована електронна особова справа у банку даних опрацьовується протягом трьох робочих днів територіальними відділеннями Фонду за місцем реєстрації проживання особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи, що зазначений у заяві про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації).

У разі коли до заяви про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) додані не всі зазначені у пункті 14 цього Порядку документи, територіальне відділення Фонду повідомляє протягом трьох робочих днів особі з інвалідністю, дитині з інвалідністю, іншій особі або їх законним представникам через орган соціального захисту населення (ЦНАП), засоби телекомунікаційного зв`язку (зазначені у заяві про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) або через електронний кабінет особи, або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг про необхідність подання відсутніх документів.

Якщо всі необхідні документи, передбачені пунктом 14 цього Порядку, подано протягом 14 днів з дати звернення, днем взяття на облік вважається дата подання заяви. У разі коли до заяви додані не всі необхідні документи, днем взяття на облік вважається дата подання всіх необхідних документів.

В силу п.18 Порядку, територіальні відділення Фонду протягом трьох робочих днів з дня подання всіх документів, передбачених пунктом 14 цього Порядку, формують в електронній особовій картці особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи в банку даних електронне направлення на первинне забезпечення засобами реабілітації особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, іншим особам.

Тобто, Управління соціальної політики Нікопольської міської ради є виконавчим органом Нікопольської міської ради та реалізує політику у сфері реалізації державної соціальної політики з питань забезпечення соціально незахищених громадян на території міста.

Таким чином, відповідач є органом соціального захисту населення, до повноважень якого відносяться питання щодо передачі до відповідного територіального Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю заяви та документів, передбачених п.14 Порядку. Тому у відповідача відсутні функції щодо прийняття рішення про забезпечення засобами реабілітації (ортопедичним взуттям) осіб з інвалідністю.

Як було зазначено вище, що позивач звернулася до відповідача з заявою про забезпечення її сина ортопедичним взуттям. Разом з заявою позивачем надано: свідоцтво про народження ОСОБА_2 ; висновок ЛКК, ІПР; пенсійне посвідчення; паспорт ОСОБА_1 з відміткою про відмову прийняття рнокпп; та письмову відмову від прийняття рнокпп для сина.

Після опрацювання вказаних документів, Дніпропетровським обласним відділенням фонду соціального захисту осіб з інвалідністю відповідно до п.18 Порядку проінформовано про стан опрацьованих справ та зазначено, що справа ОСОБА_2 потребує доопрацювання (відсутній ІНН дитини згідно з Порядком).

Про вказаний факт відповідачем повідомлено позивача у відповіді від 16.12.2021 року №8803 де зазначено, що для вирішення питання забезпечення ортопедичним взуттям, необхідно надати до управління копію одного з документів: реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) для подальшої передачі Фонду.

У відзиві на позов відповідачем також було зазначено, що позивачу повідомлено, що особова справа ОСОБА_2 перебуває у Фонді та з питань формування електронного направлення, ОСОБА_1 може звернутись до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Забезпечення ортопедичним взуттям нужденних здійснюється на безоплатній основі за рахунок державного бюджету, а не місцевого. Відповідач не є тією особою, яка формує особові справи осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб, а також і електронні направлення, їх формує територіальне відділення Фонду. Управління соціальної політики Нікопольської міської ради лише здійснює збір документів та заяв для передачі до Фонду та реалізує повноваження, що закріплені у п.15 Порядку.

Таким чином, відповідачем не приймалось рішення про відмову у забезпеченні ОСОБА_2 відповідним взуттям, до його повноважень відносяться питання щодо передачі до відповідного територіального Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю заяви та документів, передбачених п.14 Порядку.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з викладених вище підстав.

Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати між сторонами не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціальної політики Нікопольської міської ради (вул.Електрометалургів, б.3А, м.Нікополь, Дніпропетровська область, 53200, код ЄДРПОУ 26136955) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя К.С. Кучма