ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-45500/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єресько Л.О.,
при секретарі Коробовій А.В.,
за участю:
представника позивача - Ставицької І.Б.,
представника відповідача - Корост М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго"до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській областіпро визнання дій незаконними, -
В С Т А Н О В И В:
11 червня 2009 року Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (надалі - позивач)звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області (надалі - відповідач)про визнання незаконними дій відповідача щодо призначення перевірки у період з 01 по 19 червня 2009 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 червня 2009 року було відкрито провадження у даній справі (суддя Огурцов О.П. ).
У зв'язку з оскарженням в апеляційному порядку ухвали суду від 28.10.2009 року про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження, справу 10.11.2009 року було направлено до Харківського апеляційного адміністративного суду, ухвалою якого від 06.01.2010 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ВАТ "Полтаваобленерго" було відмовлено, справу повернуто до Полтавського окружного адміністративного суду 15.07.2010 року, що підтверджується даними вхідної реєстрації. Ухвалою від 19.07.2010 року справу прийнято до провадження судді Єресько Л.О.
Судом встановлено, що позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 19.05.2009 року ним було отримано повідомлення Державної інспекції з контролю за цінами у Полтавській області № 188 від 14.05.2009 року про перевірку у період з 01 по 19 червня 2009 року. Вважає, що дії Держцінінспекції щодо призначення перевірки є незаконними, оскільки п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року»було тимчасово припинено проведення планових перевірок суб'єктів господарювання.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити. Крім доводів, зазначених у позовній заяві, вказувала, що ВАТ «Полтаваобленерго»було оскаржено до Окружного адміністративного суду м. Києва постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)», у зв'язку з чим розгляд даної справи неможливий до вирішення вказаного спору, що є підставою для зупинення даної справи.
Представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.
У запереченнях посилалася на те, що повноваження Державної інспекції з контролю за цінами щодо проведення перевірок та вжиття заходів за їх результатами визначені ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»та постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами». У відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року»Державна інспекція з контролю за цінами має право здійснювати планові заходи, пов'язані із державним наглядом (контролем), щодо суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику та критеріями, які визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 483. Враховуючи те, що позивач належить до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, відповідно до затвердженого плану роботи на ІІ квартал 2009 року, Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області мала право на проведення планової перевірки позивача, яка фактично не була проведена.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що планом роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області на ІІ квартал 2009 року, затвердженим наказом від 18.03.2009 року № 18, було передбачено проведення контрольних заходів, зокрема, проведення перевірок дотримання порядку формування та застосування тарифів на електричну енергію за складовими в енергопостачальних компаніях, узагальнення інформації за наслідками перевірок ВАТ «Полтаваобленерго»та його філій: Полтавська, Гадяцька, Хорольська, Глобинська, Карлівська, Миргородська, Лубенська, Гребінківська (п.2.1.1. Плану).
На виконання вказаного Плану Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області було надіслано ВАТ «Полтаваобленерго»повідомлення № 188 від 14.05.2009 року (отримано останнім 19.05.2009 року вх. № 3434), яким було проінформовано про проведення перевірки товариства та його філій з 01.06.2009 року по 19.06.2009 року.
01.06.2009 року видано наказ Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області № 51 «Про проведення планової перевірки», яким відповідно до п. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та на підставі п. 2.1.1. Плану на ІІ квартал 2009 року було доручено здійснити планову перевірку ВАТ «Полтаваобленерго»з 01.06.2009 року по 15.06.2009 року начальнику відділу контролю цін на ринках монопольних утворень та послуг Ямашкіній Н.Г. та головному державному інспектору відділу Іванчук А.І.
На виконання наказу від 01.06.2009 року № 51 інспекцією оформлено посвідчення на перевірку від 01.06.2009 року Ямашкіній Н.Г. та Іванчук А.І.
Як встановлено судом, планову перевірку ВАТ «Полтаваобленерго»фактично не було проведено.
Позивач не погодився із діями Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області щодо призначення вищенаведеної перевірки, у зв'язку з чим оскаржив їх до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку діям Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області щодо призначення планової перевірки позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»від 3 грудня 1990 року № 507-XII державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819 затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, згідно п. 1 якого Державна інспекція з контролю за цінами (надалі Держцінінспекція) є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Пунктом 4 Положення передбачено, що Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 5 квітня 2007 року № 877-V, який поширюється також на перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю) (ч. 2 ст. 5 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483 було затверджено наступні критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів):
- обсяг річної реалізації продукції, товарів і послуг;
- належність суб'єкта господарювання до суб'єкта природної монополії;
- монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання на ринку;
- порушення суб'єктом господарювання державної дисципліни цін;
- коливання цін на продукцію, товари і послуги, що спостерігається протягом одного або шести місяців.
Згідно із п. 2 постанови КМУ від 21.05.2008 року № 483 установлюється два ступені ризику - високий та середній.
Пунктом 3 постанови визначено, що до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені, зокрема, ті, що є суб'єктами природних монополій.
При цьому пунктом 5 постанови встановлено, що планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) за додержанням суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), здійснюються з такою періодичністю: з високим ступенем ризику - один раз на рік; з середнім ступенем ризику - один раз на два роки.
Судом встановлено, що ВАТ «Полтаваобленерго»(код ЄДРПОУ 00131819) належить до суб'єктів природних монополій у сфері передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, що підтверджується Переліком суб'єктів природних монополій Полтавської області, наданим Полтавським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України 20.07.2009 року за вих. № 2/2609.
За таких обставин, виходячи із положень ч. 2 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанови КМУ від 21.05.2008 року № 483, ВАТ «Полтаваобленерго»є суб'єктом господарювання із високим ступенем ризику, у зв'язку з чим планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) щодо нього могли здійснюватися із періодичністю один раз на рік.
Із пояснень представників сторін, наявних матеріалів справи вбачається, що попередня планова перевірка ВАТ «Полтаваобленерго»була проведена у 2008 році, за результатами якої складено акт від 01.12.2008 року № 000508 та винесено рішення № 105 від 05.12.2008 року про застосування економічних санкцій, що було предметом судового розгляду.
Таким чином, під час призначення планової перевірки ВАТ «Полтаваобленерго»у 2009 році Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області було дотримано вимоги щодо періодичності здійснення перевірок суб'єктів із високим ступенем ризику, а також вимоги ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»щодо передбачення перевірки у квартальному плані роботи на ІІ квартал 2009 року. У відповідності до положень ч. 4 ст. 5 вказаного Закону позивачу було направлено письмове повідомлення від 14.05.2009 року № 188 про проведення планової перевірки.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач під час призначення планової перевірки ВАТ «Полтаваобленерго»з 01.06.2009 року по 15.06.2009 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, які встановлені чинним законодавством.
Посилання позивача на те, що відповідачем не враховано п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31.12.2010 року», суд вважає безпідставними.
Пунктом 1 вказаної постанови було встановлено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності необхідно до 31 грудня 2010 р.: тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок суб'єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Враховуючи те, що позивач належить до суб'єктів із високим ступенем ризику, тимчасове припинення планових перевірок на нього не поширювалося.
Доводи позивача про те, що розгляд даної справи неможливий до вирішення Окружним адміністративним судом м. Києва позову ВАТ «Полтаваобленерго»про скасування постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483, що є підставою для зупинення провадження у даній справі, суд оцінює критично.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на те, що на момент призначення перевірки позивача постанова Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483 була чинною, відповідач правомірно керувався її положеннями. Подальше вирішення в судовому порядку спору щодо скасування вказаної постанови не матиме вплив на зазначений висновок. Тому у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі судом було відмовлено.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є небгрунтованими та не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями ч.ч. 1, 2 ст. 13, ч. 1 ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення»від 3 грудня 1990 року № 507-XII, ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 5 квітня 2007 року № 877-V, постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2008 року № 483, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області про визнання дій незаконними відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 06 серпня 2010 року.
СуддяЛ.О. Єресько