Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 192/1426/22
Провадження № 2-а/192/9/22
РІШЕННЯ
Іменем України
07 жовтня 2022 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Стрельникова О.О.
за участю секретаря судового засідання Петровської О.Д.,
розглянувши в смт Солоне, Солонянського району, Дніпропетровської області у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка 26 вересня 2022 року звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії БАВ № 185182 від 15 вересня 2022 року про накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП.
На обґрунтування своїх вимог зазначила, що 15 вересня 2022 року відносно неї було складено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі серії БАВ № 185182 від 15 вересня 2022 року, про накладення на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. 00 коп.
Відповідно до вказаної постанови, місце розгляду справи 417 км а/ш Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, згідно якої вона здійснювала рух на автомобілі Chevrolet, номерний знак НОМЕР_1 , з закритим темним пластиком державний номерний знак, що не дає змоги визначити символи номерного знаку з відстані 20 м, чим порушила п. 2.9 в Правил дорожнього руху, чим скоїла правопорушення передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП.
Вважає, що вказана постанова винесена з порушенням норм права, суперечить вимогам закону, та не відображає дійсних обставин справи, вважає, що дії поліцейського були незаконні.
Тому просила вказану постанову скасувати, у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що дана справа є незначної складності, суддею при відкритті провадження у справі, у відповідність до ч.2 ст. 12, ч. 2 ст. 257, ч. 5 ст. 262 КАС України,прийнято рішення про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк до суду не подавав, будь-яких доказів на підтвердження правомірності постанови, що оскаржується суду не направив.
Ознайомившись з позовною заявою, дослідивши наявні матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Положення ст. 5 КАС України є реалізацією ч. 1 ст. 55 Конституції України, що, визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у разі, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Статтею 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серії БАВ № 185182 від 15 вересня 2022 року ПОГ СВГ ВП ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області Юрченка Павла Павловича накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. 00 коп. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.6 ст. 121 КУпАП за обставин, що 15 вересня 2022 року о 12год. 50 хв. на 417 км а/ш Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя, ОСОБА_1 здійснювала рух на автомобілі Chevrolet, номерний знак НОМЕР_1 , з закритим темним пластиком державний номерний знак, що не дає змоги визначити символи номерного знаку з відстані 20 м, чим скоїла правопорушення передбачене ч. 6 ст. 121 КУпАП. (а.с.10).
Як вбачається з позову позивачки, вона вказує на безпідставність накладення на неї адміністративного стягнення та вважає постанову складену представником відповідача протиправною.
За приписами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, у тому числі, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, особа, яка уповноважена розглядати справу про адміністративне правопорушення зобов`язана по-перше, встановити склад правопорушення, яким згідно статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність, по-друге, дослідити докази та оцінити їхза своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Як вбачається з матеріалів справи, жодних доказів на підтвердження обставини скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП (застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють ідентифікацію номерного знаку з відстані двадцяти метрів) відповідачем суду не надано.
Статтею 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд вважає, що в судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивачки про протиправність постанови відповідача, доказів протилежного відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню і постанова відповідача підлягає скасуванню, а з врахуванням положень ст. 286 КАС України справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України - при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачкою, яка не є суб`єктом владних повноважень, при зверненні до суду з позовом сплаченого судовий збір в розмірі 496 грн. 20 коп. (а.с. 1).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду постановою у справі № 543/775/17 від 18 березня 2020 року зробила висновок про те, що відповідно до положень статей 3, 5 Закону №3674-VI«Про судовий збір», серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.
Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тому, оскільки позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню сума судового збору в розмірі 496 грн. 20 коп. підлягає відшкодуванню позивачці, шляхом стягнення на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 251, 252, 280 КУпАП, ст.ст. 5, 6, 77, 139 246, 262, 286 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, яке розташоване: м. Дніпро, вул.Троїцька, буд. 20-А, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 40108866 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову пронакладення адміністративногостягнення посправі проадміністративне правопорушенняу сферізабезпечення безпекидорожнього руху,зафіксоване не автоматичному режимі серії БАВ № 185182 від 15 вересня 2022 року винесену ПОГ СВГ ВП ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області Юрченком Павлом Павловичем відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн. 00 коп. за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП скасувати, справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 , в рахунок відшкодування судових витрат - судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 (двадцять) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 07 жовтня 2022 року.
Головуючий: суддя Стрельников О.О.