Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 183/5957/22
№ 2-о/183/197/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2022 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючої судді Сороки О.В.,
секретаря судового засідання Краснянської Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Новомосковського міськрайонного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції про встановлення факту смерті,
за участю:
представника заявника ОСОБА_2 ,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просить встановити факт, що ОСОБА_3 , уродженець с. Успенівка Мар`їнського району Донецької області, який був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та проживав за адресою: АДРЕСА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті АДРЕСА_2 .
В обґрунтування своєї заяви заявник зазначає, що вона є внутрішньо переміщеною особою з Донецької області.
З 2002 року вона проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 Однією сім`єю вони проживали в будинку по АДРЕСА_2 , що належить заявникові на праві власності.
ОСОБА_3 після переміщення заявника в м. Дніпро, залишився проживати в її будинку по АДРЕСА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок обстрілів АДРЕСА_2 , відбулася пожежа будинку, після чого загинув ОСОБА_3 . Про пожежу та смерть останнього, повідомила їхня сусідка.
За факту смерті заведено кримінальне провадження № 22022050000004315 від 03 вересня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 438 КК України.
Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем реєстрації і проживання не видавалось, у зв`язку з військовими діями. Похований ОСОБА_3 сусідами у дворі за хатою за адресою АДРЕСА_2 , без отримання лікарського свідоцтва про смерть, без встановлення причин смерті, оскільки після гасіння пожежі залишилися лише останки померлого.
24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, указом Президента України № 64/2022,введено воєнний стан на території України. Донецька область є областю де тривають бойові дії, всі державні органи не здійснюють своїх повноважень, внаслідок чого отримати свідоцтво про смерть встановленого законодавством зразка ОСОБА_1 не має можливості. Встановлення факту смерті заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Згідно із ч. 2 ст.317ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд, розглянувши подані заявником матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
У відповідності дост. 317 ЦПК Українизаява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. (ч.1). Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч.2). Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню (ч.4).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживала разом з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без реєстрації шлюбу за адресою АДРЕСА_2 .
Законом Українивід 21квітня 2022року «Провнесення зміндо деякихзаконів Українищодо регулюванняправового режимуна тимчасовоокупованій територіїУкраїни» було внесено зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зокрема, згідно із п.7 ст.1(1) Закону, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14 травня 2022 року №92 було внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 та затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 серпня 2022 року. Так, зокрема, до вказаного переліку належить Волноваський район Донецької області.
Таким чином, зазначене місце смерті цивільного чоловіка заявника є тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до ст. З, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18 грудня 1996, параграф 45), ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10 травня 2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016, §142).
Таким чином, сформульовані в рішеннях Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки можливості збору доказів смерті особи на окупованій території істотно обмежені.
Порядок встановлення факту смерті та її причин, встановленийЗаконом України«Про державнуреєстрацію актівцивільного стану» та Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 1 Об/о), затвердженою наказом МОЗ України від 08 серпня 2006 року № 545.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документу встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання (ч. З ст. 17 Закону).
За заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Одночасно п. 11 ч. 1 ст.9Закону України«Про забезпеченняправ ісвобод внутрішньопереміщених осіб»№ 1706-УІІвід 20жовтня 2014року передбачає, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування. Підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (за формою № 106/0) або фельдшерська довідка про смерть (за формою № 106-1/о) та інше, що видаються закладами охорони здоров`я.
Суду доведено неможливість отримання заявницею тіла загиблого, неможливість на даний час отримання лікарського свідоцтва про смерть та встановлення причин смерті, а відповідно і неможливість державної реєстрацію смерті у відповідному відділі РАЦСу.
Оцінюючи подані заявником докази, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до п. 1 постанови № 5 Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, якщо від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Відповідно до роз`яснень п. 13 постанови № 5 Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Згідно п. 18постанови № 5 Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органі, а є лише підставою для їх одержання. Згідно п. 9 листа ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 червня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування «Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору розглядається за правилами окремого провадження.».
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Статтями 15, 16, 18ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Суд може захистити цивільне право способом, що встановлений договором або законом.
Вимоги до доказів встановлені ст. 77 ЦПК України, якою встановлено, що письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.
У відповідності до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Результати оцінки доказів суд відображає в рішенні, в якому наводяться мотиви їх прийняття чи відмови у прийнятті.
Згідно ізст. 129 Конституції України, одним з основних принципів судочинства, є законність. Принцип законності визначається тим, що суд у своїй діяльності при вирішенні справ повинен правильно застосовувати норми матеріального права до взаємовідносин сторін.
Згідно ст. 82 ЦПК Україниобставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Вирішення даної цивільної справи та прийняття відповідного обґрунтованого по ній рішення неможливе без встановлення фактичних обставин, вибору норми права та висновку про права та обов`язки сторін. Всі ці складові могли бути з`ясовані лише в ході доказової діяльності, метою якої є, відповідно до ЦПК, всебічне і повне з`ясування всіх обставин справи, встановлення дійсних прав та обов`язків учасників спірних правовідносин. Подавши свої докази, сторони реалізували своє право на доказування і одночасно виконали обов`язок із доказування, оскільки ст.81ЦПК закріплює правило, за яким кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обов`язок із доказування покладається також на осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси (ст.43,49 ЦПК України). Тобто, процесуальними нормами встановлено як право на участь у доказуванні (ст. 43 ЦПК України), так і обов`язок із доказування обставини при невизнані них сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
В судовому засіданні в якості свідка допитана онучка заявниці ОСОБА_4 , яка надала суду показання про те, що її бабуся ОСОБА_1 більше 20 років проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У березні 2022 року через військову агресію Російської Федерації, її бабуся змушена була залишити місце свого постійного проживання по АДРЕСА_2 , оскільки вона має ряд хронічних захворювань, потребує постійного медичного догляду, який в тих умовах отримати вже не було можливості. В будинку залишився проживати ОСОБА_3 . 02 вересня 2022 року ОСОБА_1 приблизно в першій половині дня телефонувала ОСОБА_3 , однак його телефон не відповідав. В другій половині дня на мобільний ОСОБА_1 зателефонувала сусідка і с.Богоявленка ОСОБА_5 та повідомила, що внаслідок ворожих обстрілів їх села, загорілися їх надвірні побудови та споруди. Свідок разом з бабусею почали вживати всіх заходів задля повідомлення служб МНС про пожежу, вони вийшли на зв`язок з головою територіальної громади, яка і вжила всіх заходів для повідомлення всіх спецслужб про виниклу пожежу через обстріли. Як їм через деякий час повідомили спочатку на місце пожежі не можливо було потрапити через велику кількість обстрілів. В подальшому їм стало відомо, що пожежа була ліквідована, на їх подвір`ї згоріли побутові споруди, будинок вцілів, однак останки тіла ОСОБА_3 були виявлені на згарищі. Військові ВСУ, що дислокуються у Волноваському районі, допомагали погасити пожежу, вони ж і виявили тіло загиблого, вони допомоги сусідці захоронити тіло за будинком. Після цього всі документи на будинок та документи загиблого були передані їм, до Волноваського РВП ГУНП в Дніпропетровській області направлено повідомлення про вчинення злочину за фактом смерті ОСОБА_3 . .
Відповідно до копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000004315 03 вересня 2022 року до ЄРДР внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України, фабула витягу містить відомості про те, що 02 вересня 2022 року до чергової частини Волноваського РВП ГУНП в Донецькій області надійшло повідомлення про те, що 02 вересня 2022 року близько о 10.00 годин в результаті обстрілу РОВ с. Богоявленка Вуглеводської ОТГ, Волноваського району, Донецької області, відбулася пожежа будинку по АДРЕСА_2 , внаслідок чого загинув ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 5).
За таких обставин, заява про встановлення юридичного факту (факту смерті) знайшли своє об`єктивне підтвердження в ході судового засідання, доведені суду, а тому заява обґрунтована і підлягає задоволенню.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК Україниухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 12, 76, 81, 89, 263, 265, 293, 315, 317 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції про встановлення факту смерті, - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав за адресою: АДРЕСА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_2 .
Рішення, відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 ; тимчасово мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Новомосковський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Новомосковському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), код ЄДРПОУ 40340814, адреса місцезнаходження: вулиця Українська, 7-а, місто Новомосковськ, Дніпропетровської області 51200.
Суддя Сорока О.В.