Постанова № 106651329, 07.10.2022, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
07.10.2022
Номер справи
382/753/22
Номер документу
106651329
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Яготинський районний суд Київської області

Справа 382/753/22

Провадження № 3/382/578/22, № 3/382/579/22, № 3/382/580/22

№ 3/382/581/22, № 3/382/582/22, № 3/382/583/22

№ 3/382/584/22, № 3/382/585/22, № 3/382/586/22

№ 3/382/587/22, № 3/382/588/22, № 3/382/589/22

№ 3/382/590/22, № 3/382/591/22, № 3/382/592/22

№ 3/382/593/22, № 3/382/594/22, № 3/382/595/22

№ 3/382/596/22, № 3/382/597/22, № 3/382/598/22

№ 3/382/599/22, № 3/382/600/22, № 3/382/601/22

№ 3/382/602/22, № 3/382/603/22, № 3/382/604/22

№ 3/382/605/22, № 3/382/606/22, № 3/382/607/22

№ 3/382/608/22, № 3/382/609/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2022 р. м. Яготин Бориспільського району Київської області

Суддя Яготинського районного суду Київської області Савчак Сергій Петрович, секретар судового засідання Купрієнко В.В., за участі ОСОБА_1 , захисника Лещенко С.О. та прокурора Яготинського відділу Бориспільської окружної прокуратури Стось Д.С., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. М. Дорогостаї Млинівського району Ровенської області, громадянки України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої начальником відділу освіти Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до розпорядження Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області від 10.03.2021 року № 143-к/тр ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу освіти зазначеної ради та їй присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад з 11.03.2021 року.

Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада начальника відділу освіти Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області відноситься до 6 категорії посад місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» - посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Отже, ОСОБА_1 , будучи начальником відділу освіти, є посадовою особою місцевого самоврядування.

11.03.2021 року ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування. Також, 11.03.2021 року ОСОБА_1 ознайомлена з вимогами та обмеженнями встановленими Законом України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII (далі за текстом Закон 1700-VII або ЗУ «Про запобігання корупції» у відповідних відмінках).

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, була належним чином попереджена про встановлені Законом 1700-VII обмеження.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються обмеження, передбачені Законом №1700-VII.

Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1 будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.

Відповідно до п. 1-3 ч. 1 ст. 28 Закону №1700-VII особи, зазначені у пунктах 1 і 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідальність за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 13 рангу 6 категорії, являючись суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII, порушила вимоги пункт 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1700-VII не повідомила визначений законом орган - Яготинську міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а саме щодо суперечності між її приватним інтересом і своїми службовими повноваженнями, які виникли перед підписанням наказів щодо свого преміювання: - від 19.03.2021 № 43-к «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2021 р.»; - від 19.04.2021 № 49-к «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2021 р.»; - від 19.05.2021 № 53-к «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2021 р.»; - від 18.06.2021 № 62-к «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2021 р.»; - від 19.07.2021 № 74-к «Про преміювання працівників відділу освіти у липні місяці 2021 р.»; - від 19.08.2021 № 86-к «Про преміювання працівників відділу освіти у серпні місяці 2021 р.»; - від 17.09.2021 № 106/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у вересні місяці 2021 р.»; - від 19.10.2021 № 113/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у жовтні місяці 2021 р.»; - від 19.11.2021 № 131/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у листопаді місяці 2021 р.»; - від 17.12.2021 № 140/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у грудні місяці 2021 р.»; - від 19.01.2022 № 8/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у січні місяці 2022 р.»; - від 18.02.2022 № 18/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у лютому місяці 2022 р.»; - від 17.03.2022 № 24/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2022 р.»; - від 15.04.2022 № 33/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2022 р.»; - від 19.05.2022 № 40/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2022 р.»; - від 15.06.2022 № 57/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2022 р.»; чим вчинила адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Відповідальність за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника відділу освіти Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області, будучи посадовою особою місцевого самоврядування 13 рангу 6 категорії, являючись суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VІI, порушила вимоги пункту 3 ч. 1 ст. 28 Закону №1700-VII, а саме вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме підписала накази щодо свого преміювання: - від 19.03.2021 № 43-к «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2021 р.»; - від 19.04.2021 № 49-к «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2021 р.»; - від 19.05.2021 № 53-к «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2021 р.»; - від 18.06.2021 № 62-к «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2021 р.»; - від 19.07.2021 № 74-к «Про преміювання працівників відділу освіти у липні місяці 2021 р.»; - від 19.08.2021 № 86-к «Про преміювання працівників відділу освіти у серпні місяці 2021 р.»; - від 17.09.2021 № 106/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у вересні місяці 2021 р.»; - від 19.10.2021 № 113/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у жовтні місяці 2021 р.»; - від 19.11.2021 № 131/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у листопаді місяці 2021 р.»; - від 17.12.2021 № 140/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у грудні місяці 2021 р.»; - від 19.01.2022 № 8/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у січні місяці 2022 р.»; - від 18.02.2022 № 18/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у лютому місяці 2022 р.»; - від 17.03.2022 № 24/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2022 р.»; - від 15.04.2022 № 33/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2022 р.»; - від 19.05.2022 № 40/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2022 р.»; - від 15.06.2022 № 57/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2022 р.»; чим вчинила адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначених вище адміністративних правопорушень не визнала та пояснила, що розміри премій погоджувалися ОСОБА_2 , з міським головою, оскільки вона відповідала за гуманітарні питання у виконавчому комітеті. Після погодження до неї доводилися розміри премій, подання на преміювання готувала бухгалтер. Вона не вирішувала питань щодо розміру премій собі, хоча підписувала подання та накази. Весь час вона перепитувала про правомірність своїх дій, але отримувала запевнення про те, що все правильно.

ОСОБА_1 в судовому засіданні 09.09.2022 р. підтвердила, що надане їй на огляд ПОПЕРЕДЖЕННЯ Про спеціальні обмеження, встановленні законами України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про запобігання корупції" щодо прийняття та проходження служби в органах місцевого самоврядування з датою підписання 11.03.2021 року, вона підписувала (акр. спр. 26-27 том 1).

Захисник Лещенко С.О. просить відмовити в притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративних правопорушень та провадження у справі закрити. Зазначене захисник обгрунтовує наступним.

Відповідно до п.п. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", суб`єктами на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування. Згідно п.п. 1.1.1 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, затверджених рішенням Національного агенства з питань запобігання корупції від 29.09.2017 р. № 839 "відсутність дискрекційних повноважень виключає наявність реального конфлікту інтересів". Розпорядженням Яготинської міського голови від 18.01.2021 № 14 затверджене Положення про преміювання працівників апарату Яготинської міської ради згідно якого оцінювання роботи кожного працівника проводить міський голова. Підписання наказів про преміювання працівників ніяким чином з вказаним Положенням не конфліктує і не порушує його. Не позбавляє міського голову можливості оцінювати роботу працівників апарату та здійснювати контроль за законністю преміювання. Не впливає взагалі на будь-які факти і обставини.

Відповідно до диспозиції ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за неповідомлення особою у встановленому законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів. З п. 2 примітки до ст. 172-7 КУпАП, вбачається, що під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень. Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції", реальний конфлікт інтересів - це суперечності між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийнятя рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень. Приватний інтерес будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях. Метою корупційного правопорушення є одержання неправомірної вигоди.

Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ "Про запобігання корупції", особи зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані, зокрема, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального конфлікту інтересів у випдаку перебування особи на посаді в колегіальному органі, колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів; не вчинеяти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Суб`єктивна сторона корупційного діяння характеризується тим, що вона вчинюється лише з корисливих спонукань. Особа, яка вчинила таке корупційне діяння, усвідомлює, що вона незаконно використовує свої службові повноваження та незаконно одержує у зв`язку з цим певні матеріальні блага. При цьому конфлікт інтересів повинен бути реальним (очевидним) і передбачуваним, тобто конфлікт інтерсів має місце тоді, коли вказана суперечність фактично вплинула (реальний) чи могла вплинути (потенційний) на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.

За змістом ст. 172-7 КУпАП, особистий інтерес це користь, вигода яка стосується (або цікавить) особи, і які вона бажає отримати для себе особисто або близьких осіб. Положення КУпАП у сукупності з положеннями ЗУ "Про запобігання корупції", адміністративна відповідальність настає щодо порушення вимог стосовно запобігання та врегулювання конфлікту ітересів настає лише за неповідомлення особою про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів. Отже, чинним законодавством не передбачено адміністративної відповідальності за неповідомлення особою у встановленому законодавством порядку про наявність у неї потенційного конфлікту інтересів.

В діях ОСОБА_1 при виданні та підписанні наказів про преміювання відсутня суперечність між її особистими інтересами та її службовими повноваженнями, наявність яких могла б вплинути на об`єктивність або неупередженість прийняття рішення, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень. Нормами чинного КУпАП не передбачено адміністративної відповідальності за вчинення чи прийняття рішень в умовах потенційного конфлікту інтересів.

Прокурор вважає про наявність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП. Зазначене прокурор підтвердив у наданих висновках за наслідками розгляду справи, які обгрунтував наступним. ОСОБА_1 належить до осіб, на яких поширюються вимоги ЗУ "Про запобігання корупції". Відповідно до вказаного закону реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність та неупередженість при прийнятті рішень, вчинення або не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними чи іншими позалужбовими стосунками з фізичними або юридичними особами, у тому числі і ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Наявність у ОСОБА_1 службових повноважень обумовлена тим, що будучи начальником відділу освіти, вона наділена повноваженнями на прийняття рішень, у тому числі й стосовно фінансових питань. Наявність у ОСОБА_1 приватного інтересу обумовлена тим, що саме вона отримує премію від виданого нею ж наказу. Фінансові питання завжди створюють для особи, на яку поширюється дія Закону, передумови для виникнення приватного інтересу, зумовлені бажанням покращити свій матеріальний стан. Тобто наявність у такої особи організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських повноважень і реалізація щодо себе таких повноважень створює реальний конфлікт інтересів.

Наявність суперечностей між приватним інтересом особи та її службовими повноваженнями обумовлено тим, що ОСОБА_1 як начальник наділена правом приймати рішення щодо встановлення премій працівникам та будучи зацікавленою особою у сприянні особистим матеріальним інтересам, маючи дискреційні повноваження з прийняття чи неприйняття рішень, реалізувала такі повноваження шляхом підписання наказу.

Перед підписанням наказів ОСОБА_1 підписувала подання до Яготинської міської ради про виплату премій, в яких зазначала пропозиції стосовно свого преміювання з вказанням розміру своєї премії та після чого підписувала накази про преміювання працівників відділу освіти, у тому числі й себе.

Таким чином, в діяльності ОСОБА_1 як начальника при прийнятті рішень щодо встановлення премій, у тому числі собі особисто, наявний реальний конфлікт інтересів. Реальний конфлікт інтересів полягає в тому, що приватний інтерес ОСОБА_1 у вигляді бажання поліпшити своє матеріальне становище реально зіткнувся з її службовими повноваженнями, як начальника, що впливає на об`єктивність під час підписання наказів.

Отже, ОСОБА_1 повинна була утриматися від підписання даних наказів, а також повідомити Яготинську міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень підтверджується:

- Положенням про відділ освіти Яготинської міської ради затвердженого рішенням Яготинської міської ради від 24.12.2020 № 75-03-VIII за яким відділ освіти Яготинської міської ради утворюється Яготинською міською радою та є її виконавчим органом, що забезпечує виконання завдань з реалізації повноважень місцевого самоврядування у сфері освіти. Відділ є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядковується Яготинському міському голові, заступнику міського голови, відповідно до розподілу посадових обов`язків...Відділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами та іншими нормативно-правовивими документами Міністерства освіти і науки України, розпорядженнями Яготинського міського голови, наказами Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, а також цим Положенням і здійснює державне управління загального характеру. Відділ є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки. Відділ є неприбутковою установою, утвореною та зареєстрованою в порядку, визначеному законодавством України, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації. Відділ фінансуєтьсяв межахвидатків місцевогобюджету. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників відділу та видатки на його утримання затверджуються рішенням сесії міської ради (п. 1, 2, 3, 4, 5, 6 р. І). Відділ очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади головю Яготинської міської ради. Начальник відділу керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями Яготинського міського голови, Регламентом роботи міської ради, а також Положенням про відділ і іншим чинним законодавством України (п.п. 1, 3 п. 1 р. VI). Начальник відділу: - здійснює керівництво відділом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у відділі; - звітує перед Яготинським міським головою про виконання покладених на Відділ завдань та затвердження планів роботи, відповідає за виконання покладенних на відділ завдань з реалізації державної політики у сфері освіти, наукової, інноваційної діяльності, трасферу технологій інтелектуальної власності, дітей, молоді, фізичної культури та спорту в закладах освіти; - подає на затвердження сесії міської ради проекти кошторису та штатного розпису відділу в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників; - розпоряджається коштами у межах затвердженого сесією міської ради кошторису відділу; - подає Яготинському міському голові пропозиції щодо: призначення на посаду та звільнення з пасади у порядку, передбаченому законодавством про місцеве самоврядування, службовців відділу, присвоєння їм рангів, їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності; прийняття на роботу та звільнення з роботи у порядку передбаченому законодавством про працю, працівників відділу, які не є державними службовцями, їх заохочення та притягнення до дисціплінарної відповідальності; - здійснює інші повноваження, визначені законом (п.п. 1 п. 2 р. VI). Начальник відділу: - за дорученням керівництва має право представляти відділ на підвідомчих підприємствах, установах та організаціях в межах своєї компетенції; - видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням (п.п. 1 п. 3 р. VI). Персональну відповідальність за роботу відділу, належне виконання покладених на нього завдань та функцій несе начальник відділу. Відділ, як головний розпорядник бюджетних коштів, несе відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановленим Бюджетним Кодексом України (р. VII);

- Положенням про преміювання працівників апарату та виконавчих органів Яготинської міської ради затвердженого Розпорядженням Яготинського міського голови від 18.01.2021 року № 14 за яким премія пов`язана з виконанням службових завдань і функцій, особистим внеском у загальні результати роботи міської ради. Премія за цим Положенням виплачується в грошовій формі, визначається у відсотках до місячного посадового окладу з урахуванням доплат за ранг, надбавок за вислугу років, за високі досягнення у праці та інших надбавок та доплат працівника. Конкретний розмір премії для кожного працівника розмірами не обмежується, але визначається в межах встановленого фонду оплати праці. Преміювання здійснюється в межах коштів, передбачених у кошторисі видатків на утримання міської ради, затвердженого у встановленому порядку. Оцінювання показників роботи кожного працівника проводиться міським головою. Розмір преміювання кожного працівника на поточний місяць визначається міським головою на підставі подання про преміювання. Згідно погодженого міським головою подання видається розпорядчий документ міським головою та керівниками структурних підрозділів який передається у бухгалтерію для виконання до 27 числа кожного місяця (п. 1.3., 1.4., 1.6., 2.1., 4.3., 4.4.);

- поданнями № 204 від 18.03.2021 р., № 303 від 15.04.2021 р., № 392 від 17.05.2021 р., № 502 від 17.06.2021 р., № 577 від 16.07.2021 р., № 655 від 17.08.2021 р., № 751 від 16.09.2021 р., № 854 від 12.10.2021 р., № 967 від 18.11.2021 р., № 1031 від 14.12.2021 р., № 47 від 17.01.2022 р., № 137 від 16.02.2022 р., № 171 від 15.03.2022 р., № 193 від 12.04.2022 р., № 212 від 10.05.2022 р., № 280 від 14.06.2022 р. за підписом ОСОБА_1 на виплату премій собі та підпорядковуваним працівникам з зазначенням % премії від місячної заробітної плати погоджених міським головою ОСОБА_3 ;

- наказами від 19.03.2021 № 43-к «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2021 р.»; від 19.04.2021 № 49-к «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2021 р.»; від 19.05.2021 № 53-к «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2021 р.»; від 18.06.2021 № 62-к «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2021 р.»; від 19.07.2021 № 74-к «Про преміювання працівників відділу освіти у липні місяці 2021 р.»; від 19.08.2021 № 86-к «Про преміювання працівників відділу освіти у серпні місяці 2021 р.»; від 17.09.2021 № 106/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у вересні місяці 2021 р.»; від 19.10.2021 № 113/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у жовтні місяці 2021 р.»; від 19.11.2021 № 131/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у листопаді місяці 2021 р.»; від 17.12.2021 № 140/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у грудні місяці 2021 р.»; від 19.01.2022 № 8/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у січні місяці 2022 р.»; від 18.02.2022 № 18/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у лютому місяці 2022 р.»; від 17.03.2022 № 24/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у березні місяці 2022 р.»; від 15.04.2022 № 33/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у квітні місяці 2022 р.»; від 19.05.2022 № 40/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у травні місяці 2022 р.»; від 15.06.2022 № 57/к/тр «Про преміювання працівників відділу освіти у червні місяці 2022 р.», які підписані ОСОБА_1 за якими вона здійснила своє преміювання у заначенні місяці за виконану роботу на посаді начальника з зазначенням % премії від місячної заробітної плати. При цьому накази не мають посилання на те, що вони виданні у відповідності до вимог певних пунктів Положення про преміювання працівників апарату та виконавчих органів Яготинської міської ради та визначенні міським головою;

- листом Яготинської міської ради від 04.07.2022 № 08-28/1622 за яким до вказаної ради не надходило повідомлення від ОСОБА_1 під час виконання обов`язків начальника відділу освіти Яготинської міської ради з 11.03.2021 року по теперішній час про наявність реального чи потенційного конфлікту інтересів;

- протоколами про адміністративні правопорушення № 938, 939, 940, 941, 942, 943, 944, 945, 946, 947, 948, 949, 950, 951, 952, 953, 954, 955, 956, 957, 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964, 965, 966, 967, 968, 969 від 29.07.2022 року щодо вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП за якими вона підписала накази про своє преміювання в умовах реального конфлікту інтересів та перед їх підписанням не повідомила Яготинську міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Зазначені протоколи підписані ОСОБА_1 без зауважень щодо зазначених в протоколах обставинах з зазначенням того, що вона з ними згідна.

Суддя не приймає до уваги заперечення ОСОБА_1 та її захисника про відсутність в її діяннях складів зазначених адміністративних правопорушень на підставі наступного.

Відділ освіти, який очолює ОСОБА_1 утворюється Яготинською міською радою та є її виконавчим органом, підзвітній і підконтрольній міській раді. Відділ фінансується в межах видатків місцевого бюджету.

Відділ очолює начальник, який розпоряджається коштами у межах затвердженого сесією міської ради кошторису відділу. Начальник відділу несе персональну відповідальність за роботу відділу, належне виконання покладених на нього завдань та функцій.

ОСОБА_1 , як начальнику відділу надано право першого підпису на фінансових та банківських документах…

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Відповідно до Положення про преміювання працівників апарату та виконавчих органів Яготинської міської ради премією є премія, пов`язаною з виконанням службових завдань і функцій, особистим внеском у загальні результати роботи міської ради. Премії виплачуються у грошовій формі, визначаються у відсотках до місячного посадового окладу з урахуванням доплати за ранг, надбавок за вислугу років, за високі досягнення у праці та інших надбавок та доплат працівника.

Отже, премія начальника відділу освіти Яготинської міської ради не є основною заробітною платою, розмір премії не визначений певним розміром або можливістю визначення його певного розміру за допомогою певних складових (внаслідок формули). Премія може або не може бути виплачена за виконання виробничих завдань і функцій. Тобто виплата чи не виплата премії та її розмір залежить від прийняття певних дій та рішень осіб, які мають повноваження щодо її формування та виплати.

Оцінювання показників роботи для преміювання кожного працівника проводить міський голова Яготинської міської ради, але розмір преміювання кожного працівника на поточний місяць визначається ним на підставі подання про преміювання.

Враховуючи, що Положенням про відділ освіти Яготинської міської ради та Положенням про преміювання працівників апарату та виконавчих органів Яготинської міської ради не визначено осіб, які вносять відповідне подання на погодження міського голови, а тому цією особою є саме начальник відділу Комаренко С.О. При цьому в поданнях ОСОБА_1 визначала розмір премії, який вона вважала необхідним/можливим встановити собі у відсотковому відношенні до місячної заробітної плати.

Отже, підписуючи та визначаючи в поданнях на виплату премії її розмір у ОСОБА_1 виникав приватний (майновий) інтерес зумовлений її діяльністю на посаді начальника вказаного відділу.

Реальний конфлікт інтересів у ОСОБА_1 виникав саме з моменту підписання подання (подань) та тривав до підписання нею наказу (наказів) про її преміювання. На наявність реального конфлікту інтересів вказує те, що вирішення питання щодо внесення подання про преміювання (попереднього визначення розміру премії) та підписання відповідних наказів віднесено до її дискреційних повноважень, оскільки це надавало їй можливість на власний розсуд спочатку запропонувати визначити зміст майбутнього управлінського рішення, а потім після певного погодження оформити його у відповідній юридично значимій формі.

На зазначене вказує і те, що всі ці премії зазначенні у поданнях були погодженні міським головою у розмірі зазначеному в них.

Крім того, на зазначене вказує і те, що навіть після погодження подання № 655 від 17.08.2021 про виплату ОСОБА_1 премії у розмірі 200 % місячної заробітної плати вона видає наказ № 86-к від 19.08.2021 про своє преміювання у розмірі 175 % місячної заробітної плати, тобто у розмірі меншому ніж погоджено міським головою (акр. спр. 12, 13 том 11).

При цьому, ОСОБА_1 навіть після погодження подань про преміювання міським головою, всупереч необхідності видання відповідного розпорядчого документу для бухгалтерії міським головою та керівником структурного підрозділу, самостійно підписувала накази (розпорядчий документ) про своє преміювання.

Також, в кожному з наказів розмір її премії відповідав розміру зазначеному в поданні про преміювання, що додатково свідчить про те, що це подання мало вирішальне чи одне із вирішальних значень для визначення певного (конкретного, числового) розміру майбутньої премії.

Отже, ОСОБА_1 мала повідомляти Яготинську міську раду про наявність у неї реального конфлікту інтересів після підписання подання (подань) про преміювання та утриматися від підписання наказу (наказів) про преміювання, а тому суддя вважає, що вона вчинила вказані адміністративні правопорушення.

Суддя критично відноситься до пояснення свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про те, що розмір премії попередньо визначала з бухгалтером ОСОБА_4 в межах фонду оплати праці, потім погоджувала цей розмір з ОСОБА_5 , після цього погоджені розміри премій передавалися до бухгалтерії та ОСОБА_1 підписувала подання та накази. Зазначенні пояснення свідків не можуть бути взяти до уваги, оскільки неформальні дії певних осіб, тобто ті, які не визначенні законодавством та локальними актами не можуть створювати юридично значимих дій, тобто ці дії не мають юридичної сили (нікчемні). В даному випадку ці пояснення можливо було б прийняти до уваги лише, якщо б ці фактичні обставини про які зазначають свідки були б оформленні документально, визначенні певним актом ради чи виконачого органу, а саме підписання подання та наказу про преміювання було б формальною дією особи на виконання прийнятих рішень.

Крім того, суддя не приймає до уваги і посилання ОСОБА_1 на те, що не вона готувала подання, а готувала їх бухгалтер, оскільки не має значення хто саме оформлював певний документ для підписання його повноважною посадовою особою. Також, суддя не приймає до уваги і посилання ОСОБА_1 на те, що вона постійно намагалася з`ясувати чи правомірно вона діє при преміюванні, але отримувала запевнення, що все правильно, оскільки незнання законів не звільняє від відповідальності. При цьому ОСОБА_1 , як начальник відділу має керуватися Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, інших центральних органів виконавчої влади, розпорядженнями Яготинського міського голови, Регламентом роботи міської ради, а також Положенням про відділ і іншим чинним законодавством України, тобто знати та застосовувати норми права у своїй діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, ступінь її вини, відсутність обставин, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 слідпризначити адміністративнестягнення увиді штрафув розмірітриста п`ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, оскільки правопорушення за вказаною нормою більш серйозне ніж адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП внаслідок того, що санкція за його вчинення є більш тяжкою.

Враховучи, що ОСОБА_1 вчинила зазначені вище адміністративні правопорушення, а тому з неї відповідно до ст. 40-1 КУпАП слід стягнути судовий збір у встановленому порядку та розмірі, а саме 496, 20 грн.

Керуючись, ст. 9, 23, 24, 33-35, 36, 40-1, 172-7, 251, 268, 283, 284, 289 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1ст.172-7,ч.2ст.172-7 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 350 (триста п`ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5950 (п`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят) грн. (Отримувач: ГУК у Київ. Обл.,/Яготинська міс./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37955989, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку: UА678999980313010106000010860, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збірна користьдержави урозмірі 496(чотиристадев`яностошість)грн.20коп.(отримувачкоштів:ГУК уКиїв.обл./Яготинськаміс./22030101,код ЄДРПОУ37955989,банк отримувача-Казначейство України(ел.адм.подат.),номер рахунку(ІВАN)UA788999980313101206000010860,код класифікаціїбюджету 22030101,Судовий збір(Державнасудова адміністраціяУкраїни, 050); Відомча ознака: 00 без деталізації за відомчою ознакою).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Савчак С. П.