Постанова № 106651197, 07.10.2022, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
07.10.2022
Номер справи
243/2822/22
Номер документу
106651197
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єд. унік. № 243/2822/22

Провадження № 3/243/1346/2022

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2022 року м. Слов`янськ

Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Дюміна Н.О., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Краматорськ Донецької області, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_2 , військовослужбовця, стрільця 1 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

06 жовтня 2022 року до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з Військової частини НОМЕР_1 надійшов матеріал про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, відносно ОСОБА_1 (протокол серії НОМЕР_1 № 11/340/6 від 03.10.2022 року).

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 03.10.2022 року №11/340/6, 19 серпня 2022 року близько 10 год. 00 хв. військовослужбовець військової служби солдат ОСОБА_1 грубо порушуючи встановлений у Збройних Силах України порядок проходження військової служби, незаконно припинив виконувати свої службові обов`язки з військової служби, з особистих мотивів, без поважних причин самовільно залишив визначене йому наказом командира підрозділу місце чергування на спостережному пункті « ІНФОРМАЦІЯ_2 » військової частини НОМЕР_1 розташованого в АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, заяв та клопотань від нього не надходило, про час і місце розгляду справи повідомлений телефонограмою. Під час телефонної розмови повідомив, що не має можливості брати участь у судовому засіданні, просив справу розглядати за його відсутності.

Також дата судового засідання відображалась на веб-сайті Слов`янського міськрайонного суду Донецької області в рубриці список справ, призначених до розгляду.

Відповідно до статті 268 КУпАП, присутність особи під час розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 172-11 КУпАП, не є обов`язковою.

У зв`язку з тим, що судом вживалися заходи щодо виклику ОСОБА_1 , однак останній в судове засідання не з`явився, а також враховуючи, що відповідно до ст. 268 КУпАП присутність особи під час розгляду справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 172-11 КУпАП, не є обов`язковою, суд вважає за можливе провести судовий розгляд за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 4 ст. 172-11 КУпАП, виходячи з наступного.

Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.280 КУпАП, суддя під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, в числі інших визначених законом обставин, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 розділу І частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 26 розділу І частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

За вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність, що визначено ч. 4 ст. 15 КУпАП.

Диспозицією частини 4 статті 172-11 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність, зокрема, за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), вчинені в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Воєнний стан є складовою частиною особливого періоду.

Верховний Суд остаточно сформулював правову позицію щодо тлумачення поняття «особливий період». Постановою Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 205/1993/17-ц (касаційне провадження № 61-1664св17) установлено, що особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Президент України відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав. Отже, особливий період діє в Україні від 17.03.2014 року.

Згідно статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України „Про правовий режим воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який в подальшому був неодноразово продовжений та діє на даний час.

Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення НОМЕР_1 № 11/340/6 від 03.10.2022 року, солдат ОСОБА_1 незаконно припинив виконувати свої службові обов`язки з військової служби, з особистих мотивів, без поважних причин самовільно залишив визначене йому наказом командира підрозділу місце чергування, в умовах особливого періоду.

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_3 та витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25 лютого 2022 року № 37, солдат ОСОБА_1 з 25 лютого 2022 року прийняв та приступив до виконання обов`язків за посадою стрілець 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .

Рапортом командира 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 20.08.2022 року встановлено, що він дізнався про повернення до військової частини солдата ОСОБА_1 вранці 20.08.2022 року близько 06 год. 00 хв. що рахувався як самовільно залишивший місце служби спостережному посту « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Попередньо ОСОБА_1 було затримано працівниками поліції 19.08.2022 року за порушення правил дорожнього руху за ч. 1 ст. 130 КУпАП, про що був складений адміністративний протокол ААБ №296061 від 19.08.2022 року.

Відповідно до копії протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №296061 від 19.08.2022 року, 19 серпня 2022 року о 18 год. 50 хв. біля буд.22 по вул. Ювілейній в м.Краматорськ Донецької обл., водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ЗАЗ 1102 д.н.з. НОМЕР_4 з явними ознаками наркотичного сп`яніння: зіниці очей не реагують на світло, неприродна блідість, порушення мови, від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 №142 від 14 вересня 2022 року про результати службового розслідування, за результатами службового розслідування за вчинення правопорушення, відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст.ст.11,13,16 ч. 1 ст. 127 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ч. 4 ст. 172-11 КУпАП на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення передбачене п. «в» ст. 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України «Сувора догана».

Відповідно до рапорту ОСОБА_1 від 02 вересня 2022 року, останній пояснив, що 19 серпня 2022 року отримавши дозвіл від командира 3 стрілецької роти вирушив у м.Краматорськ для вирішення питань сімейного плану. За незалежних від нього обставин був змушений затриматись. Керував транспортним засобом щоб якомога швидше повернутись. 20 серпня 2022 року був затриманий співробітниками поліції. Після чого поїхав у розташування.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом серія НОМЕР_1 № 11/340/6 від 03.10.2022 року про військове адміністративне правопорушення, матеріалами службового розслідування стосовно ОСОБА_1 , у зв`язку з нез`явленням вчасно без поважних причин на військову службу, рапортом командира 3 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 та рапортом самого ОСОБА_1 .

Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КпАП України є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.

Частина 3 ст. 172-11 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов`язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез`явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез`явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Частиною 4 ст. 172-11 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, а саме: самовільне залишення військової частини військовослужбовцем (крім строкової військової служби) тривалістю до десяти діб, в умовах особливого періоду.

Обставин, які пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, судом не встановлено.

При накладенні стягнення, суд, керуючись ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан і обставини, що пом`якшують та обтяжують його відповідальність. За таких обставин, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 повинно бути застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу на рівні мінімальної межі санкції ч. 4 ст. 172-11 КУпАП, що у відповідності до ст. 23 КУпАП, буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

З цих же підстав суд не вбачає необхідності піддавати ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах найбільшої санкції ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.

У відповідності до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Разом із тим, змістом пункту 12 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

У даному випадку військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 самостійно до суду за захистом своїх прав не звертався та є особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності, оскільки відносно нього складений протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення, а відтак дана справа не пов`язана із захистом його прав, а тому відповідно до статті 40-1 КУпАП та частини п`ятої статті 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496,20 (чотириста дев`яносто шість гривень 20 коп.) грн.

На підставі викладеного, керуючись 247,251,252,256,276,284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави в сумі 2445,00 грн. (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять) , який перерахувати на р/р: UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК / Слов`янська МТГ / 21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев`яносто шість грн. 20 коп.).

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.

Суддя Н.О. Дюміна