Рішення № 106649240, 05.10.2022, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
05.10.2022
Номер справи
128/1409/21
Номер документу
106649240
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 128/1409/21

РІШЕННЯ

Іменем України

05 жовтня 2022 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Ганкіної І.А.,

при секретарі Шикун Я.С.

представник позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

свідка ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_4 про стягнення надмірно перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебувала цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_4 про стягнення надмірно перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії.

Позов мотивований тим, що 13.07.2018 року ОСОБА_4 звернулась до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Відповідно до вимог п. 43 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_4 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_4 була повідомлена про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується її особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян. В розділі IV декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії ОСОБА_4 зазначила, що транспортних засобів з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років немає та підписалася під тим, що вона усвідомлює що у разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, їхні доходи, майновий стан і витрати їй може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання.

Під час здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидій було виявлено те, що у сім`ї ОСОБА_4 наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, що підтверджується витягом з електронного файлу, що додається, оригінал знаходиться в управлінні. У наданому витягу виявлена інформація зазначається за номером справи одержувача житлової субсидії. Номер справи ОСОБА_5 як одержувача житлової субсидії 25599.

На додатковий запит управління було виявлено, що ОСОБА_6 має у власності причіп КАМА моделі 500 СЛУЧ, 2014 року випуску, який не зазначено ОСОБА_6 у поданій нею декларації.

Відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, транспортний засіб це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Причіп - це транспортний засіб,' призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

Також, згідно з Законом України «Про автомобільний транспорт» автомобільний транспортний засіб - колісний транспортний засіб 'автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій. Транспортний засіб загального призначення - транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу).

У зв`язку з тим, що ОСОБА_6 приховала відомості про право власності на транспортний засіб(причіп) з дати випуску якого минуло менше 5 років, вона надмірно отримала 13287, 82 грн. житлової субсидії.

Оскільки відповідач добровільно відмовляється сплатити виплачену державою соціальну допомогу, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала на підставах та обставинах визначених у позові. Суду показала, що ОСОБА_6 мала повідомити у декларації щодо наявності у її власності транспортного засобу причепу, але цього не зробила, чим порушила вимоги закону. Заяву на отримання субсидії має подавати сам заявник, однак дійсність його підпису не перевіряється. Перевіривши наявність даних щодо майна відповідачки та подану нею декларацію, було виявлено, що відповідачка не вказала наявний в неї транспортний засіб, тому вона має повернути незаконно отриману субсидію.

Відповідачка ОСОБА_6 та її представник адвокат Горбатюк В.В. позовні вимоги не визнали повністю, в задоволені позову просили відмовити. Суду ОСОБА_6 показала, що раніш вже отримувала субсидію і їй в її призначенні не відмовляли. Цю субсидію оформляла не вона, а її донька ОСОБА_3 , так як вона хворіла та проходила лікування. Заяву про отримання субсидії та декларацію заповнила та підписала її донька. Про причіп повідомляла, але їй не сказали, що його не треба вносити у декларацію.

Свідок ОСОБА_3 суду показала, що заяву про призначення субсидії та декларацію заповнювала вона сама особисто, вона ж підписала ці документи замість матері, яка хворіла. Про причіп вона повідомляла, але їй не сказали, що його треба вписати у декларацію, питали за нерухомість та автомобіль. Доручення від матері вона не мала, але щодо подання документів саме нею, ніхто не заперечував. Всі дані про майно матері вона знала і тому заповнила декларацію самостійно.

Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1ст.4 ЦПК Українивизначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідност. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно зі статтями12,13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Судом встановлено, що 13.07.2018 року ОСОБА_3 - донька відповідачки, звернулась від імені матері ОСОБА_6 до УПСЗН Вінницької РДА для призначення житлової субсидії. Доручення на вчинення даних дій від імені ОСОБА_6 ОСОБА_3 не мала.

Відповідно до вимог п. 43 Положення згідно заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_6 , з урахуванням всіх громадян, які зареєстровані на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1 , була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

ОСОБА_6 була повідомлена про обов`язок у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), у місячний термін повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, що підтверджується її особистим підписом в заяві (копії заяви / декларації додаються, оригінали в управління).

Відповідно до абз. 10 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (не призначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

В розділі IV декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії ОСОБА_3 від імені ОСОБА_6 зазначила, що транспортних засобів з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років немає та підписалася під тим, що ОСОБА_6 усвідомлює що у разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, їхні доходи, майновий стан і витрати їй може бути відмовлено у призначенні субсидії або припинено її надання.

Під час здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання субсидій було виявлено те, що у сім`ї ОСОБА_6 наявний транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років, що підтверджується витягом з електронного файлу, що додається, оригінал знаходиться в управлінні. У наданому витягу виявлена інформація зазначається за номером справи одержувача житлової субсидії. Номер справи ОСОБА_5 як одержувача житлової субсидії 25599.

На додатковий запит управління було виявлено, що ОСОБА_6 має у власності причіп КАМА моделі 500 СЛУЧ, 2014 року випуску, який не зазначено ОСОБА_6 у поданій нею декларації.

Відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, транспортний засіб це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Причіп - це транспортний засіб,' призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

26.11.2019 року УПСЗН Вінницької РДА були вжиті заходи досудового врегулювання спору, у виді звернення з вимогою про повернення надміру виплачених коштів до ОСОБА_6 , отримано повідомлення 05.05.2021 року, яке станом на день звернення із позовом до суду залишена без реагування.

Відповідно до абзацу 8 пункту 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до абзацу третього пункту 20 Положення (в редакції на момент подання відповідачем заяви та декларації) надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно абзацу восьмого, дев`ятого пункту 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу Мінпраці, Мінфіну, Мінюсту України «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» №39/283/90/5 від 29.12.1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31.12.1997 року за №634/2438 повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Згідно п.2 Наказу в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни).

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Враховуючи викладене, та те, що відповідач в заяві про призначення субсидії від 13.07.2018 року вказала недостовірні дані про доходи та майновий стан, внаслідок чого їй була надміру перерахована сума субсидії, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача 13287,82 грн. за виплачену надмірну субсидію.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за судові витрати по сплаті судового збору стягнути з відповідачки на користь держави.

На підставі зазначеного та керуючись Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 264, 265, 268, 273 - 274, 280 - 283 ЦПК України, суд , -

в и р і ш и в:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , кошти в загальній сумі 13 287,82 грн сумі, що складається з:

- 7667,84 грн., як таких, що виплачені Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг стягнути на рахунок UA498201720343110018000016956, одержувач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, банк: Держказначейська служба України м. Київ, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію у попередніх періодах, прізвище, ім`я, по-батькові, село, які в подальшому будуть перераховані до державного бюджету;

- 5619,98 грн, стягнути на рахунок UA928201720343130006000078737, одержувач: Міністерство соціальної політики України, МФО 820172, ЄДРПОУ 37567866, банк ДКСУ, в призначені платежу вказати переплачена сума за використану субсидію за попередній період, прізвище ім`я та по-батькові.

Стягнути з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач:УПСЗН Вінницької РДА, адреса: м. Вінниця, вул. Грибоєдова,10А;

Відповідач: ОСОБА_6 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя І.А. Ганкіна