Рішення № 106647895, 06.10.2022, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
06.10.2022
Номер справи
345/2477/22
Номер документу
106647895
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/2477/22

Провадження № 2/345/880/2022

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

06.10.2022 м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Кулаєць Б.О.,

секретаря судового засідання Заткальницької Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуш в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін:

представник позивача звернулася до суду зі зазначеним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. та судовий збір у розмірі 2481,00 гривня.

Свої вимоги мотивує тим, що 19.11.2019 ОСОБА_1 зверталася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (далі - Управління) за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 21.11.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.11.2019 по 30.11.2019 у розмірі 2118,00 грн. та з 01.12.2019 по 30.04.2020 у розмірі 2218,00 грн. щомісячно. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі - Постанова №264), в редакції, що діяла на час правовідносин, встановлено, що строк виплати державної соціальної допомоги, в тому числі допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни та виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. На виконання Постанови № 264 розпорядженням начальника Управління на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 06.04.2020 державну соціальну допомогу відповідачці продовжено з 01.05.2020 по 31.05.2020, Розпорядженням від 13.05.2020 - по 30.06.2020, Розпорядженням від 18.06.2020 - по 31.07.2020, у розмірі 2218,00 грн. щомісячно.

06 липня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Керуючись пунктом 2 Постанови 264, в редакції що діяла на час правовідносин, Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.10.2020 ОСОБА_1 проведено перерахунок державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. За результатами проведеного перерахунку з 01.07.2020 відповідачці відмовлено у призначенні допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), тому що заявниця сумарно більше ніж три місяціпротягом періоду, за який враховується доходи, а саме з 01.10.2019 по 31.03.2020, не працювала, не провадила підприємницьку діяльність, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, а також не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, в розмірі не меншому від мінімального. Відповідно, встановлено, що за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 відповідачці надміру виплачено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. (дві тисячі двісті вісімнадцять гривень 00 коп.). З метою досудового врегулювання спору, відповідачці запропоновано добровільно повернути на рахунок Управління надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. Проте державні кошти, що виплачені надміру Відповідачу, не відшкодовані та належать до відшкодування.

Представник позивача на електронну адресу суду надіслала заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника Управління, а позов підтримує в повному обсязі. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася з невідомих для суду причин, відзиву на позов не подала, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася у передбаченому законом порядку, в тому числі, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України (а.с. 43). З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії у справі:

ухвалою суду від 01.09.2022 було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. Окрім того відповідачу було надано строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін

Ухвалою суду від 28.09.2022 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін, відповідача викликати в судове засідання шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України.

05.10.2022 від представника позивача на електрону адресу суду надійшла заява, в якій вона просить розгляд справи проводити участі представника Управління, а позов підтримує в повному обсязі. Не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідачка відзиву, будь-яких заяв та клопотань щодо процесуальних питань, жодних доказів на спростування обгрунтувань позивача суду не надала, хоча була повідомлена про розгляд даної справи.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Таким чином, виходячи з поданих заяв, судом розглядається справа за наявними доказами у відсутності сторін без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.

Враховуючи, що відповідачка, хоча і була належним чином повідомлена про розгляд даної справи, відзиву на позов та клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін не подала, представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, тому протокольною формою ухвали суд постановив провести заочний розгляд даної справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

19.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської міської ради за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 6-8, 9-11).

Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 21.11.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.11.2019 по 30.11.2019 у розмірі 2118,00 грн. та з 01.12.2019 по 30.04.2020 у розмірі 2218,00 грн. щомісячно. (а.с. 12).

Середньомісячний дохід сім`ї, яка складається з відповідачки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , складає 0,00 грн., що підтверджується розрахунком від 21.11.2019 (а.с. 13).

Розпорядженням начальника позивача на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) від 06.04.2020 державну соціальну допомогу відповідачці продовжено з 01.05.2020 по 31.05.2020, розпорядженням від 13.05.2020 по 30.06.2020, розпорядженням від 18.06.2020 по 31.07.2020, у розмірі 2218,00 грн. щомісячно (а.с. 14-15).

06 липня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулася до позивача за призначенням державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, заповнивши заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 16-18, 19-21).

Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.10.2020 ОСОБА_1 проведено перерахунок державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 22).

Середньомісячний дохід сім`ї, яка складається з відповідачки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , складає 0,00 грн., що підтверджується розрахунком від 07.10.2020 (а.с. 23).

Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.10.2020 відповідачці відмовлено у призначенні допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), тому що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював більше ніж три місяці, що передують зверненню (а.с. 24)

Відповідно, встановлено, що за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 відповідачці надміру виплачено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. що підтверджується розрахунком суми переплати та протоколом введення виконавчого листа та дані про існуючі відрахування (а.с. 27).

Відповідачці надсилались повідомлення про відшкодування надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн., зокрема, за реєстраційним вихідним № 04-16/5005/10 від 20.11.2020 та повторно за реєстраційними вихідними № 01-16/1805/10 від 08.04.2021 та 04-16/1886/10 від 16.05.2022 (а.с. 28-30).

Між сторонами виник спір з приводу повернення надміру виплачених коштів у зв`язку з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.

Оцінка суду:

вивчивши зміст позовної заяви, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд приходить наступних висновків.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст. 18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» встановлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин) строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 632 від 22.07.2020 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі - Постанова № 632) визначено, що з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям, які звернулися за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Відповідно до пункту 22 постанови КМУ № 1035 від 28.10.2020 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова № 1035), кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям виплачені отримувачам під час карантину до 1 липня 2020 року, не підлягають поверненню, якщо не було підтверджено право на отримання допомоги або її розмір внаслідок перерахунку зменшився.

Постановою № 632 затверджено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» (далі Постанова № 1751), зокрема Порядок доповнено пунктом 35-2, який застосовується з 01.07.2020.

Відповідно до п. 35-2 Постанови № 1751 допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах одинадцятому - п`ятнадцятому цього пункту). Допомога на дітей одиноким матерям у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.

Сума надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Тобто, зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.

Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення i його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки з цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляну на викладене, з доказів, наданих стороною позивача, встановлено, що поведінка відповідачки, як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, зокрема, відповідачка сумарно більше ніж три місяціпротягом періоду, за який враховується доходи, а саме з 01.10.2019 по 31.03.2020, не працювала, не провадила підприємницьку діяльність, не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, а також не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, в розмірі не меншому від мінімального, у зв`язку з чим їй за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 відповідачці надміру виплачено державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 гривень

На даний час відповідачка не повернула у добровільному порядку вказану допомогу на загальну суму 2218,00 гривень.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідачки надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 2218,00 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат:

питання судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України, при цьому враховує, що до судових витрат, які позивач поніс у зв`язку з розглядом справи, останній відносить оплату судового збору у розмірі 2481,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням (а.с. 5).

Враховуючи, що суд прийшов до висновку про задоволення позову, то згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір необхідно стягнути з відповідачки.

На підставі викладеного, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст. 3, 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», постановою КМУ № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», п. 22 постанови КМУ №1035 від 28.10.2020 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», п. 2 постанови КМУ № 632 від 22.07.2020 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», п. 35-2 постанови КМУ від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», та керуючись статтями 12, 81, 82, 141, 259, 264-265, 268, 280-283, 356 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов Управління соціального захисту населення Калуської міської ради ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 (дві тисячі двісті вісімнадцять) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Калуської міської ради 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) гривню судового збору.

За письмовою заявою відповідача заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Інші учасники справи (в тому числі і позивач), а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: Управління соціального захисту населення Калуської міської ради, місцезнаходження м. Калуш вул. Євшана, 9 Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 03193318.

Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя: