Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/6973/22
РІШЕННЯ
іменем України
27 вересня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача Стеценко А.І. представника відповідача Палій М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Суффле Агро Україна" звернулось до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, що полягає у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню ТОВ "Суффле Агро Україна" в розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544, зобов`язати Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню ТОВ "Суффле Агро Україна" у розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544, встановити відповідачу звіт про виконання судового рішення.
Позов мотивований тим, що Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків після отримання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду протиправно не внесло до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню ТОВ "Суффле Агро Україна" у розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що право на отримання Товариством суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість виникає після закінчення процедури судового оскарження. Відповідач вважає, що процедура судового оскарження не завершилась, оскільки контролюючий орган подав касаційну скаргу на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №560/667/21.
Ухвалою від 11.07.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 27.07.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 06.09.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
21.09.2020 ТОВ "Суффле Агро Україна" подало до Офісу великих платників податків ДПС заяву про повернення суми бюджетного відшкодування щодо податкової декларації №9238289544 з сумою бюджетного відшкодування становила 53057484,00 грн.
Офісом великих платників податків ДПС здійснив камеральну перевірку даних податкової декларації №9238289544. За результатами перевірки прийняте рішення про проведення документальної перевірки, яка була проведена з 27.10.2020 по 16.11.2020.
На підставі акту перевірки Офіс великих платників податків ДПС прийняв, зокрема, податкове повідомлення рішення від 23.12.2020 №00/323/5210, яким занизив суму бюджетного відшкодування товариства на 20770922,26 грн.
Рішенням від 12.08.2021 у справі №560/667/21 Хмельницький окружний адміністративний суд визнав протиправним та скасував податкові повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби від 23.12.2020 №00/322/5210 та №00/323/5210. Вказане рішення залишене в силі постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022 року по справі № 560/667/21.
Тобто, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №560/667/21 набрало законної сили 23.02.2022.
07.06.2022 позивач надіслав контролюючому органу вимогу від 06.06.2022 №3/з про внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування товариства на наступний робочий день після отримання рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №560/667/21.
Відповідач отримав вказаний лист 10.06.2022, що підтверджується інформацією Укрпошти про трекінг відправлення.
Оскільки відповідач 13.06.2022 (на наступний робочий день після отримання рішення суду) не вніс до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість як узгоджену суму бюджетного відшкодування в розмірі 20770922,26 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пунктів 200.10-200.11 статті 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до підпункту 200.7.2 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Порядок узгодження зазначеної у заяві суми бюджетного відшкодування закріплений в пункті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту "а" пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п`яти операційних днів.
Аналіз зазначених норм свідчить про чітко визначений законодавством порядок повернення сум податку на додану вартість у випадку визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення, виданого за результатами перевірки.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (набрав чинності з 01.01.2017) змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, однак зміна порядку здійснення бюджетного відшкодування не звільняє контролюючий орган від виконання свого обов`язку щодо повернення узгодженої суми податку на додану вартість позивачу у передбачений законодавством спосіб.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.02.2020 у справі №822/2338/17.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, відповідно до положень чинного законодавства України, з моменту набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №560/667/21, а саме - 23.02.2022, сума бюджетного відшкодування - 20770922,26 грн вважається узгодженою.
Оскільки Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків після отримання 10.06.2022 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.08.2021 у справі №560/667/21 не внесло на наступний робочий до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню ТОВ "Суффле Агро Україна" в розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544, тому позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки останній не надав доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.
У зв`язку з задоволенням позовний вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, що полягає у невнесенні до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість даних щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню товариству з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" в розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544.
Зобов`язати Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягають поверненню товариству з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" у розмірі 20770922,26 грн згідно з податковою декларацією з податку на додану вартість №9238289544.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 05 жовтня 2022 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Суффле Агро Україна" (вул. Богдана Хмельницького, 43,Крупець,Славутський район, Хмельницька область,30068 , код ЄДРПОУ - 34863309) Відповідач:Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська 35,Львів,79026 , код ЄДРПОУ - 44045187)
Головуючий суддя О.Л. Польовий