Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року Справа № 160/10630/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
19 липня 2022 р. позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оформленої листом від 15.04.2022 р. №0400-010310-8/40538;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати йому до загального та пільгового страхового (трудового) стажу періоди з 14.12.2007 р. по 26.06.2008 р., з 08.07.2008 р. по 28.06.2009 р., з 21.07.2009 р. по 22.06.2010 р., з 11.08.2010 р. по 10.11.2010 р., з 20.11.2010 р. по 28.06.2011 р., з 29.07.2011 р. по 10.06.2012 р., з 01.08.2012 р. по 26.06.2013 р., з 01.08.2013 р. по 04.04.2014 р.
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області призначити йому пенсію за віком з 10.06.2020 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 10.06.2020 р. він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. Внаслідок відмови він звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Рішенням суду від 17.02.2022 р. у справі № 160/26273/21 його вимоги були задоволені та зараховані періоді роботи до страхового та пільгового стажу, а також зобов`язано повторно розглянути заяву від 10.06.2020 р. з урахуванням висновків суду. Відповідач повідомив позивача про виконання рішення суду, зарахування періодів роботи до страхового та пільгового стажу та повторний розгляд заяви про призначення пенсії. В результаті позивачу відмовлено в призначенні пенсії через відсутність необхідного страхового стажу. Після ознайомлення з документами, позивач з`ясував, що відповідачем не зараховано до загального та пільгового страхового стажу періоди роботи: з 14 грудня 2007 року по 26 червня 2008 року, 08 липня 2008 року по 28 червня 2009 року, з 21 липня 2009 року по 22 червня 2010 року, з 11 серпня 2010 року по 10 листопада 2010 року, з 20 листопада 2010 року по 28 червня 2011 року, з 29 липня 2011 року по 10 червня 2012 року, з 01 серпня 2012 року по 26 червня 2013 року, з 01 серпня 2013 року по 04 квітня 2014 року. Вважаючи протиправною відмову відповідача, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.07.2022 р. позовну заяву залишено без руху на надано позивачу строк в десять днів на усунення недоліків та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 992,40 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 р. відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До суду 31.08.2022 р. від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив, в якому вони зазначили, що підсумовуючи обставини, які були з`ясовані управлінням при розгляді поданих позивачем документів, призначити пенсію немає законних підстав, через те, що позивач на день звернення не має необхідного страхового стажу. Крім того, відповідач зазначив, що йому необхідний додатковий час для з`ясування обставин щодо не зарахування спірних періодів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2022 р. витребувано у Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області додаткові докази у справі №160/10630/22, а саме:
- пояснення з відповідними доказами щодо того, які періоди роботи позивача не зараховано до страхового та/або пільгового стажу, що стало підставою для відмови в призначенні пенсії згідно з листом від 15.04.2022 р. №0400-010310-8/40538.
До суду 15.09.2022 р. від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшли додаткові пояснення, в якому повідомляється, що спірні періоди роботи не зараховувались до стажу позивача через невідповідність наданої довідки встановленій формі, затвердженій постановою КМУ № 637 від 12.08.1993 р. В довідці не вказано підсумок пільгового стажу, з урахуванням періодів, які за інформацією підприємства не повинні включатись як пільгові, а також відсутня інформація про сплату страхових внесків.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено, що 10.06.2020 р. ОСОБА_2 звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 р. у справі № 160/26273/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
- визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах від 26 червня 2020 року листом №0400-0305-8/47505 ОСОБА_3 ;
- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до загального страхового стажу та пільгового страхового стажу ОСОБА_3 наступні періоди: з 01.01.2004 по 04.11.2004 року, з 06.11.2004 по 05.11.2005 року, з 15.11.2005 по 14.11.2006 року, з 21.11.2006 по 12.12.2007 року;
- зобов`язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 10.06.2020 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
- вирішено питання щодо стягнення судових витрат.
Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 15.04.2022 р. за № 0400-010310-8/40538 повідомили позивача про зарахування періодів, зазначених в рішенні суду, до страхового загального та пільгового стажу, повторний розгляд заяви від 10.06.2020 р. та відмову у призначенні пенсії через недостатній страховий стаж (19 років 3 місяці 14 днів).
Так, позивачу не були зараховані періоди роботи з 14.12.2007 р. по 26.06.2008 р., з 08.07.2008 р. по 28.06.2009 р., з 21.07.2009 р. по 22.06.2010 р., з 11.08.2010 р. по 10.11.2010 р., з 20.11.2010 р. по 28.06.2011 р., з 29.07.2011 р. по 10.06.2012 р., з 01.08.2012 р. по 26.06.2013 р., з 01.08.2013 р. по 04.04.2014 р., усі на посаді водія тролейбусу регулярних міських пасажирських маршрутів Державного унітарного підприємства міста Москва «Мосгортранс», що знаходиться на території Російської Федерації, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків та інформація про періоди, що повинні зараховуватись як пільгові.
Не погоджуючись з спірним рішенням відповідача, та вважаючи його протиправним позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту - Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV (далі по тексту - Закон № 1058), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі по тексту - Порядок № 383), Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі по тексту - Порядок № 637).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок №637). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2 Порядку 22-1 (в редакції станом на дату первинного звернення позивача - 10.06.2020 року) визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Судом встановлено, зі змісту листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.04.2022 р. № 0400-010310-8/40538 вбачається, що відповідач всупереч положенням п. 4.2 Порядку 22-1 не повідомив ОСОБА_1 щодо необхідності надання додаткових документів та/або дооформлення вже поданих документів у тримісячний строк, для можливості зарахування окремих періодів роботи позивача до його трудового (в т.ч. пільгового) стажу, та передчасно надав відмову у призначенні пенсії згідно поданої заяви від 10.06.2020 р.
Суд також зазначає, що згідно положень ст. 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку № 637,основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
В пунктах 1, 2, 3 Порядку №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків (п. 2 Порядку № 383).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення» (статті 13,62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Аналіз Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, дають підстави для висновку про те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Із листа ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 15.04.2022 р. № 0400-010310-8/40538 вбачається, що у призначенні пенсії позивачу відмовлено у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Довідкою філіалу Центрального ДУП м. Москви «Мосгортранс» (надана у відповідь на запит Пенсійного Фонду України) від 17.01.2020 р. за вих. №11 «Про підтвердження трудового стажу» підтверджується, що позивач працював водієм тролейбусу регулярних міських пасажирських маршрутів в 5-му тролейбусному парку ім.Артамонова ДУП «Мосгортранс» (в філіалах «1-й тролейбусний парк», та «Центральний») у періоди:
- з 14.12.2007 р. по 26.06.2008 р.;
- з 08.07.2008 р. по 28.06.2009 р.;
- з 21.07.2009 р. по 29.06.2010 р.;
- з 11.08.2010 р. по 10.11.2010 р.;
- з 20.11.2010 р. по 28.06.2011 р.;
- з 29.07.2011 р. по 10.06.2012 р.;
- з 01.08.2012 р. по 26.06.2013 р.;
- з 01.08.2013 р. по 04.04.2014 р.
Щодо підстав для незарахування до загального страхового (трудового) стажу вказаних періодів з причин відсутності відомостей про сплату страхових внесків, суд зазначає таке.
Положеннями ч. 2 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до вимог статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Згідно абзацу 2, 3 статті 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації «Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн» від 14 січня 1993 року, трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Отже, наведені положення вказаних Угод передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди враховується при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалася трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.
Право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг регламентовано положеннями ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
За змістом частин 1, 10, 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Як встановлено судом, до пенсійної справи та матеріалів справи до суду дійсно не надано документів (інформації) про відрахування до органів пенсійного фонду страхових внесків за вказані вище періоди.
Однак, в цьому випадку, суд зазначає, що відсутність інформації та документів стосовно сплати Державним унітарним підприємством «Мосгортранс» страхових внесків, їх неналежна сплата чи ненадходження таких внесків до Пенсійного фонду не може бути підставою для незарахування до страхового стажу позивача його періоду роботи, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення вказаного періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене страхувальником, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
Наведене узгоджується з правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 27.03.2018 р. у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).
Разом з тим, як вбачається зі змісту матеріалів позовної заяви, позивач просить зарахувати із проміжку часу з 14.12.2007 р. по 04.04.2014 р. до пільгового страхового стажу окремі періоди починаючи з 14.12.2007 року.
Водночас, як встановлено судом з матеріалів справи, довідкою від 17.01.2020 р. №11 підтверджено, що ОСОБА_2 має право на зарахування періодів роботи до загального та пільгового страхового стажу, оскільки працював в 5-м тролейбусному парку вищевказаного підприємства водієм пасажирського тролейбусу протягом повного робочого дня, повного робочого тижня у такі періоди:
- з 14.12.2007 р. по 26.06.2008 р.;
- з 08.07.2008 р. по 28.06.2009 р.;
- з 21.07.2009 р. по 29.06.2010 р.;
- з 11.08.2010 р. по 10.11.2010 р.;
- з 20.11.2010 р. по 28.06.2011 р.;
- з 29.07.2011 р. по 10.06.2012 р.;
- з 01.08.2012 р. по 26.06.2013 р.;
- з 01.08.2013 р. по 04.04.2014 р.
Так, згідно із ч.2 п.8 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:
- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців.
За відсутності страхового стажу (30 років) у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку такого страхового стажу:
- з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області були відсутні підстави для не зарахування до страхового та пільгового стажу позивача вказаних періодів роботи.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Позивач вказує у п.2 позовних вимог про зобов`язання зарахувати період роботи з 21.07.2009 р. по 22.06.2010 р.
Оскільки, згідно з документами в матеріалах справи цей період роботи тривав до 29.06.2010 р., а не до 22.06.2022 р., суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у цій частині та зобов`язати зарахувати саме цей період з 21.07.2009 р. по 29.06.2010 р.
Що стосується вимоги позивача зобов`язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області призначити йому пенсію за віком з 10.06.2020 р., то суд зазначає, що в рамках заявлених позовних вимог та доказів, поданих на їх обґрунтування, не вбачається можливим встановити достатність підстав та умов для призначення такої пенсії.
Як встановлено, Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області в листі від 15.04.2022 р. №0400-010310-8/40538, позивачу було відмовлено в призначенні пенсії.
Тому, на думку суду, у цьому випадку є підстави для зобов`язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на підставі поданих документів та з урахуванням висновків суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Частиною 3 статті 139 КАС України передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у сумі 496,20 грн.
Керуючись ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 255, 260-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оформленої листом від 15.04.2022 р. № 0400-010310-8/40538, ОСОБА_3 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального страхового стажу та пільгового страхового стажу ОСОБА_1 наступні періоди: з 14.12.2007 р. по 26.06.2008 р.; з 08.07.2008 р. по 28.06.2009 р.; з 21.07.2009 р. по 29.06.2010 р.; з 11.08.2010 р. по 10.11.2010 р.; з 20.11.2010 р. по 28.06.2011 р.; з 29.07.2011 р. по 10.06.2012 р.; з 01.08.2012 р. по 26.06.2013 р.; з 01.08.2013 р. по 04.04.2014 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.06.2020 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновку суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 496,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко