Постанова № 10663832, 18.05.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2010
Номер справи
2а-1696/10/0870
Номер документу
10663832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2010 року <Текст >Справа № 2а-1696/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Янюк О.С.,

при секретарі судового засідання Світлицькій О.В.,

за участі представників:

прокуратури Красних О.О. (посвідчення від 04.08.2009 № 191);

Цалкіної Р.Є. (посвідчення від 11.05.2010 № 189);

позивача Школової Ю.В. (довіреність від 19.04.2010 № 36/10/10-014);

відповідача не зявився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Прокурора Комунарського району м. Запоріжжя в інтересах держави, в особі органу, який уповноважений здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспослуга», м. Запоріжжя

про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

У березні 2010 року Прокурор Комунарського району м. Запоріжжя (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя (далі - ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспослуга" (далі - ТОВ "Транспослуга", відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 18105,32 грн.. В обґрунтування позовних вимог посилається на закони України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III (далі - Закон №2181-ІІІ) та "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон №509-XII) і зазначає, що відповідач станом на 15.02.2010 року має заборгованість зі сплати із сплати земельного податку з юридичних осіб становить 18105,32 грн., з яких за основними платежами - 12931,22 грн, штрафні санкції 5111,88 грн. та залишок несплаченої пені у розмірі 62,22 грн.

У судовому засіданні представник позивача надав уточнення до позовної заяви, зазначає, що станом на 18.05.2010 заборгованість перед бюджетом по сплаті земельного податку збільшилась у звязку з несплатою відповідачем самостійно нарахованих зобовязань. Таким чином заборгованість ТОВ «Транспослуга» з земельного податку перед бюджетом складає 20 619,50 грн., з яких за основними платежами 15 445,40 грн., штрафні санкції 5 111,88 грн., та залишок несплаченої пені - 62,22 грн.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, із урахуванням прийнятих судом уточнень та надали пояснення, аналогічні викладених у позовній заяві. Просять позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суд не повідомив, письмові заперечення чи інші документи від відповідача суд не отримував, клопотання про розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило. Про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 08.04.2010 №10383402, від 30.04.2010 №627220, від 30.04.2010 №627190, які повернулися на адресу суду із відміткою відділення поштового звязку «організація вибула». Згідно із довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 14.05.2010 юридична адреса відповідача не змінювалася та відповідає адресі, вказаній у позовній заяві.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, судом встановлені наступні обставини.

Посадовими особами ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань своєчасності сплати узгоджених зобовязань, за результатами якої 10.07.2008 складений акт №2679/151/13625233. Під час перевірки встановлені порушення відповідачем приписів Закону № №2181-ІІІ, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 12071,48грн.

12.09.2208 позивачем щодо відповідача прийняті податкові повідомлення-рішення, якими останньому нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання, а саме: №0006471502 (28,65грн.), № 0006481502 (137,39грн), №0006491502 (343,48 грн.), № 0006491502 (334,15 грн), № 0006491502 (334,12грн), № 0006491502 (201,68 грн), №0006491502о(334,12грн), №0006491502 (110,08грн), №0006491502 (224,04грн), №0006491502 (317,37 грн), №0006491502 (16,76грн), №0006491502 (165,86грн), № 0006491502 (168,27грн), № 0006491502 (334,12грн), №0006491502 (174,98), №0006491502 (91,98 грн.), №0006491502 (242,12грн), №0006491502 (132,44 грн.), №0006491502 (334,12 грн), №0006491502 (343,48 грн.), №0017301502 (125,62грн, 13,22грн, 68,70грн.)

У звязку із частковою сплатою відповідачем заборгованості та наявної переплати, сума боргу складає 20619,50грн., у тому числі за основним платежем 15445,40грн., штрафні санкції у розмірі 5111,88грн., пеня у розмірі 62,22грн.

Оскільки відповідачем у добровільному порядку заборгованість не сплачена, позивачем винесені податкові вимоги: від 05.09.2008 №1/484 та від 03.03.2009 №2/396.

Указані вимоги надсилались відповідачу поштою, проте повернулися на адресу позивача.

Згідно п. 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 №253, у разі, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення, то податковий орган оформляє відповідний акт, із зазначенням причини неможливості вручення такого повідомлення. У такому випадку податковий орган розміщує податкове повідомлення на дошці податкових повідомлень (оголошень). При цьому день розміщення такого повідомлення та дошці оголошень, вважається днем вручення його платнику податків.

На виконання указаних приписів позивачем складені акти про неможливість вручення податкової вимоги від 26.01.2009 №31, від 20.03.2009 №212 та указані вимоги розміщені на дошці поштових оголошень податкового органу. У встановленому порядку вимоги не оскаржувалися та є узгодженими.

Позивачем 20.04.2009 винесено рішення № 120 про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.

Зважаючи на несплату у добровільному порядку відповідачем податкової заборгованості, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя звернулася до суду із позовом про стягнення з відповідача 20619,50 грн. у судовому порядку.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до Закону №509-XII, податкові органи здійснюють контроль, зокрема, за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Як встановлено пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181-ІІІ платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до пп 5.3.1 п. 5.3 ст 5 Закону №2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону №2181-ІІІ податкове зобовязання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації (розрахунку), вважається узгодженим з дня подання такої декларації (розрахунку). Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується представником відповідача, податкові зобовязання з ПДВ, комунального та транспортного податку відповідач визначив самостійно, про що свідчать подані ним до податкового органу декларації, проте у встановлені строки у повному обсязі самостійно нараховане податкове зобовязання відповідачем не сплачено.

Відповідно до пп.17.1 ст.17 №2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Згідно пп 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

Оскільки відповідачем у граничні строки узгоджена сума податкового зобовязання з ПДВ сплачена не була, позивачем правомірно прийняті податкові повідомлення-рішення та застосовано до відповідача штрафні санкції у розмірі 10% та 20% погашеної суми податкового боргу.

Згідно із приписами пп. 16.1.2 та пп. 16.4.1 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ нарахування пені при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами починається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином, нарахування відповідачу пені здійснено позивачем правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Відповідачем податкові вимоги та податкові повідомлення-рішення не оскаржувались, а отже є узгодженними.

Податковий борг згідно п 1.3 ст.1 Закону №2181-ІІІ, це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання

У відповідності до п.п 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.

На час розгляду справи судом відповідач доказів сплати заборгованості не надав, доказів прокурора та представника позивача не спростував.

Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. . Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспослуга» (код ЄДРПОУ 13625233) податковий борг зі сплати земельного податку у розмірі 20619,50грн. (двадцять тисяч шістсот девятнадцять грн. 50 коп) на користь Державного бюджету України Комунарського району м. Запоріжжя (р/р34128999700005, код платежу 99999999, призначення платежу «податкова застава», банк ГУДК у Запорізькій області, МФО 813015). Видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяО.С. Янюк