Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 522/13387/22
Провадження № 2-а/522/359/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2022 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Бондар В.Я.,
за участі секретаря судового засідання Зеленюк П.О.
розглянувши у відкритому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управлінняДержавної міграційноїслужби Українив Одеськійобласті до ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 06.10.2022 року звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом, в якому просив затримати громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 05.04.2023 року з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Позов обґрунтований тим, що 30.04.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено та запрошено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_1 , особу, який назвався громадянином Республіки Грузія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача, встановлено, що громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні ухилився від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування.
Громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України у 2013 році, легально, через пункт пропуску аеропорт «Жуляни» (м. Київ) по паспорту громадянина Республіки Грузія для виїзду за кордон серії та номеру НОМЕР_1 , терміном дії з 16.10.2018 до 16.10.2028. Мета приїзду, це приватні справи.
ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.
30.04.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 КУпАП, стосовно громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008021 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.04.2022 ПН МОД № 008087 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн.
ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 30.04.2022 № 225 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 29.05.2022.
Рішення від 30.04.2022 № 225 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 29.05.2022 громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив.
Ухвалою суду від 06.10.2022 року провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 06.10.2022 в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні представник позивача Саркісян А.Р. просив задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_1 заперечував проти затримання, вказав, що може сам виїхати до Молдови.
Представник відповідача Кюшніков Д.М. заперечував щодо затримання ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30.04.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено та запрошено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_1 , особу, який назвався громадянином Республіки Грузія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З пояснень вбачається, що громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України у 2013 році, легально, через пункт пропуску аеропорт «Жуляни» (м. Київ) по паспорту громадянина Республіки Грузія для виїзду за кордон серії та номеру НОМЕР_1 , терміном дії з 16.10.2018 до 16.10.2028. Мета приїзду, це приватні справи (а.с.16-17).
30.04.2022 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008021 (а.с.18) та постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.04.2022 ПН МОД № 008087 відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн. (а.с.19).
ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 30.04.2022 № 225 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано його покинути територію України у термін до 29.05.2022 (а.с.20-24).
Рішення від 30.04.2022 № 225 про примусове повернення відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін до 29.05.2022 громадянин Республіки Грузія ОСОБА_1 самостійно територію України не залишив.
Громадянина Грузії ОСОБА_1 не було виявлено за адресою під час контролю за виконанням рішення, що вбачається зі службових записок (а.с.28, 35, 36), листа ГУ ДМС України в Одеській області про ухилення від виконання рішення (а.с.29-31, 32-34).
Також 10.06.2022 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення №144 про заборону в`їзду в Україну громадянину Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 3 роки, з 10.06.2022 до 10.06.2025 року (а.с.39-40).
05.10.2022 ОСОБА_1 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС Одеській області.
05.10.2022 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування стосовно громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008965 (а.с.43-44) та постановою про накладення адміністративного стягнення від 05.10.2022 ПН МОД № 009048 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1 700 грн. (а.с.45-46).
05.10.2022 провідним спеціалістом ГУ ДМС України в Одеській області Дубяга Є.А. складено протокол №МОД 000177 про адміністративне затримання громадянина Грузії ОСОБА_1 (а.с.47-48).
Того ж дня 05.10.2022 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Грузії ОСОБА_1 до Миколаївського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (а.с.51).
Згідно до п. 14 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі…».
Проаналізувавши всі обставини перебування Відповідача на території України було встановлено наступне:
1. Відомості про перебування на території України на законних підставах Відповідача відсутні, що вказує на грубе порушення з боку відповідача норм Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
2. Відповідач прибув на територію України в 2013 році. З моменту потрапляння на територію України відповідач не вчинив жодних спроб для легалізації власного становища.
3. Відповідач не виконав рішення про примусове повернення та не залишив територію України.
Зважаючи, що при першому затриманні відповідач добровільно не виконав рішення позивача та не виїхав за межі території України, також зазначені вище обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення.
У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що:
«1. Кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом:
f) "законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».
З огляду на це, право на свободу та особисту недоторканність не є абсолютним і може бути обмежене, але тільки на підставах та в порядку, які чітко визначені в законі.
«Затримання особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції» у відповідності до другої частини статті 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, як наголошено в § 164 рішення Європейського суду з прав людини від 19 лютого 2009 р. у справі "А. та інші проти Сполученого Королівства" буде виправдано до тих пір, поки йде процес депортації або екстрадиції. Якщо така процедура не виконується з належною ретельністю, затримання особи перестає бути допустимим відповідно до статті 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) встановлено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Відповідно до частини 11 статті 289 (яка є спеціальною нормою) строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно пункту 27 частини 1 статті Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства:
- стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення;
- стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
- затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України;
- затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Частиною 2 ст. 101 КАС України (яка є загальною нормою) передбачено, що процесуальні строки визначаються днями, місяцями і роками.
Доводи відповідача щодо його готовності самостійно виїхати за межі території України не приймаються судом до уваги, адже з моменту ухвалення рішення про примусове повернення пройшло більше 5 місяців і за цей час відповідач добровільно не виконав рішення, не виїхав за межі території України.
Слід зазначити, що ГУ ДМС України в Одеській області не зверталось з клопотанням про зобов`язання громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внести заставу та з клопотанням про взяття даної особи на поруки підприємства, установи чи організації, в зв`язку з тим, що внесення застави полягає у внесенні іноземцем, особою без громадянства або іншою фізичною чи юридичною особою (заставодавцем) коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, тобто існує імперативний обов`язок Кабінету Міністрів прийняти такий Порядок.
На даний час, Кабінетом Міністрів України, на виконання ст. 289 КАС України не прийнято порядок внесення коштів на спеціальний рахунок у разі застосування судом застави як заходу до іноземця, який застосовується адміністративним судом в порядку КАС України.
Вказане свідчить про відсутність механізму реалізації судом положень ст. 289 КАС України при застосуванні до іноземця застави, тобто про неможливість практичного застосування судом застави до іноземця.
Враховуючи наведене в сукупності з тим, що коли інші, менш жорсткі заходи (порука та застава), були розглянуті та визнані такими, що не можуть бути застосовані до даної ситуації, ГУ ДМС України вважає, що до громадянина Грузії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід застосувати найбільш суворий захід, передбачений ч. 11 ст. 289 КАС України, як затримання з поміщенням останнього до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України до 05.04.2023 року.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-78, 229, 242, 244, 293, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Головного управлінняДержавної міграційноїслужби Українив Одеськійобласті (кодЄДРПОУ 37811384,м.Одеса,вул.Преображенська,44)до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України - задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Грузія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 05.04.2023 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення суду складено 06 жовтня 2022 року.
Суддя В.Я. Бондар