Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 540/997/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року по справі №540/997/22 відкрито провадження у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 28.01.2022р. №1430240313.
Розпорядженням Верховного Суду від 18.03.2022р. №11/0/9-22, відповідно до ч.7 ст.147 Закону України Про судоустрій і статус суддів, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду та визначено суд, якому визначається територіальна підсудність справ - Одеський окружний адміністративний суд.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2022р. справу передано для розгляду судді Одеського окружного адміністративного суду ТанцюріК.О.
Ухвалою суду від 02.08.2022р. прийнято до провадження справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 28.01.2022р. №1430240313; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що податкове повідомлення рішення від 28.01.2022р. №1430240313 є протиправним та підлягає скасування, у зв`язку з порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України. Позивач, посилаючись на практику Верховного Суду та положення Податкового кодексу України вказав, що відсутність факту виникнення податкових зобов`язань виключає обов`язок позивача реєструвати податкові накладні від 29.01.2020р. та 30.01.2020р. в ЄРПН та, що помилкова реєстрація таких податкових накладних не тягне за собою наслідків, які передбачені пунктом 120 - 1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, а тому підстави для нарахування штрафу відсутні. Крім того, як вказав позивач, враховуючи факт виконання позивачем всіх необхідних умов, передбачених чинним податковим законодавством щодо помилково направленої податкової накладної, підтвердженням чого є квитанції від 18.02.2021р. про прийняття розрахункі коригування №1 до податкової накладної №1 від 29.01.2020р. та №2 до податкової накладної №1 від 29.01.2020 та №2 до податкової накладної №2 від 30.01.2020р., податкове повідомлення-рішення про накладення на позивача штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач повідомлявся про розгляд справи, відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
02.06.2021р. між Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарським підприємством «НІБУЛОН» та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 укладено договір поставки №87/2021р., згідно п.1.1. якого постачальника зобов`язується поставити і передати у власність покупцю сільськогосподарську продукцію в асортименті, за ціною, якістю, кількістю та на умовах, узгоджених з покупцем і вказаних у договорі та в додатках до договору, а покупець зобов`язується здійснити приймання та оплату товару(а.с.23-29).
На виконання умов договору поставки №87/2021р. від 02.06.2021р. фізична особа - підприємець ОСОБА_1 поставив покупцю ячмінь на загальну суму 298 010,86 грн. (в тому числі ПДВ - 49668,48 грн.), що підтверджується товарно-транспортною накладною від 29.01.2021 р., актом від 29.01.2021 р., видатковою накладною від 29.01.2021р.(а.с.31-25).
Також, на виконання умов договору поставки №87/2021р. від 02.06.2021р. фізична особа - підприємець ОСОБА_1 поставив покупцю ячмінь на загальну суму 268 869,86 грн. (в тому числі ПДВ -44811,64 грн.), що підтверджується товарно-транспортною накладною серія ПЗО №542831 від 30.01.2021 р., актом від 30.01.2021 р. про встановлення фактичної маси товару, видатковою накладною №РН-0000002 від 29.01.2021 р.(а.с.37-42).
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 склав та направив до Єдиного реєстру податкові накладні, які 04.02.2022р. доставлені до ДПС:
- №1 на суму 248342,38 грн., у тому числі ПДВ 49 668,476грн., однак помилково вказана дата її прийняття « 29.01.2020» замість « 29.01.2021»;
- №2 на суму 224058,22 грн., у тому числі ПДВ 44 811 ,644 грн., однак помилково вказана дата її прийняття « 30.01.2020» замість « 30.01.2021»(а.с.11-14).
У зв`язку з виявленням помилок у даті складення документу, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 04.02.2022р. склав та направив повторно до Єдиного реєстру податкові накладні, з виправленими датами їх складання, які 04.02.2022р. доставлені до ДПС.
Також, 09.02.2021р. фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 складено розрахунки коригування №1, №2 в яких за знаком «мінус» виведено у « 0» показники усіх рядків податкових накладних, що коригуються.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацом 1 п. 201.7 ст. 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п.201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
Приписами пункту 192.1 статті 192 ПК України визначено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, складені за результатами господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарським підприємством «НІБУЛОН» податкові накладні №1 від 29.01.2020р. та №2 від 30.01.2020р., які фактично складені у 2021 році, помилково датовані за рік до першої події - постачання товарів та дати укладення відповідного договору поставки від 02.06.2021р.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що зазначене безспірно свідчить, що постачання товарів/послуг не відбулось та грошові кошти не перераховувались, тобто податкові зобов`язання не виникли.
Поряд з цим, відповідач не заперечував у свою чергу проти вищенаведеного та у порушення приписів частини другої статті 77 КАС України не довів суду належними, достатніми та беззаперечними доказами того, що позивачем за помилково зареєстрованими податковими накладними було проведено постачання товарів чи надання послуг (тощо), тобто, відбулося виникнення об`єкта оподаткування операцій платника податку.
З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що податкове повідомлення рішення від 28.01.2022р. №1430240313, прийняте Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 28.01.2022р. №1430240313.
Стягнути з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43995495, просп. Ушакова 75, м.Херсон) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992,40грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра