Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 вересня 2022 рокум. Ужгород№ 260/2102/22 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1, якою просить: "1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та виплати не в повному розмірі ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 13.11.2021 року; 2) зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період 01.12.2015 по 13.11.2021 включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 13.11.2021 - березень 2018 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
20 червня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
07 липня 2022 року ухвалою суду у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі - відмовлено
25 серпня 2022 року ухвалою суду витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 відомості щодо зростання тарифної ставки (окладу) позивача з 07 червня 2013 року по 15 листопада 2021 року та відомості щодо базового місяця, який застосовувався при нарахуванні індексації. У задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін - відмовлено.
14 вересня 2022 року на виконання вимог ухвали від 25 серпня 2022 року суду відповідачем надано витребувані докази.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що виходячи з відомостей які були надані ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме довідки від 18.02.2022 №814/10/554 (додаток 3) та карток особового рахунку військовослужбовця (додаток 4) вбачається, що відповідач у період з 01.12.2015 року по 13.11.2021 протиправно не в повному обсязі здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу, а в деякий період служби і взагалі не здійснював виплату, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Зазначають, що січень 2008 року є місяцем підвищенням тарифних ставок (посадових окладів), а тому відповідно до Порядку № 1078 січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу) та нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця. Щодо періоду з 01.03.2018 по 13.11.2021 року зазначає, що відповідно до довідки від 18.02.2022 року №814/10/554 (додаток 3), яка була надана відповідачем, нараховане грошове забезпечення позивача за: лютий 2018 року склало 11957,33 грн; березень 2018 року склало 12740,33 грн. Тобто, грошовий дохід позивача за штатною посадою зі зміною посадових окладів з 01.03.2018 року збільшився на 783,00 грн (11957,33 грн (ГЗ за березень) мінус 12740,33 грн. (ГЗ за лютий) становить 783,00 грн). Так як в лютому 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, а величина приросту індексу споживчих цін 241,70%, то відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума індексації за лютий рахується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 лютого 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100 (1762,00 грн * 241,70%/100), що становить 4258,75 грн. Тобто, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4258,75 грн мінус 783,00 грн та становить 3475,75 грн. Виходячи з вищенаведеного у супереч пункту 5 Порядку №1078, відповідач у березні 2018 року не встановив фіксований розмір індексації 3475,75 грн. та не виплатив позивачу індексацію грошового забезпечення в повному обсязі. Тобто в період проходження служби позивачем з 01.12.2015 року по 13.11.2021 року, відповідач не виплачував індексацію грошового забезпечення в повному обсязі з урахуванням базового місяця "січень 2008 року" та фіксованої суми, починаючи з березня 2018 року.
14 липня 2022 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з тим, що підлягати розгляду можуть лише періоди з 01.12.2015 (в межах позовних вимог) до 05.07.2017 (припинення правовідносин, виключення зі всіх видів забезпечення, в тому числі і грошового забезпечення) та з 14.02.2018 (вступ на посаду та зарахування на всі види забезпечення, в тому числі і на грошове забезпечення) до 13.11.2021 (в межах позовних вимог). Отже, щодо періоду 01.12.2015 до 05.07.2017. Відповідно до наведеного та згідно вимог Постанову №1013 і Порядку №1078 грудень 2015 року є місяцем підвищення грошових доходів населення (грошового забезпечення військовослужбовців) випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції. Відповідно, для проведення подальшої індексації доходів, обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 відповідно до Порядку №1078. Оскільки нарахована сума ймовірної індексації з січня 2016 року по 05.07.2017 року та з 14.02.2018 по 28.02 2018 не перевищила б розмір підвищення грошового забезпечення випереджаючим шляхом у грудні 2015 року, відповідно і не відновилася індексація грошового забезпечення в межах прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб в цьому періоді. Щодо періоду з 01.03.2018 по 13.11.2021 зазначають, що у зв`язку з прийняттям Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі і позивача, збільшилося в абсолютному розмірі. При цьому, в даному випадку, оскільки індексація позивача за березень 2018 року становить 0,00 грн і відбувається підвищення грошового забезпечення за березень 2018 року в абсолютному виразі за рахунок постійних складових, визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", то у відповідності до вимог пункту 5 Порядку №1078 березень 2018 року є місяцем підвищення грошових доходів (грошового забезпечення), і відповідно, обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018 року. Сума індексації за квітень 2018 року - листопад 2018 року при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 становить 0,00 грн щомісячно. Тобто, індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (який опубліковано в листопаді 2018 року), перевищив поріг індексації і становив 103,7%. У зв`язку з цим, лише в грудні 2018 року військовослужбовці набули право на індексацію грошового забезпечення, яка й була виплачена позивачу.
26 липня 2022 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідач починаючи з грудня 2015 року, повинен був застосовувати січень 2008 року як базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення, оскільки саме з грудня 2015 року застосовуються нові єдині підходи щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення (заробітної плати), затверджені Порядком №1078, який був змінений постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013. Крім того, виходячи з даних, які були надані відповідачем в березні 2018 року розмір підвищення грошового доходу перевищував суму індексації, що склалась у лютому 2018 року (4258,75 грн), а тому відповідач відповідно до абз. 4.6 пункту 5 Порядку №1078 повинен був з березня 2018 року виплачувати фіксовану суму індексацію грошового забезпечення (що розраховується, як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу), а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 відсотка, то в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить фіксовану суму індексації.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 01 грудня 2014 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по особовому складу) № 9-РС ОСОБА_1 призначено на посаду відповідального виконавця адміністративної групи штабу ІНФОРМАЦІЯ_1, (а.с. 69).
01 квітня 2016 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 68, ОСОБА_1 приступила до виконання посадових обов`язків на посаді офіцера штабу ІНФОРМАЦІЯ_1, (а.с. 70).
05 липня 2017 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 121 ОСОБА_1 посаду здала і вибула до нового місця служби АДРЕСА_3. З 05 липня 2017 року виключена із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення, (а.с. 71).
14 лютого 2018 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) №41 ОСОБА_1 приступила до виконання службових обов`язків за посадою заступника начальника штабу - начальника відділення персоналу ІНФОРМАЦІЯ_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, (а.с. 72).
15 листопада 2021 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 226 ОСОБА_1 вибула у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до статті 18 Закону України «Про відпустку» з 13 листопада 2021 року, (а.с. 14).
Відповідно до свідоцтва про зміну імені від 12 вересня 2019 року серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 змінила прізвище на « ОСОБА_1 », (а.с. 15).
Відповідно до відомостей щодо базового місяця та зростання посадового окладу ОСОБА_1 від 12 вересня 2022 року № 814/10/3310, така є військовослужбовцем та відповідно до ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку №260 виплачується грошове забезпечення військовослужбовців. З даного порядку випливає, що ОСОБА_1 на підставі наказів начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлювалися наступні посадові оклади: наказом №86 від 07.06.2013 року та встановлено їй посадовий оклад у сумі 685,00 грн.; наказом №177 від 01.12. 2014 року встановлено їй посадовий оклад у сумі 720,00 грн.; наказом №68 від 01.04.2016 року було встановлено посадовий оклад у сумі 1030,00 грн.; наказом №41 від 14 лютого 2018 року було встановлено посадовий оклад у сумі 1111,00 грн.; наказом №69 від 28 березня 2018 року було встановлено посадовий оклад у розмірі 5220,00 грн. з 01 березня 2022 року. Щодо базового місяця, який застосовувався при нарахуванні індексації повідомляє, що відповідно до п.5 Порядку № 1078 базовим місяцем для індексації заробітної плати прийнято вважати місяць, в якому було здійснено підвищення тарифних ставок (окладів) працівників. З 07.06.2013 року відомості щодо встановлення та виплати індексації грошового забезпечення відсутні, оскільки терміни зберігання даних документів закінчився. У відповідності до роз`яснення Міністерства соціальної політики України вих. від 08.08.2017р. №13700/з та від 08.08.2017р. №78/0/66-17 механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає. Також зазначають, що після внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок №1078) постановою КМУ від 09.12.2015 р.№ 1013 термін "базовий місяць" з тексту Порядку № 1078 був вилучений та не застосовується. Згідно грошового атестату серія ЗУ №307788 від 09 лютого 2018 року відомості щодо виплати індексації грошового забезпечення та встановлення місяця підвищення відсутні. З 01 березня 2018 року - набрала чинності Постанова №704 - відбулося чергове підвищення грошового забезпечення в тому числі і посадового окладу. Після цього місяцем підвищення встановлено березень 2018 року та здійснювалося проведення індексації згідно чинного законодавства, (а.с. 67).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо визначення базового місяця, позивач звернувся до суду з даним позовом.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII).
Частиною першою статті 9 Закону №2011-XII закріплені гарантії держави на достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення військовослужбовцям в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно дефініції, наведеної у статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 03.07.1991 (далі - Закон №1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
З урахуванням наведеного вище, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За змістом вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи в тому числі військовослужбовців.
Пунктом 1-1 Порядку №1078 передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №491-IV від 06.02.2003.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Пунктом 5 Порядку №1078 (в редакції чинній з 01 грудня 2015 року по 05 липня 2017 року) передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Таким чином, системний аналіз наведених норм вказує на те, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати, є базовим при проведенні індексації.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10-1 Порядку №1078, в редакції, чинній на час прийнята позивачки на посаду, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Водночас, пунктом 10-2 Порядку №1078, в редакції Постанови №1013, який застосовується з 01.12.2015, було передбачено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Судом встановлено, що 01 грудня 2014 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( по стройовій частині) № 177 ОСОБА_1 призначено на посаду та встановлено посадовий оклад за посадою 720 грн. на місяць, (а.с. 69).
01 квітня 2016 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ( по стройовій частині) № 68 ОСОБА_1 призначено на посаду та встановлено посадовий оклад за посадою 1030,00 грн. на місяць, (а.с. 70).
05 липня 2017 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 121 ОСОБА_1 посаду здала і вибула до нового місця служби АДРЕСА_3. З 05 липня 2017 року виключена із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення, (а.с. 71).
Отже, оскільки до 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін розпочиналося з місяця прийняття працівника на роботу, та враховуючи, що позивачка прийнята на роботу 01 грудня 2014 року, суд приходить до висновку, що базовим місяцем є саме грудень 2014 року, а з 01 квітня 2016 по 05 липня 2017 року - травень 2016 року.
У відповідності до відомостей щодо базового місяця та зростання посадового окладу від 12 липня 2022 року № 814/10/3310 відповідачем не було здійснено нарахування індексації.
Що стосується позовних вимог в частині спірного періоду з 06 липня 2017 року по 12 лютого 2018 року з встановленням базового місяця січень 2008 року, то такі не підлягають задоволенню, оскільки у відповідності до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) № 121 ОСОБА_1 з 05 липня 2017 року виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення, (а.с. 71).
Перевіряючи законність та обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивачці в період з 01 березня 2018 року по 13 листопада 2021 року із врахуванням вимог абз. 4 п. 5 Порядку № 1078, суд зазначає наступне.
Так, з урахуванням абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" індекс споживчих цін за березень 2018 року приймається за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця.
Отже, березень 2018 року, в якому відбулось підвищення посадового окладу позивача, та відповідно і інших складових грошового забезпечення, є базовим для обчислення індексу споживчих цін, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з наступного місяця, тобто з квітня 2018 року.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1-1 Порядку № 1078 індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Крім того, судом встановлено, що відповідно до офіційних даних, що містяться на веб-сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) в березні 2018 року становив 101,1%, в квітні 2018 року становив 100,8%, в травні 2018 року 100,0%, в червні 100,0%, в липні 99,3%, в серпні 100,0%, в вересні 101,9%, в жовтні 101,7%. Отже, лише у жовтні 2018 року було перевищено поріг індексації у 103%. Вказані відсоткові показники індексу інфляції за жовтень 2018 року були опубліковані у листопаді 2018 року, а тому право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березень 2018 року виникло лише в грудні 2018 року.
Тому нарахування та виплата індексації позивачці повинна була проводитись з грудня 2018 року по 13 листопада 2021 року.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідачем з грудня 2018 року по травень 2019 року не нараховувала та не виплачувалась індексація грошового забезпечення.
Щодо встановлення базового місяця у періоди, коли індексація грошового забезпечення не нараховувалась і не виплачувалась, суд вважає за необхідне зазначити.
Згідно з частиною п`ятою статті 55 Конституції України, кожному гарантується захист своїх прав, свобод та інтересів від порушень і протиправних посягань будь-якими не забороненими законом засобами.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Під ефективним засобом (способом) судового захисту слід розуміти такий, що призводить до бажаних наслідків, дає найбільший ефект для відновлення юридичного становища особи, яке існувало до порушення її прав чи законних інтересів. Тому ефективний спосіб захисту має забезпечити поновлення порушеного права.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження».
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 05.04.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява № 38722/02) засіб захисту повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9).
У зв`язку із підвищенням з 01 березня 2018 року посадових окладів усіх категорій військовослужбовців, право на індексацію грошового забезпечення настало в грудні 2018 року. Тому, нарахування та виплата індексації позивачці повинна бути проведена з грудня 2018 року по травень 2019 року з врахуванням базового місяця - березень 2018 року, виходячи із змісту абзацу 1 пункту 5 Порядку №1078 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що вирішення питання щодо визначення базового місяця, який належить застосувати при обчисленні індексу споживчих цін для розрахунку грошового забезпечення позивача за період, коли така не була виплачена, сприятиме досягненню мети правосуддя та цілей ефективного захисту судом порушеного права позивача.
Указаний висновок відповідає правовій позиції і підходу, які застосував Верховний Суд у постанові від 12.05.2022 у справі № 580/3335/21 з подібними правовідносинами (пункти 26-34).
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 132, 134, 139, 242-246, 256 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_3) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненарахуванню та невиплаті індексації грошового забезпечення за період служби з 01 грудня 2015 року по 01 квітня 2016 року з врахуванням базового місяця - грудень 2014 року, з 01 квітня 2016 року по 05 липня 2017 року з врахуванням базового місяця - травень 2016 року та з грудня 2018 року по травень 2019 року з врахуванням базового місяця - березень 2018 року.
3. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити нарахування та виплату, з врахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби з 01 грудня 2015 року по 01 квітня 2016 року з врахуванням базового місяця - грудень 2014 року, з 01 квітня 2016 року по 05 липня 2017 року з врахуванням базового місяця - травень 2016 року та з грудня 2018 року по травень 2019 року з врахуванням базового місяця - березень 2018 року.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 04 жовтня 2022 року.
СуддяТ.В.Скраль