Рішення № 106614202, 05.10.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2022
Номер справи
200/19263/21
Номер документу
106614202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2022 року Справа№200/19263/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О.,

секретар судового засідання: Супрун Г.С.;

за участю:

позивача:не з`явився,

представника відповідача: Мулюк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позов ОСОБА_1 до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії,-

У С Т А Н О В И В:

У грудні 2021 року ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі відповідач, Мінреінтеграції), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить: - визнати протиправною бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України щодо розгляду поданої позивачем заяви від 30 травня 2021 року; - зобов`язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розглянути на засіданні Комісії в місячний термін з дати набрання рішенням суду законної сили подані позивачем документи щодо визнання позивача особою, яка була позбавлена особистої свободи внаслідок агресії проти України, з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається те, що відповідачем не було вжито відповідних дій по належному розгляду його заяви і доданих до неї документів.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що до функцій та повноважень Мінреінтеграції відноситься перерахування коштів одноразової грошової допомоги, але після прийняття міжвідомчою комісією рішення про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України. Передумовою для розгляду міжвідомчою комісією звернення особи про визнання її такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, є підтвердження факту включення такої особи до переліку звільнених осіб, який формується СБУ.

Ухвалою суду від 04.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувано у відповідача докази.

Ухвалою суду від 01.02.2022, яка постановлена без виходу до нарадчої кімнати оголошено про відкладення підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 14.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 3 березня 2022 року.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-IX «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Ухвалою суду від 31.05.2022 відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 06.09.2022 призначено судове засідання у справі на 20 вересня 2022 року.

Ухвалою суду від 20.09.2022 відкладено розгляд справи 5 жовтня 2022 року.

Позивач до судового засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача в судовому засіданні від 05.10.2022 просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 13.10.2007.

До суду надана копія довідки від 10.03.2020 № 1411-5000277039/55021 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно до якої фактичне місце проживання (перебування) позивача: АДРЕСА_1 .

Вироком Червоногвардійського районного суду м. Макіївки Донецької області від 18.01.2012 № 1/0553/98/12 ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 187 Кримінального кодексу України та йому призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Ухвалою Донецького апеляційного суду від 11.10.2018 № 235/240/18 зараховано засудженому ОСОБА_1 на підставі ч. 5 ст. 72 КК України (у редакції Закону № 838 від 26.11.2015) строк попереднього ув`язнення з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі з 18 серпня 2011 року по 14 лютого 2013 року.

До суду надана копія повідомлення Покровського відділу поліції ГУ НП в Донецькій області від 20.11.2018 № 39060/401 про початок досудового розслідування за зверненням ОСОБА_2 про те, що представники так званої «ДНР» незаконно його утримують у виправній колонії № 124, яка розташована на тимчасово окупованій території Донецької області (кримінальне провадження № 12018050410001996).

Позивач надав копії документів, які видані установами, які розташовані на тимчасово окупованій території України (лист від 09.09.2019 № 17-Г-517/Г-1379, лист № 5/03-761 від 02.05.2019, довідка про визволення № 62423), з яких випливає, що ухвала Донецького апеляційного суду від 11.10.2018 № 235/240/18 не враховувалася установами, які розташовані на тимчасово окупованій території України, а позивач був позбавлений волі з 18.08.2011 до 18.02.2020.

До суду надано лист Об`єднаного центру з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях при Службі безпеки України від 08.04.2021 № 33-8-К-161/138, в якому зазначено, що ОСОБА_1 внесено до обліку Об`єднаного центру, як особу, яка була незаконно позбавлена волі на тимчасово окупованій території України.

Позивач звернувся до Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист із заявою від 30.05.2021 про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України та виплати одноразової грошової допомоги звільненій особі.

У вказаній заяві позивач просив, зокрема, - визнати його особою, яка включена до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, - перерахувати на рахунок позивача одноразову грошову допомогу в розмірі 100000,00 грн.

До вказаної заяви були додані документи, зокрема, копія паспорту громадянина України і копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків особи.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України листом від 30.06.2021 № 22/К-808-8.2-955 повідомило позивача про те, що для прийняття Міжвідомчою комісією рішення про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України передбачена необхідність включення такої особи до переліку звільнених осіб, який формується СБУ. Міністерство листом від 24.01.2021 звернулося до СБУ з проханням надати оновлену інформацію щодо звільнення військовополонених, заручників та осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів, на території Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

Також у вказаному листі зазначено, що станом на 29.06.2021 в отриманому від СБУ сформованому переліку звільнених осіб відомості щодо позивача відсутні.

Спірні правовідносини виникли з приводу не прийняття Міжвідомчою комісією з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист рішення за заявою позивача.

Відповідно до п. 1 Порядку здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1122 (далі Порядок № 1122), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що цей Порядок визначає перелік та послідовність здійснення заходів, спрямованих на соціальний захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, та регулює питання системної, безперервної та ефективної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування під час надання допомоги таким особам.

Згідно з п. 2 Порядку № 1122 дія цього Порядку поширюється на громадян України, захоплених як заручники внаслідок збройної агресії проти України, позбавлених свободи з політичних мотивів або захоплених як військовополонені у зв`язку із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Дія цього Порядку також поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які на момент позбавлення свободи проходили військову службу в Збройних Силах України чи інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.

Підпунктом п. 5 і п. 6 указаного Порядку передбачено, що заходи, спрямовані на соціальний захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення (далі - звільнені особи), здійснюються у такій послідовності: 1) організація зустрічі звільнених осіб та забезпечення їх супроводу до закладів охорони здоров`я; 2) забезпечення надання медичної допомоги звільненим особам, а також забезпечення медико-психологічною реабілітацією, що включає комплекс лікувально-профілактичних, реабілітаційних та оздоровчих заходів, спрямованих на відновлення психофізіологічних функцій, оптимальної працездатності, соціальної активності звільнених осіб; 3) організація роботи з оформлення та видачі паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон; 4) надання матеріальної допомоги; 5) організація надання безоплатної правової допомоги; 6) надання звільненим особам психологічної реабілітації, організація заходів із соціальної та/або професійної адаптації за місцем проживання (перебування).

Рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, приймається міжвідомчою комісією, яка утворюється Мінреінтеграції.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1122 після повернення звільнених осіб на територію України їм виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 100 тис. гривень за рахунок та в межах коштів, передбачених за програмою Заходи щодо захисту і забезпечення прав та свобод осіб, які позбавлені (були позбавлені) особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації з політичних мотивів, а також у зв`язку з громадською, політичною або професійною діяльністю вказаних осіб, підтримки зазначених осіб та членів їхніх сімей, заходи з реінтеграції населення тимчасово окупованих територій, виплати державних стипендій імені Левка Лук`яненка.

Згідно з п.п. 13 і 14 Порядку № 1122 для виплати допомоги звільнена особа звертається до Мінреінтеграції з відповідною заявою, в якій зазначаються реквізити її особового рахунка, відкритого у банківській установі, на який перераховується допомога.

Звільнена особа може подати таку заяву через представника на підставі оформленої в установленому порядку довіреності.

Пунктом 15 Порядку № 1122 встановлено, що Мінреінтеграції після зіставлення заяви та документів, зазначених у пункті 13 цього Порядку, з переліком осіб, визнаних міжвідомчою комісією такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, перераховує відповідні кошти на особовий рахунок особи, відкритий у банківській установі, який зазначено в заяві.

Приписами п.п. 1, 3 6 розділу ІІІ Положення про міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17 липня 2020 року № 57 (далі Положення № 57), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2020 року за № 779/35062, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що формою роботи Комісії є засідання, що скликаються головою у разі потреби, але не рідше ніж один раз на квартал.

Рішення Комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загального складу Комісії.

Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головою, заступником голови, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.

На підставі рішень Комісії, передбачених підпунктами 1 і 2 пункту 1 розділу IV цього Положення, Мінреінтеграції видає відповідний наказ.

Наказ Мінреінтеграції може бути оскаржений відповідно до чинного законодавства України.

Підпунктами 1 і 2 п. 1 2 розділу IV Положення № 57 установлено, що основними завданнями Комісії є, зокрема, прийняття рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України; прийняття рішення щодо надання бюджетних коштів у розмірі, встановленому законодавством, для забезпечення надання професійної правової допомоги (в тому числі заходів, спрямованих на забезпечення можливості її надання) для захисту і забезпечення прав та інтересів осіб, позбавлених особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України та/або території Російської Федерації у зв`язку з громадською, політичною або професійною діяльністю таких осіб, а також підтримки зазначених осіб та членів їх сімей, у тому числі відшкодування витрат, пов`язаних з їх відвідуванням.

Пунктами 2 і 3 розділу IV Положення № 57 передбачено, що для прийняття рішення, передбаченого підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, особа, позбавлена особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім`ї, близький родич, законний представник або представник, який діє за довіреністю в інтересах такої особи, звертаються до Мінреінтеграції з письмовим зверненням. До звернення додаються: 1) копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України особи, позбавленої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та заявника (а у разі, якщо заявником є представник, який діє за довіреністю - також, копія такої довіреності); 2) відомості або документи, що підтверджують факт та обставини позбавлення особи свободи внаслідок збройної агресії проти України; 3) інші документи та/або інформація, які заявник вважає за потрібне додати до звернення.

Для прийняття рішення, передбаченого підпунктом 2 пункту 1 цього розділу, особа, позбавлена особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України та/або території Російської Федерації у зв`язку з її громадською, політичною або професійною діяльністю, член сім`ї, близький родич, законний представник або представник, який діє за довіреністю в інтересах такої особи, звертаються до Мінреінтеграції з письмовим зверненням, в якому зазначаються реквізити їх особових рахунків, відкритих в банківських установах України у порядку, встановленому законодавством. До звернення додаються: 1) копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України особи, позбавленої особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України та/або території Російської Федерації у зв`язку з її громадською, політичною або професійною діяльністю, та заявника (а у разі, якщо заявником є представник, який діє за довіреністю - також, копія такої довіреності); 2) відомості або документи, що підтверджують факт та обставини позбавлення особи особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України та/або території Російської Федерації у зв`язку з її громадською, політичною або професійною діяльністю; 3) інші документи та/або інформація, які заявник вважає за потрібне додати до звернення.

Пунктом 4 розділу IV Положення № 57 передбачені підстави для відмови у визнанні особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України та/або наданні бюджетних коштів, зокрема, неподання/подання не в повному обсязі документів, відомостей, передбачених цим Положенням, або подання їх неналежною особою (підпункт 2).

При цьому, згідно з п.п. 1 і 3 п. 5 розділу IV Положення № 57 Комісія має право: одержувати в установленому порядку безоплатно від міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань; здійснювати взаємодію та обмін інформацією з міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об`єднаннями, підприємствами, установами і організаціями, в тому числі міжнародними організаціями, які провадять діяльність у сфері захисту прав людини, з урахуванням вимог положень Закону України "Про захист персональних даних".

З наведеного випливає, що після отримання письмового звернення про виплату грошової допомоги особі, позбавленої особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, Мінреінтеграції має розглянути звернення разом із доданими до нього документами на засіданні Комісії, яка приймає одне з двох рішень або про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, або про відмову у такому визнанні. На підставі прийнятого Комісією рішення про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, Мінреінтеграції приймає рішення про виплату допомоги.

Проте Міжвідомчої комісією з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист за результатами розгляду заяви позивача, не прийнято жодного з рішень, передбачених Положенням №57, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

З наданих представником відповідача пояснень випливає, що на момент розгляду справи рішення за заявою позивача від 30.05.2021 не прийнято.

Суд ураховує пояснення представника відповідача про те, що отримані від Служби безпеки України відомості мали (на момент виникнення спірних правовідносин) підтвердити «політичну складову» позбавлення свободи позивача. При цьому, суд зазначає, що відсутність відомостей про належність позивача до осіб, на яких розповсюджується дія Порядку № 1122 може бути підставою для прийняття рішення про відмову у визнанні особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України та/або наданні бюджетних коштів у зв`язку з поданням їх неналежною особою. Але вказана обставина не надає Комісії право на не розгляд заяви позивача по суті із прийняттям відповідного рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до документу Ощадбанку про перерахування коштів з карткового рахунку від 19.12.2021 (номер посилання 135387859368) позивачем сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 908,00 грн.

Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 908,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ) до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (ідентифікаційний код: 40446210, 03186, м. Київ, б. Чоколівський, буд. 13) про визнання протиправною бездіяльності і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист) щодо розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 30 травня 2021 року.

Зобов`язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України в місячний термін з дати набрання рішенням суду законної сили розглянути на засіданні Міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист подані ОСОБА_1 заяву від 30 травня 2021 року і документи щодо визнання ОСОБА_1 особою, яка була позбавлена особистої свободи внаслідок агресії проти України, з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України суму судових витрат у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, скорочене рішення проголошене в судовому засіданні 5 жовтня 2022 року. У повному обсязі рішення буде складене протягом п`яти днів з дня закінчення розгляду справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене 5 жовтня 2022 року.

Суддя К.О. Куденков