Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
05 жовтня 2022 року Справа №200/15434/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
04.10.2022 року для розгляду суду передані заяви ОСОБА_1 (документи сформовані в системі «Електронний суд» 18.08.2022 року та 04.10.2022 року), в яких він зазначав, що на теперішній час рішення суду, яке ухвалено в даній адміністративній справі, у добровільному порядку боржником в повному обсязі не виконано, а саме: виконано лише у частині перерахунку пенсії, а в частині виплати перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум - не виконано.
При цьому в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04.08.2022 року на його звернення від 02.08.2022 року зазначено, що рішення суду «виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум склала 266474,13 грн... Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено.».
Проте, зазначена сума не виплачена, з огляду на що вважав посилання боржника на те, що рішення суду виконано в повному обсязі, таким, що не відповідає дійсності. А посилання не нехватку коштів та неприйняття бюджету на 2022 рік таким, що не відповідає вимогам законодавства (Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 року за № 897/16913, п. 3.1 розд. ІІІ Методичних аспектів управління фінансами Пенсійного фонду України, що схвалені постановою правління Пенсійного фонду України від 22.04.2016 року № 9-3), і свідчить про ухиляння боржника від виконання своїх обов`язків.
У зв`язку з наведеним, просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, а саме зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, що прийнято в даній справі, та надання суду документально підтверджені докази виплати заявнику заборгованості з виплати пенсії за вислугу років, що виникла з 01.12.2019 року та склала 266474,13 грн.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.12.2021 року, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення;
- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 01.07.2021 року № 33/25-1530 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та провести виплату перерахованої пенсії за вирахуванням виплачених сум;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Також цим судовим рішенням здійснено розподіл судових витрат.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повернуто особі, яка її подала.
Отже, судове рішення в даній справі набрало законної сили 16.06.2022 року.
01.08.2022 року після набрання судовим рішенням законної сили і повернення справи до суду першої інстанції, що відбулося 29.07.2022 року, адміністративним судом оформлено та видано виконавчі листи.
04.08.2022 року боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на звернення стягувача від 02.08.2022 року № ВЕБ-05001-Ф-С-22-066442 надана відповідь № 12004-10894/Н-15/8-0500/22, в якій зазначено, що рішення суду, яке ухвалено в даній справі, «виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та діючого законодавства. Нарахована сума доплати за результатами перерахунку згідно Рішення з урахуванням виплачених сум склала 266474,13 грн... Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду… Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік… Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.».
Розглянувши заяву суд виходить з наступного.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов`язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, і врегульовано ст. 382 розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 8 ст. 382 Кодексу судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (яка визначає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця).
Отже, встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, про що просив заявник, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 1291 Конституції України, ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналогічні висновки щодо застосування норм права (що таке зобов`язання суб`єкта владних повноваженьє правом, а не обов`язком суду) викладені в постановах Верховного Суду зокрема від 25 липня 2018 року в справі №823/1265/16, від 01 квітня 2021 року в справі №824/342/19-а, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Верховний Суд в постанові від 01 квітня 2021 року в справі №824/342/19-а також зазначив, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та достатніми доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справахАлпатов та інші проти України,Робота та інші проти України,Варава та інші проти України,ПМП«Фея»та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст.1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.
Судове рішення, що прийнято в даній адміністративній справі та набрало законної сили, відповідачем протягом тривалого часу не виконувалося.
На час вирішення судом поданої заяви доказів виконання судового рішення в повному обсязі матеріали справи не містять.
Враховуючи наведені обставини суд дійшов висновку про необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
Заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року в справі № 200/15434/21 протягом одного місяця з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 05 жовтня 2022 року.
Суддя Т.В. Логойда