Єдиний державний реєстр судових рішень
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.2022
Справа № 331/3517/22
Провадження № 2-о/331/330/2022
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді: Фісун Н.В.
при секретарі: Мірошниченко А.О.
розглянувши в порядку окремого провадження справу за заявою адвоката Розума Олександра Вікторовича, в інтересах ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Заводський відділдержавноїреєстрації актівцивільного стануу м.ЗапоріжжіПівденно-СхідногоМіжрегіонального УправлінняМіністерстваЮстиції (м.Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Розум О.В. звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасовій окупованій території України.
Заява обґрунтована тим, що заявниця є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України. Перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 в Мелітопольському пологовому будинку у заявниці народилася дівчинка - ОСОБА_3 про що свідчить Медичне свідоцтво про народження № 635 від 29.08.2022 року, виданого тимчасово окупованим відділенням.
Проте, отримати свідоцтво про народження дити за місцем народження заявниця не може, оскільки місто Мелітополь та Запорізька область є територією яка перебуває у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Тому просить встановити факт народження дитини - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополь, Запорізької області, Україна, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , громадянки України, батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , громадянина України.
Представник заявника та заявниця до суду не з`явилися, надали клопотання про розгляд заяви за їх відсутності, на задоволенні заяви наполягають.
Представник заінтересованої особи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, до судового засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, в зв`язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з даними паспорта № НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України.
Згідно з даними паспорта серії НОМЕР_2 , виданого Бердянським МВ ГУМВС України в Запорізькій області від 20.04.2012 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є громадянином України.
Відповідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 28 листопада 2015 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 28 листопада 2015 року зареєстрували шлюб у виконавчому комітеті Дружбівської сільської ради Іванівського району Херсонської області, актовий запис №02.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в Мелітопольському пологовому будинку у заявниці народилася дівчинка - ОСОБА_3 про що свідчить Медичне свідоцтво про народження № 635 від 29.08.2022 року, виданого тимчасово окупованим відділенням.
Судом встановлено, що отримати свідоцтво про народження доньки за місцем народження заявниця не може, оскільки місто Мелітополь є територією яка перебуває у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно доНаказу Міністерстваз питаньреінтеграції тимчасовоокупованих територійУкраїни №98місто Мелітополь,Мелітопольська міськатериторіальна громадавходить допереліку територіальнихгромад,розташованих урайонах проведеннявоєнних (бойових)дій,або якіперебувають утимчасовій окупації,оточенні (блокуванні).
Згідно з положеннями статей 1, 5, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції тазаконів України,а такожміжнародних договорів,згода наобов`язковість якихнадана ВерховноюРадою України. Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території. Громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючихdefactoорганів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно статті7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа,батьки абоодин збатьків якоїна моментїї народженнябули громадянамиУкраїни,є громадяниномУкраїни. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно із ч. 1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року,встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Згідно зіст.122 Сімейного кодексу України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Згідност.133 Сімейного кодексу України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловікбатьком дитини.
Згідно зч.1ст.145Сімейного кодексуУкраїни прізвищедитини визначаєтьсяза прізвищембатьків. Якщомати,батько маютьрізні прізвища,прізвище дитинивизначається заїхньою згодою. Батьки,які маютьрізні прізвища,можуть присвоїтидитині подвійнепрізвище,утворене шляхомз`єднанняїхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 146 Сімейного кодексу України ім`я дитини визначається за згодою батьків. Згідно з ч. 1 ст. 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини визначається за іменем батька.
Відповідно до ч.ч., 2, 3, 4ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно доч.ч.1,2,3,4 ст.317Цивільного процесуальногокодексу заявапро встановленняфакту народженняособи натериторії,на якійвведено воєннийчи надзвичайнийстан,або натимчасово окупованійтериторії України,визначеній такоювідповідно дозаконодавства,може бутиподана батькамиабо однимз них,їхніми представниками,членами сім`ї,опікуном,піклувальником,особою,яка утримуєта виховуєдитину,або іншимизаконними представникамидитини добудь-якогомісцевого судуУкраїни,що здійснюєправосуддя,незалежно відмісця проживання(перебування)заявника. Справи провстановлення фактународження абосмерті особина території,на якійвведено воєннийчи надзвичайнийстан,або натимчасово окупованійтериторії України,визначеній такоювідповідно дозаконодавства,розглядаються невідкладноз днянадходження відповідноїзаяви досуду. Урішенні провстановлення фактународження особина території,на якійвведено воєннийчи надзвичайнийстан,або натимчасово окупованійтериторії України,визначеній такоювідповідно дозаконодавства,мають бутизазначені встановленісудом даніпро датуі місценародження особи,про їїбатьків.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації народження дитини.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявниці свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність заяви, у зв`язку з чим, заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.317ЦПК України,суд вважає за можливе допустити рішення до негайного виконання в частині щодо встановлення факту народження.
Керуючись ст.ст.12, 81, 89, 263-265, 273, 293, 315, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, з урахуванням ст.ст. 144 Сімейного кодексу України,Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року, суд, -
УХ В А Л И В :
Заяву адвоката Розума Олександра Вікторовича, в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Заводський відділ державноїреєстрації актів цивільного стану у м.Запоріжжі Південно-Східного Міжрегіонального УправлінняМіністерства Юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Мелітополь, Запорізької області, Україна, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , громадянки України, батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження особи.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлений 05 жовтня 2022 року.
Суддя: Н.В.Фісун