Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
03 жовтня 2022 року Справа № 360/1785/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом головного управління Національної поліції в Луганській області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 , про визнання протиправними дій, визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
19 вересня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі позивач, ГУНП в Луганській області) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (далі відповідач -І), заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича (далі відповідач -ІІ), у якому позивач просить:
-визнати противоправними дії заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича щодо прийняття постанови від 07.09.2022 про відкриття виконавчого провадження № 69807688;
-скасувати постанову від 07.09.2022 заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича про відкриття виконавчого провадження № 69807688.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.09.2022 на електронну адресу ГУНП в Луганській області надійшла постанова від 07.09.2022 заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича про відкриття виконавчого провадження № 69807688.
Підставою відкриття виконавчого провадження є виконавчий лист № 360/442/22, виданий 18.08.2022 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Головного управління Національної поліції України в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції.
Крім того, одночасно було винесено постанову від 07.09.2022 про стягнення з ГУНП в Луганській області виконавчого збору у розмірі 26000,00 грн та розміру мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 148,00 грн.
При цьому згідно пункту 10-2 розділу ХІІІ Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій.
Також представник позивача зазначив, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.042022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 24.06.2022 року № 134) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.06.2022 до якого також включено Сєвєродонецький район Луганської області.
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) наказом від 16.06.2022 № 66/В «Про зміну місця розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)» визначило, що з 20.06.2022 місцем розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є адреса: 28008, Кіровоградська область, місто Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138.
Також позивач зазначив, що згідно постанови від 07.09.2022 Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) року про відкриття виконавчого провадження № 69807688 місцем винесення постанови є місто Сєвєродонецьк, яке станом на 07.09.2022 є тимчасово окупованою територією.
Таким чином, позивач вважає, що постанова від 07.09.2022 заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича про відкриття виконавчого провадження № 69807688, яка прийнята на тимчасово окупованій території, прийнята всупереч вимогам, визначеним пунктом 10-2 розділу ХІІІ Закону України «Про виконавче провадження», а тому підлягає скасуванню, а виконавче провадження яке розпочалося на підставі зазначеної постанови закриттю.
Так, юридичної особи з найменуванням» Головне управління Національної поліції України в Луганській області» не існує. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зазначена юридична особа з найменуванням «Головне управління Національної поліції в Луганській області» (код в ЄДРПОУ - 40108845).
Таким чином державний виконавець, на думку позивача, під час відкриття виконавчого провадження не перевірив виконавчий документ на відповідність його вимогам визначених ч.1 ст. 3 Закону «Про виконавче провадження», що призвело до відкриття виконавчого провадження з порушенням вимог діючого законодавства.
Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 23.09.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 29 вересня 2022 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Ухвалою суду від 29.09.2022 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - на стороні відповідача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), запропоновано третій особі протягом трьох днів з дня отримання копії ухвали надати пояснення щодо суті справи на електронну адресу суду або через підсистему Електронний суд, відкладено судовий розгляд справи на 03 жовтня 2022 року на 11 год. 00 хв.
26.09.2022 відповідачами надано відзиви, в яких зазначено таке.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) перебуває виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2022 № 360/442/22 про зобов`язання Головного управління Національної поліції України в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції.
07.09.2022 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України Про виконавче провадження, винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
До державного виконавця надійшли відповіді боржника, з яких встановлено, що рішення суду боржником не виконано.
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) наказом від 16.06.2022 № 66/В «Про зміну місця розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)» визначило, що з 20.06.2022 місцем розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є адреса: 28008, Кіровоградська область, місто Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138.
На теперішній час відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) здійснює свою роботу у дистанційному режимі.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Крім того, відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Отже, дії відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідач-1 вважає, що жодних законних підстав для задоволення адміністративного позову не існує. Обставини, на які посилається Головне управління Національної поліції України в Луганській області, є необґрунтованими.
27.09.2022 представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено таке.
Відзив на позовну заяву зводиться лише до того, що відповідач -1 цитує норми закріплені у ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (надалі Закон), при цьому не спростовує жодної підстави позову. В свою чергу як на підставу позову позивач зазначав, що пунктом 10-2 розділу ХІІІ Закону тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій. Згідно частини першої статті 24 Закону виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
Пунктом 7 розділу І Інструкції затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (зареєстрованому у МЮУ 02.04.2012 за № 489/20802) чітко визначено, що Постанова як окремий документ містить такі обов`язкові реквізити: як дата видачі постанови та місця її винесення.
Як свідчать відомості у постанові від 07.09.2022 заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича про відкриття виконавчого провадження № 69807688 містом винесення постанови є місто Сєвєродонецьк, тобто тимчасово окупована територія.
Відповідачем-1 до відзиву на позовну заяву в загалі не надано будь - яких доказів на спростування доводів позивача, а саме про протиправність дій відповідача -1 щодо прийняття рішення про відкриття виконавчого провадження № 69807688 та винесення постанови у місті Сєвєродонецьку на тимчасово окупованій території.
Наказ від 16.06.2022 № 66/В визначив місце розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), а не встановив дистанційний режим роботи. Будь-яких доказів про роботу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у дистанційному режимі до суду не надано.
Належними доказами, а саме постановою від 07.09.2022 про відкриття виконавчого провадження № 69807688 доведено противоправні дії заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича щодо прийняття рішення про відкриття виконавчого провадження № 69807688 на тимчасово окупованій території у м. Сєвєродонецьку. Крім того, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону визначені вимоги до виконавчого документа, а саме у виконавчому документі зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи.
П.6 ч. 4 ст.4 Закону визначені підстави повернення виконавчого документу стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, зокрема якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону. В свою чергу, у виконавчому документі виданого Луганським окружним адміністративним судом визначено, цитую: «Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції.». Звертаємо увагу суду, що юридичної особи з найменування Головне управління Національної поліції України в Луганській області не існує.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зазначена юридична особа з найменуванням - Головне управління Національної поліції в Луганській області (код в ЄДРПОУ - 40108845). Таким чином державний виконавець під час відкриття виконавчого провадження не перевірив вионавчий документ на відповідність його вимогам визначених ч.1 ст. 3 Закону, що призвело до відкриття виконавчого провадження з порушенням вимог діючого законодавства. В свою чергу відповідач-1 взагалі у відзиві на позов не зазначає причини своєї бездіяльності щодо не з`ясування виконавчого документа вимогам визначеним Законом.
01.10.2022 позивачем надано додаткові пояснення, згідно із якими на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду по справі № 360/442/22 від 22.02.2022 ОСОБА_1 29.09.2022 сплачено кошти у сумі 6856, 46 грн за невикористану відпустку як учаснику бойових дій за 2015 рік. Наявність або відсутність відкриття виконавчих проваджень жодним чином не впливає на виконання рішень судів Головним управлінням, які набули чинності. Вказаний факт знайшов своє підтвердження також і у даному випадку, так як Головним управлінням оскаржується постанова про відкриття виконавчого провадження у зв`язку з винесенням її з порушеннями Закону України «Про виконавче провадження», в свою чергу рішення суду виконано в повному обсязі.
У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву від 23.09.2022 про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача-1 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву від 26.09.2022 про розгляд справи без його участі.
Відповідач -2 у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву від 30.09.2022 про розгляд справи без його участі.
Третя особа ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву від 30.09.2022 про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 КАС України, суд прийшов до такого.
Згідно із рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 у справі № 360/442/22 позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1, ідентифікаційний код 40108845) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані дні додаткової соціальної відпустки задоволено, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо невиплати грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, зобов`язано Головне управління Національної поліції України в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції.
18.08.2022 позивачем отримано виконавчий лист.
22.08.2022 ОСОБА_1 звернувся до начальника відділу примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Маргарити Пихоніної з заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі № 360/442/22, виданого 18.08.2022 про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції.
07.09.2022 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініним Дмитром Володимировичем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 69807688 з виконання виконавчого листа № 360/442/22, виданого 18.08.2022 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції, стягнуто з боржника виконавчий збір/основну винагороду приватного виконавця у розмірі 26000 гривня (UAH).
Також 07.09.2022 заступником начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініним Дмитром Володимировичем прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою визначено для боржника розмір мінімальних витрат виконавчого провадження: Винесення постанови про відкриття виконавчого провадження 148грн Загальна сума мінімальних витрат: 148,00 грн, та постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 26000,00 грн.
Зазначені постанови направлено на адреси сторін виконавчого провадження листами від 07.09.2022.
10.09.2022 державному виконавцю боржником направлено заяву, в якій зазначено, що під час входу до Автоматизованої системи виконавчих провадженнь за відповідним індефікатором доступу, було встановлено відсутність заяви Стягувача, виконавчого документу, а також банківських реквізитів, за якими Головне управління необхідно здійснити нарахування коштів. На підставі вищєвикладеного ГУНП в Луганській області просить надіслати на електронну адресу боржника ІНФОРМАЦІЯ_3 , вищезазначені документи.
22.09.2022 державному виконавцю боржником направлено заяву, згідно із якою 19.09.2022 було сформовано платіжне дорученням № 2146 та спрямовано до Головного управління Державної казначейської служби України в Луганській області, з метою виплати коштів ОСОБА_1 на виконання рішення суду по справі № 360/442/22. В свою чергу ГУДКСУ у Луганській області на сьогодні кошти з рахунків ГУНП в Луганській області не списані, з незалежних обставин від Боржника, після проведення платежу буде додатково поінформовано.
Відповідно до копії платіжного доручення від 19.09.2022 № 2146 платник ГУНП в Луганській області, одержувач ОСОБА_1 , призначення платежу: «1007020;2112;перерах. грош. компенс. за невикор. відпуст. ОСОБА_1 на к/р, ріш. Луг. окр. адм. суду№360/442/22 від 22.02.2022р.», доручення направлено органу Державної казначейської служби України з метою виплати ОСОБА_1 6856,46 грн.
Платіжне доручення від 19.09.2022 № 2146 виконано 29.09.2022, що підтверджується штампом ГУДКСУ в Луганській області «оплачено».
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 02.06.2016 № № 1404-VIII Про виконавче провадження (далі Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного устатті 3цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Відповідна заява стягувача надійшла до відповідача 22.08.2022, що не є спірним питанням у даній справі та не заперечується сторонами.
Згідно із частиною п`ятою статті 26 Закону № 1404 виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленомустаттею 27цього Закону.
Постанову про відкриття виконавчого провадження прийнято 07.09.2022, щодо порушення строків винесення постанови, визначених частиною п`ятою статті 26 Закону № 1404 позивач не зазначає. У відповідності до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста статті 26 Закону № 1404).
Надаючи оцінку доводам позивача про те, що юридичної особи з найменування Головне управління Національної поліції України в Луганській області не існує, а правильне найменування боржника Головне управління Національної поліції в Луганській області (код в ЄДРПОУ - 40108845), тому державний виконавець під час відкриття виконавчого провадження не перевірив виконавчий документ на відповідність його вимогам визначених ч.1 ст. 3 Закону, що призвело до відкриття виконавчого провадження з порушенням вимог діючого законодавства, суд виходить з такого.
У відповідності до пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону № 1404 у виконавчому документі зазначаються:
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків).
Пунктом 6 частини четвертої статті 4 Закону № 1404 визначено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно достатті 26цього Закону.
Згідно із випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань найменування юридичної особи Головне управління Національної поліції в Луганській області, код ЄДРПОУ 40108845.
У виконавчому листі № 360/442/22 зазначено правильне найменування боржника Головне управління Національної поліції в Луганській області та правильний код ЄДРПОУ у відповідних графах виконавчого документа, тобто дотримано вимоги пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону № 1404.
Також у виконавчому листі викладено резолютивну частину судового рішення № 360/442/22: «Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Луганській області здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з служби в поліції».
Тобто дійсно найменування боржника зазначено з помилкою, що обумовлено помилкою у судовому рішенні, але з урахуванням дотримання вимог пунктів 3, 4 частини першої статті 4 Закону № 1404 у державного виконавця не виникають складнощі з ідентифікацією особи боржника, і така помилка сама по собі не є підставою для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Разом з тим, щодо доводів позивача про невідповідність оскаржуваної постанови вимогам п.10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404, суд зазначає таке.
Відповідно до положень пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404 забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій.
Згідно із випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань юридичною адресою Головного управління Національної поліції в Луганській області є: Україна, 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.042022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 24.06.2022 № 134) затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 23.06.2022 до якого також включено Сєвєродонецький район Луганської області.
Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802, затверджено Інструкцію з організації примусового виконання рішень (далі - Інструкція).
Згідно із пунктом 6 розділу І Інструкції під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 7 розділу І Інструкції визначено, що постанова як окремий документ містить такі обов`язкові реквізити: номер виконавчого провадження; вступну частину із зазначенням: назви постанови, дати видачі постанови та місця її винесення; найменування органу державної виконавчої служби, прізвища, імені та по батькові державного виконавця, який виніс постанову або прізвища, імені та по батькові приватного виконавця, який виніс постанову, найменування виконавчого округу, в якому він здійснює діяльність; назви виконавчого документа, коли та ким виданий, резолютивної частини документа за зведеним виконавчим провадженням - прізвища, імені та по батькові боржника - фізичної особи, повного найменування боржника - юридичної особи та дати об`єднання виконавчих проваджень у зведене; мотивувальну частину із зазначенням мотивів, з яких виконавець прийняв відповідне рішення (дійшов певних висновків), і посилання на норму закону, на підставі якого винесено постанову; резолютивну частину із зазначенням: прийнятого виконавцем рішення; строку і порядку оскарження постанови.
Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16.06.2022 № 66/В «Про зміну місця розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)» визначено, що з 20.06.2022 місцем розташування відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) є адреса: 28008, Кіровоградська область, місто Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138.
В оскаржуваній постанові зазначено найменування виконавчого округу, в якому орган державної виконавчої служби здійснює діяльність м. Сєвєродонецьк.
Частиною першою статті 24 Закону № 1404 визначено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
З огляду на положення пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404, станом на дату відкриття виконавчого провадження встановлено законодавчу заборону на відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад Сєвєродонецького району, який внесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.042022 № 75 (у редакції наказу від 24.06.2022 № 134), та на території якого зареєстровано місцезнаходження боржника.
Зазначене свідчить про протиправність оскаржуваної постанови.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частини третьої статті 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Тому у задоволенні позовних вимог до заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича слід відмовити.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
З огляду на наведене, належним, ефективним та достатнім способом відновлення порушення права позивача, який відповідає об`єкту порушеного права, є визнання протиправною та скасування постанови від 07.09.2022 заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича про відкриття виконавчого провадження № 69807688.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
Позивачем за подання даного позову сплачено 2481,00 грн судового збору за платіжним дорученням від 12.09.2022 № 2122.
Оскільки позовні вимоги задоволено частково, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1240,50 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (код ЄДРПОУ 43315445, місцезнаходження: 28008, Кіровоградська область, місто Олександрія, вулиця 6-го Грудня, будинок 138), заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича (93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Єгорова, 22), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 68480866 задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича від 07 вересня 2022 року про відкриття виконавчого провадження № 69807688.
У задоволенні позовних вимог до заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Віхлініна Дмитра Володимировича відмовити.
Стягнути на користь Головного управління Національної поліції у Луганській області за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1240,50 грн (одна тисяча двісті сорок гривень 50 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.Г. Секірська