Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 161/9788/22
Провадження № 2/161/3438/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Черняка В.В.,
за участю секретаря судового засідання Жаловаги І.П.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
ВСТАНОВИВ:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі ДСП, позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
В обґрунтування позову вказує, що 17.08.2018 року відповідач звернувся до ДСП із заявою про призначення житлової субсидії. В подальшому, йому було здійснено нарахування субсидії, включно і за період з травня 2019 року по квітень 2020 року. Однак, в ході вибіркової перевірки справ одержувачів субсидій в грудні 2019 року позивачем було виявлено зміни у складі зареєстрованих осіб у житловому привішенні членів домогосподарства за адресою надання пільг (в квартирі були зареєстровані дочка відповідача ОСОБА_2 та його онука ОСОБА_3 ). Про вказані зміни ОСОБА_1 всупереч вимогам законодавства жодним чином не повідомляв ДСП, що вплинуло на призначення житлової субсидій в надмірному розмірі (відповідно до рішення № 1/21-92 від 18.12.2019 року обсяг надміру виплачених коштів за період з липня 2019 року по листопад 2019 року становить 3977,18 грн.). 21.12.2019 року на адресу відповідача направлено повідомлення з пропозицією добровільного повернення зазначених коштів терміном до 25.03.2020 року. На даний час кошти ним не повернуті.
З огляду на наведене, позивач просить суд ухвалити рішення про стягнення з ОСОБА_1 суму коштів надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 3977,18 грн. та 2481 грн. судового збору.
Ухвалою суду від 01 серпня 2022 року справу було прийнято до розгляду та відкрито провадження.
Представник позивача в письмовій заяві від 14 вересня 2022 року просить здійснювати розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення у справі.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, правом подачі письмового відзиву на позов не скористався.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 17 серпня 2018 року відповідач, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення житлової субсидії (а.с.5).
Разом з заявою, відповідач подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.6).
Згідно п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин (далі Положення), призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
У місті Луцьку призначення та припинення призначених житлових субсидій здійснюється ДСП Луцької міської ради.
Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу (п.7 Положення).
Згідно п.14 Положення житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
На підставі заяви відповідача від 17.08.2018 року ДСП прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії за адресою місця проживання з подальшим її розрахунком в періоди: з серпня по вересень 2018 року, жовтня по квітень 2019 року, з травня по квітень 2020 року (а.с.7-8).
Згідно з п. 90 Положення (в редакції на дату виявлення змін у складі домогосподарства - відомостей про сімейний стан) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
Відповідно до п. 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
При проведенні перевірки особової справи ОСОБА_1 було виявлено зміни у складі зареєстрованих осіб у житлі, а саме: за вказаною адресою зареєстровано місце проживання дочки відповідача ОСОБА_2 та його онуки ОСОБА_3 (а.с.9-10). Разом з тим, відповідач не повідомив Департамент соціальної політики Луцької міської ради про зміни складу зареєстрованих осіб, хоча про обов`язковість надання такої інформації був ознайомлений, підписуючи заяву про призначення житлової субсидії 17 серпня 2018 року.
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства йому були надмірно виплачені кошти житлових субсидій.
Згідно абз. 5 п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (п. 121 Положення).
Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 18 грудня 2019 року №1/21-92 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з липня 2019 року по листопад 2019 року в розмірі 3977,18 грн.
Відповідно до п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
На адресу відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради направив 21 грудня 2019 року повідомлення про повернення надміру виплачених коштів до 25 березня 2020 року. Однак, станом на день звернення до суду з цим позовом відповідачем вказані кошти в добровільному порядку не повернуті.
Згідно з п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахована (виплачена) державна соціальна допомога зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідача як набувача державної соціальної допомоги. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.
Зважаючи на те, що надмірне нарахування коштів субсидії сталось у зв`язку з неподанням достовірної інформації з боку відповідача, а про факт необхідності повідомлення про зміни такого характеру ОСОБА_1 був повідомлений особисто при подачі заяви про призначення субсидії, факт недобросовісності набувача суд вважає доведеним, а тому надміру виплачені кошти підлягають поверненню.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог та необхідності у їх задоволенні в повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені та документально підтверджені судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2481 гривень.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 77, 81, 141, 259, 264, 268, 280-282 ЦПК України, ст. 1212,1215 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 3977 (три тисячі дев`ятсот сімдесят сім) грн. 18 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т. Волі 4А; ЄДРПОУ 03191963).
Відповідач: ОСОБА_1 АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення суду складено 29 вересня 2022 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.В. Черняк