Постанова № 10652339, 17.02.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.02.2010
Номер справи
2а-17553/09/2670
Номер документу
10652339
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 лютого 2010 року           12:18           № 2а-17553/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Баранова Д.О. за участю секретаря судового засідання Наумець О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду в Пролетарському районі м. Донецька

до Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»

про стягнення 429 510,16 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Управління Пенсійного фонду в Пролетарському районі м. Донецька звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»про стягнення 429 510,16 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач є правонаступником усіх майнових прав та обов’язків Совєтської дирекції з ліквідації шахт на яку було покладено обов’язок по ліквідації шахт: Совєтська, Орджонікідзе, Центральна, №21, Красногвардійська, Батова, 10 БІС, Харцизька, Пролетарська Крута, Бутовка Донецька та повинен відшкодувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій по Списку №2 працівників цих шахт за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року в сумі 429 510,16 грн. При цьому позивач покликається на приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення»та на Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р.).

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнав. В письмових запереченнях посилається на те, що ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»не є правонаступником шахт, що ліквідуються. До заходів з ліквідації гірничого підприємства - не відноситься пенсійне забезпечення звільнених працівників шахт, які передано на ліквідацію.

Позивач прибуття представника в судове засідання не забезпечив, подав клопотання про розгляд справи без його участі.

За таких обставин відповідно до ст. 128 КАС України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –

ВСТАНОВИВ:

27.08.1997р. постановою Кабінету Міністрів України №939 затверджено Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств (далі –Порядок).

У п. 7 вказаної постанови зазначено, що Міністерство вугільної промисловості України на підставі рішення про ліквідацію гірничого підприємства не пізніше ніж за рік до початку її проведення видає відповідний наказ, в якому визначаються заходи з підготовки гірничого підприємства до ліквідації, особи, відповідальні за їх проведення, дата припинення робіт з видобутку (переробки) вугілля та дата початку робіт з ліквідації гірничого підприємства, терміни їх виконання, а також підприємства, на які покладаються функції з проведення відповідно до затвердженого проекту ліквідації гірничого підприємства заходів, спрямованих на подолання соціально-економічних, гідроекологічних та інших негативних наслідків цієї ліквідації, та із здійснення постійного контролю стану гірничого підприємства, що ліквідується або ліквідовано.

05.06.2003 року Наказом Міністерством палива та енергетики України «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго»№280 створено державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Наказом Міністерства палива та енергетики України №2 від 01.10.2003р. «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств»Совєтську дирекцію з ліквідації шахт, в тому числі із шахтами Совєтська, Орджонікідзе, Центральна, №21, Красногвардійська, Батова, 10 БІС, Харцизька, Пролетарська Крута, Бутовка Донецька включено до ДП Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Відповідно до п. 8 Наказу Міністерства вугільної промисловості України №612 від 29.12.2007р.  «Про реорганізацію державних підприємств з ліквідації вугледобувних, торфодобувних та вуглепереробних підприємств»було створено ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»та встановлено, що воно є правонаступником усіх майнових прав та обов’язків Донецької виконавчої дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств згідно з передавальними балансами.

У складі ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструткуризація» наказом №10 від 29.02.2008р. створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт, як відокремлений підрозділ, до складу якої увійшли 23 шахти, в тому числі: Совєтська, Орджонікідзе, Центральна, №21, Красногвардійська, Батова, 10 БІС, Харцизька, Пролетарська Крута, Бутовка Донецька.

Пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі –Закон №1058-IV) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом «Про пенсійне забезпечення»(далі –Закон № 1788-XII). При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, п. 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України»від 19.12.2003 року №21-1 підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів Пенсійному фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

На думку позивача особи (відповідно до розрахунків витрат на оплату і доставку пенсій з зазначенням робітників), працюючи на зазначених шахтах і були зайняті на роботах передбачених Списком №2, мають право на призначення їм пільгових пенсій відповідно до п. «а», «б-з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Закону №1058-IV в частині пенсій, призначених відповідно до до п. «а», «б»-«з»ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»відповідачу за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року нараховано до відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій з врахуванням послуг поштового зв’язку Список №2, по шахтах: Совєтська –90 948,18 грн., Орджонікідзе - 56 007,06 грн., Центральна –31 689,49 грн., №21 –38 589, 11 грн., Красногвардійська –32 333,22 грн., Батова –69 700,03 грн., 10 БІС –45 773,32 грн., Харцизька –26 276,91 грн., Пролетарська Крута –37 978,58 грн., Бутовка Донецька 214,26 грн., а всього на загальну суму –429 510,16 грн.

Згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №247589 ДП «Укрвуглеторфреструктуризація»зареєстроване Святошинською районною у місті Києві державною адміністрацією 23.01.2008р. (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35703830), про що зроблено запис за №10721020000021724.

Пунктом першим Наказу ДП «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація»Міністерства вугільної промисловості України №10 від 29.02.2008 року створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Згідно положень наказу Міністерства вугільної промисловості України №144 від 02.12.2008р. у наказі Мінвуглепрому №10 від 29.02.2008р. було допущено помилку у тексті та викладено абзац 2 п. 1 наказу в наступній редакції: «Ввести до складу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт наступні об'єкти ліквідації», тобто, було передано лише об’єкти ліквідації, а не шахти.

В судовому засідання встановлено, що Державне підприємство “З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств “Укрвуглеторфреструктуризація” є замовником та виконавцем робіт, передбачених Проектами ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств України, що виконуються за рахунок бюджетного фінансування та зі здійснення постійного контролю стану гірничих підприємств, що ліквідуються або ліквідовані (відповідно до п. 7 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затвердженого Постановою КМУ України від 27.08.1997р. № 939).

Пункт 18 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 року №939 надає виключний перелік заходів які повинні бути здійснені замовником з подолання негативних соціально-економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства: “подолання негативних соціально-економічних наслідків ліквідації гірничого підприємства передбачає здійснення заходів щодо: завершення спорудження недобудованих житлових будинків, що перебували на балансі гірничого підприємства на момент прийняття рішення про його ліквідацію; безоплатного забезпечення вугіллям категорій осіб, визначених частиною п'ятою статті 48 Гірничого закону України”.

Питання правонаступництва гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, вирішуються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства (ч. 4 ст. 45 Гірничого Закону України)

Судом встановлено, що відповідач не є страхувальником за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням як роботодавець по відношенню до підприємств боржників, що ліквідовуються чи були ліквідовані, а отже відсутні підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Частиною 2 Положення про відокремлені підрозділи ДП “Укрвуглеторфреструктуризація” закріплено мету діяльності підприємства яка, зокрема, є організація і контроль за комплексом робіт з ліквідації збиткових вугільних підприємств відповідно до проектів ліквідації та вимог чинного законодавства. Основним завданням виконавчої дирекції є організація і контроль за виконанням всього комплексу робіт по закриттю і ліквідації вугільних підприємств в найкоротший термін. Таким чином, метою діяльності підприємства не є ведення діяльності з метою отримання прибутку.

Отже, відповідач є державним підприємством, що фінансується з державного бюджету України, не є правонаступником шахт, зазначених позивачем в  позові, та не є  роботодавцем осіб, визначених в Списку №2, а тому відсутні підстави для стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у сумі 429 510,16 грн. .

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивач не подав належних доказів, які б покладали на відповідача обов’язок виконувати зобов’язання шахт, які виникли у останніх перед позивачем.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що з наведених Позивачем підстав, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                Д.О. Баранов