ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-3588/10/2370 30.07.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гришанові Д.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 про стягнення податкового боргу в сумі 73345 грн. 80 коп.,
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду Уманська об’єднана державна податкова інспекція Черкаської області (далі-позивач) просить стягнути підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 (далі-відповідач) заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 73345 грн. 80 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що станом на 12.07.2010 року за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 73345 грн. 80 коп., що підтверджується:
розрахунком відповідача форми 1 ДФ за третій квартал 2009 року, відповідно до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 23590 грн. 88 коп., які відповідачем не сплачені;
розрахунком відповідача форми 1 ДФ за четвертий квартал 2009 року, відповідо до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 26384 грн. 65 коп., з яких до бюджету перераховано 21 грн. 76 коп.;
розрахунком відповідача форми 1 ДФ за перший квартал 2010 року, відповідно до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 23392 грн. 03 коп., які відповідачем не сплачені;
Таким чином, загальна сума нарахованого, але не сплаченого відповідачем до бюджету податку з доходів фізичних осіб становить 73345 грн. 80 коп. Вказана сума заборгованості відповідача підтверджується податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, поданим відповідачем за третій та четвертий квартали 2009 року та перший квартал 2010 року.
В судове засідання позивач свого представника не направив, надіславши суду заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи без участі його представника.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, надіславши суду заяву про визнання позовних вимог повністю та про розгляд справи без участі його представника.
На підставі ст.ст. 71, 128 КАС України справу вирішено за наявними в ній доказами.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідач зареєстрований як юридична особа Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області 16.03.2000 року за № 10000051985, ідентифікаційний код –08681063 та перебуває на обліку як платник податків в Уманській об’єднаній державній податковій інспекції Черкаської області з 25.12.1991 року за № 109, що підтверджується довідкою позивача від 17.08.2009 року.
22.10.2009 року відповідачем подано до Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку 1 ДФ за третій квартал 2009 року, відповідно до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 23590 грн. 88 коп., які відповідачем не сплачені.
20.01.2010 року відповідачем подано до Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку 1 ДФ за четвертий квартал 2009 року, відповідо до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 26384 грн. 65 коп., з яких до бюджету перераховано 21 грн. 76 коп.
28.04.2010 року відповідачем подано до Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку 1 ДФ за перший квартал 2010 року, відповідно до якого до утримання та перерахування податку з доходів фізичних осіб нараховано 23392 грн. 03 коп., які відповідачем не сплачені.
Таким чином, загальна сума нарахованого, але не сплаченого відповідачем до бюджету податку з доходів фізичних осіб становить 73345 грн. 80 коп.
В своїх запереченнях відповідач посилається на пункт 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в якому зазначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків та п.5.1 ст.5 вказаного Закону, який зазначає, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, якої відповідач не надавав, а оскільки позивач використовує для встановлення заборгованості розрахунки Форми 1 ДФ, а не декларацію то і самостійного узгодження податкового зобов’язання не має. Крім того податковий орган, на думку відповідача, повинен надіслати платнику податків податкові вимоги у випадку, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання у встановлені терміни, відповідно до п.6.2 ст.6 Закону, чого зроблено не було.
Статтею 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 р. № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян»передбачено, що нарахування, утримання i перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів.
Стаття 10 Декрету визначає, що підприємства, установи i організації усіх форм власності, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності після закінчення кожного місяця, але не пізніше строку одержання в установах банків коштів на виплату належних громадянам сум зобов'язані перераховувати до бюджету суми нарахованого i утриманого прибуткового податку за минулий місяць. Зазначені юридичні i фізичні особи одночасно з поданням чеків на отримання коштів для виплати належних громадянам сум за другу половину місяця подають до установ банків платіжне доручення на перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку. Чеки на отримання коштів для виплати належних громадянам сум приймаються установами банків тільки за умови пред'явлення платіжного доручення на перерахування до бюджету утриманих сум прибуткового податку.
Підпунктом 8.1.2. п. 8.1. ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-IV від 22.05.2003 р. передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мают права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Таким чином, оподаткування прибутковим податком не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного платежу, тобто узгодження суми податкового зобов’язання з прибуткового податку не відбувається і картки особових рахунків зазначеного податку податковим органом не ведуться, а тому заборгованість зі сплати прибуткового податку не є узгодженою сумою податкового зобов’язання та податковим боргом. На підставі викладеного направлення платнику податків податкової вимоги діючим податковим законодавством не передбачено.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»передбачено, що фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Черкаської області до підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92 задовольнити повністю.
Стягнути з підприємства Старобабанівської виправної колонії № 92: 20330, Черкаська область, Уманський район, с. Старі Бабани (ідентифікаційний код 08681063) на користь бюджету через Уманську об’єднану державну податкову інспекцію у Черкаської області: 20300, Черкаська область, м. Умань, пл. Леніна, 1-а (ідентифікаційний код 21367259) податковий борг зі сплати податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 73345 грн. (сімдесят три тисячі триста сорок п’ять) грн. 80 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку визначеному ст. 186 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко