Постанова № 10651490, 08.07.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2010
Номер справи
2а-10256/10/0570
Номер документу
10651490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2010 р. справа № 2а-10256/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 35 хв

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Мозгової Н. А.

при секретаріГрішаєві Є.Є.

за участю

представника позивача Богданової К.Х.

представника відповідача не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства Державна холдингова компанія "Добропіллявугілля" до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання недійсною та скасування вимоги за №Ю-109/2 від 02.04.2010р.,

ВСТАНОВИВ:

23.04.2010р. Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія "Добропіллявугілля" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання недійсною та скасування вимоги за №Ю-109/2 від 02.04.2010р. на суму 102338,30грн., мотивуючи свої вимоги тим, що Господарським судом Донецької області від 30.09.2002р. порушена справа №15/301б про банкрутство ВАТ ДХК "Добропіллявугілля". Ухвалою суду від 28.01.2010р. затверджена Мирова угода по справі №15/301б про банкрутство ВАТ ДХК "Добропіллявугілля", провадження по справі припинено. Мировою угодою передбачено приєднання ВАТ ДХК "Добропіллявугілля" до Державного підприємства "Добропіллявугілля". Дана Мирова угода узгоджена всіма кредиторами, в тому числі відповідачем по справі. Також, позивач зазначає, що до винесення вимоги за №Ю-109/2 від 02.04.2010р. на суму 102338,30грн. платіжними дорученнями №90 від 30.03.2010р. та №89 від 30.03.2010р. підприємством була сплачена сума недоїмки в розмірі 103698,16грн. Таким чином, борг зі сплати страхових внесків на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування, що зазначений у вимозі за №Ю-109/2 від 02.04.2010р. позивачем погашений.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та дату слухання справи був повідомлений належним чином. Причин неявки у судове засідання не повідомив, заяв про відкладення справи до суду не надходило.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача до судового засідання не з'явився.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:

Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія "Добропіллявугілля" зареєстровано у якості юридичної особи відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №543710, дата проведення державної реєстрації 24.02.1997 року.

Відповідач, Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам..

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 Закону №1058 страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальник зобовязаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового періоду, за який вони нараховані (ч.6 ст.20 Закону №1058).

Судом встановлено, що позивач платіжними дорученнями від 30.03.20101р. за №№90, 89 сплатив суму страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування в розмірі 6143,72грн. та 97554,44грн. відповідно.

Судом були спрямовані на адресу відповідача ухвали від 19 травня 2010р. та 16 червня 2010р. про витребування документів, а саме надання інформації щодо періоду та підстав виникнення боргу, визначеного в вимозі Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля за №Ю-109/2 від 02.04.2010р.

Згідно ч.2,3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду по адміністративним справам, які набули чинності, являються обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, передбачену Законом.

Відповідно до ч. 1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, які набула чинності, являється обов'язковою для осіб, які приймають участь у справі, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових або службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України.

Відповідачем в порушення вимог ч.2,3 ст. 14 та ч. 1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України не виконані вимоги ухвал суду від 19 травня 2010р. та 16 червня 2010р., не надана суду інформація щодо періоду та підстав виникнення боргу, визначеного в вимозі Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля за №Ю-109/2 від 02.04.2010р., тому на підставі ст. 79 Кодексу адміністративного судочинства України платіжні доручення від 30.03.20101р. за №№90, 89 були прийняті судом в якості письмового доказу по справі.

Крім того, судом встановлено, що Господарським судом Донецької області від 30.09.2002р. порушена справа №15/301б про банкрутство ВАТ ДХК "Добропіллявугілля".

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.02.2010р. по справі №15/301б Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля визнано кредитором.

Ухвалою суду від 28.01.2010р. затверджена Мирова угода по справі №15/301б про банкрутство ВАТ ДХК "Добропіллявугілля", провадження по справі припинено. Мировою угодою передбачено приєднання ВАТ ДХК "Добропіллявугілля" до Державного підприємства "Добропіллявугілля" та зазначено, що погашення кредиторських вимог буде здійснюватись за рахунок реалізації ДП "Добропіллявугілля" продукції вугільної промисловості. Дана Мирова угода узгоджена всіма кредиторами, в тому числі відповідачем по справі.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1,2 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що правомірність прийняття спірної вимоги за №Ю-109/2 від 02.04.2010р відповідачем не доведений.

Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства Державна холдингова компанія "Добропіллявугілля" до Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля про визнання недійсною та скасування вимоги за №Ю-109/2 від 02.04.2010р. на суму 102338,30грн. задовольнити повністю.

Скасувати вимогу Управління пенсійного фонду України в м. Добропілля за №Ю-109/2 від 02.04.2010р. на суму 102338,30грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства Державна холдингова компанія "Добропіллявугілля" (85000, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 05400661) судовий збір у сумі 3 (три) грн., 40коп.

У судовому засіданні 08.07.2010 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови у присутності представника позивача.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає чинності після закінчення цього строку.

Повний текст постанови відповідно до ч.3 ст.160 КАС України виготовлений та підписаний 13.07.2010р.

Суддя Мозговая Н. А.