Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/7193/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , в якому просить суд:
-визнати незаконним та скасувати рішення від 20.04.2021р №134350005682 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
-зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступні періоди:
-з 09.04.1984р. по 06.10.1993р. - викладач з музично-теоретичних дисциплін Радехівської дитячої семирічної музичної школи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 9 років 5 місяців 28 днів;
-з 06.10.1993р. по 02.12.2021р. (день призначення пенсії по віку) - директор Радехівської дитячої музичної школи імені Ігоря Білозіра (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 28 років 1 місяць 27 днів.
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась із заявою від 14.04.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про отримання грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій за віком станом на день призначення пенсії згідно з пунктом 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак рішенням від 20.04.2022 № 134350005682 відповідач відмовив у виплаті вказаної допомоги. Позивач вважає, що має право на отримання одноразової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за віком та відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Ухвалою від 09.05.2022 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що для здійснення нарахування та виплати грошової допомоги в розмірі 10 пенсій позивачкою представлено довідку від 15.04.2022 за № 01-13/238 (копія додається), в якій Радехівська музична школа ім..І.Білозіра підпорядкована відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради та перебуває у комунальній власності Радехівської міської ради. В представленій довідці № 01-13/238 не зазначено дати, з якої школа підпорядкована вказаному відділу, а також не зазначено, на підставі яких документів вона видана. Також з довідки не вбачається підпорядкування відділу організації діяльності закладів освіти Радехівської міської ради Міністерству освіти. Період роботи на посаді директора в музичній школі, в якій ОСОБА_1 працювала з 06.10.1993 по 01.12.2021, можливо зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «е» ст.,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 Розділу ХУ Закону 1058 лише у випадку, коли згідно зі статутом зазначена дитяча музична школа є закладом освіти і підпорядкована Міністерству освіти. Оскільки таких документів додано не було, для зарахування до стажу роботи періоду роботи з 06.10.1993 по 02.12.2021, що дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до пункту «е» ст..55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 Розділу ХУ Закону 1058 на посаді директора дитячої музичної школи - підстав немає. На підставі вище вказаних фактів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві було прийняте рішення № 134350005682 від 20.04.2022 про відсутність правових підстав для зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст..55 Закону України «Про пенсійне забезпечення, а відтак і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно п.7-1 розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач подав відповідь на відзив на позовну заяву від 09.06.2022 в якому заперечує проти відзиву на позовну заяву та наголошує, що Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановю Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року №909 не містить імперативної вимоги про те, що заклади освіти повинні бути підпорядковані виключно Міністерству освіти, а навпаки в примітці 2 до даного Переліку здійснена конкретизація «незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Зазначає про пріоритетність дії законів над підзаконними нормативно-правовими актами, якою є Постанова Кабінету Міністрів України від 04.11.93р. № 909, у спірних правовідносинах застосуванню підлягає ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту», яка регулює умови призначення пенсії за вислугу років педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів. Наведені позивачем в адміністративному позові нормативно- правові акти в повній мірі гарантують право педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів як право на пенсію за вислугу років так і право на грошову допомогу у відповідності до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058. Просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Від представника відповідача- Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві 21.06.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому повідомляє суд, що період роботи позивача з 09.04.1984 по 31.12.1991 на посаді викладача дитячої музичної школи можливо зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, у разі коли згідно зі статутом, що був чинним в період роботи заявниці в дитячій музичній школі, чи іншими документами, ця школа була дитячою середньою музичною школою чи дитячою музичною школою- семирічкою. За відсутності таких документів, для зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV Закону, періоду роботи з 09.04.1984 по 31.12.1991 на посаді викладача дитячої музичної школи - підстав немає.
Від позивача 22.06.2022 до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій просить суд задоволити позовні вимоги позивача з підстав зазначених в позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Позивач з 02.12.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове пенсійне страхування.
14.04.2022 позивач звернулась до відповідача із заявою з проханням відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове пенсійне страхування нарахувати та виплатити їй грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій на день звільнення.
Рішенням від 20.04.2022 № 134350005682 відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті позивачу грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій на день звільнення у зв`язку з тим, що період роботи позивача з 09.04.1984 по 31.12.1991 на посаді викладача дитячої музичної школи можливо зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, у разі коли згідно зі статутом, що був чинним в період роботи заявниці в дитячій музичній школі, чи іншими документами, ця школа була дитячою середньою музичною школою чи дитячою музичною школою- семирічкою. За відсутності таких документів, для зарахування до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, і до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 розділу XV Закону, періоду роботи з 09.04.1984 по 31.12.1991 на посаді викладача дитячої музичної школи - підстав немає..
Згідно із записами у трудовій книжці серія НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , зокрема, працювала :
-з з 09.04.1984р. по 06.10.1993р. - викладач з музично-теоретичних дисциплін Радехівської дитячої семирічної музичної школи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 9 років 5 місяців 28 днів;
-з 06.10.1993р. по 02.12.2021р. (день призначення пенсії по віку) - директор Радехівської дитячої музичної школи імені Ігоря Білозіра (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 28 років 1 місяць 27 днів.
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, на підставі п.7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернулась до суду з цим позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Посада викладача цим переліком не була передбачена, однак за дорученням Кабінету Міністрів України № 397/21 від 06.01.1995 дія зазначеної постанови поширена серед інших і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України № 01-3/133-02-2 від 01.02.1995.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про позашкільну освіту» № 1841-III від 22.06.2000 (далі - Закон України «Про позашкільну освіту») позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно з п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 433 від 06.05.2001, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.
Відповідно до Примітки 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» посада викладача музичної школи включена до переліку посад педагогічних працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Даною постановою не передбачена посада позивача.
Проте, дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 №39721 за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 №01-3/133-02-2 дія постанови №909 від 04.11.1993 поширена на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до вказаної постанови.
Вищевказане ґрунтується і на положеннях Рішення Конституційного Суду України від 18.06.2007 №4-рп/2007, у п.3.4 якого вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов`язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Судом встановлено, що загальний стаж на посадах передбачених пунктами е-ж статті 55 Закону України Про пенсійне забезпечення 37 років 07 місяців 25 днів, що підтверджується копією трудової книжки позивача, наявною в матеріалах справи.
Відтак, викладач музичної школи є педагогічним працівником позашкільного навчального закладу і має право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 30.01.2019 у справі № 876/5312/17 та у постанові від 13.02.2019 у справі № 233/4308/17, який в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.
З огляду на вказане суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задовленню шляхом визнання незаконним та скасування рішення від 20.04.2021р №134350005682 прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві. Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступні періоди: -з 09.04.1984р. по 06.10.1993р. - викладач з музично-теоретичних дисциплін Радехівської дитячої семирічної музичної школи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 9 років 5 місяців 28 днів; -з 06.10.1993р. по 02.12.2021р. (день призначення пенсії по віку) - директор Радехівської дитячої музичної школи імені Ігоря Білозіра (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 28 років 1 місяць 27 днів. Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»..
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, рішенням у справі визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про відмову у допризначення пенсії, а зобов`язання щодо відновлення порушеного права позивача покладено на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, то суд доходить висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів по 496,20 грн., сплаченого судового збору на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення від 20.04.2021р №134350005682 прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, код ЄДРПОУ 42098368) про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у допризначенні пенсії.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років передбачених пунктами «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», про що прийняти відповідне рішення, наступні періоди:
-з 09.04.1984р. по 06.10.1993р. - викладач з музично-теоретичних дисциплін Радехівської дитячої семирічної музичної школи (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 9 років 5 місяців 28 днів;
-з 06.10.1993р. по 02.12.2021р. (день призначення пенсії по віку) - директор Радехівської дитячої музичної школи імені Ігоря Білозіра (п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення») - стаж становить 28 років 1 місяць 27 днів.
4.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, код ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, згідно пункту 7-1 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
5.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (вул.Бульварно-Кудрявська, 16, м.Київ, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 496,20грн., сплаченого судового збору.
6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 496,20грн., сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 29.09.2022.
Суддя Костецький Н.В.