Рішення № 106507251, 28.09.2022, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2022
Номер справи
120/5791/22
Номер документу
106507251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2022 р. Справа № 120/5791/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

27.07.2022 до суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" (далі ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ") до Головного управління ДПС у Вінницькій області, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 01.10.2021 № 0087300705 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 18.08.2021 Головне управління ДПС у Рівненській області провело фактичну перевірку діяльності ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" на акцизному складі з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального. За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки № 5513/17-00-07-05-13/39843507 від 26.08.2021, в якому зафіксовано порушення вимог п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України. На підставі вказаного акта Головне управління ДПС у Вінницькій області прийняло податкове повідомлення-рішення від 01.10.2021 № 0087300705, яким до позивача застосувало штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 5000,00 грн за платежем "адміністративні штрафи та санкції". Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до ДПС України зі скаргою від 18.10.2021 № 223/3. Однак рішенням від 11.07.2022 № 6997/6/99-00-06-03-01-06 таку скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 01.10.2021 № 0087300705 без змін.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та зазначає, що він своєчасно подав довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, що підтверджується відповідними документами, однак з незалежних від товариства причин довідки були зареєстровані не в день подання, а через день. Позивач наголошує, що його вини у даному порушенні немає, а тому штрафні (фінансові) санкції застосовані відповідачем неправомірно.

Ухвалою суду від 01.08.2022 відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.08.2022 від Головного управління ДПС у Вінницькій області надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідача зазначає, що в силу вимог законодавства на власників акцизних складів покладено обов`язок подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального не пізніше наступного дня. Разом з тим, згідно відомостяей контролюючого органу, ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" подало довідки за 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 18.12.2020 не наступного дня, а через день, що зафіксовано актом фактичної перевірки.

На думку відповідача, позивача правомірно притягнуто до відповідальності, а тому позовні вимоги є безпідставними та не можуть бути задоволені.

25.08.2022 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального товариство направляло до контролюючого органу в терміни, що визначені законодавством. Натомість у відзиві на позовну заяву відповідач жодним чином не спростував доводів позивачів в цій частині, хоча вони підтверджуються належними й допустимими доказами.

Інших заяв по суті до суду не надходило.

Вивчивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" зареєстроване як юридична особа 17.06.2015 (код ЄДРПОУ 39843507). Основним видом економічної діяльності позивача згідно з КЕКВ є: 47.30 "Роздрібна торгівля пальним".

З 18.08.2021 по 26.08.2021 Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведено фактичну перевірку діяльності позивача на акцизному складі (уніфікований № 1004013), за адресою: вул. Шевченка, 103/А, с. Деражне, Костопільський район, Рівненська область.

За результатами проведеної перевірки складений акт від 26.08.2021 № 5513/17-00-07-05-13/39843507.

01.09.2021 позивач отримав вказаний акт, відповідно до якого ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" несвоєчасно подало до територіального органу ДПС дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального за 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 18.12.2020, чим порушило вимоги пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

Крім того, в акті зазначено, що подання електронних документів розпорядником акцизного складу про тип та місткість резервуарів відбулося з невідповідністю фактичних даних, які зазначені в свідоцтві, у зв`язку з чим порушено вимоги Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач подав до Головного управління ДПС у Рівненській області заперечення № 167/2 від 06.09.2021, прикріпивши до нього документи, які підтверджували стан відправки відомостей від 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 18.12.2020, а також зазначивши, що товариство усунуло допущену механічну помилку шляхом подання 01.09.2021 коригуючої довідки, в якій відображено вірні типи та місткість резервуарів.

28.09.2021 Головне управління ДПС у Вінницькій області подало відповідь на заперечення позивача № 3289/17-00-07-05-12, у якій не погодилося з викладеними доводами позивача та зазначило, що відповідно до баз даних ДПС України позивач подав довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального з порушенням термінів.

За наслідками розгляду вищевказаного акта перевірки, у зв`язку із встановленим порушенням термінів подання даних пального, визначених пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, відповідач виніс податкове повідомлення-рішення № 0087300705 від 01.10.2021, яким застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п. 128-1.3 ст. 128-1 Податкового кодексу України у розмірі 5000,00 грн (по 1000,00 грн за кожний випадок порушення).

Не погоджуючись з таким податковим повідомленням-рішенням, позивач подав скаргу до Державної податкової служби України. Рішенням від 11.07.2022 № 6997/6/99-00-06-03-01-06 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення № 0087300705 від 01.10.2021 залишене без змін, а скарга позивача без задоволення.

Відтак за захистом своїх прав та інтересів позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755VI є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

За змістом підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

- обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

- добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

- добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891.

Згідно з п. 1, 5 Порядку № 891 цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі (далі Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Відповідно до п. 6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпунктів5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Отже, аналіз наведених вище норм свідчить про те, що розпорядник акцизного складу зобов`язаний подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального в електронному вигляді (з дотриманням вимог Порядку № 891) не пізніше наступного дня, який настає за звітнім днем.

Водночас за приписами п. 128-1.3 ст. 128-1 Податкового кодексу України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Зі змісту акта перевірки № 5513/17-00-07-05-13/39843507 від 26.08.2021 вбачається, що посадовими особами головного управління ДПС у Рівненській області під час перевірки встановлено, що позивач несвоєчасно подав довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі з уніфікованим номером № 1004013 за адресою: вул. Шевченка, 103/А, с. Деражне, Костопільський район, Рівненська область, у кількості 5 днів, чим порушив пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, а саме: за 01.01.2021 (відправлено 02.01.2021, фактично доставлено 04.01.2021); за 02.01.2021 (відправлено 03.01.2021, фактично доставлено 04.01.2021); за 03.01.2021 (відправлено 04.01.2021, фактично доставлено 05.01.2021); за 05.06.2021 (відправлено 06.06.2021, фактично доставлено 06.06.2021); за 18.12.2020 (відправлено 19.12.2020, фактично доставлено 20.12.2020).

Перевіряючи наведені висновки контролюючого органу на прикладі одного з епізодів порушення, суд з`ясував, що 02.01.2021 о 16:57:41 ТОВ "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" направило довідку (№ 9000027460) до Державної податкової служби України про зведені дані (обсяги пального) за звітну добу 01.01.2021, що підтверджується повідомленням про отримання звітності (а.с. 40-42). Дане повідомлення має ідентифіковане ім`я файла 02280039843507J0210401100000000210120210228.XML, яке повністю ідентичне з квитанціями №1, №2, з яких видно, що довідку було доставлено до Державної податкової служби України 04.01.2021 о 09:06:34.

Аналогічна ситуація стосується й інших довідок, які суд детально дослідив та порівняв.

Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про те, що відомості про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального за 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 18.12.2020 направлялись товариством "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" вчасно та з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Порядку № 891, а саме не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів факту наявності в діях позивача складу правопорушення у зв`язку з поданням до податкового органу даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального за 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 18.12.2020, відповідальність за яке передбачена пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України, у тому числі вини позивача, як розпорядника акцизного складу, у несвоєчасному поданні таких документів в електронному вигляді.

Водночас суд погоджується з доводами позивача про те, що чинним законодавством України передбачено обов`язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального, але не встановлено відповідальності такого розпорядника за належну роботу Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.

В акті фактичної перевірки також вказано, що подання позивачем електронних документів про тип та місткість резервуарів не відповідає фактичним даним, які зазначені в свідоцтвах про повірку вимірювальної техніки, чим порушено вимоги Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів.

Однак суд вважає, що у цьому разі має місце механічна помилка (описка), яка хоч і спричинила невірне відображення типу та місткості резервуарів у поданих довідках, але не впливала на дату їх реєстрації та у надалі була виправлена шляхом подання 01.09.2021 коригуючої довідки, в якій зазначені вірні дані, що відповідають повірчим документам.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Частиною першою статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази у справі в їх сукупності з наведеними сторонами аргументами на підтримку своїх вимог і заперечень, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0087300705 від 01.10.2021 є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв`язку з повним задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2481,00 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 0087300705 від 01.10.2021 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 5000,00 грн.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" судовий збір в розмірі 2481,00 грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформація про учасників справи:

1) позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "ПОДІЛЛЯНАФТОЗБУТ" (код ЄДРПОУ 39843507, місцезнаходження: вул. Миколи Амосова, 26-А, м. Вінниця, 21036);

2) відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ ВП 44069150, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028).

Повне судове рішення складено 28.09.2022.

Суддя Сало Павло Ігорович