Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.10 Справа № 17/100
За позовом Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Державного підприємства «Старобільське лісомисливське господарство», с. Запорізьке Старобільського району Луганської області
про стягнення 1274 грн. 30 коп.
Суддя Фонова О.С.
Представники:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача коштів у сумі 3054,00 грн. на користь держави: балансовий рахунок № 31514921700332 спеціального фонду місцевого бюджету м. Старобільськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048483 ВДК м. Старобільськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, згідно з п. 15 ст. 48, ст. 68 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
Відповідач відзивом на позовну заяву № 345 від 29.06.2010 проти позову заперечує частково та зазначає, що розмір шкоди повинен становити 1274,30 грн. з огляду на наявність лісорубних квитків № 13 та № 14 від 10.01.2007, які надавали право відповідачу на вивезення деревини до 01.05.2008, тоді як перевірка позивачем проводилась 02-04.10.2007.
Крім того, згідно листа № 344 від 08.07.2010 відповідач просить розглянути справу без присутності його представника з урахуванням пояснень та заперечень, що є в матеріалах справи. Вказане клопотання судом задоволено.
Представником позивача 15.07.2010 до канцелярії суду надано заяву про зменшення позовних вимог № 02-1384 від 17.07.2010, згідно якої позивач просить стягнути з відповідача шкоду у сумі 1274,30 грн. на користь держави: балансовий рахунок № 31514921700332 спеціального фонду місцевого бюджету м. Старобільськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048483 ВДК м. Старобільськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України зменшення розміру позовних вимог є правом позивача. Тому, та з урахуванням дотримання всіх вимог, зменшення розміру позовних вимог за вказаною заявою позивача прийнято судом до розгляду.
Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, суд
в с т а н о в и в:
Державною екологічною інспекцією в Луганській області 02-04.10.2007 при проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Старобільське лісомисливське господарство»(далі - відповідач), було встановлено факт наявності залишків лісопродукції на лісосіках, яка неокорована та необроблена від шкідників, що є порушенням п. 36 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555 (далі - Правила). Даний факт підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 02-04.10.2007.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства складає 1274,30 грн., з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Позивачем була надіслана відповідачу претензія від 13.11.2007 № 136 на суму 3054,00 грн., у відповіді на яку відповідач визнав розмір шкоди у сумі 1274,30 грн.
У зв’язку з наступною несплатою відповідачем завданої шкоди, позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення.
Відповідач частково проти позову заперечує з підстав, викладених вище.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи позивача та надані ним докази, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 7 Лісового кодексу України, ліси, які знаходяться в межах території України, є об’єктами права власності Українського народу.
Від імені українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно зі статтею 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов’язані: забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров’я людей; забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб, виробництва населення в деревині та іншій лісовій продукції; здійснювати відтворення лісів; забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; раціонально використовувати лісові ділянки.
У відповідності до ст. 86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов'язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів. Перелік протипожежних та інших заходів, вимоги щодо складання планів цих заходів визначаються центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства, органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Захист лісів від шкідників і хвороб забезпечується шляхом систематичного спостереження за станом лісів, своєчасного виявлення осередків шкідників і хвороб лісу, здійснення профілактики виникнення таких осередків, їх локалізації і ліквідації.
Охорона і захист лісів може здійснюватись із застосуванням авіації. Зона авіаційної охорони і захисту лісів визначається центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства з урахуванням замовлень власників лісів і постійних лісокористувачів.
Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на органи виконавчої влади з питань лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Як встановлено пунктом 36 Правил, якщо заготовлена і неокорована деревина (у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані вживати заходів до запобігання заселенню деревини шкідниками і пошкодженню грибами шляхом:
суцільного (для хвойних порід) або часткового (для листяних) корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів і спеціальних інструкцій;
обробки круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві.
Відповідно до статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати збитки заподіяні ними внаслідок порушення водоохоронного законодавства.
Пунктом 52 Правил, встановлено, що за невивезення з лісосіки деревини в установлений термін або залишення її в місцях рубок, на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень (за винятком деревини, зрубаної під час лісовпорядкування, проведення наукових досліджень, інших вишукувальних робіт), якщо залишена деревина не захищена від шкідників та хвороб, - двократна таксова вартість цієї деревини.
Судом встановлено факт завдання відповідачем збитків державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в сумі 1274,30 грн., а саме наявність залишків лісопродукції на лісосіках, яка неокорована та необроблена від шкідників, що є порушенням п. 36 Санітарних правил в лісах України.
Розмір збитків, нанесених державі відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства, обчислений позивачем вірно згідно п. 52 Санітарних правил в лісах України, складає 1274,30 грн.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення шкоди у сумі 1274,30 грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами та підлягають задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача відповідно до статті 49 ГПК України.
При зменшенні позовних вимог, судові витрати в частині зменшення покладаються на позивача, однак, оскільки позивач звільнений від сплати судових витрат, то питання щодо розподілу судових витрат в частині зменшених позовних вимог судом не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства «Старобільське лісомисливське господарство», с. Запорізьке, Старобільського району, Луганської області, ідентифікаційний код 00993646, збитки в сумі 1274,30 грн., заподіяні порушенням природоохоронного законодавства на користь держави: балансовий рахунок № 31514921700332 спеціального фонду місцевого бюджету м. Старобільськ Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048483 ВДК м. Старобільськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ.
3. Стягнути з Державного підприємства «Старобільське лісомисливське господарство», с. Запорізьке, Старобільського району, Луганської області, ідентифікаційний код 00993646, на користь Державного бюджету України:
- на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, держмито у розмірі 42,55 грн.
- на поточний рахунок 31217264700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку: 264, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 98,46 грн., видати наказ.
У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Дата підписання рішення: 20.07.2010.
Суддя О.С. Фонова
Пом. судді Ю.А.Зайцева