Рішення № 106491476, 28.09.2022, Богодухівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
28.09.2022
Номер справи
613/331/22
Номер документу
106491476
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №-613/331/22 Провадження №-2-а/613/13/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

20 вересня 2022 року

Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Шалімова Д.В., за участю секретаря Герасимюк Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 613/331/22, пров. № 2-а/613/13/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , представник позивача - адвокат Глущенко В.В. до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Чернівецькій області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Глущенко В.В. звернувся до суду з позовом до інспектора відділу безпеки дорожнього руху УПП в Чернівецькій області Джандра Н.В. про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії БАВ №285498, винесену відповідачем 18 травня 2022 року, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП та закрити провадження у справі та стягнути з відповідача документально підтверджені судові витрати.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що постановою відповідача його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 грн. З даною постановою інспектора він не погоджується, вважає її необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки, вважав що автомобіль, яким він керував, FORD-TRANSIT, реєстраційний номер НОМЕР_1 , не відноситься до категорії автомобілів, які підлягають обов`язковому проходженню технічного контролю, даний автомобіль відноситься до типу легкового автомобіля з типом кузова фургон малотоннажний, категорії В ( легкові автомобілі з повною масою до 3500 кг.), крім того він здійснював поїздку не з метою отримання прибутку, а тому для вказаного автомобіля не потрібен обов`язковий документ про проходження технічного огляду.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 09 червня 2022 року дану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено, що справа буде розглядатись в порядку загального позовного провадження. Відповідачу встановлено строк для подачі відзиву по суті позовних вимог.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 02 серпня 2022 року замінено первісного відповідача на Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 18 серпня 2022 року Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області замінено на належного відповідача - Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Чернівецькій області.

Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 14 вересня 2022 року закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Глущенко В.В. не з`явились, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за їх з позивачем відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про місце, час та дату слухання справи повідомлені належним чином. Від представника до суду надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до змісту якого, просив суд в задоволенні позову відмовити з огляду на законність постанови, яка винесена інспектором Джандра Н.В.

Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 222 КУпАП органи Національної поліції уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення про порушення правил дорожнього руху, зокрема за ч.3 ст. 121 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Відповідно до «Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої Наказом МВС України від 07.11.2015 року за № 1395, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853, якщо у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, розяснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

Згідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ № 285498 від 18 травня 2022 року, складеною інспектором ВБДР УПП в Чернівецькій області Джандра Н.В., застосовано адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 у вигляді штрафу в сумі 340 грн., за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП. Згідно змісту постанови, ОСОБА_1 18 травня 2022 року об 11.07 год. керував автомобілем, що підлягаю обов`язковому технічному контролю та не пройшов його, чим порушив вимоги постанови КМУ № 137 та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 121 КУпАП.

Згідно ПДР України п. 31.3. (б). передбачає заборону експлуатації транспортних засобів згідно із законодавством: якщо вони не пройшли обов`язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю);

Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 «FORD TRANSIT», 2014 року випуску, по типу є вантажним фургоном малотоннажним-В з повною масою 2700 т. Власником даного автомобіля є ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов`язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.

Обов`язковому технічному контролю не підлягають: легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років; технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України";

Обов`язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.

Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.

Обов`язковий технічний контроль транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та зареєстрованих територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, здійснюють суб`єкти проведення обов`язкового технічного контролю, які мають на правах власності або користування обладнання, що дає змогу перевіряти технічний стан транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

Перелік обладнання, необхідного для одержання права на здійснення обов`язкового технічного контролю транспортних засобів, а також документів, що подаються суб`єктами проведення обов`язкового технічного контролю для одержання такого права, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Періодичність проходження обов`язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки; для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку; для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.

На кожний транспортний засіб, що пройшов обов`язковий технічний контроль і визнаний технічно справним, суб`єкт проведення обов`язкового технічного контролю складає протокол перевірки його технічного стану, який видається водію транспортного засобу. У протоколі зазначається строк чергового проходження обов`язкового технічного контролю транспортного засобу відповідно до періодичності проходження, встановленої частиною восьмою цієї статті.

Технічний опис та зразок протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу затверджує Кабінет Міністрів України.

З вище зазначеної копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу власника ОСОБА_1 вбачається, що автомобіль, яким позивач керував в момент зупинки поліцейським марки «FORD TRANSIT», по типу є вантажним фургоном малотоннажним - В, з повною масою 2700 т., 2014 року випуску, а тому даний автомобіль підлягає обов`язковому технічному контролю. За час слухання справи, позивач не надав до суду протокол перевірки технічного стану вищевказаного транспортного засобу.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що докази порушення відповідачем процедури винесення постанови про накладання адміністративного стягнення відсутні, а тому суд приходить до висновку про дотримання Інспектором поліції вимог КУпАП України при розгляді справи, що, з огляду на встановлені вище фактичні обставини, свідчить про те, що оскаржувана постанова є правомірною, прийнятою у межах повноважень та у спосіб, встановлений законом, і не підлягає скасуванню, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

У зв`язку із відмовою у позові витрати на правову допомогу стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6-10, 72-80, 90, 241-246, 257, 262, 286 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенніадміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Чернівецькій області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 вересня 2022 року.

СУДДЯ