Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2022 р. № 400/4128/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12 вересня 2022 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач) про:
визнання протиправними дій відповідача, що полягають у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення пенсії позивачці, а саме не врахування довідок від 17.01.2022 № 4 Виконавчого комітету Миколаївської міської ради Миколаївської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), від 17.01.2022 № 3 Виконавчого комітету Миколаївської міської ради Миколаївської області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби;
зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії позивачці з 18.01.2022 із врахуванням довідок від 17.01.2022 № 4 Виконавчого комітету Миколаївської міської ради Миколаївської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) (далі Довідка № 4), від 17.01.2022 № 3 Виконавчого комітету Миколаївської міської ради Миколаївської області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (далі Довідка № 3).
Позов позивачка обґрунтовує тим, що довідки № 3 і № 4 відповідають вимогам для призначення пенсії, які встановлені пунктом 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII), статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ) і постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3. Таким чином, на переконання позивачки, відповідач протиправно не врахував зазначені довідки при призначені пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розрахував її без урахування довідок.
12.09.2022 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) (без виклику сторін у судове засідання).
20.09.2022 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю. Відзив аргументовано тим, що при розрахунку розміру пенсії позивачки довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця не враховувалися, оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 у справі № 400/1913/22 не було покладено таких зобов`язань на відповідача.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно, з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
18.01.2022 позивачка звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII. До заяви були додані довідки № 3 і № 4.
У Довідці № 4 містяться дані про розміри посадового окладу, надбавки за ранг (5 ранг), надбавки за вислугу років (30 %) (стаж державної служби 22 роки) позивачки станом на січень 2022 року за посадою заступник міського голови Миколаївської міської ради. Також у цій довідці зазначено, що довідка про розмір інших виплат, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», додається.
Вказані розміри інших виплат зазначені в Довідці № 3 за грудень 2021 року. При цьому Довідка № 3 є додатком до Довідки № 4.
Довідки № 3 і № 4 видані позивачці виконавчим комітетом Миколаївської міської ради.
20.01.2022 відповідач прийняв рішення № 143650005170, яким відмовив позивачці в перерахунку її пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки період роботи на посаді заступника голови Миколаївської міської ради з 30.12.2010 по 24.12.2014 не враховується до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. За матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивачки, обчислений за період з жовтня 1978 року по травень 2021 року складає 39 років 07 місяців 21 день, у тому числі на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців станом на 01.05.2016 складає 18 років 09 місяців.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16.05.2022 у справі № 400/1913/22 визнано протиправним і скасовано рішення відповідача від 20.01.2022 № 143650005170 та зобов`язано відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком позивачці згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 з 18.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволені позовних вимог у частині позовних вимог про зобов`язання врахувати довідки № 3 і № 4 суд відмовив, оскільки такі вимоги були передчасними.
Листом від 29.07.2022 № 1400-0305-8/25911 відповідач повідомив позивачці, що ним у добровільному порядку в межах покладених судом зобов`язань, відповідно до Закону України «Про державну службу», проведено перерахунок (перехід з одного виду пенсії на інший) пенсійної виплати з 18.01.2022. Оскільки рішенням суду в обчисленні пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату відмовлено, то розмір пенсійної виплати зменшується.
Вважаючи дії відповідача щодо неврахування довідок № 3 і № 4 при перерахунку їй пенсії з 18.01.2022 протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII цей Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, жінки, які станом на 01.05.2016 мали не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, мають право на одержання пенсії державних службовців не залежно від місця роботи на час досягнення віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частиною восьмою статті 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Отже, пенсія державного службовця призначається особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади (посад) та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку № 622).
У формі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі Постанова № 1-3), встановлено, що у ній обов`язково зазначається найменування державного органу, в якому працює (працював (ла)) особа, якій вона видається.
Крім цього, в цій формі вказано, що довідка про розмір інших виплат, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», додається.
Відтак в усіх довідках про заробітну плату, що подаються для призначення пенсії державним службовцям, зазначаються відповідні суми заробітної плати виключно державних службовців.
Складання і видача вказаних довідок належить до компетенції державних органів. Органи місцевого самоврядування таких повноважень не мають.
Структура та умови оплати праці державних службовців встановлені розділом VI Закону № 889-VIII та постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів».
Поряд з цим, суд встановив, що довідки № 3 і № 4 видані виконавчим комітетом Миколаївської міської ради і в них зазначено суми заробітної плати позивачки за посадою: «заступник міського голови Миколаївської міської ради».
У Довідці № 4 розміри заробітної плати визначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі Постанова № 268), а саме:
посадовий оклад згідно з додатком № 50 до Постанови № 268;
надбавка за ранг (5 ранг) згідно з додатком № 57 до Постанови № 268;
надбавка за вислугу років (30 %) згідно з абзацом третім підпункту 4 пункту 3 Постанови № 268.
Постановою № 268 упорядковано структуру та умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу одинадцятого статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Отже, виконавчий комітет Миколаївської міської ради є виконавчим органом Миколаївської міської ради, який є представницьким органом місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно з абзацом четвертим статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справи (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Абзацом четвертим статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що в органах місцевого самоврядування посади перших заступників та заступників міських голів (міст обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради відноситься до третьої категорії посад посадових осіб місцевого самоврядування.
Таким чином, посада заступника міського голови Миколаївської міської ради за своїм правовим статусом є посадою посадової особи місцевого самоврядування, а не державного службовця.
Відтак довідки № 3 і № 4 складені та видані з порушенням пункту 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII, статті 37 Закону № 3723-ХІІ, пункту 4 Порядку № 622 і Постанови № 1-3, оскільки в них зазначені дані про заробітну плату посадової особи місцевого самоврядування, а не працюючого державного службовця відповідної (прирівняної) посади за останнім місцем роботи позивачки на державній службі.
Крім цього, суд зазначає, що видавати такі довідки мають право тільки державні органи. В органів місцевого самоврядування, зокрема у виконавчого комітету Миколаївської міської ради, такі повноваження відсутні.
Отже, відповідач правомірно не врахував довідки № 3 і № 4 при проведенні перерахунку (переході з одного виду пенсії на інший) пенсійних виплат позивачці з 18.01.2022.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, тому відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул.Морехідна, 1, м.Миколаїв, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 27 вересня 2022 року