Рішення № 106485064, 28.09.2022, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2022
Номер справи
380/6770/22
Номер документу
106485064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/6770/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2022 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/6770/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати з врахуванням вимог ст. 65 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправними та незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку ОСОБА_1 , пенсії в порядку визначеному розпорядженням на перерахунок пенсії від 16.02.2022 та розрахунком на доплату пенсії від 16.02.2022, складених з порушенням вимог чинного законодавства, з включенням до них недостовірних даних, з фіксацією її розміру для виплати станом на 01.04.2019 та подальшою її виплатою з порушенням вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також щодо обмеження розміру виплати 75% від її повного розміру за період з 01.04.2019 до 31.12.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 з розрахунку 80% від розміру грошового забезпечення, визначеному довідкою Львівського ОВК від 10.12.2020 №18/С, без обмеження її 10-ма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 100% повного розміру пенсії з 01.04.2019 до 31.12.2019 року та з доплатою за УБД з 01.04.2019, в порядку визначеному Законом 3551, з врахуванням збільшення її розміру у разі зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та в подальшому виплачувати пенсію згідно з вимогами статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII в частині підвищення пенсії в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити розрахунок заборгованості з виплати пенсії на підставі достовірних даних фактично отриманих сум, підтверджених довідкою про доходи пенсіонера від 23.02.2022 № 1599-1602, виданою ГУ ПФУ у ЛО, та на підставі нового розпорядження на перерахунок пенсії, що відповідає вимогам статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, з врахуванням сум раніше фактично виплачених через банківський рахунок;

- для запобігання порушення моїх прав та припинення порушення судових рішень з боку Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в цій адміністративній справі через порушення судових рішень у справах № 380/449/21 та № 380/14748/21.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що з листопада 2009 року є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, як учасник бойових дій. Пенсія призначена відповідно до Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII в розмірі 80% грошового забезпечення з додатковими видами грошового забезпечення.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/449/21 від 14.06.2021 року, однак обмежено величину пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність. Не погодившись із застосуванням обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до суду з новим позовом. Після виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/14748/21 від 22.11.2021 року суду позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом про надання розрахунку заборгованості з виплати пенсії починаючи з 01.04.2019 з врахуванням 80% її розміру від суми грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та отримав відомості про перерахунок пенсії на підставі рішення суду, з якого вбачається, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 року у справі № 380/14748/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області безпідставно та протиправно обмежило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії за статус учасника бойових дій, зафіксувавши її розмір станом з 01.04.2019 року у постійній величині, без подальшого її перегляду та збільшення протягом 2019, 2020, 2021 року та на 2022 рік - двічі на рік, в залежності від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на підставі Законів України «Про Державний бюджет України», а також Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Позивач вважаючи протиправними дії відповідача, оскільки предметом розгляду суду не було правомірність нарахування доплат до пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Згідно ухвали про відкриття провадження відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Копію вказаної ухвали вручено відповідачу 10.05.2022 року, однак станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою судді від 29.04.2022 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Судом встановлені наступні обставини:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданого 05.09.2003 та згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ має право на отримання доплати у розмірі 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб до основного розміру пенсії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 у справі № 380/449/21 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.12.2020 № 18/С про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до положень Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.12.2020 № 18/С про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до положень Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, з урахуванням виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 03.09.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено повністю.

Рішення суду від 14.06.2021 у справі № 380/449/21 набрало законної сили 20.07.2021.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання рішення суду у справі № 380/449/21 здійснено перерахунок пенсії, однак обмежено величину пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність.

Не погодившись з застосуванням обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність, позивач звернувся до суду з новим позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі № 380/14748/21 позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення № 18/С від 10.12.2020 з 80% до 70% сум грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення № 18/С від 10.12.2020 з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, премія), виходячи з розміру 80% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії.

Рішення суду від 22.11.2021 у справі № 380/14748/21 набрало законної сили 23.12.2021.

10.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив надати розрахунок заборгованості з виплати пенсії починаючи з 01.04.2019 з врахуванням 80% її розміру від суми грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за довідкою Львівського ОВК та без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та повідомити про термін початку виплати перерахованої пенсії.

Листом № 1300-5308-8/17984 від 16.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі №380/14748/21 виконано. Також у листі вказано, що нараховані на виконання рішення суду кошти в сумі 163119,52 грн. будуть виплачені в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

До листа Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області були додані додатки: копія розпорядження про здійснений перерахунок пенсії та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії.

З розпорядження про здійснення перерахунку від 25.01.2022 встановлено, що основними видами грошового забезпечення є:

- посадовий оклад - 7750,00 грн;

- оклад за військове звання - 1480,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн;

- робота з таємними виробами, носіями, документами (20%)-1550,00 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання (65%) - 8999,25 грн;

- премія (35%) - 2712,50 грн.

Всього розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становить 27106,75 грн.

Отже, розрахунок пенсії з 01.04.2019 наступний: 21685,40 - основний розмір пенсії від грошового забезпечення (27106,75 грн х 80%); 483,50 грн - доплата як учаснику бойових дій (25% від 1934,00 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій (Закон України №1603 від 16.03.2004 «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни»). Підсумок пенсії (з надбавками): 22208,9 грн., проте, з урахуванням максимального розміру пенсії з 01.03.2022 розмір пенсії складає 22099,65.

Відповідно до розрахунку на доплату пенсії з квітня по грудень 2019 року підлягала виплата пенсії у розмірі 17666,59 грн. Починаючи з січня 2020 року по теперішній час пенсія складає 22099,65 грн., тим самим Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишило не змінним розмір пенсії починаючи з січня 2020 року.

31.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з запитом на отримання публічної інформації в якому просив роз`яснити чому з 01.02.2022 розмір пенсійної виплати становить 22099,65 грн., якщо в розпорядженні вказаний підсумок пенсії (з надбавками): 22208,9 грн. та повідомити причини неправильного складання розрахунку на доплату пенсії, а саме: 1) застосування суми повної пенсії не з 01.04.2019, а тільки з 01.01.2020; 2) неврахування в сумі пенсії зміну доплат за УБД; 3) невірно вказані фактично виплачені суми.

Листом № 1300-5203-8/21014 від 23.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило, що рішенням суду у справі № 380/14748/21 зокрема зобов`язано здійснити з 01.04.2019 виплату різниці недоплачених сум пенсії без обмеження її максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 10.12.2020 № 18/С, з врахуванням раніше виплачених сум. Зобов`язань щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 № 18/С, виданої Львівським обласним військовим комісаріатом, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не покладено. Зазначає, що пенсія виплачується згідно із судовим рішенням, є значно вищою за діючі розміри пенсій, визначені відповідно до норм чинного законодавства, в зв`язку з чим, перегляд розмірів встановлених надбавок та підвищень, у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не застосовується для обрахунку пенсії.

Також в листі зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10.12.2020 № 18/С, та перегляду розміру підвищень до пенсії, виплата якої здійснюється з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром, відсутні, тому з 01.03.2022 пенсія за вислугу років виплачується в розмірі визначеному на виконання рішення суду, станом на 01.04.2019 в сумі 22099,65 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби.

Таким чином, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з преамбулою цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Преамбула Закону № 2262-ХІІ та її норми, а також норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмежовують поняття пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визначаються з грошового забезпечення, та надання інших соціальних гарантій (підвищення пенсії, доплати до пенсії тощо).

Так, однією із соціальних гарантій є підвищення пенсії особам, визначеним у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме вказаною нормою встановлено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Позивач є учасником бойових дій та має право на підвищення пенсії на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни, як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ (далі-Закон № 3551-ХІІ).

За змістом статті 5 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Частиною 1 статті 6 Закону № 3551-XII встановило вичерпний перелік осіб, які визнаються учасниками бойових дій.

Приписами статті 12 вказаного Закону передбачено пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абзацу 3 статті 1 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» від 16.03.2004 за №1603-IV (далі-Закон №1603-IV) передбачено щомісячну виплату цільової грошової допомоги на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп у розмірі 50 гривень, учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень, незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Закон України «Про прожитковий мінімум» відповідно до ст. 46 Конституції України дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.

Статтею 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність. До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується для: загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм; встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім`ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України; визначення права на призначення соціальної допомоги; визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров`я, освіти, соціального обслуговування та інших; встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян; формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

При прийнятті законів України про Державний бюджет на кожний рік, визначались прожиткові мінімуми для демографічних груп населення.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019-2021 рік» установлений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у 2019-2021 році.

Враховуючи ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019-2021 рік» судом встановлено, що надбавка до пенсії позивачу за 2019-2021 роки: бойові дії в інших країнах та учасник бойових дій повинна була становити:

- з 01.04.2019 року - 374,25 грн. та 40 грн;

- з 01.07.2019 року - 391,00 грн. та 40 грн;

- з 01.12.2019 року - 409,50 грн. та 40 грн;

- з 01.07.2020 року - 428,00 грн. та 40 грн;

- з 01.12.2020 року - 442,25 грн. та 40 грн;

- з 01.07.2021 року - 463,50 грн. та 40 грн;

- з 01.12.2021 року - 483,50 грн. та 40 грн.

Таким чином, розмір підвищення, передбачений ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-XII, відповідачем у розпорядженні про перерахунок пенсії позивачу визначений правильно, але без врахування збільшення рівня прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Суд зазначає, що пенсія позивача складається із постійної та змінної складових.

Постійна складова являє собою суму основного розміру пенсії позивача (21685,40 грн.) та цільової допомоги учасникам бойових дій - 40,00 грн. (згідно із Законом № 1603). Розмір постійної складової складає 21725,40 грн. (21685,40 грн.+40,00 грн.).

Змінна складова - це доплата учасникам бойових дій відповідно до ч. 4 ст.12 Закону № 3551-ХІІ, яка складає 25% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і станом на 01.04.2019 становить 374,25 грн. (1497.00 грн.*25%). Змінність названої складової пенсії визначається тим, що вона збільшується разом із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Виходячи із рівня постійної та змінної складових, загальний розмір пенсії позивача на 01.04.2019 становить 22099,65 грн. (21725,40 грн.+374,25 грн.).

Обчислення доплати учасникам бойових дій відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-ХІІ показує, що з квітня 2019 по січень 2022 змінна складова пенсії зросла з 374,25 грн. до 483,50 грн. (1934 грн.*25%). Наслідком такого зростання змінної складової повинно було стати підвищення рівня пенсії позивача з 22099,65 грн. до 22583,15 грн.

Однак відповідач з 01.01.2020 до теперішнього часу залишив розмір пенсії позивача незмінним та виплачує її у сумі 22099,65 грн., про що свідчить розпорядження про перерахунок пенсії.

Аналізуючи наведене, суд погоджується з доводами позивача про те, що з квітня 2019 по лютий 2022 змінна складова пенсії зросла з 374,25 грн. до 483,50 грн. Наслідком такого зростання змінної складової повинно було стати підвищення рівня пенсії позивача.

Таким чином, вказана доплата не є фіксованою та повинна перераховуватися у залежності від встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що було здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, проте, застосовано обмеження та фіксування в одному розмірі.

При цьому, суд звертає увагу на те, що змінна складова пенсії позивача, яка встановлена ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» змінюється у зв`язку зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже, змінна складова починаючи з 2019 року збільшувалася.

Однак відповідач з 01.04.2019 до 01.01.2020, та з 01.01.2020 залишив розмір пенсії позивача незмінним і виплачував її у сумі з 01.04.2019 17666,59 грн. та з 01.01.2020 22099,65 грн. відповідно, що підтверджується відповідним розрахунком на доплату (виплату, утримання).

Суд звертає увагу, що відповідачем не наведено жодної норми законів чи інших нормативно-правових актів, якими б визначалося право відповідача визначати сталий розмір пенсії та не враховувати при цьому зміни складових пенсії.

Таким чином, суд вважає обмеження розміру пенсії позивача протиправним.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем вчинені протиправні дії щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 року у сумі 17666,59 грн., а з 01.01.2020 року у сумі 22099,65 грн., тому для ефективного захисту права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, враховуючи складові пенсії: основний розмір 80% грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.12.2020 № 18/С, надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України «Про державний бюджет України» за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними та незаконними дії щодо перерахунку пенсії з врахуванням частини підвищення пенсії в розмірі 25% прожиткового мінімуму та застосування обмеження розміру виплати 75% від її повного розміру за період з 01.04.2019 до 31.12.2019 та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% повного розміру пенсії з 01.04.2019 по 31.12.2019, суд зазначає, наступне.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб2 №704 від 30.08.2017 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.

Відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 (в подальшому також - Постанова №103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно пункту 2 цієї Постанови: виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

З викладеного вбачається, що Постановою №103 врегульовано строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. При цьому врегульовано виплату тільки перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Виплату ж з 01.04.2019 у розмірі 75% саме підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законами до встановлених основних розмірів пенсій, даною Постановою не передбачено.

Суд вказує на те, що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 містить застереження щодо виплати перерахованих підвищених пенсій з 1 січня 2019 року у розмірі 75 відсотків, а саме: стосовно підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом.

У зв`язку з цим суд також зазначає, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо визначення виплати у розмірі 75% з урахуванням встановлених законами позивачу до пенсії видів підвищень та надбавок, замість 100%, є протиправними, а виплата перерахованого з 01.04.2019 збільшення розміру пенсії учасникам бойових дій на 25 відсотків, підвищення пенсії повинна проводитись без обмеження у 75 відсотків.

У зв`язку з викладеними обставинами, суд вважає заявлені позовні вимоги в даній частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно вимоги про зобов`язання здійснити розрахунок заборгованості з виплати пенсії на підставі достовірних даних фактично отриманих сум на підставі нового розпорядження на перерахунок пенсії, що відповідає вимогам статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України 2Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», та ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII з врахуванням сум раніше фактично виплачених, суд зазначає, що зазначена вимога задоволенню не підлягають, оскільки, зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 вже є достатнім та належним для захисту та відновлення порушеного права позивача та свідчить, про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно вчинити дії направлені на здійснення розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає наступне.

За правилами частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При чому, встановлення зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом суду.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено аргументованих причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду. В даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, тому клопотання позивача не підлягає до задоволення.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів) про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо повторного обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом фіксації розміру пенсії з 01.04.2019 року у сумі 17666,59 грн., а з 01.01.2020 року у сумі 22099,65 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) враховуючи складові пенсії: основний розмір 80% грошового забезпечення за довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.12.2020 № 18/С, надбавку учасника бойових дій та надбавку за бойові дії в інших країнах відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ з врахуванням зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність протягом 2019-2021 років передбачених Законами України «Про державний бюджет України» за 2019-2021 роки, без обмеження максимальним розміром у 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення до 75-ти відсотків розміру доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій та пенсії за особливі заслуги при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) із 100 відсотковим врахуванням доплат, передбачених законодавством як учаснику бойових дій, а саме: підвищення розміру пенсії на 25% прожиткового мінімуму для учасників бойових дій, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; цільової грошової допомоги на проживання учаснику бойових дій у розмірі 40 грн., відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 28.09.2022 року.

Суддя Гавдик З.В.