Рішення № 106484724, 20.09.2022, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2022
Номер справи
320/6107/22
Номер документу
106484724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2022 року справа №320/6107/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

Суть спору: 14.07.2022 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний Суд" звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548) щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/2208 (рішення Київського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №320/8487/21 від 24.11.2021), починаючи з 01.04.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.07.2022 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у сторін.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Пенсію призначено у розмірі 86% грошового забезпечення (вислуга років 32).

Позивач зазначає, що відповідачем на виконання постанови КМУ №103 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки наданої уповноваженим органом про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, як було визначено вказаною постановою. Основний розмір пенсії зменшено до 70% грошового забезпечення, надбавки та премію не враховано.

Позивач вказує, що на виконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №320/6580/20 позивачу було перераховано пенсію з 70% до 86% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018. Крім того, на виконання судового рішення від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, починаючи з 01.04.2019 з урахування розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, відповідачем одночасно з перерахунком пенсії відповідно до рішення до рішення суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 основний розмір пенсії знову зменшено з 86% до 70% грошового забезпечення.

Позивач посилається на те, що Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсій з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, на думку позивача, пари перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин, позивач стверджує, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії позивача при здійснення йому перерахунку.

Також позивач вказує, що 21.02.2022 позивач через свого представника звернувся із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208 про розмір грошового забезпечення, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, проте відповідач листом від 16.04.2022 №1000-0203-8/35432 відмовив у перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, посилаючись на те, що на сьогодні рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не приймалось, тому підстави для проведення перерахунку за новою довідкою відсутні.

Відповідач проти позову заперечує та пояснив, що 27.03.2014 прийнято Закон України №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким внесено зміни до Закону України №2262. Так, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №1166-VІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2 - 95%. Отже Головним управлінням в межах чинного законодавства правомірно перераховано пенсію позивачу, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.04.2019 встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Васильківським МВГУМВС України в Київській області 28.12.1990.

Позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області з 06.02.1992 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням від 28.02.1992 № НОМЕР_3 .

03.03.2003 Васильківським ОМВК видано позивачу посвідчення ветерана військової служби серії НОМЕР_4 .

Як вбачається з Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275, позивачу призначено пенсію за вислугу років (32 роки) у розмірі 86% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 позивачу було здійснено перерахунок пенсії на виконання вимог постанов КМУ №704 та №103, виходячи з основного розміру пенсії - 70% грошового забезпечення.

Так, з Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275 ОСОБА_1 вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) та від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, на підставі частини другої статті 13 Закону №2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії, розмір пенсії було зменшено з 86% до 70% сум грошового забезпечення.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №320/6580/20, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та провести виплату недоотриманих пенсійних коштів з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2018 року та місячним розміром пенсії, отриманої ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Вказане судове рішення набрало законної сили 01 березня 2021 р.

З Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275 ОСОБА_1 також вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області на підставі рішення суду від 28.12.2020 у справі №320/6580/20 здійснено перерахунок пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення.

У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 704, якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, 21.02.2018 КМУ прийняв Постанову № 103, якою вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.

У подальшому Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, які, зокрема обмежували розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії трьома складовими: посадовим окладом, окладом за військовим (спеціальним) званням та надбавкою за вислугу років.

Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення від 03.06.2021 №2/3/1/2208 для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 з урахуванням правових внесків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.

Згідно нової довідки, виданої Київським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 становить: посадовий оклад - 5500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 3490,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) 6805,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 825,00грн., надбавка за кваліфікацію (5%) - 275,00 грн., премія (35%) 1925,00 грн., всього 20300,50 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 набрало законної сили 25.12.2021.

Згідно з даними Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275 ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, проте виходячи з основного розміру пенсії 70%.

Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою від 21.02.2022 про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі нової довідки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, проте у відповідь на заяву позивача відповідач у листі від 16.04.2022 №1000-0203-8/35432 повідомив про те, що у лютому 2022 року було опрацьовано рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі 320/8487/21, та позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 по 28.02.2022 становить 14616,49 грн. З березня 2022 року пенсія виплачується з урахуванням рішення суду в розмірі 14616,49 грн. Оскільки в вищезазначеному рішенні відсутні зобов`язання Головного управління щодо обчислення пенсії у розмірі 86%, її перерахунок з 01.04.2019 проведений з урахуванням 70% грошового забезпечення відповідно до пункту "в" ст. 13 Закону №2262-ХІ.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з позовом у цій справі, з приводу чого суд зазначає таке.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).

Частиною другою статті 13 Закону №2262 було визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2,- 95 процентів.

08.07.2011 Верховною Радою України прийнято Закон України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи №3668-VI (далі - Закон №3668), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262, зокрема у частині другій статті 13 цифри 90 замінено цифрами 80.

27.03.2014 Верховною Радою України прийнято Закон України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні №1166-VII (далі - Закон №1166), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262: у частині другій статті 13 цифри 80 замінено цифрами 70. Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Статтею 63 Закону №2262 у чинній редакції визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Так, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4 ст.63 Закону №2262).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, стаття 63 Закону №2262 визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України повноваження з визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01.01.2018.

Суд зазначає, що стаття 13 Закону №2262 регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262 ані Законом №3668, ані Законом №1166 у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668 та Законом №1166 зміни до статті 13 Закону №2262 щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону №3668 та Закону №1166 не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до статті 63 Закону №2262 на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 79615886), яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 85174587).

У цьому рішенні вказані обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 на підставі Постанови КМУ №103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01.01.2018 відповідно до Постанови КМУ №704.

Таким чином, дана адміністративна справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Отже, для перерахунку пенсії позивача відповідно до ст.63 Закону № 2262-ХІІ відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому, при перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість, відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Як було встановлено судом, позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсію позивачу призначено за вислугу років (32) у розмірі 86% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) та від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, на підставі частини другої статті 13 Закону №2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії, розмір пенсії було зменшено з 86% до 70% сум грошового забезпечення.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №320/6580/20, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення та провести виплату недоотриманих пенсійних коштів з урахуванням різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2018 року та місячним розміром пенсії, отриманої ОСОБА_1 з 01.01.2018.

На виконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №320/6580/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, що підтверджується даними Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275 ОСОБА_1 .

Також, як було встановлено судом, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до нової довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, виходячи з основного розміру пенсії 70%, що підтверджується даними Автоматизованої системи Розрахунку пенсій по пенсійній справі №ФК60275 ОСОБА_1 станом на 01.01.2022.

Своєю чергою, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає про те, що Головним управлінням в межах чинного законодавства правомірно перераховано пенсію позивачу, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії 01.04.2019 встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема для позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення.

У той же час, відповідач на виконання рішення суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 здійснив перерахунок пенсії позивача із врахуванням довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, проте виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.

Таким чином, відповідач, при перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21, в якому не вирішувалося питання про відсотковий розмір пенсії позивача, неправомірно, без належних на то підстав зменшив відсоткове значення основного розміру пенсії з 86% до 70% грошового забезпечення.

Суд зазначає, що рішення Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 не скасовує чинність попереднього судового рішення від 28.12.2020 у справі №320/6580/20, яким визнано право позивача на перерахунок пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення.

Відтак при перерахунку пенсії позивач позбавлений права на отримання пенсії у належному розмірі, виходячи із основного розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, право на який вже встановлено судовим рішенням від 28.12.2020 у справі №320/6580/20, яке є чинним та підлягає обов`язковому виконанню. При цьому новий перерахунок пенсії, проведений на виконання рішення суду від 24.11.2021 у справі №320/8487/21 не повинний змінювати відсоткове значення основного розміру пенсії з 86% до 70%.

Вказане є підставою для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи з розрахунку 70% грошового забезпечення та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 із врахуванням довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208, виходячи із основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії.

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем за звернення з позовною заявою судовий збір згідно квитанції від 14.07.2022 №НС3Р-7ААТ-8РРХ-9756 на суму 992,40 грн., підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 86% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час проведення перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ), починаючи з 01.04.2019, на підставі довідки Київського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 №2/3/1/2208 у розмірі 86% грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев`ятсот дев`яносто дві грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення суду складено 20.09.2022.

Суддя Кушнова А.О.