Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" вересня 2022 р. справа № 300/2386/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення позивача №157 від 13.05.2022 та зобов`язання відповідача провести позивачу з 01.06.2022 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищених видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу та надбавки за вислугу років 25%, за прирівняною посадою помічник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону Західного регіону України, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення позивача №157 від 13.05.2022, у розмірі 60% від грошового забезпечення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило здійснити відповідний перерахунок, оскільки згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №157 від 13.05.2022 про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2022, за прирівняною посадою до посади помічник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону Західного регіону України, грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 06.07.2022. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що позивачу здійснено перерахунок пенсії у 2018 році, згідно довідки, складеної на підставі норм, якими передбачено механізм виникнення права на перерахунок пенсії та здійснення такого перерахунку відповідним особам. Вважає, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки станом на 01.06.2022 не було прийнято ніяких рішень Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам-військовослужбовцям. Також, відповідач посилається на порушення позивачем шестимісячного строку, встановленого для звернення до суду. На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Позивачу з 10.07.2006 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, в розмірі 60% грошового забезпечення.
Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Західного регіону, на підставі рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, статті 81 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" 13.05.2022 видала позивачу довідку за №157 за нормами, чинними на 01.01.2022, за посадою помічник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону Західного регіону України, за відповідною (аналогічною) посадою прокурор Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у військовій обороні та оборонній сфері Західного регіону, відповідно до якої грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн. (а.с.22).
31.05.2022 позивач звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, з врахуванням виплачених сум пенсії згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення позивача №157 від 13.05.2022 (а.с.24).
За результатом розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 09.06.2022 №2152-1984/Т-02/8-0900/22 повідомило, що у Головного управління відсутні законні підстави та відповідні повноваження для врахування оновленої довідки та проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с.25, 26).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
У відповідності до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції від 24.02.2018), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 вказаного Порядку №45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Слід зазначити, що прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017, та збільшення розміру складових грошового забезпечення військовослужбовців слугувало безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача починаючи з 01.01.2018.
Відповідно до частини третьої статті 81 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить з 1 січня 2022 року 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а з 1 січня 2021 року становив 20 прожиткових мінімумів.
Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на державний орган покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, відповідно до частини 3 статті 81 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить з 1 січня 2022 року 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Таким чином, з 1 січня 2022 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, відповідач протиправно не провів позивачу перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, з врахуванням виплачених сум пенсії, визначених на 1 січня 2022 року із врахуванням посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн., що викладені у довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону №157 від 13.05.2022.
Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення позивача №157 від 13.05.2022 та зобов`язати відповідача провести позивачу з 01.06.2022 перерахунок та виплату пенсії згідно вказаної довідки, однак, як зазначено вище, відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки, з 1 січня 2022 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, то 1 лютого 2022 року є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відтак, перерахунок пенсії позивача згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення позивача №157 від 13.05.2022 повинен бути здійснений з 1 лютого 2022 року.
Щодо вимоги в частині розміру 60% від грошового забезпечення суд зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 60% грошового забезпечення.
На час розгляду справи відповідач не відмовляв позивачу у нарахуванні 60% від грошового забезпечення та відсутні підстави вважати, що відповідачем при перерахунку пенсії позивача за цим рішенням суду не буде нарахувано 60% від грошового забезпечення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги у цій частині є передчасними, фактично спрямовані на урегулювання тих відносин, які відбудуться в майбутньому, тобто після виконання судового рішення, а тому не підлягають задоволенню.
Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими в частині та такими, що підлягають до часткового задоволення, слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2022, із врахуванням посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн. згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення №157 від 13.05.2022 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.02.2022, із врахуванням посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн. згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення №157 від 13.05.2022. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2022, із врахуванням посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн. згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення №157 від 13.05.2022.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.02.2022, із врахуванням посадового окладу в розмірі 40000,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі 1200,00 грн., надбавки за вислугу років 25% в розмірі 10300,00 грн. згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону про розмір грошового забезпечення №157 від 13.05.2022.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.