Рішення № 106410189, 23.09.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2022
Номер справи
300/2112/22
Номер документу
106410189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2022 р. справа № 300/2112/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень від:

11.06.2021 №208 про відмову у призначенні допомоги з 01.07.2016 по 30.06.2020;

11.06.2021 №209 про відмову у призначенні допомоги з 01.05.2021 по 31.10.2021;

13.06.2021 реєстраційний номер 11660 про припинення з 01.06.2021 виплати соціальної допомоги;

06.12.2021 про утримання переплати з позивача в розмірі 20% від суми призначеної допомоги;

зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2021 по 31.10.2021;

зобов`язання відповідача повернути позивачу утримані кошти згідно рішення від 06.12.2021 про утримання переплати в розмірі 20% від суми призначеної допомоги.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач перебувала на обліку як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у відділі адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) управління соціального захисту населення районної державної адміністрації з 01.07.2016 по 01.05.2021. Оскаржуваними рішеннями відмовлено у призначенні позивачу допомоги з 01.07.2016 по 30.06.2020, з 01.05.2021 по 31.10.2021, припинено з 01.06.2021 виплати соціальної допомоги та утримано переплату з позивача в розмірі 20% від суми призначеної допомоги. Підставою для прийняття оскаржуваних рішень, слугував акт від 19.05.2021 №11, в якому зазначено, що чоловік позивача ОСОБА_2 на час первинного звернення в липні 2016 року та наступних звернень мав у власності два транспортні засоби: автомобіль Skoda Fabia 1397 (2002 року випуску) та мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску), а тому згідно пп.4 п.10 Порядку призначення і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`я не мала права на отримання допомоги. Зазначено, що посилання відповідачем на пп.4 п.10 Порядку №250 є безпідставним, оскільки в даному випадку на час прийняття відповідачем оскаржуваних рішень та подання позивачем декларації в 2021 році, з дати випуску (2002 рік) автомобіля Skoda Fabia минуло більше 15 років, тобто, на той час у власності малозабезпеченої сім`ї позивача був тільки один транспортний засіб (автомобіль Skoda Fabia не враховується при призначенні соціальної допомоги). Крім того, 28.04.2011 чоловіком позивачки - ОСОБА_2 надано генеральну довіреність на ім`я ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо розпорядження мотоциклом VМ 125-5 (2008 року випуску), згідно розписки від 28.04.2011 ОСОБА_4 придбав у чоловіка позивачки вказаний мотоцикл за 4800 грн. Однак, ОСОБА_4 не зняв мотоцикл VМ 125-5 з обліку, про що позивачу не було відомо, а ці дії ОСОБА_4 вчинив 02.06.2021. Аргументовано, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на позивача та її багатодітну сім`ю надмірного тягаря, оскільки відсутність умислу у діях позивача, соціальний статус сім`ї позивача (позивач та чоловік позивача є інвалідами третьої групи, дохід складається тільки з пенсій по інвалідності та соціальної допомоги, на утриманні перебуває четверо неповнолітніх дітей), необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права позивача.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.06.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.07.2022 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву. У відзиві представник Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації заперечив щодо задоволення позову з мотивів, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідач діяв відповідно до умов призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", визначених пп.4 п.10, п.16, п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, оскільки згідно отриманої інформації територіального сервісного центру МВС №2642 у члена сім`ї позивача - чоловіка ОСОБА_2 , наявні зареєстровані транспортні засоби, а саме - автомобіль Skoda Fabia 1397 (2002 року випуску) та мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску). На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.

07.07.2022 до суду надійшла відповідь представника позивача на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 є особами з інвалідністю третьої групи, на утриманні яких перебуває четверо неповнолітніх дітей (а.с.23-28).

ОСОБА_1 перебуває на обліку як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Так, рішенням управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.07.2016 по 31.12.2016. На наступні періоди державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї позивача призначалась: з 01.01.2017 по 30.06.2017; з 01.07.2017 по 31.12.2017; з 01.01.2018 по 30.06.2018; з 01.07.2018 по 31.12.2018; з 01.01.2019 по 30.06.2019; з 01.07.2019 по 31.12.2019; з 01.01.2020 по 30.06.2020; з 01.07.2020 по 31.12.2020; з 01.02.2021 по 31.07.2021; з 01.11.2021 по 30.04.2022. Державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 припинена з 01.05.2021.

Відповідно до акту Головного державного соціального інспектора відділу адміністративного забезпечення №2 Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 19.05.2021 №11 перевіркою достовірності поданої інформації про доходи та майновий стан осіб, які отримують державну соціальну допомогу встановлено, що позивач при звернені за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не задекларувала відомості про наявні у власності чи володінні сім`ї транспортні засоби (механізми). Згідно даних територіального сервісного центру МВС від 23.04.2021 №31/9/2/451 чоловік позивача ОСОБА_2 на час первинного звернення у липні 2016 року та наступних звернень мав у власності два транспортні засоби: автомобіль Skoda Fabia 1397 (2002 року випуску) та мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску). У відповідності до пп.4 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 сім`я не мала права на отримання допомоги з 01.03.2021 (а.с.17, 19, 20).

Згідно довіреності від 28.04.2011, зареєстрованої в реєстрі за №597, чоловіком позивачки - ОСОБА_2 надано ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розпорядження мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску), в тому числі надано право безоплатно переганяти чи транспортувати ТЗ по місцю потреби, в тому числі за кордон з метою виконання вище зазначених повноважень, керувати даним ТЗ, зняти з обліку та в разі втрати отримати дублікат реєстраційного документа в органах ДАІ, подавати від його імені документи, заяви, в тому числі про його сімейний стан, розписуватись за нього, підписувати відповідний договір, отримувати вручені від продажу або обміну мотоцикла, належні позивачу гроші, проводити огляд ТЗ, замінювати номерні знаки і агрегати, міняти колір ТЗ, сплачувати транспортний податок, у випадку спричинення автотранспортному засобу пошкодження іншими особами в результаті ДТП укладати, якщо буде в тому необхідність, від його імені договори про відшкодування заподіяної шкоди, отримувати і сплачувати по таких договорах грошові суми у розмірах згідно з калькуляціями, актами, тощо, вчиняти всі інші дії та формальності, пов`язані з довіреністю (а.с.21).

У відповідності до розписки від 28.04.2011 ОСОБА_4 придбав у чоловіка позивачки вказаний мотоцикл за 4800 грн. (а.с.22).

Суд встановив, що Відділ адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, керуючись абз.6 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, рішенням від 11.06.2021 №208 відмовив позивачу у призначенні допомоги в періоди: з 01.07.2016 по 31.12.2016; з 01.07.2017 по 30.06.2017; з 01.07.2017 по 31.12.2017; з 01.01.2018 по 30.06.2018; з 01.07.2018 по 31.12.2018; з 01.01.2019 по 30.06.2019; з 01.07.2019 по 31.12.2019; з 01.01.2020 по 30.06.2020 (а.с.12).

Рішенням від 11.06.2021 №209 Відділ адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, керуючись абз.2 п.16 та п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632), відмовив позивачу у призначенні допомоги в період з 01.05.2021 по 31.10.2021 (а.с.13).

13.06.2021 Відділом адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації прийнято рішення за реєстраційним №11660 про припинення виплати позивачу з 01.06.2021 даної соціальної допомоги (а.с.14).

Відділ адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, керуючись п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, прийняв рішення від 06.12.2021 про утримання з позивача переплати по особовому рахунку НОМЕР_1 в розмірі 20% від суми призначеної допомоги (а.с.15). Відповідно до довідки начальника Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 23.11.2021 №141 позивачу нараховано переплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за періоди з 01.07.2016 по 31.05.2021 в сумі 325746,60 грн. (а.с.18).

Позивач у листопаді 2021 року подала нові заяву та декларацію для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк. Рішенням відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації позивачу призначено допомогу на період 01.11.2021 по 30.04.2022 (а.с.16).

Вважаючи протиправними рішення: від 11.06.2021 №208 про відмову у призначенні допомоги з 01.07.2016 по 30.06.2020; від 11.06.2021 №209 про відмову у призначенні допомоги з 01.05.2021 по 31.10.2021; від 13.06.2021 реєстраційний номер 11660 про припинення з 01.06.2021 виплати соціальної допомоги; від 06.12.2021 про утримання переплати з позивача в розмірі 20% від суми призначеної допомоги, позивач звернулася до суду з даним позовом, тому просить зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2021 по 31.10.2021 та зобов`язати відповідача повернути позивачу утримані кошти згідно рішення від 06.12.2021 про утримання переплати в розмірі 20% від суми призначеної допомоги.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Частиною першою статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

Пунктом 1-2 частини 1 статті 15 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" установлено, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати, визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (надалі Порядок від 24.02.2003 №250).

Згідно з пунктом 2 Порядку від 24.02.2003 №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Відповідно до пункту 5 Порядку від 24.02.2003 №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім`ї подає нові заяву та декларацію.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (в редакції Закону №208-IV від 24.10.2002; із змінами, внесеними згідно із Законами №3365-IV від 18.01.2006, №1000-V від 03.05.2007; в редакції Закону №796-VI від 24.12.2008) якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Слід зазначити, що статтю 7 виключено на підставі Закону №646-IX від 02.06.2020.

Згідно підпункту 4 пункту 10 Порядку від 24.02.2003 №250 державна соціальна допомога не призначається, якщо у власності малозабезпеченої сім`ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

При цьому не враховуються транспортні засоби, отримані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності членів малозабезпеченої сім`ї транспортних засобів зазначається у декларації.

Згідно з пунктом 16 Порядку від 24.02.2003 №250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

У відповідності до пункту 25 Порядку від 24.02.2003 №250 якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї;

повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 25.03.2020 у справі №234/9643/19.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи. У справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнішний спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року, «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» від 08 квітня 2008 року, «Москаль проти Польщі» від 15 вересня 2009 року).

Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» від 18 червня 2002 року та «Беєлер проти Італії» від 05 січня 2000 року). Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.

Як встановлено, відповідно до акту Головного державного соціального інспектора відділу адміністративного забезпечення №2 Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 19.05.2021 №11 перевіркою достовірності поданої інформації про доходи та майновий стан осіб, які отримують державну соціальну допомогу встановлено, що позивач при звернені за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не задекларувала відомості про наявні у власності чи володінні сім`ї транспортні засоби (механізми). Згідно даних територіального сервісного центру МВС від 23.04.2021 №31/9/2/451 чоловік позивача ОСОБА_2 на час первинного звернення у липні 2016 року та наступних звернень мав у власності два транспортні засоби: автомобіль Skoda Fabia 1397 (2002 року випуску) та мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску). У відповідності до пп.4 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 сім`я не мала права на отримання допомоги з 01.03.2021 (а.с.17, 19, 20).

Згідно довіреності від 28.04.2011, зареєстрованої в реєстрі за №597, чоловіком позивачки - ОСОБА_2 надано ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розпорядження мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску), в тому числі надано право безоплатно переганяти чи транспортувати ТЗ по місцю потреби, в тому числі за кордон з метою виконання вище зазначених повноважень, керувати даним ТЗ, зняти з обліку та в разі втрати отримати дублікат реєстраційного документа в органах ДАІ, подавати від його імені документи, заяви, в тому числі про його сімейний стан, розписуватись за нього, підписувати відповідний договір, отримувати вручені від продажу або обміну мотоцикла, належні позивачу гроші, проводити огляд ТЗ, замінювати номерні знаки і агрегати, міняти колір ТЗ, сплачувати транспортний податок, у випадку спричинення автотранспортному засобу пошкодження іншими особами в результаті ДТП укладати, якщо буде в тому необхідність, від його імені договори про відшкодування заподіяної шкоди, отримувати і сплачувати по таких договорах грошові суми у розмірах згідно з калькуляціями, актами, тощо, вчиняти всі інші дії та формальності, пов`язані з довіреністю (а.с.21).

У відповідності до розписки від 28.04.2011 ОСОБА_4 придбав у чоловіка позивачки вказаний мотоцикл за 4800 грн. (а.с.22).

Отже, чоловік позивачки відчужив мотоцикл VМ 125-5 (2008 року випуску), оформивши генеральну довіреність з правом перереєстрації його в органах територіального сервісного центру МВС.

При цьому, в матеріалах справи відсутні відомості про те, що позивач, подаючи декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та невказавши у ній відомості про наявність мотоцикла VМ 125-5 (2008 року випуску), мала на меті навмисно приховати ці дані.

Про дані обставини позивачу не було відомо до прийняття оскаржуваних рішень.

Отже, враховуючи соціальний статус сім`ї позивача, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права позивача, примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення на позивача надмірного тягаря.

За таких обставин, враховуючи вищенаведене, відповідач протиправно оскаржуваними рішеннями відмовив позивачу у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2016 по 30.06.2020 та з 01.05.2021 по 31.10.2021, припинив виплату позивачу з 01.06.2021 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та утримав переплату в розмірі 20% від суми призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, слід: визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 11.06.2021 №208 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2016 по 30.06.2020; визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 11.06.2021 №209 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2021 по 31.10.2021; визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 13.06.2021 реєстраційний номер 11660 про припинення з 01.06.2021 виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 ; визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 06.12.2021 про утримання переплати з ОСОБА_1 в розмірі 20% від суми призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям; зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2021 по 31.10.2021; зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повернути ОСОБА_1 утримані кошти згідно рішення від 06.12.2021 про утримання переплати в розмірі 20% від суми призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 11.06.2021 №208 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2016 по 30.06.2020.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 11.06.2021 №209 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.05.2021 по 31.10.2021.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 13.06.2021 реєстраційний номер 11660 про припинення з 01.06.2021 виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу адміністративного забезпечення №2 (смт. Рожнятів) Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації від 06.12.2021 про утримання переплати з ОСОБА_1 в розмірі 20% від суми призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193436, вул. Чорновола, 12, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) призначити та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з 01.05.2021 по 31.10.2021.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193436, вул. Чорновола, 12, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) утримані кошти згідно рішення від 06.12.2021 про утримання переплати в розмірі 20% від суми призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.