Ухвала суду № 106401476, 22.09.2022, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
22.09.2022
Номер справи
127/21374/22
Номер документу
106401476
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Cправа № 127/21374/22

Провадження № 1-кс/127/8534/22

У Х В А Л А

Іменем України

22 вересня 2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді: Гриневича В.С.,

секретар судового засідання: Щербатюк І.Б.

за участю:

слідчого: Чорноблавського О.М.

розглянувши всудовому засіданнів м.Вінниці взалі судуклопотання слідчогочетвертого слідчоговідділу (здислокацією ум.Вінниці)Територіального управлінняДБР,розташованого умісті Хмельницькому,майора Державногобюро розслідуваньЧорноблавського ОлександраМихайловича пронадання дозволуна проведенняогляду, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, майор Державного бюро розслідувань Чорноблавський Олександр Михайлович звернулась до суду з клопотанням, погодженим з прокурором Зайцевим Д.В., про проведення огляду земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 0520680200:01:007:0841, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, право власності на яку зареєстровано за Агрономічною сільською радою.

Клопотання мотивовано тим, що слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021020000000231 від 04.06.2021 за фактом того, що посадові особи Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, під час перебування на посадах, зловживаючи своїм службовим становищем, вступивши у злочинну змову з посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області та Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, самовільно використовують земельні ділянки комунальної власності на території Агрономічної сільської ради Вінницького району, загальною площею 8 га, які є землями історико-культурної спадщини за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.05.2016 управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації надіслало до Агрономічної сільської ради листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА М. Потучика про те, що на території Агрономічної сільської ради є пам`ятка археології, а саме поселення Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери, та останнім долучено до вказаного листа документ план розташування пам`ятки археологічної спадщини Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області на якому чітко зазначено та виділено частину земельної ділянки.

Лист М. Потучика врахований при затвердженні плану зонування території села Агрономічного, який був затверджений рішенням 8 сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 18.05.2016 № 106. Тобто, вказаним рішенням сесією затверджено план зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, схема зонування території с. Агрономічне, схема планувальних обмежень М 1:2000, який і дії дотепер.

На вказаному плані, який виконаний в кольоровому форматі чітко міститься зображення рожевого кольору з позначкою Садибна забудова в зоні земель ІК (можлива тільки після зняття обмежень з дозволу відповідального органу культурної спадщини).

Відповідно до ч. 2 ст. 14 та ст. 37 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» об`єкт культурної спадщини, до вирішення питання про його занесення до державного реєстру нерухомих пам`яток України підлягає охороні відповідно до вимог цього закону.

В подальшому, 06.06.2021 ФОП ОСОБА_1 виготовив проект землеустрою щодо виділення у власність земельної ділянки, як земель сільськогосподарського призначення ОСОБА_2 кадастровий номер земельної ділянки 0520680200:01:007:0841 площею 2 га.

Далі у Агрономічній сільській раді відбулось засідання земельної комісії на якій виявилось що в матеріалах проектної документації ФОП ОСОБА_1 міститься оригінала листа № 5834/02-02, від 18.12.2020 з мокрою печаткою за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА М. Потупчика, про те що на даних земельних ділянках пам`ятки культурної спадщини та землі історико-культурного призначення відсутні.

В подальшому, земельною комісією агрономічної сільської ради з метою запобігання порушення законодавства України, здійснено перевірку плану зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, на якому станом на червень 2021 року містилась позначка що вказана земельна ділянка площею 2 га, входить до земельної ділянки площею 8 га, яка є землями історико-культурної спадщини та комісією не беручи до уваги листи ОСОБА_3 , комісією рекомендовано сесії відмовити у затвердженні проекту землеустрою.

30.06.2021 - 11 сесією 8 скликання Агрономічної сільська рада відмовлено ОСОБА_2 , у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Останні вказане рішення оскаржили до адміністративного суду.

Так, 18.12.2020 ОСОБА_4 , являючись службовою особою, діючи умисно, достовірно знаючи, що земельна ділянка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області кадастровий номери 0520680200:01:007:0841 є землями історико-культурного призначення та є пам`яткою археології, а саме поселення Скіфської культури 7-6 століття до нашої ери, видав завідомо неправдиві документи довідки: № 5834/02-02 на ім`я ОСОБА_2 , про те, що на земельних ділянках пам`ятки культурної спадщини та землі історико-культурного призначення відсутні.

26.07.2022 з даного кримінального провадження матеріали досудового розслідування щодо завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА М. Потучика виділено у окреме провадження №620022240040000112 від 26.07.2022 за ч. 1 ст. 366 КК України та в цей же день ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру за ч. 1 ст. 366 КК України.

На виконання доручення слідчого № 14-01-04/156/22 від 21.09.2022, оперативними працівниками Державного бюро розслідувань встановлено, що згідно інформації № 14-02-04/236/22 від 21.09.2022 станом на 21.09.2022 на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області на земельній ділянці з кадастровим номером 0520680200:01:007:0841 здійснено посів зернокультури кукурудза.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0520680200:01:007:0841 площею 2 га, є комунальною формою власності та перебуває у власності Агрономічної сільської ради, код ЄДРПОУ: 04525998.

З метою недопущення зібрання невстановленими особами врожаю, виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення фактичного користувача/користувачів, відібрання за участі спеціаліста Вінницького аграрного університету зразків зернокультур для визначення кількості врожайності та встановлення реальної суми збитків, у слідства виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0520680200:01:007:0841, площею 2 га, що розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

Слідчий Чорноблавський О.М. в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав зазначених у матеріалах клопотання.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Згідно з частиною першою статті 40-1 КПК України дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого.

Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

За приписами частини третьої статті 233 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.

Згідно з частиною першою статті 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий прокурор проводить огляд місцевості, приміщення, речей та документів.

Відповідно до частини другої статті 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)

Відповідно до частини п`ятої статті 237 КПК України при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов`язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.

З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. (ч. 3 ст. 237 КПК)

З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021020000000231 від 04.06.2021 за фактом того, що посадові особи Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, під час перебування на посадах, зловживаючи своїм службовим становищем, вступивши у злочинну змову з посадовими особами Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області та Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, самовільно використовують земельні ділянки комунальної власності на території Агрономічної сільської ради Вінницького району, загальною площею 8 га, які є землями історико-культурної спадщини за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 197-1, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.05.2016 управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації надіслало до Агрономічної сільської ради листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА М. Потучика про те, що на території Агрономічної сільської ради є пам`ятка археології, а саме поселення Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери, та останнім долучено до вказаного листа документ план розташування пам`ятки археологічної спадщини Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області на якому чітко зазначено та виділено частину земельної ділянки.

Лист М. Потучика врахований при затвердженні плану зонування території села Агрономічного, який був затверджений рішенням 8 сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 18.05.2016 № 106. Тобто, вказаним рішенням сесією затверджено план зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, схема зонування території с. Агрономічне, схема планувальних обмежень М 1:2000, який і дії дотепер.

На вказаному плані, який виконаний в кольоровому форматі чітко міститься зображення рожевого кольору з позначкою Садибна забудова в зоні земель ІК (можлива тільки після зняття обмежень з дозволу відповідального органу культурної спадщини).

Відповідно до ч. 2 ст. 14 та ст. 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини» об`єкт культурної спадщини, до вирішення питання про його занесення до державного реєстру нерухомих пам`яток України підлягає охороні відповідно до вимог цього закону.

В подальшому, 06.06.2021 ФОП ОСОБА_1 виготовив проект землеустрою щодо виділення у власність земельної ділянки, як земель сільськогосподарського призначення ОСОБА_2 кадастровий номер земельної ділянки 0520680200:01:007:0841 площею 2 га.

Далі у Агрономічній сільській раді відбулось засідання земельної комісії на якій виявилось що в матеріалах проектної документації ФОП ОСОБА_1 міститься оригінала листа № 5834/02-02, від 18.12.2020 з мокрою печаткою за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА М. Потупчика, про те що на даних земельних ділянках пам`ятки культурної спадщини та землі історико-культурного призначення відсутні.

В подальшому, земельною комісією агрономічної сільської ради з метою запобігання порушення законодавства України, здійснено перевірку плану зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, на якому станом на червень 2021 року містилась позначка що вказана земельна ділянка площею 2 га, входить до земельної ділянки площею 8 га, яка є землями історико-культурної спадщини та комісією не беручи до уваги листи ОСОБА_3 , комісією рекомендовано сесії відмовити у затвердженні проекту землеустрою.

30.06.2021 - 11сесією 8 скликання Агрономічної сільська рада відмовлено ОСОБА_2 , у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Останні вказане рішення оскаржили до адміністративного суду.

Так, 18.12.2020 ОСОБА_4 , являючись службовою особою, діючи умисно, достовірно знаючи, що земельна ділянка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області кадастровий номери 0520680200:01:007:0841 є землями історико-культурного призначення та є пам`яткою археології, а саме поселення Скіфської культури 7-6 століття до нашої ери, видав завідомо неправдиві документи довідки: № 5834/02-02 на ім`я ОСОБА_2 , про те, що на земельних ділянках пам`ятки культурної спадщини та землі історико-культурного призначення відсутні.

26.07.2022 з даного кримінального провадження матеріали досудового розслідування щодо завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА М. Потучика виділено у окреме провадження №620022240040000112 від 26.07.2022 за ч. 1 ст. 366 КК України та в цей же день ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру за ч. 1 ст. 366 КК України.

На виконання доручення слідчого № 14-01-04/156/22 від 21.09.2022, оперативними працівниками Державного бюро розслідувань встановлено, що згідно інформації № 14-02-04/236/22 від 21.09.2022 станом на 21.09.2022 на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області на земельній ділянці з кадастровим номером 0520680200:01:007:0841 здійснено посів зернокультури кукурудза.

Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №42021020000000231 від 04.06.2021, заявою про вчинення кримінальних правопорушень від 01.06.2021, листами Агрономічної сільської ради, протоколом допиту свідка від 12.07.2021, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 01.02.2022, протоколом допиту свідка від 17.02.2022, проектом землеустрою, оперативною інформацією зафіксованою в рапорті (з фотознімками) працівника ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, протоколом допиту свідка від 07.07.2022.

Як зазначив слідчий у клопотанні з метою недопущення зібрання невстановленими особами врожаю, виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення фактичного користувача/користувачів, відібрання за участі спеціаліста Вінницького аграрного університету зразків зернокультур для визначення кількості врожайності та встановлення реальної суми збитків, у слідства виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0520680200:01:007:0841, площею 2 га, що розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.

Як уже зазначалося, згідно з частиною першою статті 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, слідчий прокурор проводить огляд місцевості, приміщення, речей та документів.

З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №310450574 від 21.09.2022 слідує, що право власності на земельну ділянку площею 2га,кадастровий номер0520680200:01:007:0841,яка розташованана територіїАгрономічної сільськоїради Вінницькогорайону Вінницькоїобласті, перебуває в комунальній власності та зареєстровано за Агрономічною сільською радою.

З огляду на вищевикладене, зважаючи на необхідність всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 0520680200:01:007:0841, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, право власності на яку зареєстровано за Агрономічною сільською радою, з метою фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення.

Таким чином, слідчий суддя вважає клопотання про огляд обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 237, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл слідчому четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, майору Державного бюро розслідувань Чорноблавському Олександру Михайловичу та слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №42021020000000231 від 04.06.2021, на проведення огляду земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 0520680200:01:007:0841, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, право власності на яку зареєстровано за Агрономічною сільською радою, з метою фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення.

Ухвала дієпротягом одногомісяця здня їїпостановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя