Справа № 2- а-304/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача протиправними та стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 8756,40 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення разом з неповнолітніми дітьми та 55399,50 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у звязку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають та позивачка працює на радіоактивно забрудненій території, має право на зазначені пільги.
Позивачка в судове засідання не зявилася, але від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглядати справу без їх участі.
Встановлено, що позивачка є потерпілою 3-ої категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживає разом з неповнолітніми дітьми: дочкою- ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочкою ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, які також є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, в смт.Нові Білокоровичі Олевського району Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення , що стверджується копіями посвідчень потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.
Позивачка на даний час працює в Білокоровицькій сільській лікарській амбулаторії Олевського району Житомирської області, що розміщується на території гарантованого добровільного відселення , а саме: в с. Білокоровичі Олевського району Житомирської області, що підтверджується довідкою з місця роботи і отримує щомісячно по місцю роботи, яке фінансується стосовно зазначених виплат відповідачем допомогу в розмірі 2,10 грн. на себе та на своїх неповнолітніх дітей та доплату до заробітної плати в розмірі 10,50 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, які встановлені на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її неповнолітніх дітей у їхньому праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 жовтня 2008 року по даний час становить:
- з 01.10.2008 р. -545.00 грн.
- з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
- з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
- з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
- з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
- з 01.11.2009 р.- 744. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позов в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення частково в межах річного терміну з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця (12 міс. х 2,10 грн. = 25,20 грн.) , тобто:
З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 1 міс. х 40 % = 218 грн.,
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. 605 грн. х 4 міс. х 40 % = 968 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. -625 грн. х 3 міс. х 40 % = 750 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. х 40 % = 756 грн.,
З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. - 650 грн. х 1 міс. х 40 % = 260 грн.
Всього: 2952,00 грн.
Таким чином: 2952,00 -25,20 грн. отриманих коштів = 2926,80 грн.х3=8780,40 грн., які слід стягнути на користь позивачки та її дітей, оскільки вона звернулася за захистом своїх прав до суду 18 листопада 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).
На підставі того, що доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення , належить до соціальних виплат , а не до структури заробітної плати, тому до стягнення на користь позивачки зазначена доплата підлягає в межах річного терміну з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів в розмірі 115,50 грн., тобто:
З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 1 міс. х 2= 1090 грн.,
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. 605 грн. х 4 міс. х 2 = 3630 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. -625 грн. х 3 міс. х 2 = 3750 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. х 2 = 3780 грн.,
З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. - 650 грн. х 1 міс. х 2 = 1300 грн.
Всього 13550 грн.
Таким чином: 13550,00 грн. 115,50 грн. отриманих коштів = 13434,50 грн.
Кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям ОСОБА_4 та ОСОБА_3 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ протиправними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 та її неповнолітніх дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 8780,40 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 13434,50 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“. .
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 91,20 грн. на користь держави.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 134,34 грн. на користь держави.
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: