Постанова № 10637632, 21.06.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
2-а-245
Номер документу
10637632
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2- а-245/10

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2010 року м. Олевськ

Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,

В С Т А Н О В И В :

Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять суд визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на їх користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 2884,80 грн. та 7810,00 грн. допомоги як особі, яка разом з неповнолітніми дітьми проживає на території радіоактивного забруднення у зв’язку з тим, що вони є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.

Позивачі в судове засідання не з’явилися, але в позові просять розглядати справу без їхньої участі, позовну заяву підтримують повністю.

Представник управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з’явився, але від нього надійшло письмове заперечення відносно позову, з проханням розглядати справу без участі представника відповідача. Встановлено, що позивачі є потерпілими внаслідок аварії на ЧАЕС з категорії, проживають разом зі своїми неповнолітніми дітьми: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, які є потерпілими від Чорнобильської катастрофи, в с.Замисловичі Олевського району Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року – відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копіями свідоцтв про народження дітей, копіями паспортів позивачів, довідками з місця проживання.

Позивачі з 01 жовтня 2008 року по 01 жовтня 2009 року отримують щомісячно допомогу в розмірі 2,10 грн. кожному, тобто, на себе та на неповнолітніх дітей відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 за місцем проживання в Замисловицькій сільській раді Олевського району, що фінансується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідкою з місця проживання.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога нараховується та виплачується за місцем проживання .

Згідно «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм , пов’язаних із соціальним захистом громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936, головним розпорядником кошті бюджету , які виділяються для цих цілей є Міністерство праці та соціальної політики України. Даним порядком визначається також розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня , в тому числі управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкоми міських, районних у містах рад.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги. Виплата допомоги по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачів та їхніх неповнолітніх дітей у їх праві

на отримання допомоги в розмірі, зазначеному в ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив їх право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 жовтня 2008 року по даний час становить:

• - з 01.10.2008 р.-545. 00 грн.

• - з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.

• - з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.

• - з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.

• - з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.

• - з 01.11.2009р. – 744.00 грн.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, позов позивачів в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення частково, тобто в межах річного терміну з 01 листопада 2008 року по 01 жовтня 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця (11 міс. х 2,10 грн. = 23,10 грн.) , тобто:

ОСОБА_1 :

З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 1 міс. х 40 %= 218 грн.,

З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 4 міс. х 40 % = 968 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. х 40 % = 750 грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. х 40 % = 756 грн.

Таким чином, 2692,00 грн. – 23,10 грн. отриманих коштів = 2668,90 грн., оскільки позивач звернуся за захистом своїх прав до суду 04 листопада 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).

ОСОБА_2 разом з неповнолітніми дітьми:

З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 грн. х 1 міс. х 40 % х2= 436 грн.,

З 01.12.2008 р. по 01.02.2009 р. - 605 грн. х 2 міс. х 40 % х2= 968 грн.,

З 01.02.2009 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 2 міс. х 40 % х3= 1452 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. х 40 % х3 =2250 грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. х 40 % х3 = 2268 грн.

Таким чином, 7374 грн. – 63 грн. отриманих коштів = 7311,00 грн., оскільки позивачка звернулась за захистом своїх прав до суду 04 листопада 2009 року (тобто в межах річного терміну з дня звернення до суду).

Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Керуючись ст. 22 Конституції України, », ст. 37 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 і ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та їхнім неповнолітнім дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_4 коштів, передбачених ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ – протиправними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 та її неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 7311,00 грн. допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення та на користь ОСОБА_1 2668,90 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь держави 54,40 грн. державного мита.

В решті позову відмовити за безпідставністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: