Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 127/3965/22
Провадження № 2/127/584/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.09.2022 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про зобов`язання виконати умови договору, -
вирішив:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про зобов`язання виконати умови договору. Позов мотивовано тим, що в 1996 року позивач була прийнята в члени колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) Україна с. Слобода Кустовецька Хмільницького району Вінницької області. В період членства та роботи в КСП Україна с. Слобода Кустовецька було проведено розпаювання земель КСП - 06 травня 1996 року Крижанівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області видано КСП Україна Державний акт на право колективної власності на землю, до якого додано список осіб, які мають право на земельну частку (пай). По невідомим причинам позивач не була включена до списку осіб, які мали право на земельні частки (паї). Згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 9 квітня 2020 року, справа .№2 149/2829/19,визнано за ОСОБА_1 ,право наземельну частку(пай)розміром 3,9080умовних кадастровихгектарів натериторії Крижанівськоїсільської радиХмільницького районуВінницької областізгідно Державногоакту направо колективноївласності наземлю КСП«Україна» від6травня 1996року тазареєстрованим за№.31від 06.05.1996року.Постанова набралазаконної силиз 9квітня 2020року.У відповідностідо ЗаконуУкраїни «Пропорядок виділенняв натурі(намісцевості)земельних діляноквласникам земельнихчасток (паїв)»,-позивач звернуласядо Крижанівськоїсільської ради,яка прийняларішення від15.12.2020року №375,згідно якогонадано позивачудозвіл нарозробку проектувідведення земельноїділянки (частки(паю)3,9080умовних кадастровихгектарів)для наданняу власністьдля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва натериторії Крижанівськоїсільської радиХмільницького районуВінницької областііз земельколишнього КСП«Україна» згідноДержавного актуна правоколективної власностіна землюКСП «Україна»від 6травня 1996року -земель резервногофонду к.№0524883300:04:002:0019.А такожсільська раданадала позивачувідповідне Викопіювання.У відповідностідо вищевказанихдокументів позивачзвернулася доДП Вінницькийнауково-досліднийта проектнийінститут землеустроюпро виготовленняпроект землеустроющодо відведенняземельної ділянки на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області. Було укладено Договір № 774 на виконання землевпорядних робіт від 15.03.2021 року. У відповідності до додатків №1 та № 2 до Договору визначено вартість робіт у сумі 4800,00 грн., які позивач сплатила в той же день. У відповідності до даного Договору : 1.1Предметом Договору є: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області. 1.2У порядку та на умовах, визначених цим договором, Виконавець бере на себе зобов`язання виконати зазначені в пункті 1.1. цього Договору землевпорядні роботи, а Замовник зобов`язується прийняти результат таких робіт (технічну документацію) і сплатити Виконавцеві вартість виконаних робіт. 5.1Виконавець приступає до виконання робіт за Договором за умови повної оплати вартості робіт за цим договором не пізніше 5 календарних днів з моменту отримання від Замовника вихідних матеріалів відповідно до чинного законодавства України щодо об`єкта, визначеного в п.1.1 Договору. 5.2Строк виконання робіт складає 6 (шість) місяців з дня отримання від Замовника вихідних матеріалів. 7.1 За невиконання чи неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно із чинним законодавством та цим Договором. 7.7 Усі спори, пов`язані із цим договором, його укладанням або такі, що виникають в процесі виконання умов цього Договору вирішуються шляхом переговорів між представниками Сторін.7.8 Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку згідно з чинним законодавством України. Через деякий час позивачу подзвонили з Інституту та поставили до відома, що земельна ділянка, яка виділяється їй в натурі (на місцевості) знаходиться на орендованій землі, то без дозволу орендаря проект землеустрою розроблятися не буде. Зважаючи на таку раптову категоричність позивач звернулася за правовою допомогою до адвоката, який допоміг скласти листа від 18.03.2021 року на адресу Інституту про те, що для розроблення проекту землеустрою та здійсненні інших дій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) - дозвіл орендаря не потребується. Це викликало у директора Інституту не об`єктивне сприйняття, неабияку реакцію, так ніби цим позивач його авторитет заділа. У листі від 26.03.2021 року № 1409 директор Інституту вказав, що потрібна уже не проста згода, а нотаріально посвідчена згода орендаря на проведення робіт із землеустрою щодо такої земельної ділянки; рішення Крижанівської сільської від 15.12.2020 року № 375 не може бути підставою для виконання робіт, оскільки земельна ділянка станом на 15.12.2020 року не належала до комунальної власності Крижанівської сільської ради. Через два місяці директор Інституту вимушений був визнати свою помилку і відповідно до листа від 10.06.21 р № 2936, - уже не потребувалося нотаріально посвідченої згоди орендаря. Проте і надалі договір не виконувався. У відповідності до листа директора Інституту від 06.09.21 року № 3548, - останній надалі залишився стверджувати, що станом на 15.12.2020 року земельна ділянка не належала до комунальної власності Крижанівської сільської ради. Однак виділ в натурі земельного паю колишньому членові КСП здійснюється не у відповідності до Земельного Кодексу України, де органи місцевого самоврядування розпоряджаються комунальними землями, а у відповідності до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», де органу місцевого самоврядування надано повноваження щодо виділ в натурі земельного паю з земель колишнього КСП, які не є державними. Згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 9 квітня 2020 року, мені належить право на земельну частку (пай) на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області згідно Державного акту на право колективної власності на землю КСП «Україна». Тому і Крижанівська сільська рада діючи у відповідності до повноважень, визначених Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» прийняла рішення від 15.12.2020року № 375, згідно якого надано позивачу дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки (частки (паю) на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області із земель колишнього КСП «Україна». Вказане рішення Крижанівської сільської ради не скасовано та не визнано не дійсним. Таким чином відмова Інституту від виконанні Договору № 774 на виконання землевпорядних робіт від 15.03.2021 року є незаконною та фактично направлена на позбавлення позивача права власності на земельну ділянку. У зв`язку з цим позивач звернулася із скаргою до засновника Інституту Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. У відповіді від 25.10.2021 року Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру вказала наступне : «Відповідно до частин другої та третьої статті 26, частини другої статті 27 Закону України «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем, роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою та фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Замовники документації із землеустрою за рахунок власних коштів мають право на вибір розробника та укладення з ним договору, якщо інше не передбачено законодавством. України. Згідно зі статтею 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони, є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та. визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Відповідно до вимог, статті 6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні є, зокрема, заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини. З переліком, сертифікованих інженерів-землевпорядників можна ознайомитись на офіційному сайті Держгеокадастру. Тобто рекомендовано звернутися до іншого замовника. Однак Інститут такий же замовник і зобов`язаний виконати Договір № 774 на виконання землевпорядних робіт від 15.03.2021 року. Просить зобов`язати державне підприємство Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою виконати проект землеустрою у відповідності до договору № 774 на виконання землевпорядних робіт від 5 5.03.2021 року, укладеного між державним підприємством Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою та ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 16.02.2022року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В судовому засіданні представника позивача позов підтримав, просив задовольнити
Представник відповідача в судове засідання не з`явився надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, згідно поданого відзиву на позовну заяву позовні вимоги не визнав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно постанови Вінницького апеляційного суду від 9 квітня 2020 року, справа .№2 149/2829/19, визнано за ОСОБА_1 , право на земельну частку (пай) розміром 3,9080 умовних кадастрових гектарів на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області згідно Державного акту на право колективної власності на землю КСП «Україна» від 6 травня 1996 року та зареєстрованим за №.31 від 06.05.1996 року. Постанова набрала законної сили з 9 квітня 2020 року.
Крижанівською сільською радою було прийнято рішення від 15.12.2020 року № 375, згідно якого надано позивачу дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки (частки (паю) 3,9080 умовних кадастрових гектарів) для надання у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області із земель колишнього КСП «Україна» згідно Державного акту на право колективної власності на землю КСП «Україна» від 6 травня 1996 року - земель резервного фонду к.№0524883300:04:002:0019. А також сільська рада надала позивачу відповідне Викопіювання.
У відповідностідо вищевказанихдокументів позивачзвернулася доДП Вінницькийнауково-досліднийта проектнийінститут землеустроюпро виготовленняпроект землеустроющодо відведенняземельної ділянки на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
Було укладено Договір № 774 на виконання землевпорядних робіт від 15.03.2021 року. У відповідності до додатків №1 та № 2 до Договору визначено вартість робіт у сумі 4800,00 грн., які позивач сплатила в той же день.
У відповідності до даного Договору : 1.1Предметом Договору є: Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Крижанівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області. 1.2У порядку та на умовах, визначених цим договором, Виконавець бере на себе зобов`язання виконати зазначені в пункті 1.1. цього Договору землевпорядні роботи, а Замовник зобов`язується прийняти результат таких робіт (технічну документацію) і сплатити Виконавцеві вартість виконаних робіт. 5.1Виконавець приступає до виконання робіт за Договором за умови повної оплати вартості робіт за цим договором не пізніше 5 календарних днів з моменту отримання від Замовника вихідних матеріалів відповідно до чинного законодавства України щодо об`єкта, визначеного в п.1.1 Договору. 5.2Строк виконання робіт складає 6 (шість) місяців з дня отримання від Замовника вихідних матеріалів. 7.1 За невиконання чи неналежне виконання зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно із чинним законодавством та цим Договором. 7.7 Усі спори, пов`язані із цим договором, його укладанням або такі, що виникають в процесі виконання умов цього Договору вирішуються шляхом переговорів між представниками Сторін.7.8 Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку згідно з чинним законодавством України.
Листом від 26.03.2021 року № 1409 директор Інституту вказав, що потрібна нотаріально посвідчена згода орендаря на проведення робіт із землеустрою щодо такої земельної ділянки; рішення Крижанівської сільської від 15.12.2020 року № 375 не може бути підставою для виконання робіт, оскільки земельна ділянка станом на 15.12.2020 року не належала до комунальної власності Крижанівської сільської ради.
Листом від 10.06.21 р № 2936 директор Інституту вказав, що уже не потребувалося нотаріально посвідченої згоди орендаря. Проте і надалі договір не виконувався.
У відповідності до листа директора Інституту від 06.09.21 року № 3548, - останній надалі залишився стверджувати, що станом на 15.12.2020 року земельна ділянка не належала до комунальної власності Крижанівської сільської ради.
Згідно ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (стаття 2).
Підставами длявиділення земельнихділянок унатурі (намісцевості) власникам земельнихчасток (паїв)є рішеннявідповідної сільської,селищної, міської ради.Особи,власники сертифікатівна правона земельнучастку (пай),які виявили бажанняодержати належнуїм земельнучастку (пай)в натурі(на місцевості),подають довідповідної сільської,селищної,міської радизаяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) (стаття3).
Згідно статті5вказаного ЗаконуСільські,селищні,міські радив межахїх повноваженьщодо виділення земельних часток(паїв)у натурі(намісцевості):розглядають заявивласників земельнихчасток (паїв)щодо виділенняїм в натурі(намісцевості)земельних ділянок;приймають рішеннящодо виділенняземельних часток(паїв)у натурі(на місцевості); укладають із землевпорядними організаціями договори на виконання робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та виготовлення відповідної документації із землеустрою, якщо такі роботи виконуються за рахунок місцевого бюджету; сприяють в укладанні договорів на виконання землевпорядними організаціями робіт із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), якщо такі роботи виконуються за рахунок осіб, які мають право на земельну частку (пай), або за рахунок коштів підприємств, установ та організацій, що орендують земельні частки (паї), проектів технічної допомоги тощо; розглядають тапогоджують проектиземлеустрою щодоорганізації території земельних часток (паїв).
Особливості встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) Встановлення межземельних діляноку натурі(намісцевості)власникам земельних часток(паїв)здійснюється напідставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель або технічної документаціїіз землеустрою щодовстановлення (відновлення)меж земельноїділянки в натурі (на місцевості)(стаття 11).
Згідно статті 13 вказаного Закону, нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто, якщо відоме їх місцезнаходження. З моменту державної реєстраціїправа власностіна такуземельну ділянкудоговір оренди припиняється,а державнареєстрація припиненняправа орендипроводиться одночасно здержавною реєстрацієюправа власності. У разі якщо договір оренди невитребуваної (нерозподіленої) земельної ділянки, переданої в оренду в порядку, визначеному цією статтею, закінчився у зв`язку з набуттям права власності на неї до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, орендар має право на збирання такого врожаю. Власник земельної ділянки має право на відшкодування збитків, пов`язаних із тимчасовим зайняттям земельної ділянки колишнім орендарем, у розмірі пропорційно до орендної плати з дня припинення договору до дня збирання врожаю. У разіякщо до1січня 2025року власникневитребуваної земельноїчастки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.
У разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості осіб, визначених абзацами другим- четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю). Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською,селищною,міською радою,на територіїякої такі землі розташовані (стаття 14-1).
Статтею 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК «України») передбачено, що громадяни та юридичні особи набуваютьправа власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За змістом 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно відзиву поданого представником відповідача, останнім не заперечувалося що договір укладений з не виконано.
Загальний перелік способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений статтею 16 ЦК України.
Власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права, який прямо визначається спеціальним законом, що регламентує конкретні цивільні правовідносини.
У частині другій статті 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів судом: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Враховуючи викладене з метою захист прав позивача, суд вважає що позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 992,40 грн у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, згідно ст. ст. 83,116 ЗК України, ст. 526 ЦК України, ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», керуючись ст. ст. 10-13,76-89, 141,178,259,263-265, 279, 352, 354 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Зобов`язати державне підприємство «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виконати проект землеустрою у відповідності до договору № 774 на виконання землевпорядних робіт від 15.03.2021року, укладеного між державним підприємством «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та ОСОБА_1 .
Стягнути з державного підприємства «Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на користь ОСОБА_1 992,40 грн у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дняйого проголошення.В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22.09.2022року.
ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .
ДП «Вінницький науково дослідний та проектний інститут землеустрою», м. Вінниця, вул. Келецька, 63, код ЄДРПОУ 00692127.
Суддя: