СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
15 жовтня 2007 року
Справа № 2-23/11804-2007А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді ,
суддів ,
,
секретар судового засідання
за участю представників сторін:
позивача: Степанова Юрія Вікторовича, довіреність №59 від 12.10.2007, Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим;
позивача: Лукпанової Ксенії В'ячеславівни, довіреність №3 від 09.01.2007, Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим;
відповідача: Карасьова Святослава Сергійовича, довіреність №1433 від 27.09.2007, сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний";
відповідача: В'юшиної Марини Вікторівни, довіреність №1432 від 27.09.2007, сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний";
розглянувши апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іщенко Г.М.) від 05 вересня 2007 року у справі № 2-23/11804-2007А,
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Дзержинського, 30, Джанкой, 96100)
до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" (вул. Свободна, 33, Ізумрудне, Джанкойський р-н, 96116, вул. Октябрьська, 82, Джанкой, Автономна Республіка Крим, 96100)
про продовження строку застосування адміністративного арешту активів,
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 05 вересня 2007 року у справі №2-23/11804-2007А (суддя Іщенко Г.М.) відмовлено у задоволенні позову Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" про продовження строку застосування адміністративного арешту активів.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просить зазначений судовий акт скасувати, продовжити повний адміністративний арешт активів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" код ЄДРПОУ - 00233709 на строк до 1440г. (60 днів.).
Апеляційна скарга мотивована порушенням норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення скарги заперечував, просив постанову господарського суду Автономної Республіки Крим залишити без змін, вважаючи її законною та обґрунтованою.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Як свідчать матеріали справи, 03 вересня 2007року о 12 годині 30 хвилин виконуючий обов'язки начальника Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з поданням про продовження повного адміністративного арешту активів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" на строк до 1440 годин (60 днів).
Вимоги Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим були мотивовані тим, що платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки при наявності законних підстав, що є порушенням підпункту 9.1.2 , "і" пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків уперед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-Ш від 21.12.2000.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 05 вересня 2007 року у справі №2-23/11804-2007А відмовлено у задоволенні позову Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" про продовження строку застосування адміністративного арешту активів.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.07.2007 сільськогосподарським виробничим кооперативом "Ізумрудний" від Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим отримане повідомлення №1863/9/23-1 від 18.07.2007 про проведення планової виїзної перевірки сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний", яка повинна розпочатися з 13.08.2007 і продовжуватися до 07 вересня 2007. Проте, вказане повідомлення на перевірку не містило даних про період, за який буде здійснюватись перевірка.
Отже, 28.07.2007 було складено акт №5/23-1/00233709 недопуску посадових осіб державної податкової служби до проведення документальної перевірки сільськогосподарським виробничим кооперативом "Ізумрудний".
31.08.2007 Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим було прийняте рішення №6/23-1 про застосування адміністративного арешту активів платника податків.
Крім того, 03.09.2007 о 12 годині 30 хвилин Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим звернулась до господарського суду Автономної Республіки Крим з поданням про продовження строків застосування адміністративного арешту активів за рішенням №6/23-1 від 31.08.2007.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимоги Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим про продовження строку адміністративного арешту активів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Згідно з частиною 2 підпункту 9.3.3 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" керівник відповідного податкового органа має право звернутися до суду із поданням про продовження строку арешту активів платника податків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.
З представлених доказів в матеріалах справи вбачається, що такими підставами податковий орган вважає недопуск платником податків посадових осіб податкового органа до проведення планової документальної перевірки.
Наданий Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим акт недопуску "до проведення перевірки" від 28.08.2007 №5/23-1/00233709 не є таким доказом, оскільки він, виходячи з матеріалів справи, не є підставою застосування адміністративного арешту активів платника податків, ні підставою подання про продовження строків адміністративного арешту.
Згідно з підпунктом 9.1.3 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", арешт активів полягає у забороні вчиняти платником податків будь-які дії щодо своїх активів, які підлягають такому арешту, крім дій з їх охорони, зберігання та підтримання у належному функціональному та якісному стані.
Пунктом "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що арешт активів може бути застосований, якщо платник податків відмовляється під проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органа до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів або пов'язані з отриманням інших об'єктів оподатковування, електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування.
Отже, у цьому випадку посилання Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим на пункт "г" підпункту 9.1.2 пункту 9.1 статті 9 Закону України № 2181-ш від 21.12.2000 є безпідставними, оскільки обставини, описані в даній нормі Закону, не відповідають фактичним обставинам справи.
З переписки, з Джанкойською об'єднаної державною податковою інспекцію в Автономній Республіці Крим (лист від 15.08.2007 №4997), що також знайшло своє підтвердження і в судовому засіданні 05 вересня 2007, вбачається, що податкова служба фактично визнала, що вихід на перевірку 13.08.2007 при відсутності у платника податків документів, які підлягають перевірки, не відповідає діючому законодавству. Тому, Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в Автономній Республіці Крим листом від 22.08.2007 №3924 повідомила сільськогосподарський виробничий кооператив "Ізумрудний" про повторний вихід на перевірку 27.08.2007.
Проте, податковим органом не прийнято до уваги той факт, що відповідно до статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", планова виїзна перевірка проводиться за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової перевірки за наявності підстав для їх проведення.
Таким чином, ненадання Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим 28.08.2007 відповідного повідомлення виключає проведення перевірки.
Отже, для продовження адміністративного арешту активів у судовому порядку податковому органу необхідно надати докази, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників податкового органу, підставою для продовження строків адміністративного арешту є відмова платника податків допустити посадових осіб до проведення планової документальної перевірки, а не можливість зникнення або знищення активів у випадку не продовження строку адміністративного арешту активів.
Крім того, жодних доказів наявності підстав вважати, що звільнення з-під арешту активів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" приведе до його знищення, Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим суду не представлено.
Таким чином, оскільки в поняття "активи платника податків" включаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, то термін зникнення, застосовуваний у Законі України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" припускає факт відсутності раніше існуючих активів без будь-якої компенсації.
Судова колегії вважає, що слід зазначити, що відповідно до листа Вищого господарського суду України від 20.08.2002 №06-4/943 "Про деякі питання розгляду господарськими судами подань органів державної податкової служби про продовження строку адміністративного арешту активів платника податків" зазначено, що подання органу державної податкової служби щодо адміністративного арешту активів платника податків повинно містити достатні відомості для вирішення питання про продовження адміністративного арешту, а саме: підстави та обґрунтування зазначеного строку та відомості про розмір податкового боргу.
Крім того, необхідно також звернути увагу на те, що відповідно до вимог підпункту 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" адміністративний арешт активів платника податків є виключним способом забезпечення можливості погашення його податкового боргу.
Відповідно до даної норми, мета застосування адміністративного арешту активів платника податків - забезпечення погашення податкового боргу. Проте, Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим факт наявності у сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" податкового боргу на момент продовження строків адміністративного арешту доведений не був, більш того, Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією в Автономній Республіці Крим було підтверджено факт відсутності у сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ізумрудний" податкового боргу.
При викладених обставинах, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду вважає, що постанову господарського суду Автономної Республіки Крим у справі №2-23/11804-2007А від 05 вересня 2007 року було прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова господарського суду Автономної Республіки Крим у справі №2-23/11804-2007А від 05 вересня 2007 року підлягає залишенню без змін.
Керуючись статтями 24, 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 05 вересня 2007 року у справі № 2-23/11804-2007А залишити без змін.
2.Апеляційну скаргу Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
3.Повний текст ухвали буде складено 23 жовтня 2007 року.
4.Ухвалу може бути оскаржено до Вищого Адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя
Судді