Рішення № 106346429, 20.09.2022, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
20.09.2022
Номер справи
727/6574/22
Номер документу
106346429
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 727/6574/22

Провадження № 2/727/1498/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2022 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді: Літвінової О.Г.

при секретарі: Вальків А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради звернулись до суду з позовом про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям до відповідача ОСОБА_1 , посилаючись на те, що згідно з прийнятим рішенням 6 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 15.04.2021 №177 «Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради VIII скликання від 25.03.2021 №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради»» департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради з 01.07.2021 року ліквідовано та з 15.06.2021 року утворено Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради. Відповідно до пункту 1.6 «Положення про департамент соціальної політики Чернівецької міської ради» затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VIII скликання від 31.05.2021 № 253, Департамент, з дня державної реєстрації юридичної особи є правонаступником прав і обов`язків ліквідованого департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (ЄДРПОУ 26075395).

Зазначає, що 15.03.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (далі Департаменту) із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан. Відповідно до поданої заяви, особи, які отримують вищезазначену допомогу зобов`язуються повернути надміру нараховані кошти у разі подання недостовірних відомостей.

Рішенням Департаменту від 19.03.2019 року відповідачу призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 1164,12 грн. щомісячно. На підставі рішення від 20.07.2020 року здійснено перерахунок розміру допомоги з 01.06.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 2217,04 грн. щомісячно та з 01.07.2020 року по 30.11.2020 року у розмірі 2317,04 грн. щомісячно.

Відповідно до пункту 5 підпункту 5.1. Методики до сукупного доходу сім`ї входить заробітна плата. Згідно з інформацією ДПІ м. Чернівці встановлено, що відповідачка, у третьому кварталі 2018 року отримала дохід в сумі 11250,00 грн. та в четвертому кварталі 2018 року отримала дохід в сумі 3760,00 грн. ознака доходу 101 - дохід отриманий у вигляді заробітної плати. Згідно з листа ФОП ОСОБА_2 №3 від 04.10.2019 року, отриманою Департаментом 10.10.2019 року, ОСОБА_1 отримала дохід в сумі 26230,00 грн. за квітень 2018 - жовтень 2018 року. Крім того департаментом отримано з ФОП ОСОБА_3 трудовий договір щодо працевлаштування ОСОБА_1 строковим терміном з 04.01.2020 року до 04.04.2020 року та заробітною платою у розмірі 4850,00 грн. на місяць, довідку про отримання доходів в сумі 18241,35 грн. з 04.01.2020 року по 17.04.2020 року та наказ про звільнення з роботи ОСОБА_1 . Також отримано з ФОП ОСОБА_4 трудовий договір щодо працевлаштування ОСОБА_1 строковим терміном та заробітною платою у розмірі 4247,00 грн. на місяць, довідку про отримання доходу в сумі 12044,78 грн. з 01.09.2019 року по 31.12.2019 року.

Отже відповідачка, під час звернення за отриманням державної соціальної допомоги свідомо не зазначила в декларації про доходи та майновий стан відомості про отримання доходу, лише надала недостовірні довідки про доходи. Тому дані обставини вплинули на розмір призначення їй державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері.

Розпорядженнями Департамненту від 19.02.2021 року здійснено перерахунок допомоги з урахуванням отриманих доходів в ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 та визначено обсяг надміру виплачених (переплачених) коштів державної соціальної допомоги на дитину одинокій матері в сумі 10042,20 грн. за період з 01.06.2020 року по 30.11.2020 року.

Тому загальна сума переплат склала 3007,02 +10042,20=13049,22 грн., утримано по 20% в сумі 1853,64 грн., не повернутий залишок складає 11195,58 грн.

При цьому, вказують, що Департаментом неодноразово направлялись відповідачу письмові повідомлення та попередження про повернення надміру виплачених бюджетних кошів, однак відповідач сплачених коштів не повернула.

Таким чином, вважають, що оскільки відповідач не задекларувала дохід, відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.

На основі викладеного, просять суд стягнути з ОСОБА_1 , на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - 11195,58 грн. допомоги на дітей одиноким матерям та понесені судові витрати в розмірі 2481,00 грн.

В судове засідання представник позивача - Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради не з`явився, будучи повідомленим про день, час і місце розгляду справи; разом з тим, від них надійшла письмова заява з клопотанням справу розглянути у відсутність їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі і не заперечують щодо винесення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, хоча була повідомленою про час, дату і місце розгляду справи у суді, про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву відповідач не надала, у зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу у її відсутність та постановити заочне рішення.

Згідно ч.8 ст.178 ЦПК України - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, в яких достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням п.3, п.4 ч.1 ст.280 ЦПК України.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В тому числі, суд враховує вимоги ст.80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, у відповідності з ч.2 ст.247, ст.280 ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та за письмовою згодою позивача у порядку заочного розгляду на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що 15.03.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан. Відповідно до поданої заяви, особи, які отримують вищезазначену допомогу зобов`язуються повернути надміру нараховані кошти у разі подання недостовірних відомостей.(а.с.7).

Рішенням Департаменту про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 19.03.2019 року (а.с. 22) відповідачу призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» на період з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 1164,12 грн. щомісячно.

Відповідно до листа ФОП ОСОБА_2 №3 від 04.10.2019 року ОСОБА_1 отримала дохід в сумі 26230,00 грн. за квітень 2018 -жовтень 2018 року (а.с.26).

На підставі рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 15.10.2019 року (а.с.27) здійснено перерахунок розміру допомоги з 01.03.2019 року по 31.08.2019 року у розмірі 3007,02 грн.

Рішенням Департаменту про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 20.07.2020 року (а.с. 50) відповідачу призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» на період з 01.06.2020 року по 30.06.2020 року у розмірі 2217,04 грн. щомісячно та з 01.07.2020 року по 30.11.2020 року у розмірі 2317,04 грн. щомісячно.

ФОП ОСОБА_3 надав трудовий договір №1 від 02.01.2020 року щодо працевлаштування ОСОБА_1 строковим терміном з 04.01.2020 року до 04.04.2020 року та заробітною платою у розмірі 4850,00 грн. на місяць (а.с.55), довідку про отримання доходів в сумі 18241,35 грн. з 04.01.2020 року по 17.04.2020 року (а.с.56) та наказ про звільнення з роботи ОСОБА_1 (а.с.57).

ФОП ОСОБА_4 надав трудовий договір від 18.09.2019 року щодо працевлаштування ОСОБА_1 строковим терміном та заробітною платою у розмірі 4247,00 грн. на місяць (а.с.61), довідку про отримання доходу в сумі 12044,78 грн. з 01.09.2019 року по 31.12.2019 року (а.с.60).

Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 19.02.2021 року здійснено перерахунок розміру допомоги з 01.06.2020 року по 30.11.2020 року у розмірі 10042,20 грн. (а.с.63).

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі-Закон) та п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, який затверджений Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї, тощо).

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пунктів 33, 34 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст.18-3 Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих закладах I- IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).

Відповідно до п. 5.20 Методики, до сукупного доходу сім`ї враховуються доходи, які підлягають оподаткуванню.

В результаті проведеної перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем встановлено, що відповідач не одноразово не зазначала в декларації про отримання доходу у вигляді відшкодування матеріальної шкоди (а.с.8, 39), внаслідок чого виникла загальна сума переплат яка склала 3007,02 +10042,20 = 13049,22 грн. утримано по 20% в сумі 1853,64 грн., не повернутий залишок складає 11195,58 грн.

Будь-яких заперечень зазначеного - відповідачкою суду не подано.

Також, для врегулювання в досудовому порядку спору Департаментом направлялися відповідачу письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів, однак відповідач коштів не повернула (а.с.31-35,67-70).

У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до роз`яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідачка не повідомила про обставини, що стосуються отримання нею доходу в більшому розмірі, аніж подана позивачу декларація про майновий стан та доходи, відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку, в розмірі 11195,58 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.141 ЦПК України також з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись ст.1166 ЦК України, ст.ст.4, 12, 13, 76, 81, 141, 263, 264, 265, 268, 274, 279, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Винести заочне рішення.

Позов Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - 11195,58 (одинадцять тисяч сто дев`яносто п`ять) гривень (п`ятдесят вісім) копійок надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на рахунок: UA618201720343170020000149181 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 44161525.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) гривень понесених позивачем судових витрат на рахунок: UA668201720344200009000149181 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 44161525.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

СУДДЯ: О.Г.Літвінова