Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2022 року Чернігів Справа № 620/3167/22
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖитнякЛ.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Керівника Прилуцької окружної прокуратури до Срібнянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Срібнянської селищної ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з організації проведення робіт з винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» та закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов`язати відповідача відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт з винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що протягом тривалого часу Срібнянською селищною радою не вжито заходів щодо винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський», та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює його належне використання та забезпечення охорони його території.
Суд ухвалою від30.05.2022 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Одночасно, встановлено відповідачу строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Протягом встановленого судом строку відповідач відзив на позов не подав.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Згідно з ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до вимог ч.3, ч.4 ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Подання прокуратурою даної позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні вимог законодавства в галузі охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду, насамперед, задля збереження національного надбання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від13.03.2013 №159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища», Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях (територіальні органи Мінприроди України), припинили виконання своїх повноважень з 17.05.2013 без правонаступництва.
Ліквідація Державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях (на підставі постанови Кабінету Міністрів України від13.03.2013 №159) зумовила відсутність органу державної влади, уповноваженого реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, що надає можливість органу прокуратури в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» подати позов самостійно та набути статусу позивача.
Так, Прилуцькою окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання законодавства при використанні об`єктів та територій природно-заповідного фонду, розташованих в межах Прилуцького району Чернігівської області, виявлено порушення у вказаній сфері.
Встановлено, що рішенням Чернігівського облвиконкому від24.12.1979 №561 з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву, що має велике водоохоронне значення, створено гідрологічний заказник місцевого значення «Дігтярівський», площею 164 га.
Згідно охоронного зобов`язання від10.07.2001 №19/5-578 Держуправлінням екології та природних ресурсів в Чернігівській області передано під охорону землекористувачу, в особі Дігтярівської селищної ради, гідрологічний заказник місцевого значення «Дігтярівський», площею 164 га.
Дігтярівська селищна рада припинила свою діяльність 02.07.2018, а правонаступником її прав та обов`язків є Срібнянська селищна рада на підставі рішення Срібнянської селищної ради від17.11.2017 №11 «Про реорганізацію сільських та селищної рад шляхом приєднання до Срібнянської селищної ради».
Охоронним зобов`язанням від15.07.2020 №19/5-578 Срібнянській селищній раді об`єднаної територіальної громади передається під охорону та дотримання встановленого режиму територія гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» загальною площею 164 га, охоронною зоною 920 га.
Наказом директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації від15.07.2020 №43 затверджено Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Дігтярівський» (далі - Положення). Пунктом 3.4 Положення визначено, що забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах заказника здійснюється землекористувачем, яким відповідно до п.1.7 Положення є Срібнянська селищна рада. Землекористувач на території заказника у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним та Водними кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно - заповідний фонд України», «Про рослинний світ», іншими законодавчими і нормативно - правовими актами та Положенням (п. 1.9 Положення).
Також, відповідно до охоронного зобов`язання від10.07.2001 №19/5-578 землекористувач взяв під охорону вищеназваний заповідний об`єкт і зобов`язується зберегти його та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів, а також провести відмежування заповідного об`єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю, нанесення на планово-картографічні матеріали.
Водночас, згідно даних Публічної кадастрової карти України межі гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» в натурі не визначені.
Відповідно до листа Срібнянської селищної ради від03.02.2022 №02-16/371, технічна документація із землеустрою щодо організації і встановлення меж земельної ділянки на які розташований гідрологічний заказник місцевого значення «Дігтярівський» площею 164 га не розроблялася.
Позивач вважає, що бездіяльність Срібнянської селищної ради щодо не вжиття заходів по винесенню меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський», та не закріплення його меж в натурі (на місцевості) є протиправною, а тому потребує реагування у виді зобов`язання землекористувача вжити заходів по винесенню меж заказника та закріпити його межі в натурі (на місцевості).
Суд зазначає, що згідно зі ст.19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
У статті 2 Земельного кодексу України визначено, що суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення. Згідно із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 43 Земельного кодексу України та ч.1 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
У статті 79 Земельного кодексу України вказано, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до ч.1 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Статтею 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.
Згідно із ч.4 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно- заповідного фонду.
У частині 3 ст.26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» вказано, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Відповідно до ст.60 цього Закону охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно із ст.2 Закону України «Про землеустрій», землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, тощо.
Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація і здійснення землеустрою та вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
У статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути).
Підставою для здійснення землеустрою, відповідно до ст.22 Закону України «Про землеустрій» є рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Згідно із ст.25 вказаного Закону одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.
Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Виходячи з системного аналізу наведених вище норм законодавства, на Срібнянську селищну раду покладено обов`язок по вчиненню дій щодо замовлення проекту землеустрою з організації і встановлення меж території природнозаповідного фонду, а саме: гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський».
Відсутність встановлених меж в натурі гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» фактично унеможливлює його належну охорону та збереження в природному стані болотного масиву, що має велике водоохоронне значення. Крім того, внаслідок не визначення меж заказника в натурі (на місцевості) існує ймовірність використання даної території не за цільовим призначенням.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність Срібнянської селищної ради щодо не вжиття заходів по винесенню меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський», та не закріплення його меж в натурі (на місцевості) є протиправною, а тому потребує реагування у виді зобов`язання землекористувача вжити заходів по винесенню меж заказника та закріпити його межі в натурі (на місцевості).
А отже, позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини2 статті139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки, позивач в даній справі виступає, як орган державної влади, уповноважений реагувати на порушення закону у сфері організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями12, 72, 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Керівника Прилуцької окружної прокуратури до Срібнянської селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Срібнянської селищної ради щодо невжиття заходів з організації проведення робіт з винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Срібнянську селищну раду відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт з винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Дігтярівський» та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - Керівник Прилуцької окружної прокуратури (вул. 1 Травня 50-А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 02910114).
Відповідач - Срібнянська селищна рада (вул.Миру, 43-А, смт.Срібне, Прилуцький район, Чернігівська область, 17300, код ЄДРПОУ 04412573);
Повне рішення суду складено 19.09.2022.
Суддя Л.О. Житняк