Рішення № 106313012, 19.09.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2022
Номер справи
620/3648/22
Номер документу
106313012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2022 року Чернігів Справа № 620/3648/22

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов`язаних з утриманням у вищому військовому навчальному закладі,

В С Т А Н О В И В:

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут (далі - ВІТІ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут 46067,81 грн витрат, пов`язаних з утриманням у вищому військовому навчальному закладі.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після розриву контракту у відповідача виникло зобов`язання щодо відшкодування витрат на утримання під час навчання, а у позивача відповідно - право звернення до суду для захисту майнових інтересів в судовому порядку.

Суд ухвалою від30.05.2022 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Одночасно, встановлено відповідачу 15-денний термін з дня отримання ухвали суду для подання відзиву на позов.

Протягом встановленого судом строку, відповідач відзив на позов не подав. Про розгляд справи повідомлений належним чином, підтвердженням чому є рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 з 25.07.2018 зараховано курсантом першого курсу денної форми навчання на підставі наказу начальника Військового інституту від23.07.2018 №40 (по особовому складу) та наказом начальника ВІТІ (по стройовій частині ) від25.07.2018 №147 з 25.07.2018 зараховано до списків особового складу інституту, на всі види забезпечення, на котлове забезпечення по курсантській нормі 26.07.2018.

25.07.2018 між ним та Міністерством оборони України було укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України, згідно якого ОСОБА_1 зобов`язаний проходити військову службу (навчання) у ВІТІ, сумлінно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів і начальників, свої службові обов`язки.

Після закінчення навчання він зобов`язаний проходити військову службу в Міністерстві оборони України на посадах офіцерського складу протягом 5 років.

Відповідно до п.1 Контракту відповідач зобов`язаний відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з утриманням у Військовому інституті в разі його дострокового розірвання через небажання продовжувати навчання або недисциплінованість чи відмови від подальшого проходження військової служби на посадах офіцерського складу після закінчення цього закладу.

04.02.2022 наказом начальника Військового інституту від04.02.2022 №24 (по стройовій частині ) ОСОБА_1 відраховано з інституту у зв`язку з достроковим розірванням контракту через академічну неуспішність та виключено із списків особового складу інституту та всіх видів забезпечення, з котлового забезпечення з 05.02.2022.

Так, відповідно до Закону України «Про джерела фінансування органів державної влади» до системи органів державної влади належать Кабінет Міністрів України, міністерства, комітети, агентства, служби, адміністрації, департаменти, управління, палати, фонди, інспекції, бюро та інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації.

Безпосереднє керівництво Збройними Силами України здійснює Міністерство Оборони України, яке відповідно до ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» та постанови Кабінету Міністрів України від26.11.2014 №671 «Про Положення про Міністерство оборони України», та є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, а також є органом військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Відповідно до цього Положення, Міністерство Оборони України утворює, реорганізує і ліквідує у встановленому порядку підприємства, установи, організації, контролює їх діяльність та керує економічною та фінансовою роботою в Збройних Силах України. Міноборони України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва, а також у формуванні державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, гідрометеорологічної діяльності.

Органом державної військової та виконавчої влади на місцях у Збройних Силах України є командири (начальники) військових частин (установ, організацій), яким Статутом внутрішньої служби ЗС України, затверджених Законом України від24.03.1999 №548 «Про затвердження Статуту внутрішньої служби ЗС України» надано повноваження виконавчої влади в системі Міністерства оборони України.

Також, як зазначено у ст.1 Закону України «Про оборону України», органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з`єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також військові комісаріати, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Статтею 3 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» передбачено, що Міністерство Оборони України є органом державного управління ЗС України і несе повну відповідальність за їх розвиток та підготовку до виконання завдань оборони, а суб`єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Також, відповідно до ст.8 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України», кошти, одержані від здійснення військовими частинами господарської діяльності, зараховуються до Державного бюджету України та використовуються виключно на національну оборону відповідно до кошторису Міністерства оборони України.

Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут є складовою частиною ЗС України, підпорядкований Міністерству оборони України, і перебуває на утриманні Державного бюджету. Фінансування Збройних Сил України, як визначено ст.15 Закону України «Про Збройні Сили України», здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Основні фонди, обігові кошти управління Інституту є державною власністю, належать до сфери управління Міністерства Оборони України, закріплені за управлінням на праві оперативного управління.

Начальник ВІТІ несе повну відповідальність за його стан та діяльність, ефективне використання закріпленого за ним державного майна, витрачання грошових коштів, контроль за виконанням договірних зобов`язань, тому для захисту порушеного права ВІТІ уповноважений виступати стороною в суді, оскільки згідно вимог ст. 58, 59 Статуту внутрішньої служби ЗС України, командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність ввіреної йому частини (установи) та зобов`язаний вживати заходів щодо відшкодування збитків, заподіяних військовій частині (установі), для чого діяти у відповідності із законом.

Суд зазначає, що інтереси держави є оціночним поняттям і їх захист закріплюється як нормам Конституції України, так і нормами інших правових актів, і в їх основі є потреба у здійснені загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій (програм) у тому числі - спрямованих на захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання описової частини рішення Конституційного Суду України від08.04.1999 №3-РП/99.

Відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України, держава може вбачати свої інтереси не тільки в діяльності державних органів, а і в діяльності інших суб`єктів господарювання, в тому числі - державних установ та організацій.

Так, частиною 10 статті25 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 та підпунктів "д", "е", "є", "ж", "з" пункту 2 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.»

В даному випадку академічну неуспішність суд розцінює як небажання продовжувати навчання, а тому зазначає наступне.

На виконання частини 10 статті 25 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» постановою Кабінету Міністрів України від12.07.2006 №964 був затверджений «Порядок відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах» (далі - Порядок), який визначає механізм відшкодування курсантами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому військовому навчальному закладі у разі дострокового розірвання контракту на проходження військової служби (навчання) у зв`язку з небажанням продовжувати навчання або порушенням дисципліни, а також у разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення вищого навчального закладу.

Відповідно до пункту3 вказаного Порядку - відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв. А, відповідно до пункту4 Порядку - розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом.

На виконання пункту3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від12.07.2006 №964, був виданий спільний наказ Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від16.07.2007 №419/831/240/605/537/219/534, яким затверджений «Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах».

Позивачем відповідно до вимог «Порядку відшкодування витрат...» та «Порядку розрахунку витрат...» були розраховані фактичні витрати, пов`язані з утриманням відповідача в Університеті з дня його зарахування до Університету по день виключення зі списків особового складу Університету, загальна сума яких склала 46067 грн 81 коп. (а.с.14).

Так, пунктом 7 «Порядку відшкодування витрат...», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від12.07.2006 №964, визначено, що у разі відмови курсанта добровільно відшкодувати витрати стягнення їх сум здійснюється у судовому порядку.

Таким чином, невідшкодування на користь Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут відповідачем суми витрат, пов`язаних з його утриманням в навчальному закладі, в добровільному порядку, є підставою для звернення до суду з відповідним позовом та стягненням такої суми у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ознайомлений із розрахунком на відшкодування витрат, пов`язаних з його утриманням, про що свідчить його підпис на листі ознайомлення (а.с.13). На теперішній час добровільне відшкодування витрат на користь Університету не відбувається.

Таким чином, оскільки встановлено небажання відповідача відшкодувати такі витрати у добровільному порядку, слід стягнути з відповідача на користь держави в особі Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут 46067,81 грн витрат, пов`язаних з утриманням у вищому військовому навчальному закладі.

У відповідності до вимог ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити.

Судові витрати по справі згідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов`язаних з утриманням у вищому військовому навчальному закладі задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Військового інституту телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут 46067,81 грн (сорок шість тисяч шістдесят сім гривень 81 коп.) витрат, пов`язаних з утриманням у вищому військовому навчальному закладі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач: Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації ім.Героїв Крут (вул.Московська, 45/1, м.Київ, 01011, код 24978555).

Відповідач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення суду складено 19.09.2022.

Суддя Л.О. Житняк