Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 524/5239/22
Провадження № 2-а/524/126/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2022 року Суддя Автозаводськогорайонного судуміста КременчукаНестеренко С.Г.розглянув матеріалиадміністративної позовноїзаяви ОСОБА_1 доінспекторавзводу №2роти №4БПП умісті КременчуціУПП уПолтавській областістаршого лейтенантаполіції ОбертасаРомана Юрійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2022 року до суду надійшла вказана адміністративна позовна заява, яка передана судді в порядку черговості 16 вересня 2022 року, та яка складена з порушеннями вимог, передбачених ст. 160 КАС України.
Відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об`єднання громадян;
8) примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян;
9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;
11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання;
12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні;
13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
15) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Позивачем не сплачено судовий збір за подання позовної заяви та заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
Вирішуючи дане клопотання, суд приходить до наступного.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» єдиною підставою для відстрочення чи розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є врахування судом майнового стану сторони.
Частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
У ст. 5 вказаного Закону України прямо передбачені випадки звільнення від сплати судового збору, які позивачем не були наведені.
На підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на постанову ВСУ від 13.12.2016 року у справі № 21-1410а16, відповідно до якої у справах, щодо оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення, у розумінні положень статтей 287, 288 КУпАП, ст. 2,3,4 ЗУ «Про судовий збір».
Однак суддя дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору виходячи з наступного.
18 березня 2020 року Велика Палата Верховного Суду у справі №543/775/17відступили від висновку ВСУ, згідно якого за подання позивачем або відповідачем - суб`єктом владних повноважень апеляційної/касаційної скарги на рішення адміністративного суду у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення судовий збір у порядку і розмірах, встановлених Законом № 3674-VI, сплаті не підлягає, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У вказаній постанові Великої ПалатиВерховного Судувід 18березня 2020року зазначено,що усправах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положеньстатей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовуватистатті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом зтим,з оглядуна необхідністьоднакового підходуу визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Звідси оскільки позивачем не було сплачено судовий збір по подачі позову, підстав для звільнення позивача від сплати судового збору не має, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви усправі щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 454 грн. (2270 х 0,2) на наступні реквізити:
Отримувач коштів ГУК у Полт.обл/Автозавод р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37959255
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA618999980313151206000016717
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу: *;101;РНОКПП; Судовий збір, за позовом____(ПІБ), Автозаводський районний суд м. Кременчука.
Таким чином не підлягає задоволенню клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору, оскільки ним не було подано достовірні відомості та докази щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.
Також у адміністративній позовній заяві позивач вказав відповідачем службову особу але не зазначив співвідповідачем суб`єкта владних повноважень, як юридичну особу де проходить службу інспектор, зокрема Департамент патрульноїполіції Національноїполіції, а також не надав копію примірника позовної заяви з додатками для направлення співвідповідачу.
Вказані недоліки з оформлення позовної заяви унеможливлюють відкриття провадження у справі.
За такихобставин,адміністративна позовназаява повиннабути залишенабез рухудля усуненняназваних недоліків,шляхом поданняуточненої позовноїзаяви зоформленням відповіднодо ст.160КАС Українив 3-хпримірниках та надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 160, 169, 241, 243, 248, 287, 293-295, 297 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Адміністративну позовнузаяву ОСОБА_1 доінспекторавзводу №2роти №4БПП умісті КременчуціУПП уПолтавській областістаршого лейтенантаполіції ОбертасаРомана Юрійовича про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків не більше 3-х днів з дня одержання копії ухвали, попередивши, що в іншому випадку адміністративна позовна заява буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: