Рішення № 106278046, 06.09.2022, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.09.2022
Номер справи
927/157/22
Номер документу
106278046
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

Іменем України

06 вересня 2022 року м. Чернігів справа № 927/157/22

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, за участю секретаря судового засідання Репех О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали позовної заяви за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» 03050, м. Київ, вул. Предславинська, 31/11, офіс 87 (office@tehnova.com.ua)До Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» 14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 55-Б (office.otke@ukr.net) (info@teplo.cn.ua) про стягнення 10 622 960 грн. 61 коп.

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: Куценок В.П. - адвокат, дов. від 28.12.2021 № 1

Рішення виноситься після перерв, оголошених в судовому засіданні з 07.07.2022 по 27.07.2022, з 27.07.2022 по 08.08.2022 та з 08.08.2022 по 06.09.2022, на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 06.09.2022, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

ВСТАНОВИВ:

04 лютого 2022 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» до Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» про стягнення 10 523 410,05 грн. заборгованості по оплаті теплової енергії, поставленої в жовтні-грудні 2021 року згідно договору постачання теплової енергії від 11.10.2021 № 621/21, 15 273,00 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 84 277,56 грн. пені за неналежне виконання взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати поставленої теплової енергії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на виконання умов укладеного між сторонами договору він поставив відповідачеві за період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року включно теплову енергію на загальну суму 17 735 707,39 грн. Відповідачем розрахунок за спожиту теплову енергію здійснено частково на загальну суму 3 716 692,60 грн. Сума простроченого платежу становить: за листопад 2021 року - 3 957 609,80 грн, кількість днів прострочення складає 38 календарних днів; за грудень 2021 року - 4 740 692,77 грн, кількість днів прострочення складає 6 календарних днів.

У відповідності з Постановою КМУ від 10 листопада 2021 року № 1209 позивачем здійснено зміну розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 року.

Про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії, в установленому порядку проінформовано споживачів шляхом розміщення на власному веб - сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Таким чином, за період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року включно позивачем поставлено теплової енергії в сукупній кількості 9 687,52 Гкал з врахуванням здійсненого перерахунку на загальну суму 20 343 003,79 грн. з ПДВ.

Станом на 27 січня 2022 року сума простроченої заборгованості за поставлену теплову енергію, яка підлягає сплаті відповідно до умов договору, становить:

за листопад 2021 року, яка підлягала сплаті до 20 числа місяця, що слідує за розрахунковим та не сплачена відповідачем, - 3 957 609,80 грн з ПДВ;

за грудень 2021 року, яка підлягала сплаті до 20 числа місяця, що слідує за розрахунковим та не сплачена відповідачем, - 4 740 692.77 грн з ПДВ.

Відповідач в порушення умов договору за отриману теплову енергію не розрахувався, з врахуванням перерахунку за період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року (включно), у відповідності до Постанови КМУ від 10 листопада 2021 року № 1209, що становить 1 825 107,48 грн, сукупна заборгованість за спожиту енергію, яка підлягала сплаті до 20 числа місяця, що слідує за розрахунковим, тобто до 21 січня 2022 року, та не сплачена відповідачем станом на 27.01.2022 становить 10 523 410,05 грн з ПДВ.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 08.02.2022р. (суддя Романенко А.В.) позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк у 10 календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подачі до суду:

- обґрунтованого належними доказами розрахунку вартості спожитих відповідачем послуг окремо по кожному місяцю (починаючи з жовтня 2021 року), у тому числі щодо коригування вартості таких послуг внаслідок зміни тарифів (та доданням підтверджуючих документів), із зазначенням усіх часткових оплат, зарахованих у спірний період (та доданням підтверджуючих документів);

- належних доказів на підтвердження інформування відповідача про зміну вартості спожитих послуг у спірному періоді, у тому числі шляхом розміщення відповідних публікацій в офіційних джерелах.

Вказана вище ухвала суду від 08.02.2022 отримана позивачем 16.02.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400054053993.

26.04.2022, у встановлений судом процесуальний строк (здана для відправки на пошту 23.02.2022), позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.

В цій заяві позивач зазначив, що ним здійснювалось постачання теплової енергії:

в період з 11.10.2021 по 31.10.2021 включно - за тарифом 1 352,16 грн/Гкал (без ПДВ), встановленим Постановою НКРЕКП від 14.01.2020 № 92 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМІ «ТЕХНОВА»;

в період з 01.11.2021 по 21.12.2021 включно - за тарифом 1 557,75 грн/Гкал (без ПДВ), встановленим Рішенням Виконавчого комітету міської ради від 01.11.2021 № 649 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для потреб бюджетних установ, релігійних організацій, інших споживачів (крім населення)».

Інформація про застосовані та діючі тарифи, розміщена на сайті ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА». Також, про встановлення нового тарифу, згідно Рішення Виконавчого комітету міської ради від 01.11.2021 року № 649, відповідача було додатково повідомлено листом від 01.11.2021 № 26/1-64.

Відповідно до обсягів спожитої теплової енергії та діючих тарифів, позивачем було за період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року включно нараховано 17 735 707,39 грн. Відповідачем розрахунок за спожиту теплову енергію здійснено частково на загальну суму 3 716 692,60 грн. з ПДВ.

Пунктами 47 - 49 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007 № 1198, зі змінами внесеними Постановою КМУ від 10 листопада 2021 року № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу», встановлено відповідний механізм зміни розміру нарахувань за теплову енергію у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії для потреб відповідної категорії споживачів та визначено відповідний механізм зміни.

Пункт 36 Правил № 1198 доповнено абзацом згідно з Постановою № 1209 відповідно до якого Теплопостачальна організація зобов`язана змінювати розмір нарахувань за теплову енергію у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії для потреб відповідної категорії споживачів, згідно з вимогами зазначених Правил.

Так, у відповідності до Постанови від 10.11.2021 № 1209 та п. 36 Правил № 1198 було прийнято рішення про зміну нарахувань із застосуванням наступних коефіцієнтів перерахунку для теплової енергії (грн/Гкал без ПДВ):

жовтень 2021 року - планова вартість 1 Гкал: 1 352,16 грн; перерахована планова вартість 1 Гкал: 1 716,51 грн; коефіцієнт перерахунку: 1,27;

листопад 2021 року - планова вартість 1 Гкал: 1 557,72 грн; перерахована планова вартість 1 Гкал: 1 848,52 грн; коефіцієнт перерахунку: 1,19;

грудень 2021 року - планова вартість 1 Гкал: 1 557,72 грн; перерахована планова вартість 1 Гкал: 1 639,98 грн; коефіцієнт перерахунку: 1,05.

Про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій), у відповідності до Постанови від 10.11.2021 № 1209, проінформовано споживачів шляхом розміщення на власному веб - сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Всього відповідно до умов договору, з урахуванням суми перерахунку за теплову енергію у відповідності до Постанови від 10.11.2021 № 1209 та п. 36 Правил № 1198, відповідачу необхідно було сплатити у строки, встановлені п. 6.5 договору, 10 523 410,05 грн.

Однак, в порушення умов Договору відповідач за отриману теплову енергію не розрахувався. З урахуванням вищевикладеного, сукупна заборгованість за спожиту енергію, яка підлягала сплаті до 20 числа місяця, що слідує за розрахунковим, тобто до 21 січня 2022 року, та не сплачена відповідачем станом на 27.01.2022 становить 10 523 410,05 грн з ПДВ.

На підставі розпорядження від 03.05.2022 № 02-01/35/22 керівника апарату Господарського суду Чернігівської області «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/157/22» був призначений повторний автоматичний розподіл справи № 927/157/22, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С. Сидоренка.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами загального позовного провадження; призначено розгляд позовної заяви в підготовчому засіданні на 07 червня 2022 року; викликано для участі в судовому засіданні представника Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» в якості позивача з одночасним повідомленням останнього про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору; встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Постановляючи дану ухвалу судом було враховано, що Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб; в подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, в останнє - Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», згідно якого продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

За наявною на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області інформацією, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний Суд розпорядженням від 22.03.2022 № 12/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ на Господарський суд Черкаської області.

Згідно розпорядження Голови Верховного Суду від 22.04.2022 № 25/0/9-22 «Про відновлення територіальної підсудності судових справ господарських судів Сумської та Чернігівської областей» відновлено територіальну підсудність судових справ, зокрема Господарського суду Чернігівської області, змінену розпорядженням Голови Верховного Суду від 22 березня 2022 року № 12/0/9-22, із 25 квітня 2022 року.

30 травня 2022 року, у встановлений судом процесуальний строк, відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що підставою сплати ним отриманої теплової енергії є підписані сторонами Акти приймання-передачі теплової енергії оформлені за формою Додатку № 1 до укладеного договору № 621/21 від 11.10.2021 та виставлені Теплопостачальною організацією рахунки.

Так, 31.10.2021 між сторонами підписаний Акт приймання-передачі за яким постачальник передав у жовтні 2021 року, а Замовник прийняв теплової енергії об`ємом 1 511,42 Гкал на суму 2 452 418,00 грн. з ПДВ. У позовних матеріалах позивач підтверджує одержання відповідачем теплової енергії у жовтні 2021 року обсягом 1 511,42 Гкал.

Відповідно до п. 6.5.1 договору, відповідач мав сплатити до 20.11.2021 року 70 (сімдесят) відсотків від суми зазначеної в Акті приймання-передачі (2 452 418,00 грн.), що становить 1 716 692,60 грн.. Решта, згідно п. 6.5.2 Договору, 30 (тридцять) відсотків суми, зазначеної в Акті приймання-передачі відповідач має сплатити до 31.05.2022 року. При цьому, остаточний розрахунок за договором здійснюється на підставі звірки взаєморозрахунків, здійсненої станом на день оплати (відповідно до п. 6.5.2 Договору).

Фактично відповідачем сплачено за жовтень 2021 року 1 716 692,60 грн., зокрема: 18.11.2021р. - 200 000,00 грн., 22.11.2021р. - 200 000,00 грн., 24.12.2021р. - 1 152 783,60 грн. та 24.12.2021р. - 163 909,00 грн. Решта платежу становить 735 725,40 грн. та має бути сплачена до 31.05.2022 року, тобто строк оплати її не настав.

Тобто, заборгованість яка підлягала сплаті до 20.11.2021 року, відсутня як на час звернення з позовом до суду, так і на даний час.

30.11.2021 року між сторонами підписаний Акт приймання-передачі за яким Постачальник передав у листопаді 2021 року, а Замовник прийняв теплової енергії об`ємом 4 553,06 Гкал на суму 8 510 871,14 грн. з ПДВ.

Відповідно до п. 6.5.1 договору, відповідач мав сплатити до 20.12.2021 року 70 (сімдесят) відсотків від суми зазначеної в Акті приймання-передачі (8 510 871,14 грн.), що становить 5 957 609,80 грн., 30 (тридцять) відсотків суми, що становить 2 553 261,34 грн., відповідно до п. 6.5.2 договору відповідач має сплатити до 31.05.2022 року. При цьому, остаточний розрахунок за договором здійснюється на підставі звірки взаєморозрахунків, здійсненої станом на день оплати (відповідно до п. 6.5.2 Договору).

Фактично відповідачем сплачено за листопад 2021 року 2 000 000,00 грн. рівними частинами 29.12.2021р. та 30.12.2021р. Заборгованість яку відповідач мав сплатити до 20.12.2021 року становить 3 957 609,80 грн.

15 грудня 2021 року відповідачем отримано інший Акт прийому - передачі, підписаний з боку позивача, за яким постачальник (ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА») передав згідно з договором від 11.10.2021 № 621 у листопаді місяці 2021 року, а замовник (АТ «ОБЛТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО») прийняв теплову енергію (інші опалення) об`ємом 10 617,54 Гкал загальною вартістю 12 708 803,40 грн. (з ПДВ), а також рахунок - фактуру № 0621/21 від 30.11.2021 на оплату вказаної суми з відображенням об`єму теплової енергії (інші опалення) у листопаді 2021 року - 10 617,54 Гкал.

Відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які містять відомості про господарську операцію. Виходячи з вимог цього Закону (ст. ст. 9, 10), дані бухгалтерського обліку мають бути достовірними.

Акт приймання-передачі теплової енергії за листопад 2021 року має відображати фактичний об`єм цієї господарської операції, здійснений саме у листопаді 2021 року, а не за інший період. Виставлений рахунок має відповідати акту приймання-передачі.

Наданий постачальником новий Акт приймання-передачі від 31.11.2021 не відображав фактичну кількість теплової енергії, переданої саме у листопаді 2021 року.

Листом від 17.12.2021р. № 2717 відповідач повідомив позивача, що замовником вже підписаний Акт прийому-передачі від 30.11.2021, що складений, підписаний та наданий постачальником, згідно з яким у листопаді 2021 року на підставі договору від 11.10.2021р. № 621/21 постачальник передав, а замовник отримав теплову енергію (інші опалення) об`ємом 4 553,06 Гкал на загальну суму 8 510 871,14 грн. (з ПДВ). На цю ж суму отриманий і рахунок-фактура. Тому у АТ «Облтеплокомуненерго» не було підстав проводити оплату за новими актом та рахунком за той же період.

Як у позовній заяві, так і в заяві про усунення недоліків позовної заяви позивач зазначає про отримання відповідачем у листопаді 2021 року теплової енергії об`ємом 4 553,06 Гкал.

АТ «Облтеплокомуненерго» отримало Акт прийому-передачі, за яким постачальник (ТОВ «ФІРМА «ТЕХНОВА») передав згідно з договором від 11.10.2021 № 621/21 у грудні місяці 2021 року, а замовник (АТ «Облтеплокомуненерго») прийняв теплову енергію (інші опалення) об`ємом 19 375,04 Гкал, а також рахунок-фактуру № 0621/21 від 31.12.2021 на оплату згідно договору № 621/21 від 11.10.2021 у грудні 2021 року, повний розрахунок нарахувань згідно рахунку № 0621/21 в 12 місяці 2021 року по договору № 621/21.

АТ «Облтеплокомуненерго» не могло прийняти ці документи до підпису та виконання, оскільки наданий постачальником акт приймання-передачі від 31.12.2021 не відображав фактичну кількість теплової енергії, переданої саме у грудні 2021 року.

У грудні 2021 року споживачем отримано теплової енергії об`ємом 3 623,04 Гкал, що підтверджується матеріалами справи і зазначається самим позивачем у позовній заві та заяві про усунення недоліків позовної заяви.

Листом від 19.01.2022 № 175/09 відповідач повідомив позивача про те, що наданий постачальником Акт приймання-передачі від 31.12.2021 не відображає фактичну кількість теплової енергії, переданої саме у грудні 2021р..

Отже у відповідача не було підстав сплачувати кошти на підставі актів приймання - передачі, які не відображають фактичну кількість теплової енергії, що передана у конкретному місяці.

Окрім того, відповідач вказує, що 23 листопада 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1209 від 10 листопада 2021 року «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із змінами ціни природного газу».

Цією постановою внесені зміни, зокрема у Правила користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 року № 1198, Правила надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022. Зміни стосуються особливостей нарахування (визначення) плати за теплову енергію у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії для потреб відповідної категорії споживачів; особливостей нарахування (визначення) плати за послугу з постачання теплової енергії у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для надання послуги відповідній категорії споживачів.

Пунктом 2 постанови КМУ від 10.11.2021 № 1209 установлено, що:

механізм зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) застосовується до споживачів теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з урахуванням диференціації тарифів, що визначається згідно з Порядком формування тарифів на теплову енергію. її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

Згідно з п. 3 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», цей Порядок не застосовується під час формування тарифів на виробництво теплової енергії теплоелектроцентралями, тепловими електростанціями, атомними електростанціями, когенераційними установками.

Для суб`єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з виробництва електричної та (або) з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях (далі - ТЕЦ), теплових електростанціях (далі - ТЕС) та когенераційних установках, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки з використанням альтернативних джерел енергії, та є ліцензіатами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - ліцензіати), механізм формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію визначається за Методикою формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, що затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.08.2017 № 991.

Постановою НКРЕКП від 24.12.2020 № 2753, яка набула чинності з 01.01.2021, ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА» установлені тарифи на виробництво теплової енергії, що використовуються, у т.ч. для забезпечення послугами інших споживачів. Постановою НКРЕКП від 29.12.2021 № 2977, яка набула чинності з 01.01.2022, ТОВ ФІРМІ «ТЕХНОВА» установлені тарифи на виробництво теплової енергії, що використовуються, у т.ч. для забезпечення послугами інших споживачів. Ці постанови прийняті, у т.ч. відповідно до Методики формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, що затверджена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.08.2017 № 991.

Окрім того, ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для виробництва теплової та електричної енергії використовує як вугілля та технологічний газ (https://tec.cn.ua/about) співвідношення яких у виробництві теплової енергії у певному періоді невідоме.

Тому, на думку відповідача, ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» не вправі застосовувати механізм зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що впроваджений постановою КМУ від 10.11.2021 № 1209.

Водночас, якщо і допустити, що ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» вправі застосовувати механізм зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що впроваджений постановою КМУ від 10.11.2021 № 1209, то нею допущені порушення постанови КМУ від 10.11.2021 № 1209.

Так, відповідно до абзацу 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу» про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) теплопостачальна організація (виконавець послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) інформує шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Згідно з Правилами користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України 03.10.2007 № 1198 (позивач посилається у заяві про усунення недоліків позовної заяви), а саме абзацом 2 п. 47, підставою для зміни розміру нарахувань за спожиту теплову енергію є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Згідно з абзацом 2 п. 59 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів від 08.09.2021 № 1022), підставою для зміни розміру нарахувань за послугу з постачання теплової енергії є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного виконавцем у відповідному місяці опалювального періоду, є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифу на теплову енергію та відповідно тарифу на послугу з постачання теплової енергії, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Тому, відповідні обґрунтування щодо підстав перерахунку мали би містити:

- ціну природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці;

- ціну природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Натомість, на офіційному веб-сайті ТОВ «Фірма «ТЕХНОВА» 10.12.2021 наведено інформацію щодо визначення коефіцієнту перерахунку для розрахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії для інших ТОВ фірми «ТЕХНОВА» споживачів у жовтні-грудні 2021.

Згідно з такою інформацією коефіцієнт перерахунку по тепловій енергії за жовтень 2021 р. становить 1,34, за листопад 2021 - 1,39, за грудень 2021 - 1,26, коефіцієнт перерахунку по послузі з постачання теплової енергії за жовтень 2021р. - 1,34, за листопад 2021 р. - 1,39, за грудень 2021р. - 1,26.

12.01.2022 на офіційному веб-сайті постачальника розміщена інформація про визначення вже іншого коефіцієнту перерахунку для розрахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії для інших ТОВ фірми «ТЕХНОВА» споживачів у жовтні та листопаді 2021 року з урахуванням фактичної ціни газу.

Згідно з такою інформацією коефіцієнт перерахунку по тепловій енергії за жовтень 2021 р. становить 1,27, за листопад 2021 - 1,19, коефіцієнт перерахунку по послузі з постачання теплової енергії за жовтень 2021р. - 1,27, за листопад 2021р. - 1,19.

12.01.2022 на офіційному веб-сайті постачальника розміщена інформація про визначення коефіцієнту перерахунку для розрахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії для інших ТОВ фірми «ТЕХНОВА» споживачів в грудні 2021 року з урахуванням фактичної ціни газу.

Згідно з такою інформацією коефіцієнт перерахунку по тепловій енергії за грудень 2021 р. становить 1,05, коефіцієнт перерахунку по послузі з постачання теплової енергії за грудень 2021р. - 1,05.

Визначення коефіцієнту перерахунку не являється належним обґрунтуванням, яке б відповідало вимогам нормативних актів Кабінету Міністрів України.

Окрім того, як зазначалося, ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для виробництва теплової та електричної енергії використовує як вугілля так і технологічний газ, співвідношення яких у виробництві теплової енергії у певному періоді невідоме.

Неналежне обґрунтування зміни розміру нарахувань призводить до суперечностей, непорозумінь та сумнівів у правильності розрахунків.

Так, у Акті прийому передачі від 30.11.2021р., який не підписаний відповідачем, зазначено у тому числі, що у листопаді 2021 року відповідач прийняв теплової енергії об`ємом 1 511,42 Гкал за тарифом 463,5400 грн. на суму без ПДВ 700 603,63 грн., теплової енергії об`ємом 4 553,06 Гкал за тарифом 614,4600 грн. на суму без ПДВ 2 797 673,25 грн. Таку ж інформацію вказано і у відповідному рахунку на оплату.

Виходячи з Акту прийому-передачі від 31.12.2021р., який не підписаний з боку відповідача, та рахунку-фактури № 0621/21 від 31.12.2021, теплопостачальною організацією зняті нарахування по вказаних обсягах теплової енергії.

Таке суперечливе нарахування викликає сумнів у правильності здійснення нарахувань у зв`язку зі зміною ціни природного газу. На думку відповідача, нарахування у зв`язку зі зміною ціни газу мають бути перевірені, а відповідні належні обґрунтування доведені до споживача з наданням підтвердних документів, про що відповідач повідомляв позивача.

Щодо стягнення пені та трьох відсотків річних відповідач звертає увагу суду, що обґрунтованих розрахунків заявлених позовних вимог про стягнення цих сум, нарахованих саме на вказану позивачем зі зміненою структурою заборгованість, позивачем не наведено.

Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце проведення призначеного на 07.06.2022 підготовчого засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 1400054424592, однак не скористався своїм процесуальним правом на участь у ньому.

07 червня 2022 року господарський суд постановив протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 27 червня 2022 року; одночасно:

повідомлено позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору;

встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - до 13.06.2022 включно; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

15 червня 2022 року, у встановлений судом процесуальний строк (здана для відправки до відділення поштового зв`язку 13.06.2022), позивачем подано відповідь на відзив в якій він вказав, що відповідно до умов договору позивачем було поставлено відповідачеві теплову енергію в період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року включно в сукупному розмірі 9 687,52 Гкал, що підтверджується Актами № 1278 від 10.01.2021 з додатком, № 1384-1 від 06.12.2021 з додатком, № 1415-1 від 22.12.2021 з додатком.

Представниками відповідача вказані акти підписані та не оскаржуються, тобто останнім визнається, що відповідно до умов договору поставлено теплової енергії в період з жовтня 2021 року по грудень 2021 року включно в сукупному розмірі 9 687,52 Гкал.

На підставі вищезазначених актів, в яких зафіксовано обсяги споживання теплової енергії у відповідних періодах, позивачем сформовано акти приймання-передачі, які направлялись відповідачу, з яких підписаним повернуто тільки Акт прийому - передачі від 30.11.2021.

З приводу твердження відповідача щодо відсутності права ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» застосовувати механізм зміни нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, впроваджений постановою КМУ від 10.11.2021 № 1209 позивач зазначає, що п. 2 Постанови № 1209 установлено, що:

механізм зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) застосовується до споживачів теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з урахуванням диференціації тарифів, що визначається згідно з Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

Тобто, п. 2 Постанови № 1209 не встановлено, що вона застосовується тільки до тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що сформовані відповідно до Порядку, а лише зазначено про необхідність врахування диференціації тарифів встановлених вказаним Порядком, при застосуванні зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань.?

Позивач звертає увагу, що Постановою № 1209 внесено зміни до декількох актів Кабінету Міністрів України, а саме до:

- Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 року № 1198;

- Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії»;

- Постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1182 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги з постачання гарячої води».

Згідно п. 2 Правил № 1198, останні є обов`язкові для виконання усіма теплопостачальними організаціями незалежно від форми власності, споживачами, організаціями, що виконують проектування, пуск, налагодження та експлуатацію обладнання для виробництва, транспортування, постачання та використання теплової енергії.

Пункт 36 Правил № 1198 доповнено абзацом згідно з Постановою № 1209 відповідно до якого теплопостачальна організація зобов`язана змінювати розмір нарахувань за теплову енергію у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії для потреб відповідної категорії споживачів, згідно з вимогами зазначених Правил.

Згідно ж пунктів 47 - 49 Правил № 1198 зі змінами, внесеними Постановою № 1209, встановлено відповідний механізм зміни розміру нарахувань за теплову енергію у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії для потреб відповідної категорії споживачів та визначено відповідний механізм зміни.

Враховуючи положення п. 1.1 договору, абзац 1 п. 6.3 договору, п. 2, 36, 47-49 Правил № 1198, позивач вважає твердження відповідача про те, що ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» не вправі застосовувати механізм зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що впроваджений Постановою № 1209, невірними.

З доводами відповідача про те, що позивачем неналежно обґрунтовано зміну розміру нарахувань, так як визначення коефіцієнту не являється належним обґрунтуванням, яке відповідало б вимогам нормативних актів Кабінету Міністрів України, а обґрунтування щодо підстав перерахунку мали би містити: ціну природного газу придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці та ціну природного газу враховану у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів, позивач не погоджується, виходячи з того, що нормативними актами Кабінету Міністрів України не встановлено вимог щодо того яка саме інформація повинна міститися в обґрунтуванні, тобто не встановлено обов`язку теплопостачальної організації відображення в обґрунтуванні ціни газу, об`ємів придбаного виконавцем у відповідному місяці опалювального періоду тощо.

Одночасно позивачем надіслано клопотання від 13.06.2022 № 433 про проведення призначеного на 27.06.2022 підготовчого засідання за відсутності його повноважного представника.

21 червня 2022 року, у встановлений судом процесуальний строк, відповідачем подано заперечення в якому він вказав, що підставою сплати відповідачем поставленої теплової енергії є підписані сторонами Акти приймання - передачі теплової енергії, оформлені за формою Додатку № 1 до укладеного Договору № 621/21 від 11.10.2021 року та виставлені теплопостачальною організацією рахунки.

Однак, у відповідача не було підстав сплачувати кошти на підставі актів приймання - передачі від 30.11.2021р. та 31.12.2021р., які не відображають фактичну кількість теплової енергії, що передана у конкретному місяці.

Також, відповідач наголошує на тому, що всупереч п. 2 Постанови КМУ № 1209 від 10.11.2021 та враховуючи абзац 2 п. 47 Правил користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України 03,10.2007 № 1198, та абзац 2 п. 59 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, позивач не навів відповідного обґрунтування щодо підстав перерахунку вартості теплової енергії.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.06.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 07 липня 2022 року.

Позивач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності.

Одночасно позивачем подані письмові пояснення в яких він вказує, що 10.11.2021 Урядом прийнято Постанову № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу», якою визначено механізм зміни підприємствами теплопостачання розміру нарахованої споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) (далі - «інші споживачі») плати за теплову енергію та комунальні послуги (послуги з постачання теплової і постачання гарячої води) у разі щомісячної зміни для них ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та відповідно надання комунальних послуг.

Для реалізації зазначеного механізму внесені зміни до:

Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. № 1198;

Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830;

Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1182.

Зазначені Правила визначають детальний алгоритм здійснення перерахунку за теплову енергію та комунальні послуги. При практичній реалізації механізму перерахування розміру плати необхідно звернути увагу на наступне:

- механізм застосовується лише для категорії «інші споживачі», тобто усіх споживачів, які не відносяться до населення, бюджетних установ, релігійних організацій;

- зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам у зв`язку із зміною ціни природного газу є обов`язком виробників теплової енергії, що використовують природний газ, теплопостачальною організацією, виконавцями послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води;

- перерахунок для споживачів здійснюється як у сторону збільшення, так і в сторону зменшення, що залежить від ціни природного газу у відповідному місяці (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що використаний для виробництва теплової енергії/надання комунальних послуг «іншим споживачам»;

- механізм перерахунку застосовується в частині теплової енергії (у разі реалізації теплової енергії як товарної продукції), а також послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (за умови укладення договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води згідно з вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги»);

- для застосування механізму перерахунку використовуються тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (а не тарифи на централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води), встановлені уповноваженими органами;

- при здійсненні перерахунку річної планованої вартості теплової енергії та комунальних послуг, на основі якої встановлювалися тарифи для відповідної категорії споживачів, перерахунку підлягає лише одна складова у тарифі - ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника). Решта складових тарифу залишаються без змін;

- зміна розміру нарахувань здійснюється починаючи із нарахувань за жовтень 2021 року і далі - помісячно;

- різниця в нарахуваннях (від`ємне значення) спрямовується на оплату майбутніх платежів, крім випадку припинення дії договору із споживачем. За наявності у споживача заборгованості за спожиту послугу з постачання теплової енергії сума перерахунку (від`ємне значення) зараховується в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення;

- у разі коли різниця в нарахуваннях має додатне значення, отримана сума виставляться до оплати споживачеві у відповідному місяці перерахунку;

- сума перерахунку відображається у платіжних документах зазначених споживачів.

Отже, відповідно до покладених на позивача обов`язків останнім здійснено зміну нарахувань у зв`язку із зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), починаючи із нарахувань за жовтень 2021 року, як того вимагається відповідним порядком, позивачем відображено суми перерахунків у відповідному місяці коли здійснено перерахунок.

До початку судового засідання 07 липня 2022 року відповідачем подані письмові пояснення в яких він просить під час вирішення даного спору врахувати роз`яснення № 7/10.2/2075-22, надані 14.02.2022 року Міністерством розвитку громад та територій України обласним та Київській міській державній адміністрації щодо застосування Постанови КМУ № 1209 «Про Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу» від 10.11.2021р., якою визначено механізм зміни підприємствами теплопостачання розміру нарахованої споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) плати за теплову енергію та комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води) у разі щомісячної зміни для них ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та, відповідно, надання комунальних послуг.

Враховуючи відповідні роз`яснення, відповідач наполягає, що позивач згідно п. 2 Постанови КМУ № 1209 від 10.11.2021, абз. 2 п. 47 Правил користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України 03.10.2007 № 1198, абз. 2 п. 59 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830, повинен був навести відповідні обґрунтування щодо підстав перерахунку, які обов`язково мали би містити:

ціну природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці;

ціну природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

На думку відповідача, позивач порушив права споживача АТ «Облтеплокомуненерго», зокрема не надав відповідної інформації щодо ціни/тарифів, їх складових, про зміну цін/тарифів, обґрунтувань перерахунків відповідно до надісланих заяв.

Згідно ст. 161 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.

Зважаючи на виникнення при розгляді справи питань щодо механізму застосування Постанови КМУ № 1209 від 10.11.2021, з метою забезпечення принципів рівності та змагальності сторін, суд вважає за можливе надати сторонам додаткові пояснення з цього приводу.

В судовому засіданні 07.07.2022, на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 27.07.2022; повідомлено позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 07.07.2022 за підписом керівника апарату Господарського суду Чернігівської області, вказана вище ухвала суду від 07.07.2022 позивачу в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду не надходила).

25.07.2022 позивачем до Господарського суду Чернігівської області подана заява від 22.07.2022 № 519 про розгляд справи за відсутності його повноважного представника.

Разом з тим, 27.07.2022 о 09:42 в мережі Інтернет (Telegram-канал "Суспільне Чернігів") з`явилось повідомлення про оголошення повітряної тривоги в Чернігівській області.

Згідно наказу голови Господарського суду Чернігівської області від 12.07.2022 № 24-од, з метою забезпечення вимог цивільного захисту населення під час повітряної тривоги, зобов`язано суддів та працівників суду під час оголошення повітряної тривоги здійснювати евакуацію із залишенням приміщення суду до безпечного місця розташування; встановлено, що в разі оголошення повітряної тривоги під час проведення судового засідання, таке засідання має негайно припинятися; крім того, організовано службу судових розпорядників щодо додаткового оповіщення голосом всіх працівників суду та відвідувачів стосовно повітряної тривоги та місця можливої евакуації.

Оскільки відбій тривоги в Чернігівській області відбувся лише о 10:47, враховуючи вищезгаданий наказ голови суду, призначене на 27.07.2022 на 10:30 судове засідання по даній справі не проводилось; ухвалою суду від 27.07.2022 призначено судове засідання на 08 серпня 2022 року; повідомлено позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 27.07.2022 за підписом керівника апарату Господарського суду Чернігівської області, вказана вище ухвала суду від 27.07.2022 позивачу в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду не надходила).

05.08.2022 позивачем до Господарського суду Чернігівської області подана заява від 03.08.2022 № 559 про розгляд справи за відсутності його повноважного представника.

В судовому засіданні 08.08.2022, на підставі ст. 216 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 06.09.2022; повідомлено позивача про призначення судового засідання, а також про те, що у разі його неявки в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійде заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 08.08.2022 за підписом в.о. керівника апарату Господарського суду Чернігівської області, вказана вище ухвала суду від 08.08.2022 позивачу в паперовій формі не направлялась, проте була направлена на його електронну пошту з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду не надходила).

До початку судового засідання 06.09.2022 позивачем до Господарського суду Чернігівської області подана заява від 02.09.2022 № 611 про розгляд справи за відсутності його повноважного представника.

Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника відповідача, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 30.07.2021, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1000701070038085414.

Акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 26.08.2021, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1000641070042001350.

11.10.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» (Теплопостачальна організація) в особі в.о. Генерального директора Аркатова Дмитра Олександровича та Акціонерним товариством «Облтеплокомуненерго» (Споживач) в особі Голови правління Щербини Олексія Юрійовича був укладений договір № 621/21 постачання теплової енергії (надалі - Договір № 621/21).

За умовами Договору № 621/21 (п. 1.1 - 1.3, 2.1 - 2.4, 3.1, 3.2, 4.1, 4.2, 5.1, 6.1 - 6.5, 10.1.), Теплопостачальна організація зобов`язується поставити Споживачу теплову енергію, а Споживач зобов`язується її прийняти та оплатити згідно із чинними тарифами Теплопостачальної організації на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, визначеними для групи кінцевих споживачів «інші», які встановлені відповідними чинними рішеннями органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Орієнтовний обсяг теплової енергії, який є предметом даного Договору, складає 32 400 Гкал.

При виконанні умов Договору, а також вирішенні питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою КМУ від 03.10.2007 р. № 1198, іншими нормативно-правовими актами у сфері теплопостачання.

Теплова енергія приймається Споживачем для надання послуг з постачання теплової енергії (централізованого опалення) та послуг з постачання гарячої води (централізованого гарячого водопостачання) кінцевим споживачам, які розташовані та підключені до теплових мереж зон теплопостачання котельні, що знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 95.

Строк постачання теплової енергії - з дня підписання договору до завершення опалювального сезону 2021/2022.

Постачання теплової енергії Теплопостачальною організацією Споживачу здійснюється після письмового звернення Споживача та фіксується Актом приймаиня-передачі теплової енергії (Додаток 1), який підписується уповноваженими представниками Сторін. На строк виконання ремонтних робіт теплових мереж та/або теплових установок (обладнання) Теплопостачальної організації поставка теплової енергії може бути зупинена, про що Теплопостачальна організація повинна повідомити Споживача.

Постачання теплової енергії здійснюється на межі балансової належності тепломереж та експлуатаційної відповідальності Сторін на умовах та порядку, передбачених цим Договором.

Споживач зобов`язується:

Протягом дії цього Договору приймати від Теплопостачальної організації теплову енергію та використовувати її для надання послуг з постачання теплової енергії (централізованого опалення) та послуг з постачання гарячої води (централізованого гарячого водопостачання) споживачам зони теплопостачання котельні, що знаходиться за адресою: вул. Гетьмана Полуботка, 95, м. Чернігів, згідно приведеного приєднаного навантаження 6 Гкал/год.

Здійснювати розрахунки із Теплопостачальною організацією у порядку і в строки, передбачені цим Договором, відповідно до обсягів фактично поставленої теплової енергії, які встановлюються на підставі показів вузла обліку теплової енергії, встановленого на котельні за адресою: вул. Гетьмана Полуботка, 95, м. Чернігів.

В перший робочий день після завершення розрахункового періоду (місяця), разом із Теплопостачальною організацією здійснювати зняття показів з вузлів обліку теплової енергії, визначених в п.3.1.2 цього Договору. Фактичні дані знятих показів відображаються у відповідних Відомостях щодобових показів вузлів обліку теплової енергії, що підписуються уповноваженими представниками Споживача та Теплопостачальної організації. У разі відмови Споживача підписати Відомості без надання письмових обґрунтованих підстав такої відмови, він вважається погодженим Сторонами без наявності підпису Споживача.

В разі, якщо Споживач не забезпечить присутності свого повноважного представника для зняття показів, дані, що зняті Теплопостачальною організацією та зафіксовані ним в односторонньому порядку у Відомостях щодобових показів вузлів обліку теплової енергії про зняття показів з вузлів обліку теплової енергії, є підставою для оплати та складання Акту приймання-передачі теплової енергії. У разі виходу з ладу вузлів обліку, а також приладів, що реєструють параметри теплоносія, або в разі необхідності повірки приладів обліку теплової енергії, кількість теплової енергії визначається розрахунковим способом на підставі усереднених показів приладів за попередні три доби, відповідно до п. 7.2.40 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства та енергетики України від 14 лютого 2007 року N71.

Споживач має право:

Проводити перевірку правильності виставлення рахунків, а при виявленні помилок - вимагати їх виправлення.

У будь-який час, в присутності уповноваженої особи Теплопостачальної організації, перевіряти стан роботи, знімати покази та перевіряти відомості щодобових показів вузлів обліку теплової енергії, визначених п.3.1.2 цього Договору.

Теплопостачальна організація зобов`язується:

Безперебійно та з урахуванням температурного та гідравлічного графіку, узгодженого Сторонами (Додаток 3), поставляти теплову енергію на межу балансової належності тепломереж та експлуатаційної відповідальності Сторін, крім випадків передбачених Договором.

В перший робочий день після завершення розрахункового періоду (календарного місяця) разом із Споживачем здійснювати зняття показів з вузла обліку теплової енергії (Відомості щодобових показів вузлів обліку теплової енергії), що встановлений на котельні згідно з п. 3.1.2 цього Договору. Фактичні дані зняття показів відображаються у Відомості щодобових показів вузлів обліку теплової енергії, що підписуються уповноваженими представниками Споживача та Теплопостачальної організації.

Надати Споживачу Акт приймання-передачі теплової енергії згідно з обсягами теплової енергії, визначених у Відомостях щодобових показів вузлів обліку теплової енергії.

Надати Споживачу рахунок на оплату, складений у відповідності до Акту приймання- передачі теплової енергії.

Письмово повідомляти Споживача про зміну тарифів на теплову енергію.

Теплопостачальна організація має право:

У будь-який час, в присутності уповноваженої особи Споживача, перевіряти стан роботи, знімати покази та перевіряти відомості щодобових показів вузлів обліку теплової енергії, визначених п.3.1.2 цього Договору, для проведення аналізу споживання теплової енергії

Своєчасно отримувати плату за поставлену Споживачу теплову енергію.

Облік спожитої теплової енергії згідно з умовами цього Договору здійснюється за даними вузла обліку теплової енергії, що встановлений в котельні по вул. Гетьмана Полуботка. 95, у м. Чернігові, та визначається за формулою,

Дані з вузла обліку теплової енергії знімаються представниками Сторін з обов`язковим підписанням Відомостей щодобових показів вузлів обліку теплової енергії у визначеному цим Договором порядку. На підставі цих Актів Теплопостачальна організація складає та надає Споживачу для підписання Акт приймання-передачі теплової енергії, який має бути підписаний уповноваженими представниками Сторін.

У разі, якщо Споживач не згоден з наданим Теплопостачальною організацією Актом приймання-передачі теплової енергії, Споживач направляє Теплопостачальній організації письмово аргументовані заперечення у триденний строк з дати отримання цього Акту (нарочно, засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення чи іншим шляхом, що забезпечує документальне підтвердження отримання Акту). У разі ненадходження до Теплопостачальної організації заперечень на Акт приймання-передачі теплової енергії у строк 6 (шість) календарних днів з дати отримання даного Акту, Акт підписаний представником Теплопостачальної організації, вважається погодженим і є беззаперечною підставою для оплати. Та в будь-якому випадку - якщо Сторони не дійшли згоди щодо погодження/підписання Акту Теплопостачальна організація може припинити поставку теплової енергії, здійснивши про це відповідне повідомлення Споживачу. Припинення поставки теплової енергії не є підставою для припинення подальшого врегулювання Сторонами неузгоджених питань по Акту приймання-передачі теплової енергії. Після остаточного врегулювання неузгодженостей за Актом поставка теплової енергії може бути поновлена Теплопостачальною організацією згідно умов цього Договору.

Розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунковий період розпочинає свій перебіг о 0 годин 00 хвилин першого числа першого повного місяця дії цього Договору та закінчується о 0 годин 00 хвилин першого числа наступного місяця за розрахунковим. У разі, коли дія цього Договору розпочинається або припиняється з дати, що не є першим числом календарного місяця, розрахунковим періодом є та частина календарного місяця, в якій здійснювалося постачання теплової енергії.

Обсяги теплової енергії, які будуть постачатися Теплопостачальною організацією Споживачу за умовами цього Договору, визначається згідно з розділом 5 цього Договору.

Ціна 1 Гкал теплової енергії, визначається згідно із чинними тарифами Теплопостачальної організації на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, визначеними для групи кінцевих споживачів «інші», які встановлені відповідними рішеннями органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Вартість поставленої теплової енергії Теплопостачальної організації Споживачу визначається на підставі Актів приймання-передачі теплової енергії.

Якщо протягом дії цього Договору відбудеться зміна тарифу, го новий тариф застосовується для розрахунків між Теплопостачальною організацією та Споживачем автоматично з дати його введення. При цьому, у разі проведення нарахувань за попередніми тарифами, Теплопостачальна організація проводить перерахунок по новим тарифам з дати їх введення.

Оплата за фактично спожиту теплову енергію здійснюються Споживачем Теплопостачальній організації шляхом перерахування вартості поставленої теплової енергії у безготівковому порядку або іншим, не забороненим діючим законодавством чином, за умови погодження з Теплопостачальною організацією, на підставі підписаних Теплопостачальною організацією і Споживачем Актів приймання-передачі теплової енергії та виставлених Теплопостачальною організацією рахунків.

В Акті відображаються наступні дані: розрахунковий період, кількість поставленої теплової енергії, вартість поставленої теплової енергії згідно з діючими тарифами для категорії «інші», загальна кількість та вартість поставленої теплової енергії, що підлягає сплаті.

Сплата за поставлену теплову енергію, яка є предметом цього Договору, здійснюються Споживачем наступним чином:

Щомісячно до 20 числа місяця, що слідує за розрахунковим Споживач сплачує Теплопостачальній організації 70 (сімдесят) відсотків суми, зазначеної в Акті приймання-передачі теплової енергії;

Решту 30 (тридцять) відсотків суми, зазначеної в Акті, приймання-передачі теплової енергії, Споживач сплачує Теплопостачальній організації до 31 травня 2022 року (включно). При цьому остаточний розрахунок за Договором здійснюється на підставі звірки взаєморозрахунків, здійсненої станом на день оплати.

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання Сторонами і діє до 31.05.2022 року (включно).

Як вбачається з матеріалів справи, сторони погодили додатки до Договору № 621/21, а саме:

Додаток № 1 - Акт (форма) прийому-передачі теплової енергії,

Додаток № 2 - Умови припинення передачі теплової енергії,

Додаток № 3 - Температурний та гідравлічний графік подачі теплоносія.

На виконання умов Договору № 621/21, позивач поставив відповідачеві теплову енергію в жовтні-грудні 2021 року згідно актів прийому-передачі, а саме:

від 31.10.2021 - в жовтні 2021 року позивач передав відповідачеві 1 511,42 Гкал теплової енергії по тарифу 1 352,1600 грн., сума без ПДВ - 2 043 681,67 грн, крім того ПДВ 408 736,33 грн., всього до оплати 2 452 418,00 (два мільйони чотириста п`ятдесят дві тисячі чотириста вісімнадцять грн. 00 коп.);

від 30.11.2021 - в листопаді 2021 року позивач поставив відповідачеві 4 553,06 Гкал теплової енергії по тарифу 1 557,7200 грн., сума без ПДВ - 7 092 392,62 грн, крім того ПДВ 1 418 478,52 грн., всього до оплати 8 510 871,14 (вісім мільйонів п`ятсот десять тисяч вісімсот сімдесят одна грн. 14 коп.).

Вищезазначені акти підписані повноважними представниками сторін та скріплені печатками товариств.

На оплату поставленого товару згідно вказаних вище актів позивачем були виставлені наступні рахунки-фактури:

№ 0621/21 від 31.10.2021 на суму 2 452 418,00 грн., у т.ч. 408 736,33 грн. ПДВ (1 511.42 Гкал теплової енергії по тарифу 1 352,1600 грн., сума без ПДВ - 2 043 681,67 грн, крім того ПДВ 408 736,33 грн., всього до оплати 2 452 418,00), отриманий відповідачем 10.11.2021;

№ 0621/21 від 30.11.2021 на суму 12 708 803,40 грн., у т.ч. 2 118 133,90 грн. ПДВ, а саме:

теплова енергія (інші опалення) - 1 511,42 Гкал по тарифу 463,5400 грн., сума без ПДВ - 700 603,63 грн;

теплова енергія (інші опалення) - 4 553,06 Гкал по тарифу 614,4600 грн., сума без ПДВ - 2 797 673,25 грн;

теплова енергія (інші опалення) - 4 553,06 Гкал по тарифу 1 557,7200 грн., сума без ПДВ - 7 092 392,62 грн, отриманий відповідачем 15.12.2021.

Як вбачається з повного розрахунку нарахувань згідно рахунку № 0621/21 в 11 місяці 2021 року по Договору № 621/21, виставлена позивачем до сплати сума, окрім нарахування на суму 7 092 392,62 грн. (4 553,06 Гкал по тарифу 1557,7200 грн. за період з 01.11.2021 по 30.11.2021), містить донарахування у зв`язку із зміною тарифу, а саме: період з 20.10.2021 по 31.10.2021 - 1 511,42 Гкал по тарифу 463,5400 грн., загалом 700 603,63 грн. та за період з 01.11.2021 по 30.11.2021 - 4 553,06 Гкал по тарифу 614,46 грн., загалом 2 797 673,25 грн. (всього 6 064,48 Гкал на суму 3 498 276,88 грн.).

Враховуючи відповідні донарахування у зв`язку із зміною тарифу, позивачем був сформований новий акт прийому-передачі від 30.11.2021, з якого вбачається, що позивач в листопаді 2021 року передав, а відповідач прийняв теплову енергію (інші опалення) на загальну суму 10 590 669,50 грн. (крім того ПДВ 2 118 133,90 грн., всього до сплати 12 708 803,40 грн.), а саме:

1 511.42 Гкал по тарифу 463,54 грн., сума без ПДВ - 700 603.63 грн;

4 553,06 Гкал по тарифу 614,46 грн., сума без ПДВ - 2 797 673,25 грн;

4 553,06 Гкал по тарифу 1 557,72 грн., сума без ПДВ - 7 092 392,62 грн.

При цьому, як свідчать матеріали справи, листом від 13.12.2021 № 26/1-71 позивач повідомив відповідача про те, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу», теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» починаючи з нарахувань за жовтень 2021р. буде здійснюватися зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника). У платіжних документах ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» забезпечить відображення коефіцієнтів перерахунку та сум перерахунку плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, в зв`язку із зміною ціни природного газу починаючи з нарахувань за жовтень 2021р. Враховуючи вищевикладене, попередній направлений 08.12.2021 рахунок за листопад 2021 р. є недійсним.

Також позивачем був складений акт прийому-передачі від 31.12.2021, згідно якого останній передав в грудні 2021 року, а відповідач прийняв теплову енергію (інші опалення) на загальну суму 4 318 151,99 грн., крім того ПДВ 863 630,40 грн., всього 5 181 782,39 грн., а саме:

4 553,06 Гкал по тарифу -614,46 грн., сума без ПДВ -2 797 673,25 грн.,

1 511,42 Гкал по тарифу -463,54 грн., сума без ПДВ -700 603,63 грн.,

3 623,04 Гкал по тарифу 82,26 грн., сума без ПДВ 298 031,27 грн.,

4 553,06 Гкал по тарифу 290,80 грн., сума без ПДВ 1 324 029,85 грн.,

1 511,42 Гкал по тарифу 364,35 грн., сума без ПДВ 550 685,88 грн.,

3 623,04 Гкал по тарифу 1 557,72 грн., сума без ПДВ 5 643 681,87 грн.

На оплату акту прийому - передачі від 31.12.2021 позивачем був сформований та виставлений рахунок - фактура № 0621/21 від 31.12.2021 на загальну суму 5 181 782,39 грн.

Згідно повного розрахунку нарахувань згідно рахунку № 0621/21 в 12 місяці 2021 року по Договору № 621/21, виставлена позивачем до сплати сума, окрім нарахування на суму 5 643 681,87 грн. (3 623,04 Гкал по тарифу 1 557,72 грн. за період з 01.12.2021 по 21.12.2021), містить донарахування у зв`язку із зміною ціни природного газу, а саме:

період з 20.10.2021 по 31.10.2021 - 1 511,42 Гкал по тарифу -463,54 грн., сума -700 603,63 грн.,

період з 20.10.2021 по 31.10.2021 - 1 511,42 Гкал по тарифу 364,35 грн., сума 550 685,88 грн.,

період з 01.11.2021 по 30.11.2021 - 4 553,06 Гкал по тарифу -614,46 грн., сума -2 797 673,25 грн.,

період з 01.11.2021 по 30.11.2021 - 4 553,06 Гкал по тарифу 290,80 грн., сума 1 324 029,85 грн.,

період з 01.12.2021 по 21.12.2021 - 3 623,04 Гкал по тарифу 82,26 грн., сума 298 031,27 грн.

Вищезазначені акти прийому-передачі від 30.11.2021 (з відповідним донарахуванням) та від 31.12.2021 з боку відповідача підписані не були.

Відмову від підпису таких актів відповідач обґрунтовує тим, що фактично ним спожито менший обсяг теплової енергії, аніж зазначено позивачем в актах.

Листом від 17.12.2021 № 2717 (отриманий позивачем 21.12.2021 вх. № 364 (повідомлення про вручення поштового відправлення № 1400053569945)) відповідач повідомив товариство про те, що ним вже був підписаний акт прийому-передачі від 30.11.2021, на підставі якого передано та отримано теплову енергію (інші опалення) об`ємом 4 553,06 Гкал на загальну суму 8 510 871,14 грн. (з ПДВ), на таку ж суму був отриманий рахунок-фактура.

Крім того, відповідач зауважив, що не заперечує права позивача як постачальника теплової енергії на зміну розміру нарахувань за послуги з постачання теплової енергії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу», однак він, в свою чергу, має право бути проінформованим про підстави відповідного перерахунку з отриманням підтверджуючих документів як передбачено абз. 2 п. 2 постанови.

Оскільки відповідач не був повідомлений про підстави перерахунку, відсутні підстави і для повторного підписання відповідного акту за листопад 2021 року.

Аналогічне за своїм змістом заперечення відповідач висловив і щодо нарахувань за грудень 2021 року (лист від 19.01.2022 № 175/09).

Як вбачається з матеріалів справи (довідка про нарахування за поставлену теплову енергію за період з 20.10.2021 по 21.12.2021 (включно) Акціонерному товариству «Облтеплокомуненерго» по Договору № 621/21), щомісячний розмір нарахувань проведено відповідно до обсягів фактично поставленої теплової енергії згідно показників теплолічильника, встановленого в приміщенні котельні за адресою: вул. Гетьмана Полуботка, 95, м. Чернігів.

10.11.2021 сторонами був підписаний акт № 1287, з якого вбачається, що 01.11.2021 проведено зняття показань з приладу обліку теплової енергії на котельні за вищевказаною адресою, споживання теплової енергії згідно приладу обліку склало 1538,34 Гкал. При цьому, представник споживача (відповідач) «має зауваження до роботи приладу обліку теплової енергії та додає свій розрахунок згідно архівних даних. Споживання згідно архіву за вирахуванням похибок складає 1511,42 Гкал … »; в подальшому для розрахунку взято до уваги показання 1511,42 Гкал.

06.12.2021 сторонами був підписаний акт № 1384-1, з якого вбачається, що 01.12.2021 проведено зняття показань з приладу обліку теплової енергії на котельні за вищевказаною адресою, споживання теплової енергії згідно приладу обліку склало 4596,22 Гкал. При цьому, представник споживача (відповідач) «має зауваження до роботи приладу обліку теплової енергії та додає свій розрахунок згідно архівних даних. Споживання складає 4553,06 Гкал … »; в подальшому для розрахунку взято до уваги показання 4553,06 Гкал.

22.12.2021 сторонами був підписаний акт № 1415-1, з якого вбачається, що 21.12.2021 проведено зняття показань з приладу обліку теплової енергії на котельні за вищевказаною адресою, споживання теплової енергії згідно приладу обліку склало 3751,83 Гкал. При цьому, представник споживача (відповідач) «має зауваження до роботи приладу обліку теплової енергії та додає свій розрахунок згідно архівних даних. Споживання складає 3623,04 Гкал … »; в подальшому для розрахунку взято до уваги показання 3623,04 Гкал.

Як свідчать наявні в матеріалах справи письмові докази, позивач на власному сайті в мережі Інтернет розміщував інформацію про застосовані та діючі тарифи:

так, зокрема в період з 11.10.2021 по 31.10.2021 (включно) постачання теплової енергії здійснювалось за тарифом 1 352,16 грн./Гкал (без ПДВ), встановленим Постановою НКРЕКП від 14.01.2020 № 92 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМІ «ТЕХНОВА»;

в період з 01.11.2021 по 21.12.2021 (включно) за тарифом 1 557,75 грн./Гкал (без ПДВ), встановленим рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 01.11.2021 № 649 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для потреб бюджетних установ, релігійних організацій, інших споживачів (крім населення)».

Щодо прийняття органом місцевого самоврядування вищезгаданого рішення про встановлення тарифів позивач направляв відповідачеві повідомлення про встановлення тарифів (лист від 01.11.2021 № 26/1-64, отриманий 10.11.2021).

Про зміну нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу» позивач повідомив споживачів шляхом розміщення на власному сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань (повідомлення про визначення коефіцієнту перерахунку нарахувань в жовтні та листопаді 2021 року з урахуванням фактичної ціни газу та повідомлення про визначення коефіцієнту перерахунку для розрахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послугу з постачання теплової енергії в грудні 2021 року з урахуванням фактичної ціни на газ).

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу» позивачем 10.12.2021 був виданий наказ № 73 «Щодо визначення коефіцієнта перерахунку та розміру нарахувань за теплову енергію та за послуги з постачання теплової енергії для інших споживачів» (зі змінами, внесеними наказами від 23.12.2021 № 79 та від 12.01.2022 № 3), яким визначено коефіцієнт перерахунку для розрахунку розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії для інших споживачів ТОВ ФІРМИ «ТЕХНОВА» в жовтні-грудні 2021 року, а саме:

теплова енергія:

жовтень 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 352,16, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 716,51, коефіцієнт перерахунку - 1,27,

листопад 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 557,72, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 2 848,52, коефіцієнт перерахунку - 1,19,

грудень 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 557,72, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 639,98, коефіцієнт перерахунку - 1,05.

послуга з постачання теплової енергії, грн./Гкал з ПДВ:

жовтень 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 662.59, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 716.51, коефіцієнт перерахунку - 1.27,

листопад 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 869.26, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 848.52, коефіцієнт перерахунку - 1.19,

грудень 2021 року: планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 869.26, перерахована планова вартість 1 Гкал, грн./Гкал - 1 967.98, коефіцієнт перерахунку - 1.05.

Ціна газу врахована в діючому тарифі згідно постанови НКРЕКП від 13.01.2021 № 42, рішення Чернігівської міської ради від 01.11.2021 № 649 (без ПДВ та без урахування вартості послуг з його транспортування)/Ціна газу згідно даних бухгалтерського обліку (середньозважена за обсягами та ціною об`єму I та об`єму III):

жовтень 2021 року - 6 103,10/15 924,59;

листопад 2021 року - 12 430,04/20 848,13;

грудень 2021 року - 12 430,04/14 811,16.

Листом від 11.01.2022 № 27 позивач повідомив відповідача, що про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії в установленому порядку проінформовано споживачів шляхом розміщення на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань; відповідний пакет документів (рахунок-фактура № 0621/21 від 30.11.2021, акт прийому-передачі від 30.11.2021, повний розрахунок нарахувань згідно рахунку № 0621/21 в 11 місяці 2021 році) направлений на адресу відповідача 15.12.2021; одночасно позивач вимагав від відповідача належним чином виконати зобов`язання за Договором № 621/21 та перерахувати прострочену станом на 11.01.2022 заборгованість в розмірі 6 896 162,38 грн. з ПДВ в строк, що не перевищує 10 календарних днів з дня отримання даної претензії.

Листом від 25.01.2022 № 209/09 відповідач не погодився із визначеною позивачем сумою заборгованості, вважаючи її розрахунок суперечливим та необґрунтованим.

На думку відповідача, належним обґрунтуванням рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постання гарячої води споживачам може бути лише зазначення:

ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного виконавцем у відповідному місяці опалювального періоду,

ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифу на теплову енергію та відповідно тарифу на послугу з постачання теплової енергії, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Листом від 27.01.2022 № 263/09 відповідач звертався до позивача з проханням надати відповідну інформацію стосовно обґрунтування рішення щодо зміни розміру нарахувань.

Листом від 07.02.2022 № 346/09 відповідач висловив незгоду щодо застосування позивачем механізму зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, впроваджений постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу»; на думку товариства, в даному випадку слід використовувати механізм зміни розміру нарахувань, визначений Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».

Як зазначає в позовній заяві позивач, відповідач як споживач здійснив часткову оплату поставленої теплової енергії, а саме:

по рахунку від 31.10.2021:

18.11.2021 сплачено 200 000,00 грн. (платіжне доручення № 4572),

22.11.2021 сплачено 200 000,00 грн. (платіжне доручення № 4606),

24.12.2021 сплачено 1 152 783,60,00 грн. та 163 909,00 грн. (платіжні доручення № 1472 та № 1474),

по рахунку від 30.11.2021:

29.12.2021 сплачено 1 000 000,00 грн. (платіжне доручення № 1482),

30.12.2021 сплачено 1 000 000,00 грн. (платіжне доручення № 1487).

Станом на 27.01.2022 сума простроченої заборгованості за поставлену теплову енергію, яка підлягає сплаті за умовами Договору № 621/21 становить 10 523 410,05 грн., у т.ч.:

за листопад 2021 року - 3 957 609,80 грн. (термін сплати - до 20.12.2021),

за грудень 2021 року - 4 740 692,77 грн. (термін сплати - до 20.01.2022),

а також донарахування згідно вищезгаданої постанови від 10.11.2021 № 1209 в сумі 1 825 107,48 грн. (термін сплати - до 21.01.2022).

Згідно ст. 275, 276 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону.

Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання», тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.

Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.

Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи підтверджується, що позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки в жовтні-грудні 2021 року теплової енергії. Натомість відповідач належним чином зобов`язання по оплаті її вартості не виконав.

Так, в жовтні 2021 року позивачем було поставлено відповідачеві теплову енергію в об`ємі 1 511,42 Гкал по тарифу 1 352,16 грн/Гкал (без ПДВ), встановленому Постановою НКРЕКП від 14.01.2020 № 92 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії та послугу з постачання гарячої води ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ФІРМІ «ТЕХНОВА», на суму 2 452 418,00 грн. з ПДВ, що підтверджується актом прийому - передачі від 31.10.2021.

Відповідно до п. 6.5.1 договору, відповідач мав сплатити до 20.11.2021 року 70 (сімдесят) відсотків від суми зазначеної в Акті приймання - передачі, що становить 1 716 692,60 грн. Решту, згідно п. 6.5.2 Договору, 30 (тридцять) відсотків суми, зазначеної в Акті приймання-передачі відповідач має сплатити до 31.05.2022 року.

Фактично відповідачем сплачено за отриману в жовтні 2021 року теплову енергію 1 716 692,60 грн., зокрема: 18.11.2021р. - 200 000,00 грн., 22.11.2021р. - 200 000,00 грн., 24.12.2021р. - 1 152 783,60 грн. та 24.12.2021р. - 163 909,00 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями (а.с. 86 - 89).

Тобто, заборгованість яка підлягала сплаті до 20.11.2021 року, відсутня на момент розгляду даної справи.

В листопаді 2021 року позивачем було поставлено відповідачеві теплову енергію в об`ємі 4 553,06 Гкал по тарифу 1 557,72 грн/Гкал (без ПДВ), встановленому Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 01.11.2021 № 649 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для потреб бюджетних установ, релігійних організацій, інших споживачів (крім населення)», на суму 8 510 871,14 грн. з ПДВ, що підтверджується актом прийому - передачі від 31.10.2021.

Відповідно до п. 6.5.1 договору, відповідач мав сплатити до 20.12.2021 року 70 (сімдесят) відсотків від суми зазначеної в Акті приймання - передачі, що становить 5 957 609,80 грн. Решту, згідно п. 6.5.2 договору, 30 (тридцять) відсотків суми, зазначеної в Акті приймання-передачі відповідач має сплатити до 31.05.2022 року.

Фактично відповідачем сплачено за отриману в листопаді 2021 року теплову енергію 2 000 000,00 грн. рівними частинами 29.12.2021р. та 30.12.2021р., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями (а.с. 90, 91).

Заборгованість, яку відповідач мав сплатити до 20.12.2021 року, становить 3 957 609,80 грн.

В грудні 2021 року позивачем було поставлено відповідачеві теплову енергію в об`ємі 3 623,04 Гкал по тарифу 1 557,72 грн/Гкал (без ПДВ), встановленому Рішенням Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 01.11.2021 № 649 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» для потреб бюджетних установ, релігійних організацій, інших споживачів (крім населення)», на суму 6 772 418,24 грн. з ПДВ.

Об`єм поставленої позивачем теплової енергії був визначений сторонами в Акті від 22.12.2021 № 1415-1, підписаному сторонами (а.с. 71, 72).

Відповідно до п. 6.5.1 договору, відповідач мав сплатити до 20.01.2022 року 70 (сімдесят) відсотків від суми зазначеної в Акті приймання - передачі, що становить 4 740 692,77 грн. Решту, згідно п. 6.5.2 договору, 30 (тридцять) відсотків суми, зазначеної в Акті приймання-передачі відповідач має сплатити до 31.05.2022 року.

Фактично відповідачем за отриману в грудні 2021 року теплову енергію сплачено не було.

Заборгованість, яку відповідач мав сплатити до 20.01.2022 року, становить 4 740 692,77 грн.

При цьому, суд зазначає, що непідписання відповідачем акту прийому - передачі за грудень 2021 року, за умови узгодження об`ємів поставленої теплової енергії та незмінності тарифу на її оплату, не може бути підставою для невиконання споживачем своїх зобов`язань за договором, оскільки строк виконання зобов`язань по оплаті товару визначений в п. 6.5.1 договору від 11.10.2021 № 621/21.

Таким чином, сума заборгованості за поставлену в жовтні - грудні 2021 року теплову енергію на момент подання позову становить 8 698 302,57 грн. Отже, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Щодо донарахувань плати за теплову енергію в сумі 1 825 107,48 грн., здійснених позивачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209, суд вважає за необхідне вказати наступне:

постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу» установлено що:

механізм зміни теплопостачальною організацією (виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) застосовується до споживачів теплової енергії, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) з урахуванням диференціації тарифів, що визначається згідно з Порядком формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги»;

зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) у зв`язку із щомісячною зміною ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) починаючи із нарахувань за жовтень 2021 р. відображається щомісяця у платіжних документах зазначених споживачів, надісланих у місяці, що настає за розрахунковим періодом;

про прийняте рішення щодо зміни розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) теплопостачальна організація (виконавець послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) інформує шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті інформаційного повідомлення з наведенням відповідних обґрунтувань.

Даною постановою були внесені зміни, зокрема до Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України

від 01.10.2007 № 1198, та Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022).

Так, п. 47 Правил користування тепловою енергією (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209) передбачено, що у разі щомісячної зміни для теплопостачальної організації згідно з умовами договору постачання природного газу ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що використовується для виробництва теплової енергії, теплопостачальна організація змінює розмір нарахувань за спожиту теплову енергію для відповідної категорії споживачів теплової енергії.

Підставою для зміни розміру нарахувань за спожиту теплову енергію є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

У відповідності з п. 48 - 49 Правил користування тепловою енергією (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209), для зміни розміру нарахувань за теплову енергію теплопостачальна організація:

1) визначає вартість природного газу у відповідному місяці (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника);

2) перераховує вартість теплової енергії для відповідної категорії споживачів з урахуванням коефіцієнта перерахунку (К), що визначається за такою формулою:

Вп

К = ----

Вт ,

де Вп - перерахована планована вартість одиниці теплової енергії (з урахуванням прибутку), на основі якої встановлено тарифи для відповідної категорії споживачів (з урахуванням диференціації таких тарифів), що враховує перераховану вартість природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що визначена для відповідного місяця, за незмінних інших складових тарифу;

Вт - планована вартість одиниці теплової енергії (з урахуванням прибутку) для відповідної категорії споживачів відповідно до встановлених уповноваженими органами тарифів (з урахуванням диференціації таких тарифів).

Сума перерахунку (різниця в нарахуваннях) для споживача (С) визначається за такою формулою:

С = (К - 1) х П,

де К - коефіцієнт перерахунку;

П - плата за теплову енергію для споживача, визначена у відповідному місяці згідно з діючими тарифами на теплову енергію.

У разі оплати теплової енергії за двоставковими тарифами перерахунку підлягає умовно-змінна частина тарифу.

Різниця в нарахуваннях (від`ємне значення) спрямовується в оплату майбутніх платежів, крім випадку припинення дії договору із споживачем.

За наявності у споживача заборгованості за спожиту теплову енергію сума перерахунку (від`ємне значення) зараховується в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення.

У разі коли різниця в нарахуваннях має додатнє значення, отримана сума виставляться до оплати споживачеві у відповідному місяці перерахунку.

За змістом ст. 1 Закону України «Про теплопостачання»:

теплопостачальна організація - суб`єкт господарської діяльності з постачання споживачам теплової енергії;

постачання теплової енергії (теплопостачання) - господарська діяльність, пов`язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору;

теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Оскільки позивач являється теплопостачальною організацією і здійснює господарську діяльність по теплопостачанню, на нього поширюються вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209.

Доводи відповідача про те, що ТОВ ФІРМА «ТЕХНОВА» є виробником, що здійснює комбіноване виробництво електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралі (з посиланням на сайт позивача (https://tec.cn.ua/about)), а тому на нього не поширюються вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 (з посиланням на п. 3 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води), не були підтверджені під час розгляду справи, адже така інформація на сайті позивача відсутня.

Листом від 14.02.2022 № 7/10.2/2075-22 Міністерство розвитку громад та територій України надало роз`яснення наступного змісту:

10.11.2021 Урядом прийнято постанову № 1209 «Деякі питання нарахування (визначення) плати за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у зв`язку із зміною ціни природного газу», якою визначено механізм зміни підприємствами теплопостачання розміру нарахованої споживачам (крім населення, бюджетних установ, релігійних організацій) (далі - «інші споживачі») плати за теплову енергію та комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води) у разі щомісячної зміни для них ціни природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії та, відповідно, надання комунальних послуг.

Підставою для зміни розміру нарахувань є умова, коли ціна природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного тазу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що придбаний теплопостачальною організацією (виконавцем комунальної послуги) для виробництва теплової енергії/надання комунальних послуг «іншим споживачам» у відповідному місяці, є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що врахована у структурі тарифів для цієї категорії споживачів; встановлених уповноваженим органом.

Для реалізації зазначеного механізму внесено зміни до:

Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. № 1198,

Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830,

Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1182.

Зазначені Правила визначають детальний алгоритм здійснення перерахунку за теплову енергію та комунальні послуги.

При практичній реалізації механізму перерахування розміру плати слід звернути увагу на наступне:

механізм застосовується лише для категорії «інші споживачі» (усіх споживачів, які не відносяться до населення, бюджетних установ, релігійних організацій);

зміна розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачам у зв`язку із зміною ціни природного газу є обов`язком виробників теплової енергії, що використовують природний газ Теплопостачальною організацією, виконавцями послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води;

перерахунок для споживачів здійснюється як у сторону збільшення, так і в сторону зменшення, що залежить від ціни природного газу у відповідному місяці (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що використаний для виробництва теплової енергії/надання комунальних послуг «іншим споживачам»;

механізм перерахунку застосовується в частині теплової енергії (у разі реалізації теплової енергії як товарної продукції), а також послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (за умови укладення договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, згідно з вимогами Закону України «Про житлово-комунальніпослуги»);

для застосування механізму перерахунку використовуються тарифи на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (а не тарифи, на централізоване опалення та централізоване постачання гарячої води), встановлені уповноваженими органами;

при здійсненні перерахунку різної планованої вартості теплової енергії та комунальних послуг, на основі якої встановлювалися тарифи для відповідної категорії споживачів, перерахунку підлягає лише одна складова у тарифі - ціна природного газу (без урахування зміни тарифів па послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника). Решта складових тарифу залишаються без змін;

зміна розміру нарахувань здійснюється починаючи із нарахувань за жовтень 2021 року і далі - помісячно;

різниця в нарахуваннях (від`ємне значення) спрямовується на оплату, майбутніх платежів, крім випадку припинення дії договору із споживачем. За наявності у споживача заборгованості за спожиту послугу з постачання теплової енергії сума перерахунку (від`ємне значення) зараховується в рахунок погашення існуючої заборгованості споживача відповідно до черговості її виникнення;

у разі коли різниця в нарахуваннях має додатне значення, отримана сума виставляться до оплати споживачеві у відповідному місяці перерахунку;

сума перерахунку відображається у платіжних документах зазначених споживачів.

Слід звернути увагу, що при визначенні коефіцієнту перерахунку (К), який застосовується для перерахунку вартості теплової енергії/комунальних послуг для категорії «інші споживачі», теплопостачальна організація/виконавець послуг визначає:

вартість природного газу, використаного для виробництва теплової енергії/надання комунальних послуг «іншим споживачам», у відповідному місяці (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника);

перераховану плановану вартість одиниці теплової енергії/послуги з постачання теплової енергії/послуги з постачання гарячої води (з урахуванням прибутку), на основі якої встановлено тарифи для відповідної категорії споживачів (з урахуванням диференціації таких тарифів); що враховує перераховану вартість природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), що визначена для відповідного місяця, за незмінних інших складових тарифу.

За умовами довгострокового договору постачання природного газу, який укладено між виробниками теплової енергії та ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг» замовлений споживачем обсяг природного газу складається із Обсягу І, Обсягу II та Обсягу III.

Враховуючи підхід, який використано для визначення цих обсягів, а також виходячи з положень Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 рр. від 30.09.2021:

Обсяг І - це фіксований обсяг природного газу, що реалізується за фіксованою ціною 7 420 грн/тис.м.куб (з ПДВ) та спрямовується в першу чергу для виробництва теплової енергії, надання комунальних послуг для потреб, населення;

Обсяг III - фіксований обсяг природного газу, що реалізується за фіксованою ціною 16 390,10 грн/тис.м.куб (з ПДВ) та спрямовується для виробництва теплової енергії, надання комунальних послуг для потреб бюджетних установ та релігійних організацій;

Обсяг II - змінний обсяг природного газу, що визначається шляхом віднімання Обсягу І та Обсягу III від загального обсягу фактично спожитого природного газу (фактично переданого згідно з актом приймання - передачі) за розрахунковий період, що реалізується за ціною, що змінюється щомісяця.

Враховуючи зазначене, саме ціна Обсягу II (змінюється щомісячно) є основою для здійснення перерахування вартості теплової енергії та комунальних послуг.

Разом з тим, у разі отримання економії за Обсягом І та/або Обсягом III (фіксованими обсягами), для здійснення перерахування вартості теплової енергії та комунальних послуг у відповідному місяці визначається вартість природного газу (без урахуванням зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника) виходячи із вартості відповідного (відповідних) обсягів природного газу, спожитого (спожитих) у розрахунковому періоді.

За роз`ясненнями НАК «Нафтогаз України» обсяги природного газу, що використовуються за договором не мають цільового призначення для виробництва теплової енергії/надання комунальних послуг тим чи іншим категоріям споживачів.

Відтак, з метою забезпечення єдиного підходу до визначення вартості природного газу у відповідному місяці для проведення перерахунку вартості теплової енергії та комунальних послуг зазначаємо, що:

1) у випадку, коли загальний обсяг фактично спожитого природного газу у розрахунковому періоді не перевищив Обсягу І, для здійснення перерахунку «іншим споживачам» застосовується вартість природного газу за ціною Обсягу І;

2) у випадку, коли загальний обсяг фактично спожитого природного газу у розрахунковому періоді складається із суми Обсягу І та Обсягу III, для здійснення перерахунку застосовується вартість природного газу, що буде визначена виходячи з обсягу спожитого природного газу, який спрямовано на потреби «інших споживачів» після закриття в повному обсязі потреб населення, бюджетних установ, релігійних організацій (тобто, споживачів щодо яких було визначено та надано фіксовані, обсяги природного газу за фіксованою ціною), а саме:

вартість за Обсягом III - у разі якщо не спрямовувався Обсяг І на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів»;

середньозважена вартість за Обсягом І та Обсягом III, які використано на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів» - у разі спрямуванні частини Обсягу І та частини Обсягу III на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів»;

3) у випадку, коли загальний обсяг фактично спожитого природного газу у розрахунковому періоді складається із суми Обсягу І, Обсягу III та Обсягу II для здійснення перерахунку застосовується вартість газу, що буде визначена виходячи з обсягу спожитого природного газу, який на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів» після закриття в повному обсязі потреб населення, бюджетних установ, релігійних організацій (тобто, споживачів щодо яких було визначено та надано фіксовані обсяги природного газу), а саме:

вартість за Обсягом II - у разі якщо Обсяг III не спрямовувався на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів»;

середньозважена вартість за Обсягом II та Обсягом III - у разі спрямування частини Обсягу II та частини Обсягу III на виробництво теплової енергії/надання комунальних послуг для потреб «інших споживачів».

Таким чином, у разі ощадливого використання природного газу виробником теплової енергії та сприятливих кліматологічних умов, існує можливість, здешевити вартість природного газу для категорії «інші споживачі».

За таких умов, при визначенні вартості природного газу у відповідному місяці (для здійснення подальшого перерахунку вартості теплової енергії та комунальних послуг) виробник теплової енергії виходить із обсягів, природного газу, спожитого для виробництва теплової енергії та надання комунальних послуг для потреб «інших споживачі», у тому числі у разі якщо такі обсяги були «зміксовані».

Додатковими угодами, які було надіслано ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» виробникам теплової енергії, передбачено, що обсяги спожитого природного газу оплачуються згідно з актами приймання-передачі (Обсяг І (фіксований), Обсяг III (фіксований) та Обсяг II), що дозволяє визначати витрати на природний газ та розподіляти їх відповідно до категорій споживачів (за якими сформовано та встановлено тарифи).

За вимогами Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» (далі - Порядок) планування витрат на придбання природного газу для виробництва теплової енергії з метою включення їх до тарифів здійснюється виходячи із:

планованих обсягів природного газу, необхідних для провадження ліцензованої діяльності та визначених виходячи з вимог цього Порядку;

середньої ціни природного газу, що склалася у ліцензіата протягом опалювального періоду, що передує планованому періоду (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу) або ціни природного газу, визначеної в довгостроковому контракті з постачальником природного газу (за наявності укладеного контракту).

Таким чином, підприємствами теплопостачання, що уклали довгостроковий договір постачання природного газу з ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», розраховано на планований період тарифи на теплову енергію та комунальні послуги для населення, бюджетних установ, релігійних організацій виходячи із фіксованої ціни природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), визначеної в довгостроковому договорі (контракті) на постачання природного газу.

З огляду на те, що фактичні витрати на придбання природного газу, який спрямовується на виробництво теплової енергії та надання комунальних послуг для потреб відповідної категорії споживачів, можуть відрізнятися від запланованих витрат за цими категоріями споживачів, необхідно враховувати ці зміни обсягу витрат при формуванні тарифів на теплову енергію та відповідні комунальні послуги на наступний планований період.

Згідно із пунктом 108 Порядку передбачено, що після завершення опалювального періоду ліцензіатом проводиться аналіз витрат на придбання природного газу (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу), врахованих у тарифах, та відповідних витрат, які фактично ним понесені протягом опалювального період.

За результатами аналізу витрат ліцензіатом перераховується річна планована вартість теплової енергії, на основі якої встановлено тарифи, що враховує перераховану вартість природного газу за опалювальний період (при незмінних інших складових тарифу та без урахування суми обігових коштів).

Відповідно до пункту 109 Порядку різниця (від`ємне або додатне значення) між річною планованою вартістю теплової енергії, на основі якої встановлено тарифи, та перерахованою річною планованою вартістю теплової енергії (з урахуванням зміни цін на природний газ та електричну енергію) враховується під час встановлення уповноваженим органом тарифів на наступний строк.

Зокрема, у разі коли ліцензіатом недоотримано коштів у частині витрат на природний газ (з урахуванням проведеного перерахунку для категорії «інші споживачі») на відповідну суму збільшується планована повна собівартість теплової енергії, її виробництва, розрахована ліцензіатом на планований період, -ау випадку коли витрати на природний газ у структурі тарифу перевищували фактичні витрати ліцензіата (з урахуванням проведеного перерахунку для категорії «інші споживачі»), на відповідну суму повніша бути зменшена планована повна собівартість теплової енергії, її виробництва, розрахована ліцензіатом на планований період.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що підставою для зміни розміру нарахувань за спожиту теплову енергію насамперед є умова, коли ціна природного газу, придбаного теплопостачальною організацією у відповідному місяці є відмінною (більшою або меншою) від ціни природного газу, врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Оскільки відповідач, як під час виникнення спірних правовідносин, так і під час розгляду справи судом, заперечував щодо правомірності донарахування за теплову енергію, здійсненого позивачем, то при вирішення даного спору на позивача покладається обов`язок довести обставину, що ціна природного газу дійсно змінювалася і позивач зобов`язаний був застосовувати механізм, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209.

Позивач був зобов`язаний навести відповідні обґрунтування щодо підстав перерахунку, які б мали містити, зокрема:

ціну природного газу (без урахування зміни тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, торговельної надбавки (націнки) постачальника), придбаного ним у відповідному місяці;

ціну природного газу, врахованої у структурі тарифів на теплову енергію, встановлених уповноваженими органами для відповідної категорії споживачів.

Відсутність відповідної інформації не дає можливості суду перевірити правильність визначення коефіцієнтів перерахунку, розміщених на офіційному сайті позивача, які доречі неодноразово змінювалися ним.

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

Принцип змагальності господарського судочинства закріплений у ст. 2, 13 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний. Верховний Суд звертається до власних висновків у постановах від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.

Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.

За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

З урахуванням наведеної вище сутності принципу змагальності саме позивач у справі мав довести належними та допустимими доказами факт існування підстав для здійснення донарахування в сумі 1 825 107,48 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1209 та відповідних нарахувань в заявленому розмірі; натомість як свідчать матеріали справи і як було встановлено під час вирішення даного спору, позивачем відповідні дії вчинені не були; як наслідок - позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Оскільки правомірність донарахування за теплову енергію не була підтверджена позивачем, позовні вимоги в частині стягнення 1 825 107,48 грн. задоволенню не підлягають.

Відповідно до умов Договору № 621/21 (п. 7.2.3.) при несвоєчасному здійсненні розрахунків за теплову енергію Споживач сплачує Теплопостачальній організації пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення платежу, від простроченої суми за кожен день такого прострочення, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення і 3% річних від простроченої суми.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті поставленої теплової енергії, позивач здійснив нарахування трьох процентів річних з простроченої суми в загальному розмірі 15 273,00 грн., у т.ч.:

12 035,00 грн. - за період з 21.12.2021 по 27.01.2022 на суму боргу 3 957 609,00 грн.,

2 338,00 грн. - за період з 21.01.2022 по 27.01.2022 на суму боргу 4 740 692,77 грн.,

900,00 грн. - за період з 21.01.2022 по 27.01.2022 на суму боргу 1 825 107,48 грн.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

На підставі умов Договору (п.п. 7.2.3.), позивач нарахував пеню в загальній сумі 84 277,56 грн., у т.ч.:

73 513,95 грн. - за період з 21.12.2021 по 27.01.2022 на суму боргу 3 957 609,00 грн.,

7 771,63 грн. - за період з 21.01.2022 по 27.01.2022 на суму боргу 4 740 692,77 грн.,

2 991,98 грн. - за період з 21.01.2022 по 27.01.2022 на суму боргу 1 825 107,48 грн.

Однак враховуючи висновок суду про відсутність у позивача правових підстав для здійснення донарахування в сумі 1 825 107,48 грн., у останнього відсутні підстави і для нарахування на таку суму трьох процентів річних в розмірі 900,00 грн. та 2 991,98 грн. пені за період з 21.01.2022 по 27.01.2022; як наслідок - позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд також зазначає, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод. (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи часткове задоволення даного позову, на відповідача покладається судовий збір в розмірі 131 909,42 грн., решта (27 434,99 грн.) - на позивача.

Керуючись ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» до Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» про стягнення 10 622 960 грн. 61 коп. задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 55-Б; код 03357671) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» (03050, м. Київ, вул. Предславинська, 31/11, офіс 87; код 24100060) 8 698 302 грн. 57 коп. заборгованості, 14 373 грн. 00 коп. трьох процентів річних з простроченої суми та 81 285 грн. 58 коп. пені.

Стягнути з Акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, 55-Б; код 03357671) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «ТЕХНОВА» (03050, м. Київ, вул. Предславинська, 31/11, офіс 87; код 24100060) 131 909 грн. 42 грн. судового збору.

Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 16.09.2022.

Суддя А.С.Сидоренко