Рішення № 106260591, 15.09.2022, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2022
Номер справи
600/7439/21-а
Номер документу
106260591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/7439/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, про визнання протиправних дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління ДФС в Чернівецькій області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби в Чернівецькій області оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в перерахунку та переведенні ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років згідно статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням періоду участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції на пільгових умовах призначення такої пенсії - один місяць служби за три місяці.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до наказу Державної фіскальної служби України № 158-0 від 27 вересня 2021 року його звільнено з органів податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «г» Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ. При цьому, звертав увагу суду на те, що його вислуга в календарному обчисленні становить 21 рік 11 місяців 19 діб, а в пільговому- 25 років 00 місяців 21 добу.

Наголошував на тому, що з метою отримання пенсії звернувся із заявою від 29 жовтня 2021 року до ДФС у Чернівецькій області, в якій просив: оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення йому пенсії за вислугу років згідно статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, передбаченому статтею 13 цього Закону з часу настання права на таку пенсію, а саме з 27 вересня 2021 року із зарахуванням до вислуги років для призначення такої, пенсії часу проходження служби протягом якого останній брав учать в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Разом з тим, за результатами розгляду заяви Головним управління ДФС у Чернівецькій повідомлено позивача, про відсутність підстав для оформлення та направлення документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії останньому за вислугою років, у зв`язку із відсутністю необхідної календарної вислуги років при звільненні.

Позивач, вважає такі дії органу ДФС протиправними, з огляду на те, що в нього достатньо пільгової вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог зазначеного вище Закону, посилався при цьому на правові позиції Верховного Суду.

Також позивач зазначив, що з метою отримання пенсії звернувся із заявою до органу Пенсійного фонду, в якій просив призначити пенсію за вислугу років. Однак, листом останнього повідомлено про те, що лише після надходження із уповноваженого органу, де проходилась служба, необхідних для призначення пенсії документів, зокрема, подання про призначення пенсії, в якому буде зазначено, обчислену ним вислугу років, органом Пенсійного фонду України може бути прийнято рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії.

При цьому, позивач вважає таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області протиправною та необґрунтованою.

2. Відповідач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області правом на подання відзиву передбаченим статтею 162 КАС України не скористався та відзиву на адміністративний позов не подав.

3. Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову звертав увагу суду на те, що наявність пільгової вислуги років позивача (25 років 0 місяців 21 доба) має значення для визначення відсотку розміру пенсії позивача від його грошового забезпечення, відповідно до ст. 13 Закону № 2262, за умови наявності права на призначення пенсії за вислугу років, а не для призначення такої пенсії.

Щодо порядку подачі документів на призначення пенсії зазначив, що копії документів, необхідних для призначення пенсії позивачеві, уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку не подавались, відтак і відсутні підстави для призначення пенсії останньому.

Відповідач вважає, що в його діях не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, останнім правомірно відмовлено позивачеві у підготовці необхідних документів для призначення пенсії, у зв`язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито спрощене провадження в справі без виклику стороні, за наявними матеріалами в справі.

2. Ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача, про залишення позовної заяви в частині позовних вимог - без розгляду.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України № 158-0 від 27 вересня 2021 року полковника податкової міліції ОСОБА_1 звільнено з органів податкової міліції ДФС у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «г» Положення про проходження служби рядовим начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 і року № 114 (через скорочення штатів).

Зі змісту наказу встановлено, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становить: в календарному обчисленні 21 рік 11 місяців 19 діб, в пільговому обчисленні - 25 років 0 місяців 21 доба.

2. 29.10.2021 року з метою призначення пенсії, позивач звернувся із заявою до ДФС у Чернівецькій області в якій просив оформити та направити необхідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугою років.

3. 17.11.2021 року листом № 24-97-07-11 ГУ ДФС у Чернівецькій області повідомлено позивача про те, що з метою повного, всебічного та належного розгляду заяви Головне управління ДФС у Чернівецькій області звернулася з листом про надання роз`яснень до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області щодо можливості підготовки та направлення документів.

4. Також судом встановлено, що 16.12.2021 року листом № 641/10/24-97-01 від 16.12.2021 року Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області повідомлено позивача про відсутність підстав для підготовки та направлення до органів Пенсійного фонду матеріалів для призначення пенсії останньому, у зв`язку із відсутність у позивача вислуги 25 календарних років.

5. Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся із заявою від 29 жовтня 2021 року до Головного управління Пенсійного Фонду у Чернівецькій області, в якій просив призначити йому пенсію за вислугу років згідно статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, передбаченому статтею 13 цього Закону з часу настання права на таку пенсію, а саме з 27 вересня 2021 року, перерахувати та виплатити зазначену пенсію із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби протягом якого ОСОБА_1 брав учать в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці».

6. Листом від 18.11.2021 року № 2400-1703-8/40476 Головне управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області повідомлено позивача, про те, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, заяви про призначення пенсії, зокрема за вислугу років, звільненим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, що мають право на пенсію за цим Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств. У даному випадку - через Головне управління ДФС у Чернівецькій області.

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до статті 99 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 Про передачу органам Пенсійного фонду України функції з призначення і виплаті пенсії деяким категоріям громадян з 01.01.2007 органи Пенсійного фонду України виконують функції лише з призначення та перерахунку пенсій. Обчислення вислуги років та визначення грошового забезпечення для призначення пенсії залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), з яких звільнений військовослужбовець.

Умови призначення пенсії за вислугу років викладено у статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, зверталась увага на те, що за нормами п. "а" статті 12 згаданого Закону, для осіб, незалежно від віку, які звільнені зі служби з 01.10.2020 або після цієї дати необхідна для призначення пенсії вислуга 25 календарних років і більше.

З огляду на викладене вище, лише після надходження із уповноваженого органу, де проходилась служба, необхідних для призначення пенсії документів, зокрема, подання про призначення пенсії, в якому буде зазначено обчислену ним вислугу років, органом Пенсійного фонду України може бути прийнято рішення про призначення пенсії або про відмову.

7. Також судом досліджена довідка від 03.12.2021 року № 626/10/24-97-07-14 видана Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області, зі змісту якої встановлено, що позивачеві зараховується до вислуги років на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, період його служби в податковій міліції протягом якого, останній брав участь в антитерористичній операції. Також судом дослідженні наявні в матеріалах справи, витяги з наказів, які підтверджують участь позивача в антитерористичній операції.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1.Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

2. Згідно п. "а" частини 1статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІпередбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цимЗаконом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

3. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей.

Відповідно до підпункту "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієїпостанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

3. Вирішуючи спірні правовідносини в даній справі, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту а частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж, з статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно пункту б частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, з статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Водночас частиною 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, з статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині 2 статті 17 цього Закону.

Частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, особам, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Разом з цим, статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

4. Відповідно до частини 1 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

При цьому, згідно частини 2 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

5. На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей від 17.07.1992 року № 393 (далі Постанова № 393).

Так, вказаним Порядком № 393, зокрема пунктом 3, визначаються періоди проходження військової служби, що зараховуються до вислуги років, зокрема, на пільгових умовах.

У свою чергу, Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18 сформував правову позицію щодо застосування норм права, яку в силу положень частини 5 статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин. Так, Верховний Суд вказав на те, що існуюче правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Отже, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, на переконання Верховного Суду (згідно постанови від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18), таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Таким чином, за наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив наступні правові висновки:

- в цілях Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

- для призначення пенсій за вислугу років за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому, з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступив від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.

6. З матеріалів справи встановлено, що вислуга років позивача станом на 27.09.2021 року для призначення пенсії складає у календарному обчисленні 21 рік 11 місяці 19 днів; у пільговому обчисленні 25 років 00 місяці 21 днів.

Відтак, з огляду на вищевикладене та з врахуванням правової позиції, викладеною в постанові Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18, суд у цій справі вважає, що у позивача наявне право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, наявної у нього вислуги в пільговому обчисленні.

Таким чином, вислуга років позивача, з урахуванням вислуги у пільговому обчисленні, є більшою ніж мінімально необхідна для призначення пенсії вислуга років, яка визначена пунктом а частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII, що дає йому право на призначення пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262-XII.

За приписами статті 48 Закону № 2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

7. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, який затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Згідно пункту 12 вказаного Порядку № 3-1 повноважний структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.

При цьому, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 28.11.2018 року у справі №537/1980/16-а виклала висновок про те, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

8. Відтак, з урахуванням наявності у позивача права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, саме на відповідача, як уповноваженого органу, в якому позивач проходив службу та з якого його звільнено, покладено обов`язок у відповідний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії від позивача оформити всі необхідні документи і подання до органу Пенсійного фонду про призначення йому пенсії.

Враховуючи наведені обставини, суд дійшов о висновку про те, що позивач набув право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII, що зобов`язує відповідача оформити та подати до ГУПФ документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-XII.

6. Суд також зазначає, саме на відповідача Головне управління ДФС в Чернівецькій області, як уповноваженого органу, в якому позивач проходив службу та з якого його звільнено, покладено обов`язок у відповідний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії від позивача оформити всі необхідні документи і подання до органу Пенсійного фонду про призначення йому пенсії, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в перерахунку та переведенні позивача на пенсії за вислугу років є передчасними.

Тобто наразі орган Пенсійного фонду ще не ухвалював рішення щодо відмови в призначенні позивачеві пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого призначення будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

При цьому, суд звертає увагу на те, що у разі незгоди з діями відповідача щодо наявності чи відсутності підстав для призначення пенсії за вислугою років позивач не позбавлений права звернутися за захистом своїх прав до суду, коли таке право по своїй суті і буде порушено.

7. Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно вимог статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи наведене вище, суд частково погоджується з мотивами і аргументами на які посилався позивач, відтак адміністративний позов слід задовольнити частково.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Враховуючи те, що позивач в даній категорії справ звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області щодо відмови в оформленні і направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подання та документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з .

3. Зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подання та документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

5. Розподіл судових витрат не здійснюєтьєся.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 40329345).

Відповідач - Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (м.Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ: 43143196).

Суддя О.В. Боднарюк