Рішення № 106232375, 14.09.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2022
Номер справи
200/3858/22
Номер документу
106232375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2022 року Справа№200/3858/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту ociб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО про стягнення господарських санкцій, -

УСТАНОВИЛА:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач, фонд) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (далі відповідач, підприємство), про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 3 903 110,64 грн. та пеню 187 349,22 грн., всього 4 090 459,86 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з наданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2021 рік, вбачається, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства становить 1 383 осіб, таким чином, підприємство у 2021 році мало працевлаштувати 55 осіб з інвалідністю. Проте, фактично за даними цього ж звіту працювало лише 37 осіб з інвалідністю. Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні, що є підставою для нарахування адміністративно-господарських санкцій. Згідно здійсненого позивачем розрахунку сума адміністративно-господарських санкцій за допущене порушення складає 3 903 110,64 грн. Крім того, у зв`язку із тим, що підприємство своєчасно не погасило нараховані адміністративно-господарські санкції, фондом нараховано пеню у розмірі 187 349,22 грн.

Ухвалою суду від 19.07.2022 провадження у справі відкрито, справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 КАС України.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, за змістом якого підприємство заперечує проти доводів позивача та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, з огляду на таке. На підприємстві в 2021 році працювало 37 осіб з інвалідністю, а інші робочі місця для осіб з інвалідністю у кількості 35 залишались вільними, про що було проінформовано центр зайнятості шляхом направлення відповідних звітів форми 3-ПН та інформаційних листів. Крім того, підприємство самостійно займалось пошуком осіб з інвалідністю з метою їх працевлаштування шляхом участі у відповідних заходах. При цьому докази відмови відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю відсутні.

Позивачем надано відповідь на відзив, де зазначено про правомірність доводів позову, зокрема, вказано, що відповідач інформував центри зайнятості про наявність робочих місць на відокремлених підрозділах ТОВ «ДТЕК Східенерго», а не на підприємстві, що виступає боржником у даній справі. Наведене свідчить, що відповідач формально виконував вимоги законодавства, а тому має нести відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій та пені.

ТОВ «ДТЕК Східенерго» подано заперечення на відповідь на відзив, за змістом яких висловлено незгоду із доводами відповіді на відзив, зокрема, вказано про відсутність доказів, які б свідчили про відмову відповідача у працевлаштуванні осіб з інвалідністю

Ухвалою суду від 13.09.2022 у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Фактичні обставини встановлені судом у справі такі.

ТОВ «ДТЕК Східенерго» є юридичної особою, код ЄДРПОУ 31831942, місцезнаходження 85619, Донецька обл., м. Курахове, вул. Енергетиків,34.

У матеріалах справи наявні звіти за формою 3-ПН, що подавалась відповідачем в особі ВП «Курахівська ТЕС»: від 04.01.2021 № 20-10 від 08.02.2021 № 20-262, від 04.03.2021 № 20-443, від 06.04.2021 № 20-644, від 12.04.2021 № 20-669, від 20.04.2021 № 20-715, від 06.05.2021 № 20-818, від 02.06.2021 № 20-1042, від 12.07.2021 № 20-1450, від 03.08.2021 № 20-1690, від 09.08.2021 № 20-1754, від 07.09.2021 № 20-2054, від 07.10.2021 № 20-2544, від 04.11.2021 № 20-2789, від 03.12.2021 № 20-3034, від 06.12.2021 № 20-3043, від 30.12.2021 № 20-3244, де вказано наявність вакансій за професією (посадою) обхідник водопровідних мереж 12 вакансій та обхідник траси гідрозоловилучення та золовідвалів 12 вакансій.

Крім того, ВП «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК Східенерго» звертався із листами від 08.01.2021 № 20-36, від 11.02.20296, від 10.03.2021 № 20-462, від 07.04.2021 № 20-654, від 03.06.2021 № 20-1046, від 11.05.2021 № 20-835, від 14.07.2021 № 20-1458, від 09.08.2021 № 20-1753 від 09.09.2021 № 20-2072, від 08.10.2021 № 20-2570, від 05.11.2021 № 20-2817 від 06.12.2021 № 20-3042 на ім`я директора Мар`їнського районного центру зайнятості, за змістом якого повідомило про створення на підприємстві робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та висловлено прохання направляти на підприємство громадян, які є особами з інвалідністю для їх працевлаштування.

У матеріалах справи наявні звіти за формою 3-ПН, що подавалась відповідачем в особі ВП «Луганська ТЕС»: від 08.02.2021 № 88/04, від 01.03.2021 № 145/04, від 01.04.2021 № 242/04, від 02.06.2021 № 367/04 від 16.06.2021 № 407/04 (уточнюючий) від 05.07.2021 № 442/04, від 13.07.2021 № 469/04 (уточнений) від 05.08.2021 № 509/04 від 06.09.2021 № 568/04, від 05.10.2021 № 676/04, від 04.11.2021 № 795/04 від 06.12.2021 № 893/04 де вказано наявність вакансій за професією (посадою) апаратник електролізу 1 вакансія, обхідник водопровідно-каналізаційної мережі 1 вакансія, машиніст інструктор локомотивних бригад 2 вакансії, налагоджувальник колійних машин та механізмів 1 вакансія, фахівець з неруйнівного контролю 2 вакансії, інструктор легководолазної справи 1 вакансія, наповнювач балонів 1 вакансія, слюсар-сантехнік 1 вакансія, сторож 1 вакансія

Також ВП «Луганська ТЕС» ТОВ «ДТЕК Східенерго» звертався із листами від 06.01.2021 № 08/04, від 13.01.2021 № 25/04 від 15.02.2021 № 120/04, від 01.03.2021 № 145/04 від 11.03.2021 № 178/04, від 15.04.2021 № 282/04, від 05.05.2021 № 307/04, від 13.05.2021 № 325/04, від 14.06.2021 № 401/04 від 05.07.2021 № 445/04, від 16.08.2021 № 529/04, від 06.09.2021 № 568/04, від 13.09.2021 № 584/04, від 11.10.21 № 716/04, від 01.11.2021 № 774/04, від 15.11.2021 № 820/04 від 13.12.2021 № 1021/04 до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та Новоайдарського районного центру зайнятості у якому висловлено прохання посприяти у направленні осіб з

У матеріалах справи наявні письмові докази про участь відповідача у ярмарках вакансій круглих столах загальнообласних заходах, організованих центрами зайнятості, а саме листи від 29.04.2021 № 01-28/442-21, від 09.06.2021 № 01-28/580-21, від 16.08.2021 № 01-28/830-21.

Крім того, відповідачем надано витяги зі штатного розпису про створення вакансій для осіб з інвалідністю на ВП «Курахівська ТЕС», «Луганська» ТЕС ТОВ «ДТЕК Східенерго» у 2021 році.

Відповідно звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік форма 10-ПОІ (річна) відповідачем вказано середньоблікову кількість штатних працівників з інвалідністю 37 осіб, кількість осіб, які повинні працювати згідно нормативу 56.

До вказаного звіту відповідачем складено Додаток до форми № 10-ПОІ (річна) «Перелік підприємств, що увійшли до складу господарського об`єднання, та або відокремлених підрозділів роботодавця, де вказано, зокрема, відокремлені підрозділи: «Курахівська ТЕС» ТОВ «ДТЕК Східенерго», «Луганська ТЕС» ТОВ «ДТЕК Східенерго».

У зазначеному звіті ТОВ «ДТЕК Східенерго» не визначило суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Позивач, вважаючи, що поданий відповідачем звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2021 рік, свідчить, що підприємством порушено норматив працевлаштування інвалідів (штатна чисельність 1 383, працювало 37, норматив 55) нарахував адміністративно-господарські санкції у розмірі 3 903 110,64 грн. та пеню 187 349,22 грн. (розрахунок адміністративно-господарські санкцій та пені наявний у матеріалах справи)

За встановлених обставин правова позиція суду обґрунтована таким.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права і свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 (далі Закон № 875)

Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону № 875 підприємства, установи і організації за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону № 875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 18-1 Закону № 875 пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до положень ч. 1, 2, 4 ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

У разі порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці зобов`язані, зокрема, своєчасно та в повному обсязі, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації норм Законів України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та "Про зайнятість населення" від 31.07.2007 № 70 затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування;

Пункт 3 вказаного Порядку передбачено, що роботодавець, який має відокремлені підрозділи, подає звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, підготовлений з урахуванням даних цих підрозділів. У разі зміни їх кількості роботодавець разом із звітом про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю подає відомості про такі підрозділи за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.08.2020 № 591 затверджено форми звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» та Інструкції щодо її заповнення.

Відповідно п. 3 вказаної Інструкції роботодавці, які мають відокремлені підрозділи, належать до числа роботодавців, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, чи господарських об`єднань, створених з метою координації виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань відповідно до статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон), разом зі звітом надають до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням документи, визначені Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 (зі змінами), а також перелік підприємств за формою згідно з додатком до звіту.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 затверджено форми звітності № 3-ПН „Інформація про попит на робочу силу (вакансії) та Порядку її подання. (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Вказаним Порядком передбачено таке.

Пункт 3. Форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця.

Пункт 4. Актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв`язку.

Пункт 5. Форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Висновки суду.

Статтею 20 Закону № 875 юридична відповідальність у вигляді виникнення обов`язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або 1) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме: не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів;

2) в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 17, частини першої статті 18, частин другої, третьої, п`ятої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 19.12.2018 у справі № 812/1140/18, згідно якої обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, за умови, що відповідач ужив всі заходи по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу.

При цьому для стягнення адміністративно-господарських санкцій потрібно виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов`язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Зі свого боку, судом установлено, що відповідач виконав обов`язок по здійсненню заходів зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю, покладений на нього законодавством повною мірою. Зокрема, відповідач створив робочі місця для осіб з інвалідністю, інформував центр зайнятості про наявність вакансій на підприємстві для осіб з інвалідністю, вживав додаткові заходи щодо пошуку осіб з інвалідністю з метою працевлаштування.

Крім того, наявні у матеріалах справи звіти форми 3-ПН мають підпис та печатку відповідальної особи центру зайнятості.

З іншого боку позивачем станом на момент розгляду справи так і не подано інформації з Донецького обласного центру зайнятості щодо виконання чи невиконання ТОВ «ДТЕК Східенерго» обов`язку звітування за формою 3-ПН та наявності відмов у працевлаштуванні осіб з інвалідністю відповідачем. Отже твердження позивача щодо невиконання відповідачем обов`язків, передбачених Законом № 875-XII, є недоведеними та ґрунтуються на його припущеннях, що суперечить п. 1 ст. 78 КАС України.

Щодо посилань позивача на те, що у розумінні законодавства України звіти форми 3-ПН направлялись відокремленими підрозділами, а не юридичними особами, суд вважає, що вказане не спростовує сам факт інформування центрів зайнятості про наявність на підприємствах відповідача вакансій для осіб з інвалідністю, з урахуванням того, що відповідні звіти приймались центрами зайнятості, про що свідчить підпис та печатка відповідальної особи таких.

На підставі викладено, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно ст.139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту ociб з інвалідністю (87555, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Серова, буд. 1а ЄДРПОУ 13492430) до Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО (85619, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34 ЄДРПОУ 31831942) про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 14 вересня 2022 року.

Суддя І.В. Буряк