ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2009 року справа № 2а-641/09/2270/11
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Касап В.М.
при секретарі Марковій О.В., Сенькові О.О., Федику Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Модуль» до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000972342/0 від 04 серпня 2008 року, №0000972342/1 від 15 вересня 2008 року, №0000972342/2 від 14 листопада 2008 року в частині визначення суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 41748 грн., в тому числі за основним платежем 27832 грн. та штрафних санкціях 13916 грн., -
ВСТАНОВИВ:
ВАТ «Модуль» звернулося з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення-рішення від 04 серпня 2008 року №0000972342/0.
В обґрунтування своїх вимог вказує, що Кам'янець-Подільською об'єднаною державною податковою інспекцією в період з 09.06.2008 року по 22.07.2008 року проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року В результаті перевірки 29.07.2008 року був складений акт № 1713 234 21338358. 04 серпня 2008 року на підставі акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000972342/0, згідно з яким відповідачем визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем податку на додану вартість усього на суму 223 522, 00 грн., у тому числі за основним платежем 144 886, 00 грн., та штрафними санкціями 78 636 грн. 00 коп. Підставою для прийняття оскаржуваного рішення стали висновки, викладені в акті перевірки. У висновках акту перевірки вказано, що товариством в порушення вимог п.п. 7.4.3, п. 7.4., ст. 7 ЗУ „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року №168/97-ВР / далі Закон №168/ із змінами та доповненнями, протягом липня 2007 року - березня 2008 року з суми податкового кредиту не виключалась частка ПДВ в сумі 221082, 00 грн., сплаченого (нарахованого) при придбанні матеріалів, яка відповідає частці використання таких матеріалів в неоподаткованих операціях звітного періоду - операціях з поставки відходів і брухту чорних металів, які звільняються від оподаткування починаючи з 06.02.2007 року, відповідно до п.11.44 ст. 11 Закону № 168. Вважає безпідставними та необгрунтованими викладені в акті перевірки висновки, оскільки відповідно до п.п, 7.4.3., п.7.4, ст. 7 Закону № 168 у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду. В процесі господарської діяльності ВАТ „Модуль" в період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року дійсно здійснювало оподатковані операції по закупівлі холоднокатаного металу в рулонах, і при здійснені цих господарських операцій товариством відповідним чином сплачувався (нараховувався) податок на додану вартість. У відповідності до податкових декларацій поданих за вищезазначений період, податковий кредит зазначений ВАТ „Модуль" в податкових звітах, відображений у відповідності до норм Закону №168, оскільки сума податкового кредиту складалася з сум податку в складі вартості придбаних товарів, які використовуються товариством для здійснення основного виду діяльності, визначеного Статутом товариства. Відповідно всі витрати, які були понесені товариством на придбання товарів протягом зазначеного звітного періоду, спрямовувалися виключно на забезпечення основного виду діяльності, а не для систематичного здійснення операцій з поставки відходів брухту чорних металів, які звільняються від оподаткування. При здійсненні господарської діяльності реалізовувався металобрухт, але він утворювався в значній мірі не від придбаних товарів в період з 01.04.2007 року, по 31.03, 2008 року, що є оподаткованими операціями, а в значній мірі від операцій, що були вчинені до 06.02.2007 року, а також утворювався при використані власного металу у виробництві. Вважає податкове повідомлення-рішення таким, що суперечить чинному законодавству, просить визнати нечинним та скасувати.
В процесі розгляду справи представники позивача неоднарозово змінювали позовні вимоги. 07 квітня 2009 року подали заяву про зміну позовних вимог, в якій зазначають, що ВАТ "Модуль" не погоджуючись із прийнятим рішенням № 0000972342/0, керуючись п.п. 5.2.2., п.5.2., ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-НІ з змінами та доповненнями, було розпочато процедуру адміністративного оскарження та 12.08.2008 року направлено відповідачу Апеляційну скаргу вих. № 3175 про перегляд вищезазначеного рішення, як такого, що суперечить законодавству України. 15 вересня 2008 року рішенням відповідача про результати розгляду первинної скарги залишено податкове повідомлення - рішення № 0000972342/0 від 04 серпня 2008 року без змін, а скаргу ВАТ "Модуль", - без задоволення. Цього ж дня відповідачем видано податкове повідомлення - рішення № 0000972342/1. 10.11.2008 року без задоволення було залишено скаргу позивача та 14.11.2008 року відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000972342/2. Просять визнати нечинними та скасувати прийняті податкові повідомлення-рішення від 04 серпня 2008 року № 0000972342/0, від 15 вересня 2008 року №0000972342/1 та від 14 листопада 2008 року № 0000972342/2. 07 травня 2009 року подано заяву про зміну позовних вимог, в якій зазначають, що в акті перевірки податковим органом було складено таблицю в якій відображені дані про кількість та вартість металобрухту, реалізованого ВАТ „Модуль" Хмельницькому ЗАТ „Втормет" за період з липня 2007 року по березень 2008 року та розрахунок суми ПДВ, що підлягає виключенню з податкового кредиту. Також в акті перевірки ( ст. 59-61) відповідачем було складено таблицю в якій були відображені зведені дані заниження податку на додану вартість за перевіряємий період, з урахуванням суми ПДВ, що підлягає нібито виключенню з податкового кредиту. Податковий орган при визначені суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього періоду, виключив з податкового кредиту непідтверджене податкове зобов'язання в розмірі 27 832 грн., а отже з порушенням правових норм визначив суму податкового зобов'язання і розмір штрафних санкцій. Вважають, що сума податкового зобов'язання товариства, що повинна бути визначена оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням з урахуванням штрафних санкцій складає 175 581 грн., у тому числі за основним платежем 117 054 грн., та штрафних санкцій в розмір 58 527 грн. Просять визнати не чинним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04 серпня 2008 року № 0000972342/0 в частині нарахування 47941 грн. в тому числі за основним платежем 27832 грн. та штрафних санкцій в розмірі 20109 грн., в іншій частині оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишити без змін. 14 травня 2009 року подано заяву про зміну позовних вимог. Просять з тих же підстав визнати не чинним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 04 серпня 2008 року № 0000972342/0, від 15 вересня 2008 року № 0000972342/1, від 14 листопада 2008 року № 0000972342/2, в частині нарахування 41748 грн. 00 коп. в тому числі за основним платежем 27 832 грн. 00 коп. та штрафними санкціями в розмірі 13916 грн.00 коп.
Представники відповідача проти позову заперечують, вказують, що Кам'янець-Подільською ОДПІ була проведена виїзна планова перевірка за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року, про що складено акт від 29.07.2008 року № 1713 234 21338358. На порушення пп.7.4.3 п.7.4 ст. 7 Закону №168 позивачем протягом липня 2007 року - березня 2008 року з суми податкового кредиту не виключалась частка ПДВ в сумі 221082 грн., сплаченого (нарахованого) при придбанні матеріалів, яка відповідає частці використання таких матеріалів в неоподатковуваних операціях звітного періоду -операціях з поставки відходів і брухту чорних металів, які звільняються від оподаткування починаючи з
06.02.2007 року, відповідно до п. 11.44 ст. 11 Закону № 168. Позивач здійснював реалізацію брухту чорних металів без нарахування податку на додану вартість відповідно до п. 11.44 ст. 11 Закону № 168, згідно якого операції з поставки відходів і брухту чорних металів починаючи з 06.02.2007 року звільняються від оподаткування. За період з липня 2007 року по березень 2008 року позивачем реалізовано Хмельницькому ЗАТ «Втормет» (код ЄДРПОУ 00193157) 1085, 11т металобрухту на суму 1105410 грн. (без ПДВ). Вважають винесені податкові повідомлення-рішення від 04 серпня 2008 року № 0000972342/0, від 15 вересня 2008 року № 0000972342/1, від 14 листопада 2008 року № 0000972342/2, в частині нарахування 41748 грн. 00 коп. в тому числі за основним платежем 27 832 грн. 00 коп. та штрафними санкціями в розмірі 13916 грн.00 коп. правомірним та просять в задоволенні позову відмовити. Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити. Судом встановлено, що Кам'янець-Подільською об'єднанню державною податковою інспекцією в період з 09.06.2008 року по 22.07.2008 року проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2008 року В результаті перевірки 29.07.2008 року був складений акт № 1713 234 21338358. Перевіркою встановлено, що на порушення пп.7.4.3 п.7.4 ст. 7 Закону № 168 позивачем на протязі липня 2007 року по березень 2008 року з суми податкового кредиту не виключалась частка ПДВ в сумі 221082 грн., сплаченого (нарахованого) при придбанні матеріалів, яка відповідає частці використання таких матеріалів в неоподатковуваних операціях звітного періоду - операціях з поставки відходів і брухту чорних металів, які звільняються від оподаткування починаючи з 06.02.2007 року, відповідно до п. 11.44 ст. 11 Закону № 168. Позивач здійснював реалізацію брухту чорних металів без нарахування податку на додану вартість відповідно до п. 11.44 ст. П Закону № 168, згідно якого операції з поставки відходів і брухту чорних металів починаючи з 06.02.2007 року звільняються від оподаткування. Згідно пп.7.4.3 п.7.4 ст. 7 Закону № 168 у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду. Відповідно до пп.3.1.1. п.3.1 ст. З Закону № 168, об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю). Згідно п.4.4 ст. 4 Закону № 168 для готової продукції, виготовленої на території України з давальницької сировини нерезидента, у разі її поставки на митній території України, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість такої продукції з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, а також інших податків, зборів (обов'язкових тплатежів), за винятком податку на додану вартість, що включаються у ціну такої готової продукції згідно із законами України з питань оподаткування. Визначена вартість перераховується в українські гривні за валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на момент виникнення податкових зобов'язань. При цьому податок сплачується до бюджету покупцем у порядку, передбаченому для оподаткування товарів, що імпортуються, а відповідальність за сплату податку покупцем такої продукції несе вітчизняний її переробник. Відповідно до пп.7.3.1 п.7.3 ст. 7 Закону № 168 датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: - або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; - або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку. Згідно пп.7.3.6 п.7.3 ст. 7 Закону № 168 датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті. Датою виникнення податкових зобов'язань при імпортуванні робіт (послуг) є дата списання коштів з розрахункового рахунку платника податку в оплату робіт (послуг) або дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) нерезидентом залежно від того, яка з подій відбулася першою. Відповідно до пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст. 7 Закону № 168 якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Враховуючи зазначене, оскільки операції з поставки відходів і брухту чорних металів звільняються від оподаткування, сума податку на додану вартість, що відповідає обсягу таких неоподатковуваних операцій, підлягає виключенню з суми податкового кредиту в періоді проведення цих операцій. На ВАТ «Модуль» в процесі господарської діяльності утворювались відходи металу (відходи стального прокату у вигляді відрізків чорного прокату, зшивки, матеріали, отримані від розпаковки рулонів стального прокату та метал, що утворювався при використанні у виробництві інших матеріалів), які оприбутковувались як металобрухт та в подальшому реалізовувались. Оприбуткування відходів металу з віднесенням їх на металобрухт здійснювалось на підставі актів, підписаних відповідальними особами підприємства.. Залишки металобрухту, його надходження та вибуття в кількісному виразі відображені у звітах про переміщення номенклатури на відповідних складах. За період з липня 2007 року по березень 2008 року позивачем реалізовано Хмельницькому ЗАТ «Втормет» (код ЄДРПОУ 00193157) 1085, 11т. металобрухту на суму 1105410 грн.(без ПДВ). Згідно даних бухгалтерського обліку ВАТ «Модуль» станом на 01.04.2007 року залишків металобрухту в такій кількості, яка була реалізована (більше 1 тис. т), на ВАТ «Модуль» не було. Згідно звітів про переміщення номенклатури на складах, в яких відображаються залишки та рух металобрухту, брухт в значних обсягах почав надходити починаючи з липня 2007 року з цеху цинкування і основним джерелом його надходження були відходи стального прокату у вигляді відрізків чорного прокату, зшивки, та матеріали, отримані від розпаковки рулонів стального прокату, що пов'язано з запуском в липні 2007 року лінії безперервного гарячого цинкування. При придбанні матеріалів, з яких утворювався металобрухт як до 06.02.2007 року, так і після цієї дати, позивачем до податкового кредиту відносилась сума ПДВ, сплачена (нарахована) при придбанні товару. При продажу металобрухту до 06.02.2007 року така операція оподатковувалась за ставкою 20 %, тому податковий кредит не підлягав коригуванню. Починаючи з 06.02.2007 року, відповідно до п. 11.44 ст. 11 Закону № 168, операції з поставки відходів і брухту чорних металів звільняються від оподаткування, тому сума податку на додану вартість, що відповідає обсягу таких неоподатковуваних операцій, підлягає виключенню з суми податкового кредиту в періоді проведення цих операцій згідно пп.7.4.3 п.7.4 СТ. 7 Закону № 168. З врахуванням наведеного, суд вважає, що, оскільки операції з поставки відходів і брухту чорних металів звільняються від оподаткування, сума податку на додану вартість, що відповідає обсягу таких неоподатковуваних операцій, підлягає виключенню з суми податкового кредиту в періоді проведення цих операцій, тому оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення № 0000972342/0 від 04 серпня 2008 року, № 0000972342/1 від 15 вересня 2008 року, № 0000972342/2 від 14 листопада 2008 року в частині визначення суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 41748 грн., в тому числі за основним платежем 27832 грн. та штрафних санкціях 13916 грн. є правомірними, та такими що відповідають чинному законодавству. Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, пп.3.1.1. п.3.1 ст. 3; п.4.4 ст. 4; пп.7.3.1, 7.3.6 п.7.3, пп.7.4.3 п.7.4, пп.7.7.2 «б» п.7.7 ст. 7; п. 11.44 ст. П ЗУ „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР, - ПОСТАНОВИВ: в задоволенні позову відкритого акціонерного товариства «Модуль» до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання не чинним та скасування податкових повідомлень-рішень №0000972342/0 від 04 серпня 2008 року, №0000972342/1 від 15 вересня 2008 року, №0000972342/2 від 14 листопада 2008 року в частині визначення суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 41748 грн., в тому числі за основним платежем 27832 грн. та штрафних санкціях 13916 грн. - відмовити. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена в повному обсязі 25 травня 2009 року.