Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/4043/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із даним позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо неприйняття за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої на території АДРЕСА_1 , рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову в наданні дозволу; зобов`язати Одеську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га «для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої на території АДРЕСА_1 , та прийняти відповідне рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 8 січня 2022 року, засобами електронного зв`язку на електронну адресу відповідача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) було надіслано клопотання позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для «для будівництва індивідуальних гаражів» орієнтовною площею 0,01 га, яка розташована на території Одеської області, Одеського району, м Одеси, по вул. Агрономічний провулок. До клопотання додавався графічний малюнок із зображенням розташування бажаної земельної ділянки 1 аркуш. Надіслане клопотання разом із додатком було завірено електронно-цифровим підписом позивача. 10 січня 2022 року відповідач надіслав відповідь, де підтверджував отримання згаданого електронного повідомлення з клопотанням позивача. Оскільки позивач звернувся до належного суб`єкта владних повноважень у розумінні ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, виконав усі приписи частини 6 статті 118 Земельного кодексу (надалі ЗК) України, то він мав правомірне очікування на те, що відповідач позитивно вирішить його клопотання в передбачений законом строк, оскільки умови для відмови, вичерпний перелік, яких визначено абзацом 1 частини 7 статті 118 ЗК України були відсутні. Проте, станом на 17.02.2020 (після спливу одного місяця та восьми днів після отримання клопотання) відповідач не розглянув клопотання позивача та не прийняв будь-якого рішення по суті розгляду згаданого клопотання. Про те, що клопотання позивача в майбутньому може й буде розглянуто Одеською міською радою, відповідач повідомив позивача листом від 01.02.2022 № 01 26/41. Таке інформаційне повідомлення про наміри, від 01.02.2022 № 01 26/41, не можна трактувати, як ухвалення позитивного або негативного рішення відповідача щодо розгляду по суті клопотання. Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про надання або про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу, встановленого абзацом 1 частини 7 статі 118 ЗК України, строку розгляду відповідного клопотання, вказує на те, що відповідач не прийняв жодного рішення з-поміж тих, які він повинен ухвалити за законом. Це свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Ухвалою судді від 10.03.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
18.04.2022 до суду від Одеської міської ради надійшла заява, в якій відповідач просить продовжити процесуальний строк, встановлений судом, для надання відзиву на позовну заяву. В обґрунтування заяви зазначено, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан на території України, а для встановлення обставин справи юридичному департаменту Одеської міської ради необхідно звернутися за інформацією до іншого структурного підрозділу Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради. В свою чергу, отримання та збирання інформації наразі є неможливим, тому відповідач об`єктивно позбавлений можливості належно підготувати свої заперечення проти позову.
Ухвалою суду від 20.04.2022 Одеській міській раді продовжено строк для надання відзиву на адміністративний позов - на п`ятнадцять днів після завершення воєнного стану на території України.
Ухвалою суду від 16.08.2022 сторонам встановлено нові строки для подання заяви по суті справи.
26.08.2022 до суду від Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що 10.01.2022 року ОСОБА_2 звернувся до Одеської міської ради із клопотанням вх. № 31-К-55ел про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів. За дорученням першого заступника міського голови Кучука M.I. від 11.01.2022 № 31-М-55ел клопотання позивача від 10.01.2022 доручено розглянути Фiлатову О.А. - директору Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, як уповноваженому органу з розгляду питань у сфері земельних правовідносин. 01.02.2022 Департамент земельних ресурсів ОМР листом № 01-26/41 повідомив позивача, що направив запит до Департаменту архітектури та містобудування ОМР для розгляду на відповідність місця розташування об`єкта містобудівної документації. На підставі отриманої інформації департамент підготує відповідний проект рішення ОМР. Лист Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради від 01.02.2022 № 01-26/41 носить суто інформаційний характер, і не може вважатись таким, що порушує її права та інтереси, оскільки він містить лише інформацію про етапи розгляду заяви, не спричиняє юридичних наслідків, а отже свідчить про передчасність звернення позивача до суду. Також відповідач зауважив, що під час дії воєнного стану законодавством заборонено міським радам приймати рішення про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо безоплатної приватизації земельних ділянок. Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» доповнено Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України пунктом 27, відповідно до пп.5 якого під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Крім того, відповідач у відзиві посилається на висновок Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, наданого разом із листом від 29.04.2022 року №01-11/703-125оп, в якому зазначено, що використання зазначеної позивачем на графічних матеріалах земельної ділянки по провулку Агрономічному для будівництва індивідуальних гаражів не відповідає Генеральному плану, зонінгу. Земельна ділянка розташована на території комунально-складських об`єктів в зоні КС-5 (зона розміщення об`єктів 5 класу санітарної класифікації із СЗЗ до 50 м), в санітарно-захисній зоні (СЗЗ) від промислових підприємств. Одним із переважних видів використання території зони КС-5 є розташування гаражів (паркінгів) з санітарно-захисною зоною до 50 м. Розташування земельної ділянки з видом цільового призначення - для будівництва індивідуальних гаражів, в межах зони КС-5 затвердженою містобудівною документацією не передбачено.
02.09.2022 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 08.01.2022 ОСОБА_1 направив на електрону адресу Одеської міської ради заяву про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою для безкоштовного отримання у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража, яка розташована на території Одеської області, Одеського району, м. Одеси, провулок Агрономічний.
До заяви позивачем було надано графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Зазначена заяву була отримана відповідачем 10.01.2022, що підтверджується матеріалами справи.
За резолюцією першого заступника Одеського міського голови Кучука М.І. заява ОСОБА_3 була передана до розгляду ОСОБА_4 - директору Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради - уповноваженому виконавчому органу міської ради у галузі земельних правовідносин.
Запит позивача було отримано Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради 12.01.2022.
01.02.2022 листом № 01-26/41 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив позивача, що за результатам розгляду її заяви ним буде в подальшому направлений запит до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради для розгляду питання відповідності місця розташування об`єкту вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та плану зонування території (зонінгу) м. Одеси.
Однак Одеською міською радою у строк, встановлений ст.118 Земельного кодексу України, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи відмову у наданні такого дозволу прийнято не було, з огляду на що позивач звернуся за судовим захистом із даним позовом.
Крім того, 22.02.2022 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради направив до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради запит із переліком громадян для надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок в м. Одесі на перевірку відповідності місця розташування земельних ділянок Генеральну плану м. Одеси, плану зонування території (зонінгу) м. Одеси та іншій містобудівній документації, серед яких був ОСОБА_1
29.04.2022 Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради направив Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради відповідь на його лист від 22.02.2022, в якому зазначив, що використання зазначеної позивачем на графічних матеріалах земельної ділянки по провулку Агрономічному для будівництва індивідуальних гаражів не відповідає Генеральному плану, зонінгу. Земельна ділянка розташована на території комунально-складських об`єктів в зоні КС-5 (зона розміщення об`єктів 5 класу санітарної класифікації із СЗЗ до 50 м), в санітарно-захисній зоні (СЗЗ) від промислових підприємств. Одним із переважних видів використання території зони КС-5 є розташування гаражів (паркінгів) з санітарно-захисною зоною до 50 м. Розташування земельної ділянки з видом цільового призначення - для будівництва індивідуальних гаражів, в межах зони КС-5 затвердженою містобудівною документацією, не передбачено.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ст. 13 Конституції України).
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (ст. 14 Конституції України).
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно частини 3 статті 78 ЗК України визначено, що земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно з ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Пунктом «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Стаття 118 ЗК України визначає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Так громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 19 Регламенту Одеської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 11.11.2015 року №1-VІІ, рада в межах затвердженої структури та чисельності може створювати відділи, управління, департаменти, інші виконавчі органи. Відділи, управління, департаменти, інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, підпорядковані її виконавчому комітету та міському голові. Положення про відділи, управління, департаменти, інші виконавчі органи ради затверджуються радою.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 Положення «Про Департамент земельних ресурсів Одеської міської», затвердженого рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 року №137-VІІ, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником Деартаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин.
На Департамент покладені зокрема наступні функції:
2.2.1. попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин.
2.2.2. підготовка проектів рішень Одеської міської ради з питань земельних відносин.
2.2.24. розгляд у межах повноважень звернень, заяв, пропозицій, скарг юридичних та фізичних осіб.
2.2.25. здійснення претензійно-позовної роботи з питань, пов`язаних з реалізацією повноважень у сфері земельних правовідносин.
Згідно п. 1.1 Положення про Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 4686-VII від 12.06.2019 року Департамент архітектури та містобудування одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Департамент є спеціально уповноваженим органом Одеської міської ради з питань містобудування та архітектури.
Пунктом 2.3.1 Положення передбачено, що Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні та надає відповідну довідкову інформацію з цього питання; надає відповідно до законодавства України інформацію щодо можливості розробки проєктів землеустрою, їх відповідності положенням містобудівної документації під час розроблення та затвердження документації із землеустрою (п. 2.4.1).
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Положеннями ст. 12 Земельного кодексу України, визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Таким чином, рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в цьому, повинно оформлятися відповідним рішення ради, прийнятим на її пленарному засіданні.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 08.01.2022 направив на електрону адресу Одеської міської ради заяву про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою для безкоштовного отримання у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража, яка розташована на території Одеської області, Одеського району, м. Одеси, провулок Агрономічний.
Однак Одеською міською радою відповідного рішення у строк та спосіб, встановлені законом, на пленарному засіданні прийнято не було.
Разом з тим, листом від 01.02.2022 № 01-26/41 Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради повідомив позивача про направлення ним запиту до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради для розгляду питання відповідності місця розташування об`єкту вимогам законів України, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та плану зонування території (зонінгу) м. Одеси.
Суд зауважує, що відсутність належним чином оформленого рішення Одеської міської ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову в цьому у формі рішення свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом, з огляду на що суб`єкт владних повноважень допустив протиправну бездіяльність.
При цьому суд не приймає до уваги в якості обґрунтованих заперечень проти позовних вимог позивача в цій частині посилання Одеської міської ради щодо причин тривалої процедури узгодження відповідачем з Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради та Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради питання відповідності місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам законів та дотримання процедури візування.
Суд зазначає, що питання внутрішньої взаємодії органу місцевого самоврядування зі своїми виконавчими органами під час розгляду заяв громадян про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не є підставою для порушення відповідачем встановленого законодавцем місячного строку для розгляду таких заяв.
Аналогічну правову позицію було висловлено Верховним Судом та П`ятим апеляційним адміністративним судом у постановах від 08.12.2021 та від 09.10.2019 по справі № 420/6078/18.
Крім того, суд враховує, що запит до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради для з`ясування відповідності місця розташування спірної земельної ділянки вимогам законів, нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, було направлено Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради на адресу Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради лише 22.02.2022, тобто вже після сплину законодавчо встановленого місячного строку для вирішення Одеською міською радою питання про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою або відмову у його наданні.
Також суд критично ставиться до посилання відповідача у відзиві на адміністративний позов на те, що під час дії воєнного стану законодавством заборонено міським радам приймати рішення про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо безоплатної приватизації земельних ділянок, оскільки спірні правовідносини виникли ще до введення в Україні воєнного стану, тобто до 24.02.2022.
Суд не надає оцінку посиланням відповідача на висновок Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, наданого разом із листом від 03.06.2022 № 01-11/867, в якому зазначено, що використання зазначеної позивачем на графічних матеріалах земельної ділянки по провулку Агрономічному для будівництва індивідуальних гаражів не відповідає Генеральному плану, зонінгу, оскільки такий висновок також не є рішенням, прийнятим уповноваженим суб`єктом владних повноважень у спосіб та строк, встановлені законом, на пленарному засіданні. Крім того, такий висновок був винесений Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради вже після звернення позивача до суду.
За таких умов суд вважає за можливе задовольнити позовну вимогу позивача про визнання протиправною бездіяльності Одеської міської ради щодо неприйняття у встановлений законом спосіб рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.01.2022 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для безкоштовного отримання у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража, яка розташована на території АДРЕСА_1 .
Також для належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Одеську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.01.2022 про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою для безкоштовного отримання у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуального гаража, яка розташована на території АДРЕСА_1 та прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до положень, визначених ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, з урахуванням висновків суду.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; НОМЕР_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, 1; ЄДРПОУ 26597691) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської міської ради щодо неприйняття за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 від 08.01.2022 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої на території АДРЕСА_1 , рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову в наданні дозволу.
Зобов`язати Одеську міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 08.01.2022 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,01 га «для будівництва індивідуальних гаражів, розташованої на території АДРЕСА_1 , та прийняти відповідне рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України.
Стягнути з бюджетних асигнувань Одеської міської ради на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 992,40 (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
СуддяІ.В. Завальнюк